PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LTBA STAR prosedürü hakk?nda

sequence
22-10-2007, 17:16
Arkada?lar merhaba.

Yeni?ehir havaliman?ndan kalk?p,Atatürk havaliman?nda sona eren uçuşla baz? sorular sormak istiyorum.LTBA pistinde ILS bulunmas?na ra?men VOR yakla?may? geliştirmek amac?yla ILS kullanmadan inme çal??malar? yap?yorum.Kulland???m uçak PMDG Beechcraft 1900D.Öncelikle pistin Chart?n? inceliyorum ve YAA 1A yakla?ma prosedürünün uygun oldu?unu görüyorum.

http://img524.imageshack.us/img524/3018/58977484ha6.jpg

Resimde de gördü?ünüz üzere izledi?im istikameti turuncu ile çizdim.Yalova VOR'u üzerinde geldi?imde yüksekli?i 6000 feete dü?ürüyorum.Sad?k üzerine geldi?imde uçak burnunu 355 ba?a çeviriyorum.Dönme i?lemi bitti?inde tam olarak pisti kar??mda göremeyebiliyorum,san?r?m bu normal bir durum.Bende joystick ile ufak manevralarla pisti kar??ma almaya çal???yorum.?imdi chart okuyarak ini? yapmak gerekiyor ama önemli olan husus chart? do?ru okumu? olmak.Bende bu esnada sizlere dan???yorum.Sad?k üzerine geldikten sonra 2700 feete alçal?yorum h?z?m? 150 knot civar?nda tutyorum.Daha sonra yakla??k 10 nm kala flap aç?s?n? ini? konumuna getiriyorum.Uçak ço?u zaman Glide slobe aç?s?n? yakal?yor,alçalmaya ba?l?yor tabi bende bu aç?y? korumaya çal???yorum.Bu ini? esnas?nda ço?u zaman ba?ar?l? sonuçlar al?yorum.Ço?u zamanda san?r?m pilotaj eksikli?indeN Glide slobe aç?s?n? yaklayam?yorum.Burada as?l sormak istedi?im asl?nda ?u.Yukar?da anlatt???m ?ekildeki yakla?ma ?eklim do?rumu? yani chart okuma konusunda yanl?? yap?yor olabilirim ve bu noktada yanl??a devam ederek ö?renmeye çal??mak istemiyorum.Birde yakla?ma esnas?nda turuncuyla çizdi?im bu hatt? özellikle sad?k üzerindeyken tam do?ru noktada dönebilmek amac?yla otomatik gps rota takibini kullanmak nekadar sa?l?kl? olur.Çünkü ben bu istikamette heading de?erlerini kendim girerek dönü? yap?yordum.Son olarak.uçuş esnas?nda,ATC nin sürekli heading de?erleri vermesi ve haliyle benim bu de?erlere uymam?? olmam normalde bi hatam?d?r.Yani ATC nin sürekli heading turn 290 diye bar?m bar?m ba??rmas? ve benimde onu t?nm?yor olmam beni rahats?z ediyor acaba yanl??m? yap?yorum diye ama haliyle VOR yakla?ma yapt???m için ATC nin verdi?i de?erler bana uymuyor.

Emre Kose
22-10-2007, 17:29
Haritalarla uçacaksan?z FS'nin ATC'sini dikkate almay?n.

Esas probleme gelince, haritan?n bu k?sm? sizi ERMAN'a götürüyor ve parantez içinde IAF RWY 36L/R yaz?yor. "Initial Approach Fix" olan ERMAN'dan ini?in son safhas?n? yapmak için de bu sefer uygulamak istedi?iniz yakla?man?n haritas?n? aç?p (ILS olmas?n demi?siniz o halde haritan?n sonlar?na do?ru ilerleyip VOR TAC RWY 36R haritas?n? aç?n) ilgili yakla?may? tatbik etmelisiniz. Dikkat ederseniz o haritan?n da IAF olan ERMAN'dan ba?lad???n? görürsünüz.

GPS kullanman?z niye gerekli anlamad?m, e?er ki VOR yakla?mas? yapmak istiyorsan?z SADIK noktas?n? da VOR kullanarak kestirmeye çal???n.

-ufak bir not, ILS yakla?mas? yapm?yorsan?z zaten glideslope olmayacak.

STAR haritas? ile ilgili bilgiye forumlar?n yan? s?ra http://www.turksim.org/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=23 adresinden de ula?abilirsiniz.

ee_ee
22-10-2007, 17:35
Hocam bahsi gecen chart yakla?ma chart? olup ini? için kullan?lmaz. Sizi bir noktaya kadar getirir. O noktadan itibaren ini? chartlar?n? kullanmal?s?n?z. ATC konusuna gelirsek FS nin ATC'si sizin yakla?mada seçmi? oldu?unuz presedüre göre size talimat verir. Ya onu dinlemeyip kendi bildi?inizi yapacaks?n?z yada onu dinleyeceksiniz. Her iki durumda da ATC size k?zmaz :) Size tavsiyem bu kadar pilotaj bilgisi ile ONLINE oratmlardan birinde uçman?z. Zira orda bulunan gerçek ATC'den at?yorum. 36L VOR DME yakla?ma talep edebilirsiniz. O da seve seve size yard?mc? olur.

sequence
22-10-2007, 17:37
Emre,teşekkür ederim.Chartlar? incelemeye devam edece?im.Bu arada glideslope derken kast?m,uçak gerekli noktada gerekli aç? ve h?z? yakalad???nda belli bir aç?yla a?a??ya do?ru süzülüyor.Ben ini?lerimi genelde bu aç?yla yap?yorum ve ba?ar?l? oluyorum.Ço?u zamanda bu aç?y? tutturam?yorum.Anlatmak istedi?im buydu fakat chart kullanarak ini? yapmak konusunda çok fazla inceleme yapmam gerekecek.

vaccaro
22-10-2007, 17:41
AI ATC sistemi chartlara bakarak hareket etmedi?inden dolay? bence onsuz uçun :)

?imdi gelelim esas probleme (esas?nda tam olarak problem de?il de sizin de dedi?iniz gibi chart okuma konusundaki yanl??).
Sizin yukar?da verdi?iniz chart bir STAR yani Standard Terminal Arrival Route (Terminal Alana Var?? Rotas?), bu rota sizi belli bir yere kadar götürür (ki örnekte ERMAN intersection) ve ondan sonra son yakla?ma chart?na ihtiyaç duyars?n?z.
Bu chartta da piste nas?l gidece?iniz anlat?lm??t?r kabaca.
Tabiki, e?er VOR yakla?may? geliştirmeyi amaçl?yorsan?z bununla ilgili chart? okuman?z gerekecektir (örne?in VOR TAC Rwy 36).
Yani ILS sistemine ihtiyac?n?z yok.

sequence
22-10-2007, 17:43
Erdim hocam,söyledi?iniz gibi FS offline ATC benim seçti?im yakla?maya göre talimat vermiyor.Her zaman sanki ILS yakla?ma yap?yormu?um gibi 30 derecelik aç?yla pistin önüne at?p b?rak?yor :) Online uçuş konusuna gelince birkaç kez ba?land?m ama sadece yerde izlemekle yetindim.Özellikle bu i?i ciddiye alan insanlara sayg?s?zl?k olmamas? aç?s?ndan ö?renmek niyetiyle dahi ?imdilik online uçuşa pek s?cak bakm?yorum.Ama e?itim amac?yla uçuşlar yap?l?rsa seve seve kat?l?r?m.San?r?m bu konuda halihaz?rda bir e?itim program? yok.Ama yap?l?rsa kesinl?ikle kat?laca??m.

?lginiz için teşekkürler.Sayg?lar,sevgiler.

hakan737
22-10-2007, 18:23
FS2004'ün ATC'si komutas? alt?nda uçmak için flightplanner'da uçuş plan?n? haz?rlarken birkaç küçük ön haz?rl?k yapmak gerekir.

Örne?in Yeni?ehir kalk??l? Atatürk havaliman? ini?li bir pan seçilirken e?er arada waypoint yok sadece LTBR-LTBA direct uçuş ?eklinde ise ATc söylenirde söylenir.

gerçi bu söylenmelere birkaç dakika sürer ve LTBA'ya 50nm kala sizi yakla?ma için vectorler. bu esnada inilecek pist ve yakla?ma ?eklini belirlerseniz, ona göre bir prosedur uygulayacakt?r fakat bunun chart ile %100 uyu?mad???n? en ba?tan kabul etmek gerekir.

ikinic alternatif yol , flightplanner'da uçmak istedi?iniz rotay? o ?ekilde haz?rlamak. ekrana gelen route map'de rota çizgisini çeki?tirerek YAA'dan sonra SADIK ve ERMAN üzerine koyarsan?z ATC sizin bu rotada uçup uçmad???n?z? kontrol edecektir

D?KKAT: okumaya çal??t???n?z chart en son updatelere göre haz?rlanm??d?r.Oysa default FS2004 navigasyon datas?nda YAA'n?n yeri de?i?iktir. Bu nedenle sizin uçmaya çal??t???n?z course ile FS2004 içindeki course uyulmayaca??ndan size durduk yere tantana edecek, siz SADIK olmas? gereken yerden ba?ka bir yerde dönü? yapacak ve muhtemelen dönü?ü kaç?racaks?n?z.

www.trvacc.org adresinde downloads bölümünde TRNAVupd dosyas?n? mutlaka indirip bilgisayar?n?za kurun. Bu update ile ba?ta YAA olmak üzere 2006 sonu 2007 ba?? itibari ile yeri ve frekans? de?i?en navigasyon istasyonlar? update edilmi? olacak, elinizdeki güncellenmi? chartlar ile uyu?acakt?r.

son olarak. yukar?daki tüm ifadeler do?ru olup, VOR yakla?mas?nda takip edebilece?iniz herhangi bir görsel süzülü? göstergesi olmad???n? bunun tamamen pilotaja ba?l? olarak checkpoint geçi? yüksekli?i ve/veya yakla?ma profil diagram?nda yer alan groundspeed -süzülü? aç?s? kartelas?na uygun olmas?n? sa?laman?z gerekmektedir.

bu konuda sa?l?kl?k çal??ma yapmak için FS2004 ATCsi ve varsa AI trafi?i kapat?p kullanmay?n, kendi ba??n?za tecrübe edin, bende ihtiyac?m oldu?unda veya arada kendimi s?namak istedi?imde böyle yap?yorum.

Ali Serhat Ünal
22-10-2007, 18:39
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Sad?k üzerine geldi?imde uçak burnunu 355 ba?a çeviriyorum</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
SADIK'tan sonra course 355' IST/VOR 112.50 olarak takip edilmeli D10 nm ERMAN'a kadar...

ee_ee
23-10-2007, 11:12
Serhat hocam

29.10.2007 Sezon aç?l???n? mütekiben IVAO_TR de yeni dönem e?itimleri ba?layacakt?r. Arzu ederseniz IVAO_TR forumundan takip edip derslere kat?labilirsiniz.

captainmusic
23-10-2007, 14:13
De?erli serhat karde?im, ATC mevzusunda VFR uçman?z? tavsiye ederim. Sid ve Star uygulamalar?n? kendiniz bire bir uygulamak istiyorsan?z, IFR de?il VFR uçar iseniz Fs'nin ATC si size müdale etmez.. Sadece ba?l? olman?z gereken Hava kontrol merkezleri ve ?nerken meydan kulesinin talimatlar?n? al?rs?n?z.

Sayg?lar?mla...

sequence
23-10-2007, 15:15
Burak hocam,

san?r?m hakl?s?n?z benim uçuşlar?mda genelde IFR ve VOR to VOR seçili oluyor.VFR uçuşu genelde cessna ile meydan turu veya gezinti yaparken kullan?yorum,böylece istedi?im kadar alçal?yorum ATC kar??m?yor.Ama bu simulasyonu daha gerçekçi kullanmak ad?na LTBR-LTBA gibi bir uçuşun aletli olmas? mant?kl? geldi.Ama bunu bilmeden söylüyorum yan?l?yorda olabilirm.

Hakan hocam,

dedi?iniz gibi TRNAVupd kurdum,ve yine arkada?lar?n dedi?i gibi kullanmaya çal??t???m chart yakla?ma chart? zaten gördü?üm kadar?yla Erman üzerinde bitiyor.?ni? için gerekli chart? inceledim ve yine yanl?? ö?renmemek için sizlere soruyorum

http://img525.imageshack.us/img525/5764/62674818xn1.jpg

resimde görüldü?ü gibi ini?imi yaparken yüksekli?im Erman üzerindeyken 2700 feet ve FD36R (Bu arada FS2004 flight plan'da FD36R yok ayn? noktada FS36R interscstionu var bende onu kulland?m)noktas?nda 1800 oluyor.?imdi özellikle Erman üzerindeyken 355 ba?ta olmamama ra?men pist hafif sa?da kal?yor.Pisti joystick ile ufak manevralar yaparak ortalamaya çal???yorum.Pisti tam ortalad???mda 005 ba?ta oluyorum.Bu s?rada h?z?m 145 knot civar?nda oluyor ve haliyle uçak ini? durumunda oldu?u için sa?a sola manevralar kontrolü sa?lama aç?s?ndan pek sa?l?kl? olmuyor.Acaba 355 ba?ta pistin hafif sa?da kalmas? normalmidir.Bir di?er husus yine chart? do?ru okuyabilir olmak.Bu chart üzerinde okudu?um daha do?rusu okuyabildi?im,Erman üzerinde 2700 feette olmak FD36R üzerinde 1800 feette olmak.Özellikle a??a??da bir tablo var "GND speed-Kts" bu tabloda san?r?m bulundu?um h?zla hangi varyo ile ini? yapmam gerekti?ini anlat?yor.K?sacas? detayl? de?il ama charta göre bu ini? s?ras?nda bilmem gereken hayati noktalar nedir? kullanmam gereken süzülü? aç?s? vs.

Derdimi pek anlatamad?m san?r?m ama umar?m anlad???n?z kadar?yla yard?mc? olacaks?n?z. :)

Sayg?lar,sevgiler.

captainmusic
23-10-2007, 16:12
[quote]Burak hocam,

san?r?m hakl?s?n?z benim uçuşlar?mda genelde IFR ve VOR to VOR seçili oluyor.VFR uçuşu genelde cessna ile meydan turu veya gezinti yaparken kullan?yorum,böylece istedi?im kadar alçal?yorum ATC kar??m?yor.Ama bu simulasyonu daha gerçekçi kullanmak ad?na LTBR-LTBA gibi bir uçuşun aletli olmas? mant?kl? geldi.Ama bunu bilmeden söylüyorum yan?l?yorda olabilirm. [quote]

Genellikle hakl?s?n?z IFR uçulur.. Ancak daha önce belirtti?im gibi FS ortam?m?zda S?D STAR uygulamak için VFR uçars?n?z... Yan?l?yor olabilirim ancak IFR uçuşlarda zaten Hava Trafik kontrolleri her durumda sizi yönlendirecektir. Bu durumda illa ben IFR tercih edece?im der iseniz Takeoff da olmasa da, Yakla?ma ve ini?lerde Sonradan IFR yi iptal ederekte bunu sa?layabilirsiniz. Örne?in YAA 6000ft'e alçal?rken Cancel IFR talep ederek ?stedi?iniz Chart? uygulama f?rsat?n?z olabilir... Bu daha tatmin edeci olabilir belki. :)) Ben genellikle chart kullan?caksam bu ?ekilde uygulama f?rsat? buluyorum. Ama ço?unlukla chart yerine IFR uçmay? ve ATC talimat?yla inmeyi tercih ediyorum. Hele hele LTBA'ya... :)) Anormal trafik var çünkü ;) Ama dedi?iniz gibi anadolu meydanlar?nda chart okumak zevkli geliyor benim için.... Maalesef baz? meydanlar?m?zda Atc garip yakla?t?r?yor çünkü... Örne?in piste 3-5 nm kala 6000 - 7000 ft süzülü? veriyor. :)))

Kolay gelsin sayg?lar?mla,

hakan737
23-10-2007, 17:37
herzaman dedi?imiz gibi FS2004 ATC'sinin yiyece?i çok f?r?n ekmek var. En büyük üzüntüm ise FS2000'den FS2004'e kadar çok büyük de?i?im gösteren ATC sisteminin FSX'de aynen gelişmeden kalmas?d?r. FS2004 ATC'sinin neye göre yakla?t?rd??? meçhuldür. Asl?nda FS2004 'de ATC belirli bir koordinat sistemine göre olu?turulan varvasyona göre komut verir. Bu bazen eldeki chart ile örtü?ür bazen hiç alakas? olmayan acayip bir ?eydir. bu yüden tavsiyem asla dü?ük görü?de FS2004 ATC'ne çok fazla güvenmeyin her an bir yere çarpma durumu olabilir.

Serhat bey sizin sorununuza gelince,

STAR yani belirtildi?i gibi Terminal standart geliş rotas? mutlaka ilgili pistin IAF noktas?nda biter. ?lgili pistin yakla?ma prosedürü'de IAF'dan ba?lar. VOR yakla?malar?nda FD yada FS36R ile akl?n?z? kar??t?rmay?n. Bunlar FMC üzerindeki D5.0'?n fix isimleridir. Bir VOR yakla?mas?nda sizi ilgilendiren yegane navigasyon i?'ar'lar? VOR mesafeleri, kerterizler, geçi? noktalar? varsa fiz olarak kullan?lacak NDB istasyonlar?d?r.
Kabaca FMC'nizin bozulmu? oldu?unu dü?ünebilirsiniz, hiç oras? ile i?iniz yok yani.

ERMAN'dan beraberce tekrar edelim.Chart?m?z diyorki "bu bir 36R pisti VORDME yakla?ma chart? olup kullan?lacak DME IST VOR'undan al?nacakt?r" çünkü mesafeler IST vor'undan verilmi?.

ERMAN, IST 112.50 VOR'una göre Radial 175 derecede (STAR'da verilmi? D10nm R175) veya inbound 355 derece course'unda D10.0 nm mesafede.

Yakla?ma profilinde ERMAN'?n geçi? yüksekli?i 2700ft D5.0'da en az 1800ft olmak zorunda.

alttaki groundspeed /descend angle tablosu aynen tarif etti?iniz gibi GROUND SPEED'e göre sizin kullanaca??n?z alçalma varyosunu göstermekte. D10.0 'da olan bir uçak zaten yakla?ma operasyonuna ba?lam?? demektir. Benim tercihim bu noktada uça?? 180-200knt aras?nda tutmak, uygun flap-slat konfigurasyonuna getirmek ve ini? tak?mlar?n? açm?? yada birkaç saniye içinde açacak olmu? olmakt?r. Zira son 5nm içine mutlaka ini? süratine dü?ülmü? olarak girilmelidir.

buras? biraz pilotaj ve al??kanl?k ile ilgilidir. (hissiyat) zamanla operasyona ve uça??n?za al??t?kça süratinize göre varyonun dü?ükmüyoksa yüksekmi oldu?unu kalan mesafe ve yükselii?in muhakemesini yaparak ayarlayacaks?n?z.

diyagrama göre muhtemelen 160knt ile alçalacaks?n?z bu yüzden 850fpm ile D5.0 noktas?na rahatl?kla geleceksiniz demektir. Profil diyagram?nda zaten çizlen çizgi sizin D5.0'dan önce 1800ft'e inmi? olabilece?inii gösteriyor. D5.0'dan sonrada DH yüksekli?ine kadar yine uygun sürat ve alçalma varyosu ile alçal?yoruz-ki muhtemelen 130-140knt civar?nda olacakt?r. bu alçalma aç?s? sizi karar irtifas? olan 470ft'e bu 5nm'Lik mesafe içinde alçaltacakt?r. Dikkat edilecek husus, 470'e alçald???n?zda ve tam VOR'u geçti?inizde pist ortada yok ise pas geçiyoruz. Dikkat edin VOR pistten 0.4 nm öndedir.

Sizin bana göre ifadenizdeki tek yanl?? ERMAN'dan sonra "355derece ba?'a dönüyorum" demeniz. ERMAN'Dan sonra 355derece ba? yerine tam ifade "355derece ile IST vor'a -R175- inbound oluyorum" .e?er inbound oluyorum demezseniz, buradan ç?kar?lacak anlam, ERMAN'dan sonra sa?a 355 dere dönü?ü tamamlad???n?zda overshoot olmu? olabilece?inizdir. YAni 355 derece ba?tas?n?z ama olman?z gereken course'un (track'in) solunda olabilirsiniz. Bu da piste yakla?t???n?zda pistin sa?da kalmas?na sebep olacakt?r. DME'den mesafei do?ru okuyup ona göre alçalsan?z bile pist hep sa?da kalacakt?r.

Öte yandan belki dedi?im gibi ifade eksikli?i var ve siz 355 derece ba?a dönüyorum dedi?inizde VOR'u tuttu?unuzu söylemek istiyorsunuz. O zman pistin sa?da kalmas?n?n iki sebebi vard?r;
1- AFCAD dosyas?nda bir sorun vard?r
2- rüzgar yüzünden uça??n?z kay?yor buna kar?? uçak course tutmaya çal??t??? için heading 005 görünüyordur.

benim anlad???m kadar? ile son olarak ilave edeyim;

ERMAN'an gelmeden önce NAV1'i 112.50'ye COURSE'u 355 dereceye ayarlay?n. ERMAN'da sa?a dönerek 355 derece course'u tutun ve diagrama göre alçal?n. gerekirse NAV2'yide 112.50ye ayarlay?p ikinci bir DME al?n ama hiç gerek yok nas?lsa IST DME veriyor.

sequence
23-10-2007, 20:09
Hakan hocam,

Sad?k üzerindeyken 355 derece sa?a dönüyorum evet ifade yanl??l??? olabilir ama VOR'u kaç?rd???m? sanm?yorum çünkü bu dönü?ü otomatik GPS takibi ile yap?yorum.Yani kendim dönersem belki tam do?ru noktada dönemeyebilirim kayg?syla dönü? tam Yalova VOR'u üstünde otomatik pilot vas?tas? ile gerçekle?iyor.Bu yazd?klar?n?z benim için alt?n de?erinde bilgiler.Yazd?klar?n?z? ba?tan sona uygulayarak yeniden yakla?ma ve ini? gerçekle?tirece?im.Tekrardan hepinize teşekkür ederim.Sayg?lar,sevgiler.

Ali Serhat Ünal
23-10-2007, 20:35
Pistin sa??nda yada solunda kalmak VOR yada NDB yakla?malarada zaten normal bir?eydir (do?ru course takip edildi?inde bile.) bu tür yakla?malarda amaç pisti ILS gibi ortalamak de?ildir çünkü vericiler pistin sa??nda yada solunda olabilir sizin yapman?z gereken do?ru biçimde uçag?n ait oldu?u kategorideki alçalma profilini pisti görene kadar takip etmek daha sonra pisti kar??lay?p ini?i tamamlamakt?r.

Olabildi?ince basit bir ?ekilde anlatmaya çal??t?m size tavsiyem hem teorik hemde prataik bilgileri e?itime kat?l?p tam anlam?yla ögrenmeniz...

turkisheagle
23-10-2007, 21:17
Evet san?yorumki sizin yanl??l???n?z burada.Ali Serhat kaptan?nda dedi?i gibi,

VOR yakla?mas?,hassas olmayan bir yakla?ma oldu?u için sizi ILS gibi piste getirmez.VOR yakla?man?n özeti,

''Charta bak!,do?ru zamanda do?ru yerde,do?ru yükseklikte,do?ru h?zda ol!,Pisti görünce ini?i sonland?r!'' Bildi?iniz gibi ini?i de 2 ?ekilde sonland?r?yoruz;

1)Circle to Land

2)Straight-in Landing

?lk çal??malar? yapt?ktan sonra,bu yakla?may? kavramak için,FS nin hava ayarlar?ndan hava ko?ullar?n? zorlay?n,ard?ndan LTCI-(Van-Ferit Melen) meydan?nda pratik yap?n.As?l anlatmak istedi?imizi orada daha iyi anl?yacaks?n?z.Çünkü orada VOR sizi piste inmenin çok zor oldu?u bir noktaya götürüyor:)Bu tarz VOR lara yakla?maya,yanl?? bilmiyorsam e?er ''OFFSET'' yakla?ma deniyor. Zaten chartta da straiht in landing e izin verilmiyor haliyle.

Hani derler ya araba kullanman?n yolu bol bol trafi?e ç?kmakt?r,i?te VOR yakla?malar?n? ö?renmenin yoluda bol bol VAN a gitmektir :) (Yada benzer offset yakla?malar?n oldu?u bilimum meydanlara).

Emre Kose
23-10-2007, 21:31
http://www.sanalpilot.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4568&whichpage=1

Çok faydal? bir topic oldu?unu dü?ünüyorum.