PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : IVAO-Teamspeak

turkisheagle
15-10-2007, 13:50
Herkese iyi günler.
?u ana kadar tüm online uçuşlar?m? VATS?M üzerinde yapt?m.?u aralar,IVAO ya da geçmek istiyorum,fakat baz? sorular?m var.

1)Teamspeak adl? program? indirdim,(Yanl?? anlamad?ysam,manuelde bu program?n IVAO nun resmi sesli ileti?im program? oldu?u yaz?yordu.)Programla ilgili Turksim de Fatih Koz hocam?n haz?rlad??? döküman?da inceledim fakat,burada servera ba?lan?rken adresi nereden ald???m?z? anlamad?m.Örnek vermek gerekirse;

http://img521.imageshack.us/img521/1053/ss1mr6.jpg

Fatih hocam,burada bir adres girmi? ''server adress'' k?sm?na,

http://img155.imageshack.us/img155/4783/ss3un9.jpg

bu uçuşda servera ba?lanmak için adres k?sm?na nereden ula?abilirim,

http://img151.imageshack.us/img151/192/ss2my2.jpg

Ayr?ca Fatih a?abeyin girdi?i server bilgileri ile girmeye çal??t???mda,''socket error'' diye bir hata al?yorum.Yard?mc? olursan?z sevinirim.

2.Manuelde okumama ra?men,private chat olay?n? beceremedim.Vatsimdeki gibi,ilgili ki?inin callsign?n? girip(Vatsimde Tam isim ve yan?nda base airport bilgisi yaz?l? bir pencere ç?k?yorudu) Vatsimdeki gibi bir pencere açam?yormuyuz?

Kusura bakmay?n sorular?mdan ötürü,ama gerçekten bu platformda en ufak bir tecrübem olmad? ?u ana kadar ve kimseye bir?ey sormadan,hem belki ba?ka arkada?lar?n uçuş güvenli?ini,hemde olmas? daha muhtemel,uçuş zevkini bozmak istemedi?im için,sizlere dan??mak istedim.

Yard?mlar?n?z? bekliyor,iyi uçuşlar diliyorum..

fatih.koz
15-10-2007, 14:09
Selamlar ,

Asl?nda adreslerin mant??? basit ve pek elle girmek gerekmiyor o nedenle dokümana yazmam??t?m hepsini . ?öyle bir örnek vereyim anla??lmas? için ;

Diyelim ki Ülkemizde bir IVAO sunucusu var ve adresi ?u ?ekilde

tr.ivao.aero

Bu sunucuda e?er TeamSpeak özelli?i de var ise adres ?u ?ekilde oluyor

tr.ts.ivao.aero

yani ülke kodunun arkas?na .ts. k?sm?n? ilave ediyoruz ve son k?s?m mutlaka AERO oluyor .

de.ivao.aero --> de.ts.ivao.aero
de2.ivao.aero --> de2.ts.ivao.aero

vs. vs.

Bu elle ba?lant? kurmak için gereken bir bilgi , e?er uçuşlar?n?zda tüm ses i?leminin otomatik olmas?n? ve IVAP'?n bu görevi üstlenmesini istiyorsan?z (ki ?iddetle öneririm) IVAP ba?lant? ekran?ndaki VOICE k?sm?nda bulunan TRANSMIT / RECEIVE k?sm?n? i?aretlemeniz kafi .

Bu kutucuk i?aretli olursa IVAP sizin için TS ba?lant?lar?n? yapacakt?r sorunsuz bir ?ekilde .

Uçmad???m zamanlarda kanallarda dinleme yapmak , sohbet edebilmek istiyorum diyorsan?z da yine elle TS'den ba?lant? sa?lamaya gerek yok .

Hem ServInfo hem IVAE sizin ad?n?za TS ba?lant?lar?n? otomatik olarak yapabiliyor ( her iki program?n ayarlar?nda TS ile ilgili bilgileri girmeniz ko?ulu ile )

Socket Error hatas? alman?z?n nedeni yüksek ihtimalle sunucu ad?n? hatal? girmeniz ya da hiç girmemenizden kaynaklan?r ( dokümandaki .ivao.org adresleri art?k kullan?lmamaktad?r ,ivao uzun zamandan beri resmi olarak .aero uzant?s?n? kullanmaktad?r )

Uçarken hiç chat yapmad?m ama yan?lm?yorsam IVAP ekran?na .chat SXS978 yazarsan?z yeni bir pencere aç?l?yor bu i?i görebilmeniz için ( emin de?ilim ama )

Chat d???nda size gelen özel mesajlar? IVAP penceresinden yan?tlamak , ya da özel mesaj yazmak için ise a?a??daki temel komutlar kullan?labilir

.msg SXS978 ...... ( Ki?iye özel mesaj yazma )
.r ..... ( Size son gönderilen özel mesaj? yan?tlama )

Umar?m aç?klay?c? olabilmi?imdir .

Sevgiler , emniyetli uçuşlar

MD88
15-10-2007, 15:15
Sayin Burak GOKGOZ,

IVAO bunyesine hosgeldiniz, keyifli ucuslar dilerim,

turkisheagle
15-10-2007, 22:56
Fatih hocam,detayl? aç?klamalar?n?z için teşekkürler.Ben otomatik ba?land???n? bilmiyordum,bugün IVAO daki ilk uçuşumda ö?renmi? oldum.Ama private chat olay?n? denemedim henüz,sizin dedi?iniz ?ekilde deniyecem.

Evrim hocam,teşekkürler,sizede keyifli uçuşlar.