PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atc ile Konu?malar ingilizcemi

alidarbaz
30-07-2007, 13:46
Merhaba merak ettim
Siz online uçarken Atc'ler ile haberle?meyi nas?l sa?l?yorsunuz.
Bu benim kulland???m Atc penceresindeki, numaralara basama yöntemiyle, taxi ve take off için istekte bulunuyorsunuz. Yoksa mikrofonla bizzat seslimi sa?lan?yor. Hiç online uçuş s?ras?nda çekilmi? bir video klip varm?. Verirseniz büyük bir zevkle izlemek isterim.

linsux
30-07-2007, 13:59
Yabancilarla elbette Ingilizce konusuluyor. Ben Turk hava sahasindayken Turkce tercih ederim ama Ingilizce de konusulabiliyor. Yanilmiyorsam VATSIM kurallarinda yerel dil kullanilmasi yasak degil ama Ingilizce tercih ediliyor, boylece Turkce bilmeyen yabanci pilotlar da dinleyebiliyorlar.

fatih.koz
30-07-2007, 14:01
H?mmm ...

Online uçuş s?ras?nda pilot gözünden çekilmi? bir video yok hat?rlad???m kadar? ile ama ATC gözünden bir klip var a?a??daki adreste ;

http://www.ivaotr.org/atcvideo/video.wmv

En az?ndan konu?lar?n nas?l yap?ld???n? , ATC'nin pilotlar? nas?l görüp yönetti?ini görebilirsiniz.

?leti?im sizinde tahmin etti?iniz gibi sesli sa?lan?yor, e?er ses tertibat? yoksa ya da sorunlu ise yaz?l? olarak yap?yoruz ama bu hiçbir zaman numaralara t?klamak suretiyle olmuyor.

Örne?in klerans alaca??m?z zaman Fs'teki gibi 1'e basmak yerine ;

Sunturk Niner Seven Eight, Standing at gate one four , Requesting IFR clearance to London Heatrow , Ready for Push

diyoruz ya da bunu yaz?yoruz .

ATC muhaberat? ile ilgili birçok türkçe aç?klamal? doküman mevcut internette , bir tane de ben haz?rl?yorum TurkSim için ama benimki henüz bitmedi .

Sevgiler

turkisheagle
30-07-2007, 14:01
http://www.youtube.com/watch?v=WhhXL5Tv84A

burada güzel bir video var.?ngilizceninde ne kadar sade,anla??l?r ve kal?pla?m?? oldu?unu anlayabilirsiniz.

emrah-58
30-07-2007, 14:02
Online uçuşta ,ATC ile görü?meyi ,numaralara basma yöntemiyle yapamazs?n?z ,e?er mikrofon ve kulakl?k gibi donan?mlar?n?z varsa ve ba?land???n?z server'de 'ATC' online ise ,ATC ile sesli temas kurarak uçars?n?z ,fakat mikrofon ve kulakl?k gibi bir donan?m?n?z yoksa ATC' size sesli talimat verir ,siz yazarak kar??l?k verirsiniz fakat bu çokta bir zevk vermez ,ayr?ca havac?l?k dili, dünyan?n her yerinde ?ngilizce'dir, bu yüzden online uçuşlarda ?ngilizce kullan?lmas? istenir, kolay gelsin.

Emrah ERSOY.

alidarbaz
30-07-2007, 14:12
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">http://www.youtube.com/watch?v=WhhXL5Tv84A

burada güzel bir video var.?ngilizceninde ne kadar sade,anla??l?r ve kal?pla?m?? oldu?unu anlayabilirsiniz.

<div align="right">Originally posted by turkisheagle - 30/07/2007 : 15:01:58</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Baya basit bi?eymi?. Yaln?z sen orda bir?eyler yapt?n devaml?. Yolcu almak felan. Bunlar varm?yd?. ben oynarken hiç rastlamad?m.

turkisheagle
30-07-2007, 14:45
O ben de?ilim.Video yu ba?kas? haz?rlam?? ben sadece link verdim.''FSPassengers'' adl? programla bu tarz imkanlara sahip olabiliyorsunuz.

A310
30-07-2007, 16:12
Demiyim,demiyim diyorum ama tutam?yorum kendimi.Art?k oyun demekten vazgeçsenizde simulatör deseniz.Bu bir oyun de?il simulatördür.

alidarbaz
30-07-2007, 16:15
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Demiyim,demiyim diyorum ama tutam?yorum kendimi.Art?k oyun demekten vazgeçsenizde simulatör deseniz.Bu bir oyun de?il simulatördür.

<div align="right">Originally posted by A310 - 30/07/2007 : 17:12:13</div id="right">

Abicim usatac?m zaten kimse oyun demediki

turkisheagle
30-07-2007, 16:20
Köksal Bey,çok de?il k?sa bir süre önce adminimiz bir topicte de?indi bu mevzuya.Bence art?k bozuk plak gibi ayn? yere tak?lmayal?m.?steyen istedi?ini desin.Siz,ben simulator deriz,X ki?isi oyun der.Microsoft bile oyun der.Önemli olan sizin bu oyunu simulasyon gibi kullan?p kullanmad???n?zd?r.Zaten bu bir simulasyon bile olsa,gerçek simulatorlerin yan?nda bir oyun gibi kal?r,gerçek uçaklar?n yan?nda ise birer oyuncak bile olamayabilir.

Ben bunu(Ne diyece?imi bilemiyorum art?k:)) ç?karan ?irketin oyun dedi?ini gördükten sonra,ba?ka ki?ilerin oyun demesini yad?rgamam.Uzun laf?n k?sas? kim ne derse desin,önemli olan olabildi?ince gerçekçi olarak bu i?i icra etmektir.

alidarbaz
30-07-2007, 16:47
Microsoft oyun demesinin alt?ndaki sebeb 11 eylül WTC sald?r?lar?. ikiz kulelere giren Bu uçaklar? kullanan ?ah?slar kendilerine ait sitelerde hobi olarak flight simulator kulland?klar?n? anlatm??lard?. Bu yüzden tüm tepkileri üzerine çeken Microsoft bunu sadace bir oyun oldu?una kamu oyuna inand?r?p fsnin gelece?ini belirlemi? oldu.

hakan737
30-07-2007, 16:54
microsoft'un oyun demesinin sebebi bunun hakikaten bir oyun olarak üretilmesi ve pazarlanmas?d?r. Flight simulator bir "oyundur". ticari anlamda simulator e?itimi için üretilen simulasyon yaz?l?mlar?da vard?r fakat bunlar oyun de?il, gerek techizatlar? gerekse nitelikleri aç?s?ndan yetkili kurumlarca sertifikaland?r?lm?? özel programlard?r (örne?in ELITE)

bizim flightsimulator'e oyun'dan çok simulator dememizin tek sebebi, bu i?i "oyun" mant???nda gören, amac? sadece program? tesadüfen yüklemi? havac?l?k konusunda henüz yetereli olgunlu?a sahip olmayan yada hiç olmayan ki?iler ile bir s?n?r koymak ve sanal havac?l??? bir felsefe olarak alg?layan ki?ileri bir arada tutmakd?r.

?steyen elbette oyun der zira biz ne dersek diyelim FS'in oyun oldu?u gerçe?ini de?i?tiremeyiz ve buna ba?la? olarakda bir beklentimiz olamaz , fakat simulasyon bak?? aç?s? ile bakt???m?zda en az?ndan havac?l?k kültürünün sanal havac?l?k misyonuna olan katk?m?zdan ve ki?isel kabiliyetlerimizden söz edebiliriz.

Rosemy
30-07-2007, 16:56
Say?n alidarbaz bey,zaten size söylemedi,Flight Simulatör'ün oyun oldu?unu zannedenler için söyledi.Fark?ndaysan?z isim vermedi,neden üstünüze al?n?yorsunuz demicem çünkü size söyleniyor.Açt???n?z her topikte bir kere olsun simulatör kelimesi geçmiyor.

Merak ediyorum,size yard?mc? olmak isteyenlere neden böyle bir uslüb ile cevap veriyorsunuz.Ö?renice?iniz daha çok ?ey var.Ba?ka bir sorunuz oldu?u zaman yine bu arkada?lar size cevap verecek.Böyle bir ba?lang?ç yapman?n burdakilere bir faydas? yok biliyormusunuz?

VuLTuRe
30-07-2007, 16:58
Microsoft flight simulator bir oyundur.

Gercek simulator dedigimiz araclar bu kadar ucuza maledilmez ve heryerden temin edilmez.

Flight kelimesinin ardinda simulator yazmasi sizi yaniltmasin.

En gercekci ucaklarin bile %60 oraninda gercekciligi sagladigini goz onunde bulundurursak bende buna oyun demeyi tercih ediyorum.

A310
30-07-2007, 17:15
Gerçek simulatörlerin ne oldu?u konusunda merak etmeyinki gerekli bilgilere sahibim ve onunla uçmu?lu?um bile var.Fakat ?öyle aç?klayay?m burada oyun dedi?iniz bence sade olan Flight Simulatördür.Neden diye soracak olursan?z,Bir pilot tan?d???m gerçek ya?amda B737 filosundan ?irket de?i?tirince A320 filosuna geçi? a?amas?ndayken biraz eski de olsa kokpit olarak gerçekten faydal? PSS A319/A320/A321 Cd'sini benden istemi?tir bende tabiki gerekli cd'yi hemen kendisine ilettim.Bbundan haftalar önce kendisiyle havaliman?nda bulu?tuk ve baya bu konu üzerinde konu?tuk.Söylediklerinden baz?lar?n? aktar?yorum.Gerçekten çok faydal? bir program.Bu programda gördü?üm kulland???m bir çok ?eyin bana gerçek hayatta TYPE RATING e?itimlerinde çok faydas? oldu ?eklindeydi, ve benden yeni ç?kan wilco A320 flosunun CD sini kesinlikle istedi?ini hatta yeni ç?kacak olan Airbus A320 filosu yap?mlar?n?da elime geçtikçe ona iletmemi istedi.Bunu isteyen ?u an aktif uçan Airbus A320 filosunda Kaptan Pilot(Mesul Kaptan).Flight Simulatör tek ba??na bir oyun ama eklentileriyle bir oyundan öte bi?ey bence.Gerçek pilotlar bile böyle dü?ünüyorsa ben buna aç?kças? kendi ad?ma söyliyeyim oyun demem.Te?ekkür ederim.

Rosemy
30-07-2007, 17:29
Madem bunu bir oyun olarak kabul ediyorsunuz,bu kadar üstüne dü?ülen ba?ka bir oyun bana gösterirmisiniz?
Her ülkede Flight Simulatör üzerine aç?lan kaç tane site var bunu da biliyormusunuz.
Neden bir Need For Speed,Grand Tourismo,Tom Raider neden bir Championship Manager ve daha akl?ma gelmeyen bir çok oyun varken neden Flight Simulator üzerine yo?unla??lm?? durumda.Hergün,her hafta yeni çal??malar? olan,bu simulator üzerine daha keyifli bir hale getirebilmek için yeni programlar,yaz?l?mlar ç?kar?lan ba?ka bir oyun gösterin bana.
Yada biri bana bu oyunun(Flight Simulatör) internetten hilelerini bulabilirmi acaba.Piste inmek için neden u?ra?ay?m de?ilmi:D

Yok ikiz kuleye çarpan uçaklar?n pilotlar? bunu oynuyorlarm??ta felan filan:D

Dur bakal?m daha nelerle kar??la??caz.

VuLTuRe
30-07-2007, 17:51
Sevgili uye arkadaslarim hangi oyun uzerinde hangi cdlerle hazirlandigimizdan ote..

Bu pilot arkadaslarimiza bu altyapiyi nerde kazandigini soralim once. Acaba kendisi lisansini FS uzerindenmi yoksa gercek bir simulator uzerindenmi veya gercekten ucarakmi almis bunu tekrar yargilayalim. En objektif sonuca bu sekilde varabiliriz.

Bu oyunun ustune dusulmesi eklentilerle bilrlikte basarili oldugunu gosterir.

Sezgin bey soylermisiniz her ulkede flight simulator uzerine acilan kac tane site var. 14 yasimdan beri Flight unlimited ve FS gibi simulatorlerle ilgileniyorum. Insanlarin neden ucus simulatorlerine ilgi gosterdiginin cevabi ise beklentileridir.

Eger kalkip 20 yasinda WoW oynayacak bir bunyeye sahipseniz diger 7 milyonun arasinda sizde bir WoW oyuncusu olursunuz. Eger dunyada en cok ses getiren oyundan sozediyorsaniz bu FS serisi degildir.

Oynarken cok keyif aldigim bir oyun olsa bile kalkip FMC programladim veya online uctum diye kendimi simulator de x saat tecrubem var diye nitelendirmem. Profesyonellerde zaten FS basinda gecen saati simulasyon saati olarak saymaz.

Bu ancak kendinizi avutmak olur. Lutfen daha objektif bakin.

Iyi ucuslar

fatih.koz
30-07-2007, 18:09
Benim anlamad???m bir husus var ,

Delinin biri kuyuya ta? at?yor , k?rk ak?ll? ç?kartam?yor misali niye tart???p duruyorsunuz ki :)

?ster be?enin ister be?enmeyin "Microsoft Flight Simulator" teknik olarak bir oyundur , geliştirilmeye aç?k yap?s? nedeni ile de birtak?m çevreler için ciddi bir gelir kayna??d?r .

Önemli olan bu ürünü sizin nas?l kulland???n?zd?r , teknik olarak ad? oyun olan bir ürünü biz havac?l?k konusundaki bilgilerimizi geliştirebilece?imiz , hobimizi icra edebilece?imiz bir yaz?l?m olarak kullan?yoruz . Ba?kas? kullanmayabilir bu da normal bir yakla??md?r .

Fs'in bir sonunun olmamas? , level atlama gibi temel oyunsal ö?eleri içermemesi insanlar? onun bir oyun olmad??? yan?lg?s?na dü?ürebilir ama gerçek de?i?mez .

Fs serisi ilk ç?kt??? günden beri havac?l??? simule etmeye çal??an , sürekli güncellenerek geliştirilen , üçüncü parti yaz?l?mlar?n eklenmesine aç?k uzun soluklu bir bilgisayar oyunudur .

Sevgiler

Rosemy
30-07-2007, 18:21
Flight simulator uzerine acilan kac tane oyun var.Bu sorunun cevab?n? sizin bilmeniz gerekirdi,bak?n 14 ya??ndan beri oynuyormu?sunuz.Bukadar çok ilginin kar??s?nda demek serilerini ç?karm??lar.Anla??lan Flight Simulatörü di?er oyunlarla bir tutuyorsunuz yada ben öyle anlad?m.Siz 14 ya??ndan beri bu i?e nas?l bir gözle bakt???n?z? anlam?? ta de?ilim.Peki o küçük ya??n?zdan beri ilgilendi?iniz ba?ka bir oyun varm?,bu zamana kadar.
Peki dünyada en çok ses getiren oyun nedir ?söyleyin bizde onunla vakit geçirelim.

Benim arkada?lar?m bana sorard?,kaç y?l oldu halen b?kmad?nm? uçak uçurmaktan.Ne buluyosun bunda diye.
Al dedim birde sen uçur.
-e bu gitmiyor
-neden kalkm?yor
-e bunun motorlar? durdu
-o?lum bu uçak dü?üyor,ne yap?caz ?imdi.

Ben 5 y?l?m? verdim sen birkeredemi uçurucan de?ilmi..Bu art?k benim için bir oyundan olmaktan ç?kt?.Daha fazla söze gerek varm?????????

VuLTuRe
30-07-2007, 18:36
Hayir sezgin bey onceki mesajinizda bunu ortaya yazdiginiza gore cevabi sizin vermeniz gerekirdi.

Buna ek olarak FS serisini basindan beri oyun olarak savundugumu soyluyorum dolayisiyla baska oyunlarla kiyaslamaya kalkmiyorum. Bu kiyaslamayi onu simulator olarak savunarak yapan sizsiniz.

Kisisel sorunuzun cevabina gelince ben bu ise 14 yasimdan beri hobi olarak bakiyorum. Bunun yani sira evet pekcok motor sporlari oyunu ile ilgilendim.

2001 yilinda duzenlenen bir F-1 oyunu turnuvasinda Istanbul Parktaki F-1 icin super gold 3 gunluk bilet kazandim.

Eger niyetiniz en cok ses getiren oyunu oynamaksa yine belirttigim gibi beklentilerinize baglidir. Ne tur oyunlara ilginiz oldugunu bana ozel mesaj araciligi ile iletin tavsiyelerimi sunarim.

Bu oyunun sizin icin oyundan oteye gecmesinede adiniza sevindim.

turkisheagle
30-07-2007, 18:55
''Oyun-Simulator'' karma?as?na ben ?u aç?dan bak?yorum.

1)Bu kesinlikle bir simulator de?ildir!(Bu konuda herkezle hemfikiriz heralde.)Paral? ve detayl? add-onn lar ile bize uçaklar hakk?nda teorik bilgiler veren,simulasyon oyunu tad?nda bir yaz?l?md?r.

2)Bu tam olarak bir oyun da de?ildir.FS bana göre,t?pk? bir model uçak,maket uçak gibi hobidir.Onu icra ederken stress atar?z,bilgi kazan?r?z ve de en önemlisis e?leniriz.
K?sacas? bu ne simulasyondur,nede oyun diye kestirip at?lacak bir ?eydir.Oyunseverlerde yanl?? anlamas?n.Bende PC oyunlar?n? bilhassa spor oyunlar?n? çok severim.S?k s?k bir araya gelip turnuvalar falan düzenleriz.Ama hiç bir zaman FS de uçarken ya?ad???m duyguyu,o hazz? PES veya NBA Live oynarken tatmad?m.Aradaki ince nüansta bu bana göre.

3)Kimsenin bu yaz?l?ma Oyun veya Simulator demesi umurumda de?ildir.Kimsenin bu yaz?l?ma hitap ?eklini ''böyle söyleceksin!'' diye dayatarak de?i?tirmek amac?m yoktur.Bu olay?,hobiyi,ya?am tarz?n? seven bizlerle olucakt?r,sevmeyende en fazla 4-5 ayda elini ete?ini çeker gider zaten.

alidarbaz
30-07-2007, 19:49
Ben flight simulatorda 2 sene çal??m?? birinin boeing 737 yi sorunsuz kald?ra bilece?ini inan?yorum. Fizik modellemesi ve kullan?m ?ekli daha çok bir simulasyonu and?r?yor

harekat
30-07-2007, 20:00
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Ben flight simulatorda 2 sene çal??m?? birinin boeing 737 yi sorunsuz kald?ra bilece?ini inan?yorum. Fizik modellemesi ve kullan?m ?ekli daha çok bir simulasyonu and?r?yor

<div align="right">Originally posted by alidarbaz*-*30/07/2007*:* 20:49:33</div id="right">

Yanlis , pilotajda hissiyati gerektiren bazi durumlar vardir.Bunu eminim ki buradaki hocalarimiz da dogrulayacaktir.

Belki VR yaklasma ya da ILS course a ucagi oturtabilirsiniz ama hissiyat gereken hicbiryerde basarili olunamaz.Benim iddiam bu yonde.Cunku simulatorun tek kotu yani bu , pistte kostururken ucagin ruzgardan ne kadar etkilendigini gozle gorebiliyoruz , ama kokpitte oyle degil:D

Cok afedersiniz de hemoroid olupta bunun vasitasiyla palye veren abilerimizi de gorduk , duyduk.

Sevgiler.

uluhancaptain
30-07-2007, 20:16
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Ben flight simulatorda 2 sene çal??m?? birinin boeing 737 yi sorunsuz kald?ra bilece?ini inan?yorum. Fizik modellemesi ve kullan?m ?ekli daha çok bir simulasyonu and?r?yor

<div align="right">Originally posted by alidarbaz*-*30/07/2007*:* 20:49:33</div id="right">

Gerçek bir 737 simulator ile uçma ?ans?n?z olursa fikrinizin de?i?me ihtimali yüksektir:D

alidarbaz
30-07-2007, 20:50
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">

<div align="right">Originally posted by alidarbaz - 30/07/2007 : 20:49:33</div id="right">

Gerçek bir 737 simulator ile uçma ?ans?n?z olursa fikrinizin de?i?me ihtimali yüksektir:D

<div align="right">Originally posted by uluhancaptain - 30/07/2007 : 21:16:03</div id="right">
Ke?ke denem ?ans?m?z olsayd?da bunu hep beraber görseydik :D

fatih.koz
30-07-2007, 20:54

<div align="right">Originally posted by alidarbaz - 30/07/2007 : 19:49:33</div id="right">

Televizyonda bir dizi vard? , Avrupa Yakas?yd? san?r?m ( pek TV izlemem ) . Orada bir replik duymu?tum , ho?uma gitmi?ti aynen aktaras?m geldi ;

"Oldu Gözlerim Doldu ..."

Simulatörde b?rak?n iki seneyi san?r?m ciddi olarak yedinci senemdeyim , evveliyat?n? saym?yorum bile ve halen soranlara "ben gerçek bir uça?? kullanamam" diyorum .

Çünkü gerçe?i ile sanal? çok farkl?d?r , tamam sistemlere a?ina olabilirsiniz , otopilotu ve FMC'yi çok iyi bilebilirsiniz , hatta navigasyon , yakla?malar vs. vs. tüm havac?l?k konular?nda uzman olabilirsiniz ama üç boyutlu o ortam?n içinde olmak, arkada?lar?nda belirtti?i gibi "hissiyat?" tadabilmek çok ba?ka ?eyler .

B?rak?n 737'yi falan Cessna ile uçarken kayboldum ben ?stanbul semalar?nda , inmeyi geçtik pisti bulamad?m yahu ki yakla?ay?m ! Oysa ayn? uçuşu simulatörde yapt???mda inmek ne kelime esprili tabiriyle "asfalt? bile a?lat?r?m" :)

Bir uçuş bildi?in gibi birkaç safhadan ibarettir , kabaca kalk?? - seyrüsefer - ini? olarak bunu üçe bölebiliriz .

Navigasyonu biliyorsan?z ve uça?a hakim iseniz belki seyrüsefer k?sm? en kolay?d?r içlerinde ama kalk?? - ini? k?s?mlar? tamamen pilotaj bilgisine ve tecrübeye dayal?d?r . Gerçek bir uçak öyle simdeki gibi ver gaz? çek kolu mant??? ile kalksayd? ve yine simdeki gibi aç otomatik pilotu ba?la ILS'i insin mant??? ile inebilseydi emin ol pilotluk bu kadar önemli ve hassas bir meslek olmazd? .

Velhas?l Ali karde? , üstteki tezin tamamen geçersiz ve acemice bir söylemdir . Oyun oynarken bu ?ekilde dü?ünebilirsin belki ama bu i?in içine girip havac?l???n ne kadar hassas bir sektör oldu?unu anlamaya ba?lad???nda bu dü?üncenin yanl??l???n? görüp kendine gülersin.

?yi e?lenceler .

admin
30-07-2007, 21:21
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> ?yi e?lenceler .

<div align="right">Originally posted by fatih.koz*-*30/07/2007*:* 23:54:46</div id="right">

S?k?ld???m? söyleyemem. :)

ltbaxh
30-07-2007, 21:31
Asl?nda fena fikir de?il ha. Lisans almak için gitti?imizde FS Logbook'un bir kopyas?n? koyup "buyurun bu kadar uçuşum var X uçakta. tabii yerseniz" desek, onlarda bize "e siz zaten uçmay? biliyorsunuz" dese!
2 y?ld?r uçaklar?n somut olarak içindeyim. Bunca y?l?n birikimiyle herkesin dedi?i gibi navigasyon ve sistemler konusunda bol miktarda "teorik" bilgiye sahibim. Örne?in gelen bir uçakta e?er ekip ayr?lm??sa ihtiyac?m olan bilgilere (touch down saati, on blocks saati, kalan yak?t) gidip FMC'den kendim bak?yorum. Üstelik hiç zorlanmadan. Ama i? uçak yerdeyken bile o koltu?a oturmaya geldi?inde insan?n eli aya?? titriyor. Hatta 747F'in koltu?una oturdu?umda ilk sözüm "öeh bunula nas?l taksi yap?l?r ki" olmu?tu. Demem o ki bir uçakla X saat uçmak, o uça?? gerçek hayatta uçurabilece?ine inanmak, olayla ilgisi olmayanlar?n söyleyebilece?i bir?eydir.

alidarbaz
30-07-2007, 22:20
Hostes Yolcu mahaline gelip
"-Aran?zda uçak kullanmas?n? bilen varm?. Pilot hakk? rahmetine kavu?tu"
derse öne ç?kan ilk sazan ben olucam :)
"-d?ggat d?ggat Yeni kaptan?n?z konu?uuyor. Kusmadan önce kese ka??tlar?n? açmay? unutmay?n.
Benimle uçan yolcular?n vay haline
"- Hostes bac?m bi eyilip ?urdan kullanma klavuzunu verirmisin" :P

Gülün diye söyledim gene beni paralamay?n :D

VuLTuRe
30-07-2007, 22:23
Ali :)

Sonraki mesajlarinida sabirsizlikla bekliyorum.

admin
30-07-2007, 22:28
Alidarbaz karde?imize forumuza yapt??? katk?lardan dolay? teşekkür ediyorum. Forum kurallar?m?z?n tamam?n? ihlal etti?i için kendisinin forum üyeli?ine son veriyorum.

hakan737
30-07-2007, 22:33
ben en çok bu en son k?sm? seviyorum :)

fatih.koz
30-07-2007, 23:30
Adminim bende forum kurallar?n? ihlal etmek istiyorum bu mesaj?mla :)

Hakan a?abey'e kat?l?yorum +10000 hatta +1000000 yazmak istiyorum ama bu da yasak biliyorum :(

Lütfen beni affet .

harekat
31-07-2007, 00:54
Kurallari okumadan uymak , okuduktan sonra uymamak !

Biri bize yine bir saka yapti ...........

(Hakan Abi bu senin repligindi aslinda bu sefer ben aldim kusura bakma)

Sevgiler.