PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chart Okuma Hakk?nda

Bravis
04-09-2007, 15:11
Arkada?lar,

Ekteki resime göre Brüksel havaliman?n?n yüksekli?i (Elevation) nedir? (According to the chart, what is the airport elevation at Brussels National airport?)

?imdiden teşekkürler...

images/icon_zip.gif Attachment: Bruksel elevation.JPG (pop_download.asp?mode=Edit&referrer=attach&dir=bravis&file=Bruksel elevation.JPG) ( 86362bytes )

ED?T: Tepki çekti?i ve ?F?A içerdi?i için KURUM isimlerini siliyorum.

MD88
04-09-2007, 15:26
http://www.sanalpilot.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9433

MD88
04-09-2007, 15:26

Bravis
04-09-2007, 15:33

Bravis
04-09-2007, 15:33

fatih.koz
04-09-2007, 17:09
Siz ne i?aretlediniz ?

Do?ru ya da yanl?? diyece?im ... ( ayr?ca bkz. di?er konu )

Bravis
04-09-2007, 17:14
fatih Kaptan

http://sanalpilot.com/forum/uploaded/bravis/Brukselelevation 2.jpg

Cevab?m? verirken etkili olan k?rm?z? ile i?aretledi?im bölge ve verdi?im cevap 159 ft. Fakat bu konuda daha sonradan ara?t?rd???ma göre 184 ft. Bunu chartta göremedim.

fatih.koz
04-09-2007, 17:28
Göremediniz mi ? El insaf yahu :)

Chart?n en üstüne bak?n kocaman ne yaz?yor ? AD ELEV 184

Size sorulan soru ne ? MEYDAN ELEVATION

??aretledi?iniz yerdeki de?er ne ? PIST ELEVATION

Peki Chart?n en tepesinde büyük harfle yazan ne ? MEYDAN ELEVATION

Peki Chart?n üst bölümünde küçük harfle yazan ne ? PIST ELEVATION

Sevgiler

Bravis
04-09-2007, 17:33
Aç?klaman?z için teşekkür edrim Fatih Bey.

Bir eksi?imi de gidermi? oldum. "AD ELEV 184" hiç dikkatimi çekmemi?ti. Daha do?rusu "ELEV" in ba??nda "AD" benim o noktaya konsantre olmam? engelledi san?r?m. Hali haz?rda s?nav esnas?nda google dan felan da yard?m almad???m için bu konuda yanl??a yönelmi? olmam normaldir diye dü?ünüyorum.

Zira chart bilgim oldukça s?n?rl?. Fakat "EL ?NSAF gördü?ün ?eyide mi anlayam?yorsun" diyebilirsiniz, bazen gözden kaçabiliyor.

Bilgilendirmeniz için tekrar teşekkür ederim.

Sayg?lar...

fatih.koz
04-09-2007, 17:45
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Fakat "EL ?NSAF gördü?ün ?eyide mi anlayam?yorsun" diyebilirsiniz</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Yok öyle demiyorum merak etmeyin ...

S?nav stresi diyorum sadece ;)

Zor bir soru bekledi?iniz için chart?n okunmayan zor yerlerine bak?yorsunuz öncelikle do?al olarak ve minik bir yaz? ar?yor gözünüz . Bu psikoloji ile kaç?n?lmaz olarak RWY ELEV'i seçiyorsunuz do?rusu bu olmal? diyerek .

Tabii bunun ana kayna?? chart okumadaki eksiklikler o konuda hemfikiriz ...

Sevgiler

Bravis
04-09-2007, 17:54
Fatih Bey,

AD ne anlama gelir ve 180 in yan?nda ft. ibaresi neden olmuyor chartlarda? Pek tabii ki pilotlar bunu adlar?ndan çok daha iyi bildikleri için sorun yok fakat görüldü?ü gibi bizler do?ruyu yanl?? yaparak ö?reniyoruz.

Bir sorum da altta pist elevation'? veren yerde (k?rm?z? ile belirtti?im) "ELEV 159 ft." yaz?s?n?n alt?nda yazan "THR RNW 25L" yaz?s?ndaki "THR" ibaresi nedir? "Through" kelimesinin k?saltmas? m?d?r?

"AD" ibaresi neyin k?saltmas?d?r?

?imdiden teşekkürler.

Sayg?lar...

anil.uygun
04-09-2007, 18:09
AD= Aerodrome, Yani meydan anlam?na geliyor.

Bravis
04-09-2007, 19:48
Te?ekkür ederim An?l!...

iceberg
04-09-2007, 20:08
?vao öss gibi soruyor vallahi

hakan737
04-09-2007, 21:21
siz bu s?navla ne rütbesi s?nav?na girecektiniz merak ettim sadece.

di?er topicdeki sorunuzun cevab?n? buraya yazay?m, evet s?navsorunuz aç?k etti?iniz için cevap yazmad?m. forumda soraca??n?za bir arkada??n?za sorsayd?n?z en az?ndan if?a etmemi? olurdunuz, de?ilmi?ikisi aras?nda küçücük bir fark var.

Serdar Sualp
04-09-2007, 22:18
Sevgili arkada?lar,

Küçük bir düzeltme yapmak ve sizleri bilgilendirmek isterim.

159 feet olarak geçen Runway elevation de?ildir. 25L pistinin Threshold yüksekli?idir.
Baz? pistlerde iki pist ucunun yüksekli?i ayn? de?ildir. Yani pist bir yöne do?ru meyillidir. Bu hallerde threshold yükseklikleri verilebilir.

Jeppesen Chartlar?nda ve genel terminolojide "Runway elevation" de?il "Airport elevation" kullan?l?r. (APT ELEV)
"Airport elevation", bir meydanda kullan?lan tüp pistlerin en yüksek noktas?d?r. Bir örnekle aç?klamaya çal??ay?m.

?stanbul Atatürk Hava Alan?nda 3 pist var. Bu pistlerin de 6 tane pist ba?? var. Bunlar 18R / 18L, 36R / 36L, 06 ve 24.
Jeppesen chart? 10-9 a bakarsan?z ?unlar? görürsünüz.
Threshold yükseklikleri :
18L 157 feet
18R 163 feet
36L 102 feet
36R 100 feet
06 93 feet
24 90 feet

Yine ayn? chartta bir de Sol üste "Apt Elev" 163 feet görürsünüz. ??te bu yükseklik meydan yüksekli?i olarak kabul edilir ve tüm pistlerin en yüksek noktas?d?r.

Not : Bravisin verdi?i chart AIP'den al?nm??t?r. Yani Jeppesen veya NOS chart format?nda de?ildir. Meydan yüksekli?i için kullan?lan k?saltmalar ?öyledir.

JEPPESEN = APT ELEV
NOS = ELEV
AIP = AD ELEV

Sevgilerimle

Bravis
05-09-2007, 08:14
Serdar Hocam,
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim kendi ad?ma. Böylelikle de "THR" ibaresinin kendi yorumum olan "THROUGH" de?il, "THRESHOLD" oldu?unu da bilgilerimize katt?k.

Hakan Bey,
Rütbenin konu olmad???n? defalarca söyledim. S?nav?n seviyesini belirtmek ad?na "Flight capt." s?nav? demi?tim fakat zaten bunu yazd???ma da, soru sordu?uma da pi?man oldum. Bir dahaki sefere özelden size dan??mam sizin için de uygunsa memnun olurum...

hakan737
05-09-2007, 09:48
ben sadece merak ettim ba?ka bir ?ey için de?il. benim yabanc? oldu?u konular çünkü.di?er topi?i açmaya ü?enmi?tim.