PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : online uçu?

tazmania
18-07-2007, 11:46
sevgili kaptan arkada?lar?m online ve havayolu ?irketi ad?yla ilk kez milli olacam.yard?m ederseniz sevinirim

depart:09:30 dedi?i zulu mu yerel saat mi?

ltba-ltac yak?t miktar?n? ne yapmal?y?m veya nas?l hesaplan?yor.

fsx de uçuş plan?nda gate i seçmeme ra?men devaml? pist ba??ndan ba?l?yor ?

uçuş pan?n? online da yaparken gördüm telsiz konu?malar?n? bir herkesin ortak oldu?u yerden yap?yorsunuz birde bizim elle girdi?imiz telsiz frekans?na göre, sizler hangisini tavsiye edersiniz?

ee_ee
18-07-2007, 12:37
Kerem Hocam hangi platfomda uçaca??n?z? belirtirseniz daha çok yard?m al?rs?n?z. Ayr?ca yazd?klar?n?zdan bilgi bak?m?ndan baya?? eksik gördüm sizi. O nedenle online uçmadan önce biraz daha döküman okuman?zda fayda var her iki platform içinde(IVAO+VATSIM)

fatih.koz
18-07-2007, 13:36
Yak?t bu boncuk de?il :) Uça?a, yüke, kalk?lacak-inilecek meydanlara ve hava durumuna göre hesaplamak laz?m ... Yani size burada kimse NET ?u kadar al?n?z diyemez .

Havac?l?kta aksi belirtilmedikçe tüm saatler UTC olarak verilir .

FsX'de ben böyle bir sorun ya?amad?m .

Telsiz konusunda ne demek istedi?inizi anlamad???m için bir yorum yapam?yorum .

Emniyetli uçuşlar

tazmania
19-07-2007, 00:01
Pre-Flight Briefing
PIC Kerem Etgü
RATING Flight Captain
DATE 07/18/2007
DOCUMENT FN49007
===FLIGHT========================================= ============
ORIGIN LTBA
DESTINATION LTAC
FLIGHTNR TRA0001
DEPARTS 09:30
ARRIVES 10:20
AIRCRAFT B738
===ROUTE========================================== ============
DISTANCE NM 197
ROUTE LTBA SID GAYEM UA4 ERSEN UL615 YAVRU UA4 SALGO
STAR LTAC
REMARKS
===AIRCRAFT======================================= ============
COSTINDEX 50
PASSENGERS 162
PASSENGERS T 13.3 / 12.312$
ZFW T 59.6
FUEL T ......
BAGGAGE T 3.2
CARGO T 2 / 4.066$
DOW T 41.1
TOW T ......
FUEL LBS ......
===WEATHER======================================== ============
LTBA 181950Z 09005KT 060V130 CAVOK 27/14 Q1016 NOSIG
LTAC 182020Z 36009KT CAVOK 22/06 Q1020 NOSIG
===NOTES========================================== ============
ATC CLEARANCE
.................................................. ............
.................................................. ............

kaptanlar?m uçuş brifingim bu ?ekilde dir.fati kaptan?m normalde fsx de uçuş plan? yaparken kalkaca??n?z meydanda hareket kap?s?n? seçiyoruz.offline uçuşta seçti?im kap?da oyun ba?l?yor fakat online uçuş da seçti?im kap? de?il de pist ba??ndan ba?l?yor

telsiz e gelince de oyunda online uçuş plan?n? yapt?ktan sonra vo?ce communication un alt?nda
always activated for all players birde
only activated using aircraft radios

diye iki seçenek var hangisini seçmeliyim.yak?t miktar?na gelincede yukar?da uçuş plan?n? ve hava duruu yük v.s. verdim yard?mc? olursan?z sevinirim.

k?r?ms?z uçuşlar.

tazmania
19-07-2007, 00:04
fatih kaptan?m yukardaki topi?imde fark etmemi?im fati diye yazm???m özür dilerim

turkisheagle
19-07-2007, 00:30
Pardon Kerem kaptan anlamad???m bir nokta var:

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">offline uçuşta seçti?im kap?da oyun ba?l?yor fakat online uçuş da seçti?im kap? de?il de pist ba??ndan ba?l?yor </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Zaten uça?? offline olarak herhangi bir kap?da ba?lat?p sonra online olmuyormusunuz?Nasıl böyle bir problem olu?uyorki?FSX hakk?nda bir bilgim yok ama,prosedür bu ?ekilde i?lemiyormu FSX'de de.Hiç online uçmad???m için FSX ile bir bilgim yok.

tazmania
19-07-2007, 00:38
Burak kaptan?m normalde offline uçuşta kalk?? meydan?n? seçerken kap?m?z?da seçiyoruz(yolcular?m?z? ald???m?z),ayn? i?lemi online uçuşta yapt???mda hep active runway de konumlan?yorum.isterseniz bir online deneyin bakal?m sizdede olacak m??

fatih.koz
19-07-2007, 01:20
Burak Kaptan hakl? ,

Online uçmak için zaten önce Offline olarak Kap?ya gelirsiniz , orada tüm ön haz?rl?klar?n?z? bitirip Squawkbox (ya da FsInn , IVAO için ise IVAP ) ile online olursunuz . ATC varsa müsaadelerinizi al?rs?n?z vs. ve uçuş a?amas?na devam edersiniz .

Olay?n offline/online diye bir ayr?m? yok . Mant?k Fs'te hep ayn? hiç de?i?medi ki .

Siz nas?l online uçaca??n?z zaman hep pist ba??nda oluyorsunuz bende anlayamad?m . Neticede Fs'lerin hepsinde meydan seçti?iniz ekran alt k?s?mda kap? seçebildi?iniz bir alan da mevcut .

Yak?t meselesine gelince, sak?n beni yanl?? anlamay?n ama bu i? böyle olmaz ... Yani "i?te plan ve yük bu hesaplay?n" diye bir mant?k olamaz sanal havac?l?kta .

Biliyorsan?z hesaplars?n?z, bilmiyorsan?z da yak?t hesab? nas?l yap?l?r diye sorars?n?z ki bu konunun hassas oldu?unu daha önce size söyledim .

Aircraft Fuel Planning ya da Boeing Fuel Planner gibi ibareler ile Google ile bir arama yapsan?z onlarca kaynak birçok programa ula??rs?n?z .

Hatta bu forumda m?yd? bilemiyorum bir konuda Boeing 737 serisi ve PMDG 737 serisi için iki ayr? yak?t hesaplama program?n?n linki verildi daha yak?n bir zaman içinde ( nereden biliyorsun demeyin birini ben yazd?m çünkü linklerin )

Velhas?l, ilginizi ve uçma iste?inizi anl?yorum ama böyle olmayaca??n? eksik bilgiler ile bu i?e ba?larsan?z zincirin sa?lam olmayaca??n? belirtmeye çal???yorum.

Örne?in VFR uçmay? bilmeden , Cessna ile meydan turu yapmadan uçuşun temellerini ö?renmeden direkt IFR ve Airliner uçaklarla uçmaya kalkan dostlar?n sonunda hata ettiklerini anlad?klar?na ne kadar üzüldüklerini, bu camiadan bazan kötü bir ?ekilde ayr?ld?klar?n? bildi?im için zinciri k?rmay?n ad?m ad?m gidin diyorum size .

Çok basit bir örnek ;

VFR uçmadan, meydan turu atmadan , temel VOR - NDB navigasyonu ö?renmeden IFR'a geçen ve "pilot oldum" diye övünebilen bir dostun "Circle To Land" talimat?n? al?nca donup kald???n? ve utan?p offline oldu?unu gözümle gördüm . Sonra a?abey "Circle To Land" i?i basittir , meydan?n üstüne kadar IFR geleceksin sonra görerek meydan turu at?p ineceksin dedi?imde "o nas?l oluyor" dedi?ini de bizzat duydum .

ILS yoksa ben inemem diyerek 2 saat bir meydan?n üstünde tur at?p offline olan uzun süre uçmu? sanal pilotlar? da gördüm .

?imdi diyebilirsiniz ki "yahu bir soru sorduk bin laf i?ittik" , size kas?tl? bir durum olmad???n? bilmenizi isterim ama maalesef son zamanlarda durum böyle . ??portadan FsX alan Fs2004 alan ne hikmetse online uçmaya, oyun oynamaya kalk?yor di?er oyunlar gibidir san?p :( Halbuki kaz?n aya?? öyle de?il bunu hepimiz biliyoruz .

Neyse laf? fazla uzatmayay?m , a?a??da Boeing 737 serisi uçaklar?n tümü için haz?rlanm?? ücretsiz bir Fuel Planner program?n?n linkini veriyorum . Bu programla tüm verileri girerek yapaca??n?z uçuşta size gerekecek yak?t? kendiniz hesaplayabilirsiniz , böylece "bal?k yemeyi de?il bal?k tutmay? ö?ret" mant???n? i?letmi? oluruz.

http://library.avsim.net/esearch.php?CatID=fs2004util&DLID=98012

Programdan do?ru yan?tlar alabilmeniz için birçok hassas veriyi do?ru girmeniz gerek bunu unutmay?n ;)

?rtifa, Uçulacak Mesafe ( Dikkat FlyNET'teki veri yan?lt?r),Yedek Meydana Uzakl?k, APU çal??t?rma süresi, Taksi Süresi, Uça??n gerçek yükü ( FlyNET'te yazan hayali ya da olmas? önerilen yüktür, önemli olan Fs'teki uça??n aktif yüküdür), Ekstra yak?t bu bilgiler .

Biri ya da birkaç? eksik / yanl?? olursa havada yak?ts?z kalabilirsiniz . Fazla al?rsan?z da FlyNET'te firman?z? zarara sokars?n?z :)

Umar?m yazd?klar?m?n faydas? olur, sanal havac?l?ktan ald???n?z zevki bir nebze de olsa artt?r?r (yok azalt?r diyorsan?z gerçekten üzülürüm )

Sevgiler, emniyetli uçuşlar

hakan737
19-07-2007, 01:35
ben anlad?m galiba neden online uçuş ba?lay?nca pist ba??nda oldu?unu. muhtemelen FS'inde flightplanner'inde sakl? olan uçuşu aç?yor ve bu uçuş park yeri yerine aktif pistte seçili. Dolay?s? ile uça?? yerine ta??y?mm? diyince hoop birden pist ba??na geliveriyor.

San?r?m bir yerde GPS ile yap?lan uçuşlar için anlat?lan uçuş programla sorunu olmu?. halbuki PMDG'de yada di?er uçaklarda ve hatta asl?nda online uçuşda GPS kullan?lm?yor!.Veya do?ru yöntemi bulmak ve faydalanmak için farkl? ?eyler yapmak laz?m.

san?r?m pist ba?? hadisesi bu yoksa FAtih yerden gö?e kadar hakl? durduk yere uçak pist ba??na gitmez.

ltbaxh
19-07-2007, 01:48
Herkes online uçuş ile ilgili bir?eyler söylemi?. Ben de operasyoncu kimli?imle size yak?t konusunda yard?mc? olay?m. 59,6 ZFW'iniz var ise 737-800 için Block fuel 7800, TOF 7500, TRIP 3000 olarak öngörebiliriz.
Ammaaaa e?er yeni uçuyorsan?z, online olarak 738 gibi bir uçakla ba?layaca??n?za en fazla Learjet ile offline uçuşlar yap?n. Aksi taktirde hem temel bilginiz zay?f kalacak, hem de zevk alamay?nca haliyle so?uyacaks?n?z.

tazmania
19-07-2007, 13:00
kapan arkada?lar?m fsx de online uçuş için;

ana menüden multiplayer ? seçip kullan?c? ad? ve ?ifreyle giriyorum host seasion a t?klay?p uçuş plan?m? yap?yorum(kalk?? meydan?nda da kap?m? seçiyorum)ama oyun pist ba??nda ba?lat?yor.

Fatih kaptan?m link için teşekkürler asla bele?çi olmak istemem sadece hani baz? ipuçlar? vard?r ya sadece çorab?n ilmi?ini al?p gerisini kendiniz getirirsiniz benim istedi?imde öyle bir ?ey.Zira sizin yapt???n?z esenbo?a - atatürk ?fr döküman? bana bir çorap ilmi?idir.zaten gerisini çal??arak getirmeye çal???yorum.

k?r?ms?z uçuşlar

hakan737
19-07-2007, 13:47
plan?n?z? nerede yap?yorsunuz?

ee_ee
19-07-2007, 14:01
Arkada? FSX in multiplayer özelli?i ile online uçmaya çal???yor. Sorun o.

tazmania
19-07-2007, 22:22
flynet ile uçuyorum pan?m? multiplayer da hotseasion ? t?klad?ktan sonra yap?yorum

fatih.koz
19-07-2007, 22:58
Host Season demeye neden ihtiyaç duyuyorsunuz ki ?

Gerek VATSIM gerek IVAO'nun programlar? böyle bir i?leme gerek duymaz ...

FlyNET online uçman?z? sa?layan bir sistem de?il , sadece uçtu?unuzda elde edilen verileri üyesi oldu?unuz havayolu ad?na bir veritaban?na gönderip kaydeden bir yaz?l?m.

VATSIM ya da IVAO ortamlar?nda online uçars?n?z , bu i?i yapmak içinde bu olu?umlardan birine üye olman?z ve ilgili yaz?l?m? kurman?z kafidir . FlyNET burada bir gerek ya da ?art de?ildir .

Offline uçacakm?? gibi kap?ya gelirsiniz , VATSIM ya da IVAO'ya burada ba?lan?rs?n?z ( Multiplayer ekran?na girmeye , Host açmaya gerek yok dikkat ediniz ) . Bu programlar sizin ad?n?za tüm i?lemi yapar ve online ortama girmi? olursunuz.

Bu a?amadan sonra ister FlyNET'i aç?n ister açmay?n , bu program?n VATSIM ya da IVAO ile direkt bir ilgisi / ba?? yoktur .

San?r?m siz bir mant?k hatas? içindesiniz ya da yanl?? bilgilendirilmi?siniz Kerem Kaptan .

Sevgiler

tazmania
20-07-2007, 23:49
Fatih kaptan?m sizin gibi ustalardan ad?m?z?n sonunda kaptan kelimesini kullanman?z çok onur verici ve teşekkür ederim.

fsx de free flight diyip plan?m? ve benzeri i?leri hallettikten sonra flynet in c?llent ini açarak m? gidiyoruz.yani multiplayer a gerek yok anlad???m kadar?yla
flynet te uçmak için döküman?n?z? okudum orda hiç vatsim v.b. bahsetmiyor.sadece cillent i ve fsx i çal??t?rm?yormuyuz?
unutmadan biliyorum çok saçma sorular soruyorum ama aff?n?za da s???n?yorum
k?r?ms?z uçuşlar

fatih.koz
21-07-2007, 00:36
Kerem kaptan son birkaç yaz?d?r bunu anlatmaya çal???yoruz zaten :)

FlyNET ile uçmak için Multiplayer'a veyahut IVAO - VATSIM gibi online tabir etti?imiz ortamlara gerek yoktur .

FlyNET sadece yapt???n?z uçuşa bakar , nerede yapt???n?z onu ilgilendirmez .

Emniyetli uçuşlar

vaccaro
21-07-2007, 00:39
Kerem kaptan, herhalde biraz akl?n kar??t?.
FLYNET sisteminin online uçuş ile ilgisi yok.
FLYNET, nas?l uçarsan?z uçun (yani offline, IVAO online, VATSIM online, Multiplayer vs.) sadece uçuşunuza ait baz? bilgileri kaydeden bir programc?k diyeyim.

Edit: Fatih'in h?z?na yeti?emedim :p

Serdar Sualp
21-07-2007, 00:50
De?erli karde?im Kerem,

Lütfen yukar?da yazd?klar?n?n alt?na iki kal?n çizgi çek ve bu çizgilerin üstünde kalan her ?eyi sil, unut...
ONLINE uçmak istiyorsan ve bu konuda da kendini haz?r hissediyorsan önce ONLINE uçmaya ba?la. Sonra flynet gibi ekstra i?lere soyunursun. ONLINE uçuş için yapman gerekenler çok basit.
Uçaca??n network'e karar ver. VATSIM'de uçacaksan Sqwkbox (http://squawkbox.ca/downloads) ya da FSinn (http://www.mcdu.com/en/download.php) programlar?ndan birini kur. IVAO'da uçacaksan Ivap (http://www.ivao.aero/softdev/mirrors.asp?software=IvAp) program?n? kur.
VATSIM'de uçacaksan bundan sonra ne yapaca??n? Ad?m Ad?m Online uçuş (http://www.trvacc.org/web/training/pilot/onlinetr.asp) sayfas?ndan ö?ren ve aynen uygula. IVAO'da uçacaksan www.ivao.aero sitesine ziyaret et ve orada ne yapaca??n? bul.(IVAO konusunda bilgim olmad???ndan daha fazla referans veremedim. Ama arkada?lar bu konuda sana referans vereceklerdir)
Ne zaman ki ONLINE uçmay? ö?rendi?ine kani oldun sorunsuzca uçabiliyorsun ,o zaman FLYNET ya da benzeri uygulamalar? denemeye ba?la.
IFR uçmak için de acele etme. Önce VFR uçmaya ba?la. Biraz tecrüben olsun. Ortam? tan? ve bu ortamda uçman?n kurallar?na ve uygulamalar?na az da olsa vak?f ol.
Önce emeklenir, sonra aya?a kalk?l?r, daha sonra yürünür ve en son ko?ulur. Çünkü do?a böyle emrediyor. :D

Sevgilerimle