PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Raporlama Hatas?n?n Düzeltilmesi

tanoloji
10-09-2007, 19:19
Merhaba,

Online ATC bulunmad??? zaman pozisyonumuzu di?er trafiklere rapor yöntemiyle belirtiyoruz.

Peki bu raporda bir zamanlama hatas? olursa bunu nas?l düzeltebiliriz.
Örne?in;
BKZ voruna yakla?makta olan iki pilotun ard? ard?na verdikleri 2 rapor da "...descending FL090 BKZ 15" bilgisini bar?nd?r?yor.
Daha yüksekte ve geride olan pilot 18 olacak ?ekilde kendisini ayarl?yor ve bunu rapor ediyor. Her?ey normal gibi gözüksede;

E?er daha ilerideki pilot raporu yanl?? verdiyse; asl?nda BKZ üzerinde 18de olacaksa ve bunu yelkovan? 17 ye vurdu?unda farkettiyse (yada "yahu 2 dakkadan noolur arkada? yaa" diye dü?ündüyse) yapaca?? en mant?kl? hareket ne olur?

Benim dü?üncem sa?a yat??la acilen rotas?n? terketmesi gerekir. Ard?ndan bunu raporlayarak yine BKZ vorundan rotas?na oturacak ?ekilde uçuşunu yeniden ayarlamas? gerekir diye dü?ünüyorum. Acaba do?rusu nedir?

hakan737
10-09-2007, 20:35
böyle bir kaç?nma manevras?n? dü?ünebilecek kadar dü?ünceli bir sanal pilot oldu?unu aç?kças? pek hayal edemiyorum. Hem rapor verecek, hem do?ru olacak, hem de yapt??? hatay? farkedip üzerine birde kaç?nma manevras? yapacak :) gerçekten kula?a çok ho? geliyor.

Neyse, cevap olarak birkaç alternatif var;
1- arkadaki pilot e?er öndeki pilotun uçuşunu tehlikeye sokacaksa öncelikle süratini dü?ürmeye çal???r fakat her ne olursa olsun geçi? zaman? ve yüksekli?ini raor eden öndeki pilota engel olma durumu varsa (TCAS'dan takip edilebilir) varyosunu azaltarak daha yüksek bir irtifada BKZ VOR'una gelir ve HOLD yaparak gerekli sürenin veya mesafenin geçmesini bekler.
2- önerilen, rotadan sapma yap?labilecek potansiyel bir kaç?nma manevras?d?r. Bu durumda e?er çok fazla uça?a müdahale etme ?ans? yok ise, arkadaki pilot rotas?ndan sa?a veya sola 30 derece aç?l?r 1 dakika kadar uçtuktan sonra eski rotas?ndaki ba?'a döner, emniyet irtifas?n? sa?lad?ktan sonra mesafe yak?n ise direk, de?il ise yeniden rotas?na dönerek BKZ'ye giderek HOLD'da bekler.