PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FS de siyah ekran sorunu?

peksenkerem
23-10-2007, 13:30
Arkada?lar Daha Önce açt???m topic de grafik kart?m? de?i?tirdi?imi anlatm??t?m, gerçi bu sorunumun neyden kaynakland???n? bilmiyorum ama daha önceki grafik kart?m varken böyle bir sorun ile kar??la?m?yordum.
?imdide LTBA-LTAC yaparken tam toker yak?nlar?nda FS siyah ekran oluyor ve görüntü gidiyor sadece ses geliyor. Birtek FS Pax ?n kutucu?u görünüyor bu siyah ekranda.
Neden oldu?unu bir türlü çözemedim.
Yard?mlar?n?z? rica ediyorum.
Sayg?lar?mla.

turkisheagle
23-10-2007, 13:45
Teknik olarak çok bilgili de?ilim ama,ekran?n siyah olmas?,bir an için bana ''Anti Aliasing'' ayar?n?z?n,karta göre yüksek olmas?,kart?n desteklememesi durumunu an?msatt?.Ama neden,ba?lang?çta bir ?ey yokken sonra oluyor,ona bir sebep bulam?yorum.

Size referams olmas? bak?m?ndan;
Eski kart?m la(GF FX5200,128MB,AGP,64Bit),kart?n AA ayar?n? açt???mda,bende de ekran karar?yordu,ve sadece FSPassengers penceresi gözüküyordu yukar?da.Yani,ekrana aç?lan ayr? tüm pencereler,AA ayar? yüksek ise karta ve sisteme ekstra yük bindiriyor.Geçti?imiz bir topicde Fatih Koz a?abey de?inmi?ti buna yanl?? hat?rlam?yor isem,2 monitörle uçman?n bu sebeple sistemi ve kart? daha rahatlat???n? söylemi?ti.

1)Kart?n?z?n modeli nedir?

2)AA ayarlar?n?z ne durumda,e?er yüksek ise,birde dü?ürerek,hatta kapayarak deneme yapabilirmisiniz?

peksenkerem
23-10-2007, 14:07
Say?n burak bey ilginize teşekkürler öncelikle.
Grafik Kart?m yeni al?nd?, öncede ATI RADEON kullan?yordum ?imdi ise MSI NVIDIA GEFORCE NX7300 256MB kullan?yorum.
Dedi?iniz gibi AA ve AF En yüksek seviyede ama ancak performans?n? alabiliyorum.
Hatta Kart ?n kullan?m klavuzunda minimum power suplay 300w yaz?yor diye 250w olan suplay ?m? de?i?tirip 380w suplay ald?m.
A?a?? da açt???m konuda ilk olumsuz etki de yeni bir pencere aç?ld???nda görüntünün bu yeni aç?lan pencerenin sifir noktas?nda donmas? ve geri kalan?n?n hareket etmesi idi ama, bunu Aslan hocan?n download linkini verdi?i WinUtil program? sayesinde çözdüm art?k yukar?da anlatt???m problemler olmuyor(yeni aç?lan ekranlar? yada kutucuklar? biraz ?effafla?t?r?yor.)

E?er dedi?iniz sorun yap?yorsa yani AA ve AF ayarlar?n?n yüksek olu?u, EE o zaman ben bu kart?n performans?n? nas?l kullanaca??m sorusu geliyor akl?ma, madem bunlar? FS de kullanamayaca??m o zaman neden varlar diye sorgulamak geliyor içimden.
Gerçekten çok ?a??rm?? bir durumday?m, bu kart daha iyi diye ald?m velhas?l çekti?im dertlere bak?n, Kart?n grafik performans?n? artt?ran özellikleri kapatacak olduktan sonra neden kart de?i?ikli?i yapt?m ki ben o zaman diye soruyorum kendime, malum yeni kart?m? performans?n? biraz olsun artt?rabilmek için ald?m zaten.
Neyse sizi de s?kt?m biraz ama kusuruma bakmay?n?z lütfen.
Netice itibari ile ben pek bu ayarlar? kapatma taraftar? de?ilim asl?nda, lakin bu ayarlar bu grafik kart?n? özel yapan ?eyler ve asl?nda alma sebeplerimden biri, ?imdi onlardan vaz geçmek abes geliyor bana.
Ben sonuna kadar bu ayarlar? kullanarak sa?l?kl? bir uçuş yapmaya yönelik ara?t?rmalar yapmal?y?m anla??lan, ama çaresini bulamazsam o zaman mecburen kapataca??m bu özelli?i, ancak bu sefer de bo?unu de?i?iklik yapt???m anlam?na gelecek ve yine olan, bu de?i?ikli?i yaparken ödedi?im paraya olacak(gerçi çok yüklü bir miktar de?il ama yine de para i?te.)
Sayg?lar sunuyorum.

turkisheagle
23-10-2007, 14:25
Kerem Bey hakl?s?n?z.Kart?n?z?n,bu ?ekilde iyi bir performans vermesi laz?m bencede.Ama gene tamamen,teknik bilgi eksi?im olmas? ve tamamen kendi yorumum olmakla beraber,

Benim, bu sorun ba??ma Nvidia kullan?rken gelmesi.AA full iken di?er hiç bir uygulamada sorun yokken,FS de sorun olmas?,benzer sorunlar? daha öncede baz? forumlarda duymam,?u an sizinde ya?ad???n?z sorun;

Hepsi kafamda ayn? soru i?aretini olu?turuyor.

''Acaba NVIDIA n?n kartlar?,FS nin profiline iyi uyum sa?layam?yormu?''

dikkat ederseniz,yabanc? forumlarda falanda FS ile ilgili ekran sorunlar? ya?ayanlar? hemen hemen hepsi Nvidia kullan?c?s?.

Bu tamamen bir yorumdur,bahsetti?imi gibi teknik yönünü çok bilmiyorum sadece gerçekle?en,ve tecrübe etti?im baz? benzer sorunlardan yola ç?karak bu yorumu yap?yorum.

Konuda üstdüzey bilgi sahibi olan hocalar?m?z?n yorumlar?n?da merak ediyorum.

Umar?m en k?sa sürede sorununuz hallolur Kerem bey.

semihx
12-03-2008, 20:43
herkese selmalar.
benim ya?ad???m sorun da buna benzer bir sorun oldu?undan yeni bir konu açma iste?i duymad?m.

sorunu ?öyle anlatay?m.;

oyunda haricen açt???m pencereler(fscopilot pencereleri,fs passengers küçük uçuş rapor penceresi) oyunu ikiye bölüyor.yani pencereden yukar?s? çal???yor ama pencerenin alt? siyah oluyor.pencereyi ne kadar yukar? kald?rsam siya alan büyüyüp çal??an alan küçülüyor;ne kadar a?a?? indirsemde siyah alan küçülüyor çal??an alan büyüyor. ama her zaman bu siyah alan küçük de olsa kal?yor.

bu sorun neden kaynalan?yor olabilir??? yard?mlar?n?z? en yak?n zamanda bekliyorum.lütfen yard?m edin.
Te?ekkürler...

ekran kart?m: n vidia geforce go 6100

vaccaro
12-03-2008, 20:54
Kerem hocam,
Sadece belirli bir bölgede bir problem ya??yorsan?z bence pek ekran kart? kaynakl? gibi gözükmüyor olay.
Hatal? bir kurulum veya bozulmu? bir dosya gibi sanki.
FS9.cfg dosyas?n?n ad?n? de?i?tirip (veya yedek al?p) sonra silmeyi deneyebilirsiniz. FS aç?l?nca yeniden olu?tursun, bakal?m problem devam edecek mi.
Varsa son yükledi?iniz eklentileri tek tek kald?r?p deneme yapabilirsiniz.

Semih kaptan?m, sizin sorunun çözümü bu forumda anlat?ld?.
nhancer program?n? kurmak suretiyle üstesinden gelmeniz mümkün. Yine devam ediyorsa üstüne bir de winutil yazal?m kesin çözüm olur ;).
nhancer ayarlar? ile ilgili daha bir iki gün öncesine ait, sevgili Fatih Koz'un detayl? aç?klamas? var.

fatih.koz
12-03-2008, 20:59
Semih Bey ;

Sorununuzu dile getirdi?iniz di?er konuda s?k?nt?n?z için "bana pek çok dostumuzun ba??na gelen nvidia sürücü problemini hat?rlatt?" demi? olmam? da hat?rlatarak yüksek müsaadenizle ?u cümleyi yazmak istiyorum ;

Forumda az?c?k arama yaparsan?z "en yak?n zamanda" çözüme , önerilere , tekniklere ula?abilirsiniz ki biz de tekrar tekrar ayn? ?eyleri yazmaktan kurtuluruz . Daha geçen gün tüm ayr?nt?lar?yla bu konuya de?indim hem de resimli bir yaz? ile !!!

Sabr?n ve iyi niyetinde bir s?n?r? var ...

Ne zaman sormadan önce arama - okuma al??kanl??? kazanaca??z çok merak ediyorum .

Kolay gelsin

Duzeltme : Imla hatasi

Ek : Arslan Agabey ile ayni anda baslamisiz yazmaya , ben gec bitirmisim :)

Ek 2 : Arslan Agabey Kerem Kaptan'in sorunu cok eski , Semih Kaptan cozum iceren konulari gormemis bu konuyu gormus ve altina yazmis .

semihx
12-03-2008, 21:21
yard?mlar?n?z için teşekkür ederim.bu arada Fatih Hocam'?n belirtti?i ek2'deki gibi arama yap?nca kar??ma bu konu ç?kt? ve bende buna cevap yazd?m.düzgün ara?t?rma yapmad???m için de özür dilerim. tekrar teşekkürler.

vaccaro
12-03-2008, 21:36
Ya?l?l?k i?te.
:))

estaban
14-03-2008, 20:31
Ayn? sorunla bende kar??la??yorum belki anl?k bir çözümdür ama World sekmesinden Map a t?kl?yorum bir kez ard?ndan cancel dedi?imde ekran düzeliyor.

fatih.koz
14-03-2008, 21:14
Ucus boyunca bir daha olmuyor mu boyle yapinca Emre Bey ?

vedat.sencan
15-03-2008, 00:18
Bence Nvidia kartlarda sorun var, 8800 gt olmas?na ra?men son zamanlarda önce kulland???m 6600 den daha dü?ük performans, ticari olarak ne yapmaya çal???yorlar anlayam?yorum, bi dolu para verip görselli?i artt?r?r?m dü?üncesi ile kart al?yorsunuz sonuçta o görsellik sadece hayallerinizde kal?yor, buyurun az önce ald???m resimler, kalk??tan bir süre sonra bu hal ald? ve mecburen geri dönüp inmek zorunda kald?m.

http://img399.imageshack.us/img399/7033/ss3mv0.jpg

http://img527.imageshack.us/img527/7389/ss4li9.jpg

http://img245.imageshack.us/img245/4011/ss5xj0.jpg

fatih.koz
15-03-2008, 07:20
Bence Nvidia kartlarda degil de sizin sistemde (ve simulatorde ayarlarinizda) bir sorun var :)

Ayrica unutmamamiz gereken onemli bir nokta var ;

Fs2004 eski bir uygulama ve yeni cikan kartlar Fs2004'un teknolojisine gore degil guncel teknolojilere gore hazirlaniyor .

Ornegin Nvidia Fs2004 AA problemini , ekrandaki donma (hani su baska pencere acinca altta kalan kismin hareketsizlesmesi) olayini biliyor ve uzun sure once bunun Nvidia kartlardan ya suruculerinden degil simulatorun icinde kullanilan kodlamanin standart disi olmasindan kaynaklandigini ve bir Nvidia problemi olmadigini acikladi .

Yuzlerce oyun ve sistemde sorunsuz calisan bir kart sadece bir oyunda (ve benzer eski oyunlarda) isteneni veremiyorsa bu kart ureticisinin ya da kartin sorunlu/kotu oldugu anlamina gelmez .

Ben elimdeki 8600 GT ile FsX ve Vista'da cok iyi bir performans aldim , Windows Xp Sp2 ile de FsX sorun cikartmadan calisti . Ne zaman ki Fs9'a dondum grafik guzelligi icin bir ton ugras , bir suru ince ayar lazim geldi ...