PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : k?sa IFR uçu? plan? (ferry flight)

Emre Kose
06-09-2007, 13:12
Selamlar,

Geçen gece LGAV-LTBA seferi yapt?ktan sonra 757'yi bir de Sabiha Gökçen'e götüreyim dedim. Lakin bu uçuş yapmadan önce kafama bir iki ?ey tak?ld? ve yapmaktan vazgeçtim.

Öncelikle, bu her zaman kar??la??lan bir sefer de?il, diyelim ki bu teknik sebeplerden dolay? bir "ferry flight" olsun. Uçu? plan?m? nas?l yapmal?y?m?

Mesela "IST DCT SBH" ?eklinde bir yol belirlesem, ya da beni YAA civarlar?na götüren bir SID'i kullansam çok yanl?? olmayacakt?r san?r?m.

Yanl?? dü?ünmüyorsam, diyelim ki LTBA_APP mevcut olsun o anda, kalk???mdan itibaren LTBA_APP beni vektörle LTFJ'ye götürecektir de?il mi? Bunu sa?lamak için de san?r?m uçuş irtifam?n haritada geçen "minimum radar vectoring altitutudes" ?emas?na uygun olmas? gerekir. Uça??n h?z?n? ve büyüklü?ünü dü?ünürsek ben bu uçuşu en fazla 4000' civar?nda gerçekle?tiririm san?yorum.

Bir yorum yapabilir misiniz bu konuda?

Ya da gerçekte diyelim ki THY bir A320'sini çe?itlli sebeplerle LTBA'dan LTFJ'ye götürmek istedi?inde bunu nas?l gerçekle?tiriyor, bilen ve payla?an varsa mutlu olurum.

Emre Köse

fatih.koz
06-09-2007, 13:17
Tamam? *bence* do?ru , ekstra yoruma gerek yok :)

Sadece SID'e gerek yok , zaten ATC sizin LTBA'dan kalk?p LTFJ'ye inece?inizi gördü?ünde SID isteseniz bile yüksek ihtimalle RADAR VECTOR DEPARTURE verecektir kleransta .

Zaten uça??n bir uçuş numaras? olmayaca??ndan ve durum REMARKS ile bildirilip tescil ile uçulaca??ndan ATCO dostlarda ellerinden gelen yard?m? esirgemeyeceklerdir .

Sevgiler

captainmusic
06-09-2007, 13:48
Do?rudur efendim, Simulatörde LTBA_APP do?rudan vektörle LTFJ'ye yönlendiriyor. Uçu? irtifas? 4000 civar?nda oluyor. K?sa sürede LTFJ TOWER' la temas kuruluyor.

ltbaxh
06-09-2007, 16:20
Bana da do?ru gibi geldi, yaln?z bir noktaya müdahale etmek isterim. E?er gerçek hayatan bahsediyorsak her halukarda bir uçuş numaras? ve fp'a sahip olmam?z gerekir. Bilmiyorum daha önce denemedim ama büyük olas?l?kla sanal ortamda online uçarken de mutlaka uçuş numaras? istiyordur.

fatih.koz
06-09-2007, 17:20
Uçu? numaras? neden zorunlu olsun ki ?

E?er tarifeli uçmuyorsam o uçuşun bir numaras? olmaz , bende tescil kodum ile plan? doldurur iznimi al?r?m .

Örne?in SunExpress'in bir uça?? acil ihtiyaçtan dolay? LTBA yerine LTBU'ya indi ve geri kalkacak diyelim ve bu uçak TC-SUC olsun .

LTBU - LTBA için Uçu? numaras? olarak bir?ey uydurmak (ki gerçekte uydurulmuyor o numaralar hepimizin bildi?i gibi) at?yorum SXS154 yerine TCSUC olarak plan doldurur ve uçabilir diye biliyorum ben ferry olarak .

Hatta bir havayolunun Adana kalk??l? uçuşlar?nda bazen uçuş numaras? kulland???na , bazen de tescil kodu ile uçtu?una ?ahit oldu?umdan merak edip sordum nedenini . Bizimkine benzer de?ildi ve ince meseleler vard? i?in içinde ama numaras?z uçuş mümkün diye biliyorum ben .

Sanal ortamda da durum ayn? , isterseniz bir havayolu uçuş numaras? girersiniz ilgili alana isterseniz ça?r? kod ama her ?ekilde plan dolduruyoruz ;)

Sevgiler

Emre Kose
06-09-2007, 22:34
De?erli yorumlar?n?z için teşekkür ederim. ?lk f?rsatta böyle bir uçuş yap?p göreyim nas?l olacak.