PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden hep ILS olan meydanlar

ta1dr
15-08-2006, 08:41
Online uçmaya ba?lad???mdan buyana daima ILS bulunan meydanlarda
ATC oldu?u dikkatimi cekmi?dir neden ILS olmayan meydanlarda ATC ac?lmaz ? VOR NDB yakla?ma prosedürleri çal???lmaz.?

MD88
15-08-2006, 09:10
Yoooo

Ben Diyarbakirda Rastladim Serkan Unlu Arkadasimizin ATC gorevi yaptigini,

Bir Pazar Gunu Saat 11:00 gibiydi hatta :)

ILS olmayan meydanlara kac kisi ucuyorki gunde orada ATC acilsin ?? ( soz meclisten disari )

Millet alismis otomatige baglamaya gidiyor... ( Laf size degil meclisten disari )

Siz surekli VOR meydanlara ucun, www.trvacc.org den booking yapin, illaki acarlar, ( meclisten disari )

MD88
15-08-2006, 09:10
Yoooo

Ben Diyarbakirda Rastladim Serkan Unlu Arkadasimizin ATC gorevi yaptigini,

Bir Pazar Gunu Saat 11:00 gibiydi hatta :)

ILS olmayan meydanlara kac kisi ucuyorki gunde orada ATC acilsin ?? ( soz meclisten disari )

Millet alismis otomatige baglamaya gidiyor... ( Laf size degil meclisten disari )

Siz surekli VOR meydanlara ucun, www.trvacc.org den booking yapin, illaki acarlar, ( meclisten disari )

Cuneyt
15-08-2006, 11:07
Benim fikrim insanlar#305;n bu meydanlara ILS oldugu icin degil buyuk ve populer olduklar#305; icin indikleri. LTBA LTAC mesela... Haliyle herkes bu meydanlara ucmak isteyip trafik yarat#305;nca ATC lerimiz de bu meydanlara yoneliyorlar. Zaten cogu kisi bir yerden sonra bu meydanlara manuel iniyordur. Her dakka ILS fazla sIkIcI olur.

Cuneyt
15-08-2006, 11:07
Benim fikrim insanlar#305;n bu meydanlara ILS oldugu icin degil buyuk ve populer olduklar#305; icin indikleri. LTBA LTAC mesela... Haliyle herkes bu meydanlara ucmak isteyip trafik yarat#305;nca ATC lerimiz de bu meydanlara yoneliyorlar. Zaten cogu kisi bir yerden sonra bu meydanlara manuel iniyordur. Her dakka ILS fazla sIkIcI olur.

ta1dr
15-08-2006, 11:30
al?nt?:
bu sözünüze kat?l?yorum.

ta1dr
15-08-2006, 11:30
al?nt?:
bu sözünüze kat?l?yorum.

hakan737
15-08-2006, 12:27
çünkü kimse do?ru dürüst VOR yada NDB yakla?mas? yapmay? bilmiyor! buda ATCler için "eziyet" oluyor. radar vectörlü VOR yakla?mas? yapt?r?l?rm?? sözüm meclisten d??ar? tabi[8D] 20 tane pilottan 3-4 tanesi yapabilyor ama 3 saatlik zaman?m? neden 3 ki?i için harcayay?m?

hakan737
15-08-2006, 12:27
çünkü kimse do?ru dürüst VOR yada NDB yakla?mas? yapmay? bilmiyor! buda ATCler için "eziyet" oluyor. radar vectörlü VOR yakla?mas? yapt?r?l?rm?? sözüm meclisten d??ar? tabi[8D] 20 tane pilottan 3-4 tanesi yapabilyor ama 3 saatlik zaman?m? neden 3 ki?i için harcayay?m?

linsux
15-08-2006, 15:11
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">çünkü kimse do?ru dürüst VOR yada NDB yakla?mas? yapmay? bilmiyor! buda ATCler için "eziyet" oluyor. radar vectörlü VOR yakla?mas? yapt?r?l?rm?? sözüm meclisten d??ar? tabi[8D] 20 tane pilottan 3-4 tanesi yapabilyor ama 3 saatlik zaman?m? neden 3 ki?i için harcayay?m?

<div align="right">Originally posted by hakan737*-*15/08/2006*:* 14:27:23</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

:D

Katiliyorum, yine basladigimiz noktaya donecegiz ama; ILS varken, kimse ugrasmaz - pilotlar autoland kullanmaya merakli. Ayrica, kac kisi dogru ILS approach yapiyor, kac kisi chart kullaniyor, STAR seciyor... sozum meclisten disari [8D].

linsux
15-08-2006, 15:11
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">çünkü kimse do?ru dürüst VOR yada NDB yakla?mas? yapmay? bilmiyor! buda ATCler için "eziyet" oluyor. radar vectörlü VOR yakla?mas? yapt?r?l?rm?? sözüm meclisten d??ar? tabi[8D] 20 tane pilottan 3-4 tanesi yapabilyor ama 3 saatlik zaman?m? neden 3 ki?i için harcayay?m?

<div align="right">Originally posted by hakan737*-*15/08/2006*:* 14:27:23</div id="right">

:D

Katiliyorum, yine basladigimiz noktaya donecegiz ama; ILS varken, kimse ugrasmaz - pilotlar autoland kullanmaya merakli. Ayrica, kac kisi dogru ILS approach yapiyor, kac kisi chart kullaniyor, STAR seciyor... sozum meclisten disari [8D].

metalpro
15-08-2006, 15:32
10 aydir offline ucuslar yapmaktayim (sozum meclisten disari) Daha yeni online ucmayi dusunuyorum. Neden acaba ? :D (yine sozum ve sorum meclisten disari):D

metalpro
15-08-2006, 15:32
10 aydir offline ucuslar yapmaktayim (sozum meclisten disari) Daha yeni online ucmayi dusunuyorum. Neden acaba ? :D (yine sozum ve sorum meclisten disari):D

ta1dr
15-08-2006, 15:35
Hakan hocam sizin fikrinize de kat?l?yorum . bende cok iyi biliyorum diyemem bo? vakitlerde chart lardan bak?p uygulamaya çal???yorum
radar vektorlü VOR yada NDB konusunu biraz acabilirmiyiz.
veya siz böyle bir meydanda ATC oldu?unuzda nas?l bir prosedür uyguluyorsunuz.?

ta1dr
15-08-2006, 15:35
Hakan hocam sizin fikrinize de kat?l?yorum . bende cok iyi biliyorum diyemem bo? vakitlerde chart lardan bak?p uygulamaya çal???yorum
radar vektorlü VOR yada NDB konusunu biraz acabilirmiyiz.
veya siz böyle bir meydanda ATC oldu?unuzda nas?l bir prosedür uyguluyorsunuz.?

MD88
15-08-2006, 15:48
Sozum meclisten disari demek adet oldu topic te... [8D] :D

Kac kisi LTBA da 18R veya 36L seciyor ? :D [8D]

MD88
15-08-2006, 15:48

linsux
15-08-2006, 16:06
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">

<div align="right">Originally posted by evrimsutel*-*15/08/2006*:* 17:48:21</div id="right">

Sizinki iceri mi hocam :D Oyle baslamis ya topic, Hakan bey de tekrar etmis, ben de dayanamadim.

linsux
15-08-2006, 16:06
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">

<div align="right">Originally posted by evrimsutel*-*15/08/2006*:* 17:48:21</div id="right">

Sizinki iceri mi hocam :D Oyle baslamis ya topic, Hakan bey de tekrar etmis, ben de dayanamadim.

MD88
15-08-2006, 16:52
Yok benimkide meclisten disari :D [8D]

MD88
15-08-2006, 16:52
Yok benimkide meclisten disari :D [8D]

vaccaro
15-08-2006, 17:01
Benim sözüm meclisten içeri olacak. ATC bak?? aç?s?ndan olaya yakla??rsam (tabi IVAO ATC olarak) pilota vektör vermektense gerekli ayr?m? yapt?ktan sonra "cleared VOR/DME II rwyxx report rwy in sight" diyebilmeyi isterdim.
VATSIM ortam?nda nas?ld?r bilemem ama ben hâlâ STAR bitiminde vektör bekleyen arkada?lar? görüyorum.

Evrim hocam, size bir konuda kat?lm?yorum. Aktif pist ne ise ona inilir diye biliyorum. Ama ad? geçen pistlere ait bir sürü di?er prosedür var illa ki ILS gelmek gerekmiyor.

vaccaro
15-08-2006, 17:01
Benim sözüm meclisten içeri olacak. ATC bak?? aç?s?ndan olaya yakla??rsam (tabi IVAO ATC olarak) pilota vektör vermektense gerekli ayr?m? yapt?ktan sonra "cleared VOR/DME II rwyxx report rwy in sight" diyebilmeyi isterdim.
VATSIM ortam?nda nas?ld?r bilemem ama ben hâlâ STAR bitiminde vektör bekleyen arkada?lar? görüyorum.

Evrim hocam, size bir konuda kat?lm?yorum. Aktif pist ne ise ona inilir diye biliyorum. Ama ad? geçen pistlere ait bir sürü di?er prosedür var illa ki ILS gelmek gerekmiyor.

fatih.koz
15-08-2006, 17:20
:) Bir ara LTBA'da VOR/DME 36R yakla?ma yapt?r?yordum pilotlara de?i?iklik olsun diye ... Yapt?rmaz olayd?m , %80'i yapamad? yakla?may? ! Kalan %20'nin teşekkürü ve farkl? bir uçuş yapm?? olma zevki bana yetmi?ti ama %80'in stresini var?n siz dü?ünün .

Velhas?l sözüm meclisten d??ar? , VOR - NDB - Visual - Circle To Land tarz? yakla?malar?n ATC taraf?ndan verilebilmesi için önce pilotun bunlar? bilmesi ve chart sahibi olmas? gerekir ...

Yine sözüm meclisten d??ar? , pilot olarak sizler e?er çok yo?un bir trafik yoksa ATC'den VOR/DME isteyebilirsiniz . Neticede buras? sanal , ATC "Expect Vectors For ILS 36R" dedi?i an , "Sir Requestinh VOR/DME if possible" derseniz yüksek ihtimalle "Affirm , Expect Vectors For VOR/DME Rwy 36R" cevab?n? al?rs?n?z .

Sevgiler

fatih.koz
15-08-2006, 17:20
:) Bir ara LTBA'da VOR/DME 36R yakla?ma yapt?r?yordum pilotlara de?i?iklik olsun diye ... Yapt?rmaz olayd?m , %80'i yapamad? yakla?may? ! Kalan %20'nin teşekkürü ve farkl? bir uçuş yapm?? olma zevki bana yetmi?ti ama %80'in stresini var?n siz dü?ünün .

Velhas?l sözüm meclisten d??ar? , VOR - NDB - Visual - Circle To Land tarz? yakla?malar?n ATC taraf?ndan verilebilmesi için önce pilotun bunlar? bilmesi ve chart sahibi olmas? gerekir ...

Yine sözüm meclisten d??ar? , pilot olarak sizler e?er çok yo?un bir trafik yoksa ATC'den VOR/DME isteyebilirsiniz . Neticede buras? sanal , ATC "Expect Vectors For ILS 36R" dedi?i an , "Sir Requestinh VOR/DME if possible" derseniz yüksek ihtimalle "Affirm , Expect Vectors For VOR/DME Rwy 36R" cevab?n? al?rs?n?z .

Sevgiler

hakan737
15-08-2006, 17:54
kabak yine ba??ma patlamadan duruma bir aç?klama getireyim.

VOR yakla?mas? asl?nda i?i biraz daha fazla pilota y?kan, pilotun dikkatini aletlere ve elindeki charta vermesi gereken bir yakla?ma biçimi. ad? üzerinde VOR veya NDB yani hassas olmayan bir yakla?ma biçimi.

ne yaz?kki uçan birçok arkada??m?zda bas?l? chart bulunmuyor yada ihtiyaçlar? olmayaca??n? dü?ünerek VOR chartlar?n? bast?rm?yorlar. Hakl? olabilirler nihayetinde bunlar?n heps birer masraf kap?s?. ?çimzdeki ?ansl? arkada?lar?n elinde ise baz? bas?l? chartlar veya ikincibir bilgisayardan bakbilecekleri elektronik chartlar mevcut ama yinede bu uçan pilotlar?n çok büyük bir yüzdesinin uçaklar? elektronik kolayl?klar?nda faydalanmay? tercih etmeleirni engellemiyor.

i?in problem olan k?sm? zaten bu, FMC veya MCDU'yu kullanmak ve bu sayede ini? yapmak-ki FMC'lerde VOR yakla?mas?da art?k var- prosedür yakla?malar? yapman?n yan?nda kolay ve sorunsuz oldu?u için ön planda kal?yor.

asl?nda VOR yakla?mas? ve NDB yakla?malar? hadi NDB'yi ç?karal?m sadece birkaç meydanda var, VOR yakla?mas? hiçde zor olmayan bilakis çok kolay bir yakla?mad?r. yapman?z gereken sadece önünüzdeki chart'da planda ve profilde gösterilen ?ekilde uçmakt?r. Fakat burada yine ba?a dönüyoruz, FMClerin rota uçuşlar?ndaki kolayl??? yüzünden ço?u arkad???m?z navigasyon uçuşunu bilemediklerinden yada tam olarak bilmediklerinden VOR yakla?mas?n?n gereki olan inbound outbound bacaklara oturam?yorlar süratli kal?yorlar yada nas?l inbound'u önleyeceklerini bilemiyorlar.

halbuki bu i?e 2 saatlerini ay?rsalar, 10 kere ini? kalk?? yapsalar çözebilecekleri bir ?ey. FMCyi ö?renmekten 10 kere daha kolay.

ATC'nin VOR yakla?malar?nda yapabilece?i bir ?ey yoktur arkada?lar. APP frekans? görseniz dahi bu APP'un radar hizmeti verdi?i anlam?na gelmez. VOR yakla?mas?nda meydan üzerindeki yada yak?n?ndaki bir VOR istasyonuna ilk önce gelirsiniz, geliş biçiminize göre bir holding yapar yada direk olarak peosedüre ba?lars?n?z, chart'da belirtildi?i üzere uçar son yakla?may? ikaz eder ve ini?e geçersiniz. Siz son yakla?may? ikaz etmeden APP ikinci uça?? yakla?ma paternine sokmaz. Buda yo?un bir ak?amda e?er buraya uçacaksan?z biraz holding yapacaksan?z anlam?na gelir.

VOR yakla?mar?n?n yap?ld??? yerlerde genellikle meydan?n çevresinde mania olu?turacak yüksek tepeler vard?r bu yüzden VOR yakla?mas?nda sürat , mesafe, dönü? noktalar? yükseklik çok önemlidir.

gözünüzde büyütmeyin, isterseniz bir chart koyun onun üzerinde anlatay?m nas?l oldu?unu

hakan737
15-08-2006, 17:54
kabak yine ba??ma patlamadan duruma bir aç?klama getireyim.

VOR yakla?mas? asl?nda i?i biraz daha fazla pilota y?kan, pilotun dikkatini aletlere ve elindeki charta vermesi gereken bir yakla?ma biçimi. ad? üzerinde VOR veya NDB yani hassas olmayan bir yakla?ma biçimi.

ne yaz?kki uçan birçok arkada??m?zda bas?l? chart bulunmuyor yada ihtiyaçlar? olmayaca??n? dü?ünerek VOR chartlar?n? bast?rm?yorlar. Hakl? olabilirler nihayetinde bunlar?n heps birer masraf kap?s?. ?çimzdeki ?ansl? arkada?lar?n elinde ise baz? bas?l? chartlar veya ikincibir bilgisayardan bakbilecekleri elektronik chartlar mevcut ama yinede bu uçan pilotlar?n çok büyük bir yüzdesinin uçaklar? elektronik kolayl?klar?nda faydalanmay? tercih etmeleirni engellemiyor.

i?in problem olan k?sm? zaten bu, FMC veya MCDU'yu kullanmak ve bu sayede ini? yapmak-ki FMC'lerde VOR yakla?mas?da art?k var- prosedür yakla?malar? yapman?n yan?nda kolay ve sorunsuz oldu?u için ön planda kal?yor.

asl?nda VOR yakla?mas? ve NDB yakla?malar? hadi NDB'yi ç?karal?m sadece birkaç meydanda var, VOR yakla?mas? hiçde zor olmayan bilakis çok kolay bir yakla?mad?r. yapman?z gereken sadece önünüzdeki chart'da planda ve profilde gösterilen ?ekilde uçmakt?r. Fakat burada yine ba?a dönüyoruz, FMClerin rota uçuşlar?ndaki kolayl??? yüzünden ço?u arkad???m?z navigasyon uçuşunu bilemediklerinden yada tam olarak bilmediklerinden VOR yakla?mas?n?n gereki olan inbound outbound bacaklara oturam?yorlar süratli kal?yorlar yada nas?l inbound'u önleyeceklerini bilemiyorlar.

halbuki bu i?e 2 saatlerini ay?rsalar, 10 kere ini? kalk?? yapsalar çözebilecekleri bir ?ey. FMCyi ö?renmekten 10 kere daha kolay.

ATC'nin VOR yakla?malar?nda yapabilece?i bir ?ey yoktur arkada?lar. APP frekans? görseniz dahi bu APP'un radar hizmeti verdi?i anlam?na gelmez. VOR yakla?mas?nda meydan üzerindeki yada yak?n?ndaki bir VOR istasyonuna ilk önce gelirsiniz, geliş biçiminize göre bir holding yapar yada direk olarak peosedüre ba?lars?n?z, chart'da belirtildi?i üzere uçar son yakla?may? ikaz eder ve ini?e geçersiniz. Siz son yakla?may? ikaz etmeden APP ikinci uça?? yakla?ma paternine sokmaz. Buda yo?un bir ak?amda e?er buraya uçacaksan?z biraz holding yapacaksan?z anlam?na gelir.

VOR yakla?mar?n?n yap?ld??? yerlerde genellikle meydan?n çevresinde mania olu?turacak yüksek tepeler vard?r bu yüzden VOR yakla?mas?nda sürat , mesafe, dönü? noktalar? yükseklik çok önemlidir.

gözünüzde büyütmeyin, isterseniz bir chart koyun onun üzerinde anlatay?m nas?l oldu?unu

metalpro
15-08-2006, 17:57
Bol Trabzon'lu ucuslar dilerim

metalpro
15-08-2006, 17:57
Bol Trabzon'lu ucuslar dilerim

vaccaro
15-08-2006, 18:12
Hakan hocam, ben de chart kullanm?yorum, en az?ndan bas?l? chart kullanm?yorum. Uçu? esnas?nda da jeppview'a sürekli girip ç?kmak makinemi helak etti?inden kolay?n? buldum. Meydana ait chart? inceliyorum ve özellikle son yakla?ma profilini ve go around prosedürünü önümdeki deftere not al?yorum olay bitiyor.

Geçen ak?am bir arkada??n C2 s?nav? vard? s?nav? yapan dahil hepimiz çok güldük.
Apronda park halindeyim ATC ile temasa geçtim. IFR plan onay? istedim.
ATC : VIP035 pls confirm you have charts.
VIP035 : negative sir we don't have charts.
ATC : in that case you need vectors.
VIP035 : thats negative too.
ATC : Arslan are you kidding?
VIP035 : No sir I don't have charts on board but I have all procedures written on my notebook.

vaccaro
15-08-2006, 18:12
Hakan hocam, ben de chart kullanm?yorum, en az?ndan bas?l? chart kullanm?yorum. Uçu? esnas?nda da jeppview'a sürekli girip ç?kmak makinemi helak etti?inden kolay?n? buldum. Meydana ait chart? inceliyorum ve özellikle son yakla?ma profilini ve go around prosedürünü önümdeki deftere not al?yorum olay bitiyor.

Geçen ak?am bir arkada??n C2 s?nav? vard? s?nav? yapan dahil hepimiz çok güldük.
Apronda park halindeyim ATC ile temasa geçtim. IFR plan onay? istedim.
ATC : VIP035 pls confirm you have charts.
VIP035 : negative sir we don't have charts.
ATC : in that case you need vectors.
VIP035 : thats negative too.
ATC : Arslan are you kidding?
VIP035 : No sir I don't have charts on board but I have all procedures written on my notebook.

MD88
15-08-2006, 18:15
Hakan Hocam VAN i ele alalim istersen,

Turkiyede VOR olarak en gicik kaptigim alanlardan birisi :)
Etrafinin daglarla sarili olmasida ayri bir olay,

Sanirim en zor alanlardanda birisi VAN, Yada bana oyle geliyor sevmedigimden,

http://img511.imageshack.us/img511/6431/11kg1.jpg

http://img215.imageshack.us/img215/2747/12ot8.jpg

http://img511.imageshack.us/img511/9475/13gm0.jpg

http://img215.imageshack.us/img215/949/14xs6.jpg

MD88
15-08-2006, 18:15
Hakan Hocam VAN i ele alalim istersen,

Turkiyede VOR olarak en gicik kaptigim alanlardan birisi :)
Etrafinin daglarla sarili olmasida ayri bir olay,

Sanirim en zor alanlardanda birisi VAN, Yada bana oyle geliyor sevmedigimden,

http://img511.imageshack.us/img511/6431/11kg1.jpg

http://img215.imageshack.us/img215/2747/12ot8.jpg

hakan737
15-08-2006, 19:30
pekala, madem bir i?e ba?lad?k sonunu getirelim. VAN en zorlu VOR yakla?mas?ndan birisidir. yani bitirme s?nav? desek yeridir. VOR yakla?malar?nda iki tür sonlanma biçimi vard?r.

1- straight in landing
2- circle to land

Straight in landing ad?ndan da anla??ld??? gibi do?rudan ini? demektir yani pisti kar??lar ve inersiniz.

circle to land ise pist görü? noktas?na kadar gelip, pisti kar??lay?p sonra bir meydan turu atarak ini? yapmak demektir.

VAN yakla?malar?n?n içinde bir tane seçelim.Buradaki 4 yakla?ma ?eklinden sadece 1 tanesinde chart'da yaz?l? olmamas?na ra?men e?er hava ?artlar?, görü? mesafesi müsait ise "görerek yakla?ma" yap?lmas?na müsaade edilir. oda ARC DME yakla?mas? olan 2 chartd?r.

Chartlar?n aras?ndaki fark nedirki 4 tane var?
1. chart VOR DME1; VORDME chart?d?r do?rudan meydan üzerine gelinerek pistin iki tara? içinde circle to land yap?labilir

2. chart VOR DME2;VOR ARC DME yakla?mas?d?r, 03 pisti için uygulan?r

bu iki chartdaki yakla?mada Meydan üzerine gelmeyi zorunlu k?lmaz

3. chart NDB; meydan üzerinden NDB yakla?mas?d?r.VOR ve NDB ayn? yerde oldu?undan hangisi gayr? faal ise di?erini kullan?rs?n?z.bir tür prosedür dönü?ü içeren yakla?mad?r.
4. chart ise yine meydan üzerinde VOR yakla?mas?d?r.

dikkat ederseniz son 2 sinde DME'den bahsetmedim zira yoklar.

circle to land için bilmeniz gereken bir ba?ka bilgiyide vereyim bu arada. Kontrölör e?er bir meydanda sadeebir pist yönü için yay?nlanm?? yakla?ma yolu olsa dahi pistin di?er yönü için size ayn? yakla?may? verebilir ancak bunu;

"cleared to circle to land rwy21 with ARCDME appr for rwy03"
buradan demek istedi?i 03 pistine alçal?yor gibi yapacaks?n?z ama meydan turuna pist üzerinden 21 pisti için gireceksiniz.

dikkatimizi VOR DME2 chart?na verelim önce;

chart? iyice inceleyelim. burada chart bize gerekn tüm bilgileri vermektedir. bir chart? incledi?inizde emin olun orada yazna her?eyin bir anlam? vard?r, hiçbir rakam, i?aret sadece ho? dursun buras? dolsun diye de?ildir. mutlaka bir anlam? vard?r.

yakla?ma fiximiz DAMAR'dan ba?l?yor. DAMAR'a nas?l gelece?iz. HErhangi bir mesafeden-ki zaten rotam?z bizi asl?nda buraya do?ru getirecektir, NAV1'i 115.20'ya ayarlay?p Course'u R270 yada inbound hdg 090 derecey ayarlarsak, önce gidece?imiz yolu ayarlam?? oluruz. DAMAR VAN'a 14nm mesafededir. Bunu DAMAR'?n alt?ndaki D14'den anl?yoruz.Haritalardaki D, DME yani mesafe demektir.enroute haritada nereden oldu?unu ok i?areti gösterir burada mesafe al?nacka tek yer VAN'd?r ama çok VOR olursa o zaman bu D'nin yan?nda hangi VOR'Dan oldu?unu gösteren bir not olacakt?r örne?in VAN D14 olarak.
Tüm bu yakla?mada e?er bir speed restriction verilmemi?se uça??n?z?n konfigurasyonuna göre bir h?z belirleyebilirsiniz ma önerim yakla?aman?n son anlar? olaca?? için süratinizi 200knt'?n üzerinde tutmay?n.200-190knt ve 5 dereceye kadar flap emniyet için idealdir bana göre.
chart?n en alt sol k?sm?nda straight in landing için no autrorized yani izin verilmedi?ini, ama sa? tarafta circle to land için gerekli sürat ve karar irtifas? minimalar?n? görebiliyoruz. ayr?caburada küçük bir not var R040 ile R210 aras?nda yai meydan?n sa? taraf? meydannturu için yasak çünkü yüksek tepeler var.
uça??m?z bir havayolu uça?? oldu?u için s?n?f? C veya D yani son iki sat?rbiz 180knt ile karar noktas?na gelirsek irtifam?z 6900ft 205le geleceksek 7200ft olmak zorunda.

e?er yakla?may? kaç?r?rsak hem yukar?da aç?klama olark missed appr'da hemde profil'in alt?nda k?sa tafile bu prosedür yer almakta;
hemen sola dönerek R270 VAN ile FL110'a t?rman ve DAMAR'da bekle.

Chart?m?z bize DAMAR'da en az FL110'da olmam?z? söylüyor de?ilsek DAMAR üzerinde hold aparak FL110'a alçal?yoruz.ARC DME oalca?? için NAV2yide 115.20'ye ADF'i 397ye ayarl?yoruz. DAMAR ile D12.0 aras?nda bir 1 rakam? var bu bize chart?n üzerinde bir yerde 1 nolunot oldu?unu gösteriyor, hemen yukar?da diyorki 09 derece ile 2.0 nm mesafede 9000ft'e alçalman?z laz?m.Bu limit, yani 9000ft'in alt?na inme. D12.0'da uça??m?z? önce sa?a sonra sola yat?rarak bir dönü?e ba?l?yoruz.
buradaki amaç DME göstergesindeki 12nm'yi muhafa ederek bir dönü? yapmak. ARC DME dönü?leirnde uça??n?z? normaldeki gibi 30 derece yat?rman?za gerek yok genelde 10-15 derecelik bir yat?? size yetecektir ama sizde elle müdahale edebilirsiniz 12DME rakam? art?yorsa yat??? artt?r?n, azal?yorsa yat??? azalt?n. bu esnada NAV1 için course'u 047 inbound hdg'e getirin.(R227 derece)
ARC dönü?ünü 9000ft'de muhafaz edin.
NAV2 göstergesine bakarak ibre 237 dereceyi gösterdi?inde sola dönü?ü artt?r?p D10 VAN Vor R227 (047 inbound hdg)'i yakalay?n.

?imdi meydana do?ru gidiyoruz, hemen alçalma profilinden takip ediyoruz.Chart diyorki D5.0'? 7200ft ile geçin, buna göre alçalmaya ve sürat ayarlamaya deam ediyoruz.ard?ndan D3.5'u 6900ft ile geçmemizi istiyor varyomuzu ona göre yap?yoruz.

?imdi burada heaplama yapmak için ?u rakamlar var;
profilin alt?nda kesik çizgiler aras? verilmi?, bunlar her ik kesik çizgi aras?ndaki mesafe demektir.D10.0 ile D5.0 aras?nda do?al olarak 5nm mesafe var. buradan alçalma varyonuzu hesaplaman?z mümkün. saatte kaç mil sürat var, kaç nm mesafe var alçalman?z gereken irtifa gibi.

hesaplamak bazen zor olabilir ama bu varyonun en az 600fpm en fazla 1500fpm olaca??n? söyleyebilirim.biraz el al??kanl??? gerek burada.tabii copilot bunu sizin için hesapl?yor asl?nda:)

D3.5'u 6900ft ile geçtikten sonra D2.0'a kadar 6900ft'i koruyarak pist görü?ümüz olup olmad???na bak?yoruz. Pist göründü ise pistin ortas?na kadar devam edip pist ortas?ndan itibaren sola dönü?le pisti gözden kaybetmeyerek bir meydan turlu ini? yap?yoruz.

burada e?er daha önce dedi?im gibi e?er hava ?artlar? müsait ise kontrolör "görerek yakla?ma" izni verebilir ve pilot do?rudan ini?ini yapabilir.

bununlar ilgili olarak;
http://www.trvacc.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=315

dedi?im gibi bu biraz zor bir yakla?mad?r. Hem offset yani yakla?ma pist ile ayn? hizada de?il, hem circle to land. O yüzden gözünüzü ciddi derecede korkutur.
Oysa do?rudan pisti kar??layan ve direk ini?i olan VOR yakla?malar? daha çokdur.

hakan737
15-08-2006, 19:30
pekala, madem bir i?e ba?lad?k sonunu getirelim. VAN en zorlu VOR yakla?mas?ndan birisidir. yani bitirme s?nav? desek yeridir. VOR yakla?malar?nda iki tür sonlanma biçimi vard?r.

1- straight in landing
2- circle to land

Straight in landing ad?ndan da anla??ld??? gibi do?rudan ini? demektir yani pisti kar??lar ve inersiniz.

circle to land ise pist görü? noktas?na kadar gelip, pisti kar??lay?p sonra bir meydan turu atarak ini? yapmak demektir.

VAN yakla?malar?n?n içinde bir tane seçelim.Buradaki 4 yakla?ma ?eklinden sadece 1 tanesinde chart'da yaz?l? olmamas?na ra?men e?er hava ?artlar?, görü? mesafesi müsait ise "görerek yakla?ma" yap?lmas?na müsaade edilir. oda ARC DME yakla?mas? olan 2 chartd?r.

Chartlar?n aras?ndaki fark nedirki 4 tane var?
1. chart VOR DME1; VORDME chart?d?r do?rudan meydan üzerine gelinerek pistin iki tara? içinde circle to land yap?labilir

2. chart VOR DME2;VOR ARC DME yakla?mas?d?r, 03 pisti için uygulan?r

bu iki chartdaki yakla?mada Meydan üzerine gelmeyi zorunlu k?lmaz

3. chart NDB; meydan üzerinden NDB yakla?mas?d?r.VOR ve NDB ayn? yerde oldu?undan hangisi gayr? faal ise di?erini kullan?rs?n?z.bir tür prosedür dönü?ü içeren yakla?mad?r.
4. chart ise yine meydan üzerinde VOR yakla?mas?d?r.

dikkat ederseniz son 2 sinde DME'den bahsetmedim zira yoklar.

circle to land için bilmeniz gereken bir ba?ka bilgiyide vereyim bu arada. Kontrölör e?er bir meydanda sadeebir pist yönü için yay?nlanm?? yakla?ma yolu olsa dahi pistin di?er yönü için size ayn? yakla?may? verebilir ancak bunu;

"cleared to circle to land rwy21 with ARCDME appr for rwy03"
buradan demek istedi?i 03 pistine alçal?yor gibi yapacaks?n?z ama meydan turuna pist üzerinden 21 pisti için gireceksiniz.

dikkatimizi VOR DME2 chart?na verelim önce;

chart? iyice inceleyelim. burada chart bize gerekn tüm bilgileri vermektedir. bir chart? incledi?inizde emin olun orada yazna her?eyin bir anlam? vard?r, hiçbir rakam, i?aret sadece ho? dursun buras? dolsun diye de?ildir. mutlaka bir anlam? vard?r.

yakla?ma fiximiz DAMAR'dan ba?l?yor. DAMAR'a nas?l gelece?iz. HErhangi bir mesafeden-ki zaten rotam?z bizi asl?nda buraya do?ru getirecektir, NAV1'i 115.20'ya ayarlay?p Course'u R270 yada inbound hdg 090 derecey ayarlarsak, önce gidece?imiz yolu ayarlam?? oluruz. DAMAR VAN'a 14nm mesafededir. Bunu DAMAR'?n alt?ndaki D14'den anl?yoruz.Haritalardaki D, DME yani mesafe demektir.enroute haritada nereden oldu?unu ok i?areti gösterir burada mesafe al?nacka tek yer VAN'd?r ama çok VOR olursa o zaman bu D'nin yan?nda hangi VOR'Dan oldu?unu gösteren bir not olacakt?r örne?in VAN D14 olarak.
Tüm bu yakla?mada e?er bir speed restriction verilmemi?se uça??n?z?n konfigurasyonuna göre bir h?z belirleyebilirsiniz ma önerim yakla?aman?n son anlar? olaca?? için süratinizi 200knt'?n üzerinde tutmay?n.200-190knt ve 5 dereceye kadar flap emniyet için idealdir bana göre.
chart?n en alt sol k?sm?nda straight in landing için no autrorized yani izin verilmedi?ini, ama sa? tarafta circle to land için gerekli sürat ve karar irtifas? minimalar?n? görebiliyoruz. ayr?caburada küçük bir not var R040 ile R210 aras?nda yai meydan?n sa? taraf? meydannturu için yasak çünkü yüksek tepeler var.
uça??m?z bir havayolu uça?? oldu?u için s?n?f? C veya D yani son iki sat?rbiz 180knt ile karar noktas?na gelirsek irtifam?z 6900ft 205le geleceksek 7200ft olmak zorunda.

e?er yakla?may? kaç?r?rsak hem yukar?da aç?klama olark missed appr'da hemde profil'in alt?nda k?sa tafile bu prosedür yer almakta;
hemen sola dönerek R270 VAN ile FL110'a t?rman ve DAMAR'da bekle.

Chart?m?z bize DAMAR'da en az FL110'da olmam?z? söylüyor de?ilsek DAMAR üzerinde hold aparak FL110'a alçal?yoruz.ARC DME oalca?? için NAV2yide 115.20'ye ADF'i 397ye ayarl?yoruz. DAMAR ile D12.0 aras?nda bir 1 rakam? var bu bize chart?n üzerinde bir yerde 1 nolunot oldu?unu gösteriyor, hemen yukar?da diyorki 09 derece ile 2.0 nm mesafede 9000ft'e alçalman?z laz?m.Bu limit, yani 9000ft'in alt?na inme. D12.0'da uça??m?z? önce sa?a sonra sola yat?rarak bir dönü?e ba?l?yoruz.
buradaki amaç DME göstergesindeki 12nm'yi muhafa ederek bir dönü? yapmak. ARC DME dönü?leirnde uça??n?z? normaldeki gibi 30 derece yat?rman?za gerek yok genelde 10-15 derecelik bir yat?? size yetecektir ama sizde elle müdahale edebilirsiniz 12DME rakam? art?yorsa yat??? artt?r?n, azal?yorsa yat??? azalt?n. bu esnada NAV1 için course'u 047 inbound hdg'e getirin.(R227 derece)
ARC dönü?ünü 9000ft'de muhafaz edin.
NAV2 göstergesine bakarak ibre 237 dereceyi gösterdi?inde sola dönü?ü artt?r?p D10 VAN Vor R227 (047 inbound hdg)'i yakalay?n.

?imdi meydana do?ru gidiyoruz, hemen alçalma profilinden takip ediyoruz.Chart diyorki D5.0'? 7200ft ile geçin, buna göre alçalmaya ve sürat ayarlamaya deam ediyoruz.ard?ndan D3.5'u 6900ft ile geçmemizi istiyor varyomuzu ona göre yap?yoruz.

?imdi burada heaplama yapmak için ?u rakamlar var;
profilin alt?nda kesik çizgiler aras? verilmi?, bunlar her ik kesik çizgi aras?ndaki mesafe demektir.D10.0 ile D5.0 aras?nda do?al olarak 5nm mesafe var. buradan alçalma varyonuzu hesaplaman?z mümkün. saatte kaç mil sürat var, kaç nm mesafe var alçalman?z gereken irtifa gibi.

hesaplamak bazen zor olabilir ama bu varyonun en az 600fpm en fazla 1500fpm olaca??n? söyleyebilirim.biraz el al??kanl??? gerek burada.tabii copilot bunu sizin için hesapl?yor asl?nda:)

D3.5'u 6900ft ile geçtikten sonra D2.0'a kadar 6900ft'i koruyarak pist görü?ümüz olup olmad???na bak?yoruz. Pist göründü ise pistin ortas?na kadar devam edip pist ortas?ndan itibaren sola dönü?le pisti gözden kaybetmeyerek bir meydan turlu ini? yap?yoruz.

burada e?er daha önce dedi?im gibi e?er hava ?artlar? müsait ise kontrolör "görerek yakla?ma" izni verebilir ve pilot do?rudan ini?ini yapabilir.

bununlar ilgili olarak;
http://www.trvacc.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=315

dedi?im gibi bu biraz zor bir yakla?mad?r. Hem offset yani yakla?ma pist ile ayn? hizada de?il, hem circle to land. O yüzden gözünüzü ciddi derecede korkutur.
Oysa do?rudan pisti kar??layan ve direk ini?i olan VOR yakla?malar? daha çokdur.

ta1dr
15-08-2006, 22:03
hakan hocam degerli vaktini bu güzel ac?klama için ay?rd???ndan gönülden teşekkür ederim.
asl?nda kolay ama beceri gerektirem i? oldugu kesin ve ATC arkada?lar?nda neden ILS olan meydanlar? tercih etti?inin (pilot arkada?lar?nda) en güzel kan?t?.
Bende usul geregi söylemek istiyorum hiçbir ATC arkada??m al?nmas?n sadece merak etti?imden bu topi?i açd?m .Bilmemek de?il ögrenmemek ay?pt?r demi?ler.

extronus
16-08-2006, 19:02
Flight simulator'un icinden chart acmak icin bir yontem yazmistim buraya yada flythynin forumuna bir iki vakit once. Iki program ve basit bi html sayfasindan ibaret. Makineyi cok kasmiyor... su ana kadar bi problem yasamadim :)

hakan737
16-08-2006, 21:20
onun linkini bir kez daha verebilirmisiniz haz?r yeri gelmi?ken bu konu ile beraber. arkada?lar?n i?ine yarayacakt?r.

MD88
16-08-2006, 21:42
Hakan Hocam Ellerin dert gormesin, sagolasin,

PROPAN
17-08-2006, 01:47
Sevgili Hakan,
Eline ve gözlerine sa?l?k. Benim en çok tedirgin oldu?um, en çok zorland???m VOR uygulamas?n? detayl? olarak-hem de en zor meydanlardan birinde-anlatt???n için teşekkürler... :D

hakan737
17-08-2006, 11:45
rica ederim arkada?lar, dedi?im gibi VOR yakla?mas?ndan çekinmenize gerek yok, sizi yemez :D

yapaca??n?z tek ?ey OKlar? takip etmek, en basit anlam? bu.

VOR yakla?malar?nda bilmeniz gekren ilave konulardan biriside ?udur hep akl?n?z? kar??t?ran ve s?kça sorulan

"neden son yakla?ma course'u ile pist ayn? hizada de?il?"

baz? meydanlarda , meydan?n veya VOR istasyonunun co?rafi konumu pist do?rudan gelmeyi mümkün k?lmaz.

STRAIGHT IN LANDING olarak sonlanan VOR yakla?malar?nda yani piste olan aç? çok az veya pist do?rultusunda ise bilinki VOR pistin önünde veya arkas?nda pist ve yakla?ma hatt? ile ayn? hizada demektir.
Straight in Landing olarak ini? izni olan meydan chartlar?nda yine chart?n sa? taraf?nda Circle to Land bilgileri görebilirsiniz.Bunun nedeni görü? veya hava ?artlar?n?n durumuna göre kontrolör sizden circle to land yapman?z? isteyebilir ama özel bir durum söz konusu olmad?kça bu da olmaz.

E?er, son yakla?ma course pist ile ayn? hizada de?il sa??nda solunda hatta 90 derecede bile olabilir, buna OFFSET yakla?ma diyoruz. Bu bazen ILS'de de olabilir ama çok nadirdir ve sorun etmeye de?mez. OFFSET VOR yakla?malar?nda yakkla?man?n sonu yine Straight in Landing veya Circle To Land ile biter. Bu tamamen meydana ba?l?d?r. E?er böyle bir OFFSET yakla?mada chart?n alt?ndaki Straight in Landing hanesi minimum de?er veriyorsa bu, bu ?ekilde inmenize izin var demektir. O zaman MP yani missed approach noktas?na geldi?inizde (bu chartta profil diagram?nda piste yak?n bir noktada M harfi ile gösterilir) pisti görüyorsan?z gidip inebilirsiniz demektir.

Yakla?ma profil diagram?nda M'den sonraki kal?n kesik çizgili ok "görerek uçuş" anlam?na gelir.

e?er Straight in Landing "not autorized " yani izin verilmiyorsa (Ayn? bradaki chartlarda oldu?u gibi) M noktas?ndan sonra Circle To Land yap?l?r yani meydan turu.

burada baz? ufak insiyatifler var elbette hem gerçekte hem FS2004'de ama bunlar için hava?artlar?n?n son derece müsait olmas? gerekli. E?er hava aç?k görü? iyi ise yukar?da anlatt???m gibi yakla?ma OFFSET olsa ve straight in landing'e izin verilmese bile emniyetli bir ?ekilde inilmesi mümkünse pilot görerek ini? izni alabilir. Ama dikkatinizi çekerim asl?nda olmayan bir uygulamaya göre yap?lan bir i?lem. ufak uçaklar için sorun olmayabilir ama bir havayolu uça?? için dikkatlice al?nmas? gereken bir riskdir.

merak etti?iniz yapamad???n? tak?ld???n?z bir chart varsa onu ekleyin yada hangisi oldu?unu söyleyin onada bakal?m.

ta1dr
18-08-2006, 13:38
hacan hocam bir sorum olacak
ak?am ilk defa bir AI jet ile online uçdum ( pervaneye ihanet ettim ;) )
saol olsun LTBB_CTR ve LTBA_APP yard?mc? oldular.
LTBJ kalk?? ve direk bergo komutunu uygulad?m daha sonra LTBB_CTR 010 hdg verdi ve uygulay?p yoluma devam ettim.
bergo nun 5-6 mil dogusundan gecerken LTBB_CTR proceed dirrect BIG VOR" komutu verdi.
soru:bu komutu alan pilot big vor u için CRS degeri ne girmeli ? ben 180 ile VOR a yakla?d?m.

di?er bir konu marmara denizi DENIZ intersection dan 5 mil güneyde LTBA_APP ini?in 06 olacag?n? söyledi ve bana hdg verdi daha sonra ba?ka bir hdg sonra bir anos ini? 06 olacak sizi xxx hdg siniz bulundugunuz hdg den 090 ve ILS establish

?imdi burda san?r?m ben yanl?? uygulama yapt?m APP ilk komutunu verdi?inde söyledi?i ba?a dönerken 060 ILS coursunu yakalamal?m?yd?m yoksa APP nin ILS establish komutunu beklemelimiyim ?

?imdiden teşekkürler.

not:ATC arkada?lar yanl?? anlamas?nlar bunlar bilmedi?im konulard?r.Kendilerini ele?tirmek maksad?yla yazmad?m.

hakan737
18-08-2006, 14:19
esta?furullah hocam, verdi?imiz bilgiler i?inize yar?yor ve uygulamalrdaki sorunlar?n? çözüyorsa ne ala.

tek tek cevaplayal?m;

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">LTBJ kalk?? ve direk bergo komutunu uygulad?m daha sonra LTBB_CTR 010 hdg verdi ve uygulay?p yoluma devam ettim.
bergo nun 5-6 mil dogusundan gecerken LTBB_CTR proceed dirrect BIG VOR" komutu verdi.
soru:bu komutu alan pilot big vor u için CRS degeri ne girmeli ? ben 180 ile VOR a yakla?d?m.

Asl?nda direk BERGO verdi?inde BERGO'nun 5-6 nm do?usunda olmaman?z laz?m ama olmu? i?te. Önce bunu sebebine bakal?m. Bunun birçok sebebinden biri uça??n?z? analog olmas? olabilir.Bu durumda intersection'lar? tam olarak bulmak ve DIRECT INTERSECTION yapmak son derece zordur. Analog s?n?f?na girmese dahi kabiliyeti aç?s?ndan FMC'si olmayan her uçakda ayn? sorun ya?anacakt?r.
Bunun çözümü ancak bir FMC veya GPS ekran?ndann INTERSECTION'u bularak olabildi?ince do?ru bir ?ekilde bu noktan?n üzerine gitmektir. FMC'den direct to olabilir veya GPS'den nearest kullan?labilir. INS kullan?yorsan?z oda i?e yarar ama önceden set edilmemi?se bunu girmek biraz vakit alacakt?r ayn? ?ey GPS içinde geçerli oldu?undan sadece FMC bu anda en pratik cihazd?r. Ama di?er türlü bunlar yoksa Intersection'a direk gitmek hakikaten zordur.

Navigasyonel olarak e?er bir Intersection'a gitmek istiyorsak'da o intersection'a ait olan bir havayolunu, buna ba?l? bir VOR uzakla?ma yada yakla?ma ba??n? keserek rotaya oturup VOR'a olan mesafesini bulmak pilotaj aç?s?ndan daha keyifli ve verimlidir.

yinede 5nm civar?nda olmak sorun edilebilecek bir ?ey de?il an az?ndan kalk??'da 25nm olmas?nda yani hiç bulamamaktan iyidir:)

BERGO'ya gelirken e?er ATC; "DIRECT BIG" komutun verirse ilk yap?lcak i?-ki asl?nda kalk?? prosedüründe bu noktalarda ayarlanmas? gereken ikinci VOR olan BIG'i NAV2'ye set etmektir. Böylece RMI göstergesinden ibreyi takip ederek do?ruca BIG'e dönmü? olursunuz. ATC bulundu?unuz yerden direk BIG dedi?i için art?k bir airway'i kesmek ve ona uymak zorunda de?ilsiniz. Ancak BIG'den sonra plana göre hangi uygulanmas? gereken yol veya rota varsa ona uyacaks?n?z demektir-aksi gelmedikçe yani radar vector vs gibi bir emir.

Dolay?s? ile BERGO'y? geçerken gelen DIRECT BIG'de kullan?lacak instrument NAV2 oldu?undan RMI göstergesi yada HSI' yard?m? ile uça?? HDG vererek bu istikamete döndürece?inizden Course'a gerek yok.

sadece tercihen e?er bu rota için VG80 yoluna yak?nsan?z, HDG'i VG80'i kesecek ?ekilde ayarlay?p (10nm ileride kesecek gibi mesela) VG80'e ister IMR'dan radial 006 ile yada NAV1'e yine BIG'i set ederek 006 derece inbound hdg'i ayarlayarak (R183) rotaya oturmu? olursunuz. Bunu sadece bu yola 5-6 nm yak?nken dü?ünün ama 10nm'den bunu yapman?za gerek yok.Direct BIG yap?n.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">di?er bir konu marmara denizi DENIZ intersection dan 5 mil güneyde LTBA_APP ini?in 06 olacag?n? söyledi ve bana hdg verdi daha sonra ba?ka bir hdg sonra bir anos ini? 06 olacak sizi xxx hdg siniz bulundugunuz hdg den 090 ve ILS establish

?imdi burda san?r?m ben yanl?? uygulama yapt?m APP ilk komutunu verdi?inde söyledi?i ba?a dönerken 060 ILS coursunu yakalamal?m?yd?m yoksa APP nin ILS establish komutunu beklemelimiyim ?

ATC yakla?ma için radar vectors verirken talimatlar? kesin ve net olarak vermek zorundad?r, bu talimatlarda ?üpheye veya yoruma neden olacak bir ifade olmamal?d?r. Bu yüzden ATC talimatlar?nda her bir kelimeyi do?ru olarak dinlemeli ve komutun tamam?n? s?ras? ile uygulamal?y?z.

ATC size bir dizi HDG verdikten sonra sola 090 ba? ile ILS'e serbestsiniz dedi?inde bu ba? ile 06 ILS (veya LOCALIZER) hatt?n? keseceksinzi demektir. Burada art?k ba?ka bir komut beklemeye gerek yoktur. sola 090 (ben burada sola dönü? oldu?unu tahmin ediyorum) dereceye dönüp 06 LLZ (localizer)'e establish olabilirsiniz. Ba?ka bir komut beklemenize gerek yok. Establish'den önce herhangi bir ?ey belirtilmedi?i için yani resport establish localizer gibi (burada yok olarak varsay?yorum) siz 06 ILS'i yakalad???n?z andn itibaren ILS yakla?mas?na ba?layabilirsiniz. Komutun devam?nda report full establish olabilir, bu durumda full yani localizer ve glide slope'a establish oldu?unuzda bunu ikaz edersiniz. E?er herhangi bir ikaz yok sadece clrd establish denmis ise siz yakla?maya devam edin, ATC 4-5 n kala size clrd to land diyecektir.
Burada s?ralamalr yada komut sinsilesi neyin rapor edilece?ini neyin edimeyece?ini belirler. kelime oyunu gibidir biraz.
CLrd Establish demek , ILS'e serbestsiniz demek, REport ile ilgili bir ifade olma??? için rapor etmeniz gerekmiyor-ATC taraf?ndan istenmedikçe.
CLRD LOCALIZER establish, size sadece localizer'e yani pist orta hatt?na serbest b?rak?yor, glide slope'a de?il, e?er sizi Glidepath'e geldi?inizde ATC size hala izin vermemi?se siz ini?i iptal edip ATC'yi ?ikayet edebilirsiniz :))) o yüzden herzaman komutun devam?nda call full establish gibi bir ibare olabilir.:)

yanl?? yapt???n?z (yada yapmad???n?z tam anlamad?m sorudan çünkü bana do?ru yapm?s?n?z gibi geldi) ATC bir dizi HDG verdikten sonra son verdi?i ba?? muhafa edip 06 ILS course'unu yakalam?? olsan?z dahi son bir dönü? emri beklemeniz olabilir.

akl?n?za tak?lan her soruyu sorun vaktim oldukça cevaplayaca??m.
verdi?im cevaplarda anlamad???n?z yer varsa çekinmeyin yine sorun çünkü soru cümlesinden anlad???m ?ekilde cevapl?yorum belki ben yanl?? anlam???md?r.

ta1dr
18-08-2006, 17:36
hakan hocam cok teşekkür ederim ac?klamalar için
bu topigi asl?nda döküman haline getirmek laz?m

bergo da 5 mil doguda olmam?n sebebi ATC 010 hdg verdi bende FSNAV dan bakt???mda kar??mda IMR ye gelen trafik vard? o yüzden

birde iyi tahmin etmi?sin ben FMC (sevmiyorum ac?kcas? pilota bir i? kalm?yor FSNAV a da merak etti?imden bak?yorum) kullanm?yorum uçakda analog DC 9 IK Flight1
asl?nda NAv1 ve Nav2 ile olan navigasyon bana heyecan veriyor

ak?am vakit bulursan gene online olacag?m ama birde benim p?rp?r? (model uçag?) haz?rlamam laz?m malum hafta sonu uaçar?m.:)

conquer
19-08-2006, 12:19
hakan abi ben de çok teşekkür etmek isterim. özellikle chartlardaki alt kö?ede bulunan "circle to land" k?sm?n? da aç?lad???n için. bir de bir sorum olacak. VOR yakla?mas?n? örne?in burada van voru bir nedenle dme vermedi?inde mi uyguluyoruz. yani genellikle app chartlar?nda vor dme nin yan?nda vor yakla?mas? da var. bu durumda tabii ki VOR DME yi kulanmak daha mant?kl?.
tekrar çok teşekkürler.

hakan737
19-08-2006, 14:33
Chartlardaki çe?itlilik o meydanda di?er bir navigasyon cihaz?n?n gayrifaal olmas? halinde ve/veya ATC'nin talebi halinde ve/veya Meydana yakla?ma yönü ile ilgilidir.

Baz? chartlarda VOR ve NDB yakla?mas? ayn? ?ekilde yap?ld???nda VOR NDB, baz?lar?nda ILS yakla?mas?nda NDB'dende faydan?ld??? için ILS-NDB gibi ibareler yer al?r. bunlar zamana zaman birbiri ile ilintili zaman zaman alternatif yakla?malar? içerir.

yeri gelmi?ken ve merak ediyorsan?z NDB yakla?mas?n? ele alal?m

Havac?l?kda gelişen teknoloji ile beraber art?k asl?nda NDB yakla?malar?na çok nadir meydanlarda rastl?yoruz. Hassas olmayan yakla?ma biçimlerinden biri olan NDB'de (non precision approach) bütün i? RMI'den yada HSI'dan ndb istasyonunu takip etmektir. Ne kadar uçarsan?z uçun, NDB yakla?mas?yla belki hiç kar??la?mayacaks?n?z.

burada ilk yap?lacak i? meydan üzerine gelmek ve do?ru bir holding'e girmektir. chart?m?za göre nereden gelirseniz gelin en fazla FL130 olacak ?ekilde VAN NDB üzerinde do?ru uzakla?ma ba?? için bir tur beklemeye giriyoruz. (yüksek gelirseniz holding'de alçal?yorsunuz).

258derece inbound ile VAN NDB'ye gelip 274 derece outbound ile NDB'yi terkediyoruz ve FL100'a alçal?yoruz. Burada bir procedure turn uygulamas? var.
alttaki profil diagram?nda "start turn at 3min" diye bir ibare var. bu inbound dönü?ünü 3. dakikada yapmam?z? istiyor. dolay?s? ile 2 dakika boyunca NDB'den outbound uçuyoruz, sonra sa?a 319dereceye dönüp 1 dakika uçuyoruz ve 3. dakikada sola 139 dereceye dönüp 094 ba? ile NDB'yi kar??l?yoruz.
094 ba? ile yine uça??m?z?n tipine göre ve h?z?na göre alçal?yoruz .biz C categorisi olal?m ve bu nedenle 180knt ile 6900ft'e alçalal?m. NDB üzerine geldi?imizde pisti görüyorsak (profil diagram?nda M, NDB'yi i?aret eden koni üzerinde)

Bu yakla?madaki sorun NDB üzerindeki turlu yakla?mada örne?in 03 pisti ise önce sola (meydan?n sa? taraf? meydan turuna kapal? unutmayal?m) 03 pisti boyunca uçuş sonra soldan tekrar 03 pisti için rüzgar alt? ve devam?nda esas bacak , son yakla?ma ?eklinde ini? yap?yoruz.
Gördü?ünüz gibi zahmetli, uzun ve yorucu bir uçuş! özellikle son k?sm?.
NDB'nin kötü taraf? bu cihaz meydan içindedir, dolay?s? ile meydan turu için i?i çok uzat?r.

ama VOR yakla?mas?na bakarsak o biraz daha insafl?d?r;

VOR yakla?malar? NDB'ye nispeten daha çok kar??la?aca??n?z bir yakla?ma biçimidir ama yinede non precision yani hassas olmayan yakla?mad?r. neden VOR yakla?mas? varda ILS yok derseniz, ILs pahal? bir cihazd?r ve trafi?i çok olmayan co?rafi yap?s? müsait olmayan yerlere konmaz. VOR yetiyorsa ILS'e 3-5 uçak için gerek yoktur.

Elimizdeki VOR yakla?mas?n?n di?er anlatt???m VOR yakla?mas?nda fark? uygulama prosedürüdür. Burada olmayan di?er VOR yakla?malar?da NDB'de oldu?u gibi ama bu sefer VOR'a göre haz?rlanm?? DME'li veya DME'siz procedure veya race track tipleridir.
Elimizdeki örnek ise Tear Drop cinsi bir yakla?mad?r.

Burada da yine yapmam?z gereken sadece chart? al?c? gözle incelemek oklar?,profil diagram? takip etmektir.

nereden gelirsek gelelim e?er yüksek geldiysek alçalmak için uygun irtifa olan FL130'da geldiysek uygun ba?da ayr?lmak için VAN VOR üzerinde beklemeye giriyoruz.

beklemede VAN VOR'una 258 derece inbound ile geldikten sonra uça??m?z?n tipine göre e?er CAT A-B isek yani küçük genel havac?l?k yada bölgesel havac?l? tipi dönü yar?çap? ve son yakla?ma h?z? küçük bir uçak isek VAN VOR'dan 258 derece ile ayr?l?yoruz.
E?er uça??m?z CAT C-D ise yani a??rl???na, bal? olarak dönü? çap?na ve son yakla?ma h?z?na göre bir havayolu jeti ise 274 ba? ile VAN VOR'dan uzakla??yoruz ve FL100'a alçal?yoruz.

bu bacakdaki uçuş süresi uça??n tipine göre3 veya 3 dakika olmak zorunda. FL100'a alçalmak için süreyi sonuna kadar kullanman?za gerek yok. 1 dakikan?n sonunda da FL100'a alçalm?? olabilirisiniz (3000fpm olur ama olmaz de?il !) ama son yakla?maya dönmeden FL100'?n alt?na inmiyorsunuz.

categoriye göre 3 veya 2 dakika uçtuktansonra soldan dönü?le 066 inbound curse 'u ile VAN VOR'a do?ru uçuyor ve yine uça??n tipine göre M noktas?n? uygun h?z ve irtifada keserek meydan turunu at?yor, iniyoruz.

her iki yakla?mada da chart'da bir h?z limiti konmam?? ama ba?z chartlarda maximum speed 185 KNT ?eklinde bir ibare görürüseniz ?a??rmay?n.

buradaki yakla?malarda tavsiyem h?z?n?z? yine 200-180knt civarlar?nda ve uygun flap konfigurasyonunda tutman?z.

Chart'da merak edebilirsiniz, en üstte sa? kö?ede bir diagram var baz? rakamlar var üzerinde. bu MSA , minimum safe altitude digaram?d?r. Dairenin derecelerle kesti?i yönlerinden meydana yakla??rken VAN VOR'una en az hangi irtifalarda gelece?inizi gösterir. bu derecelerden yakla??rken bu irtifan?n alt?na inmeyin demektir.

conquer
19-08-2006, 18:13
hakan abi di?er chartlar? da aç?klad???n için çok teşekkürler. kafam?zdaki soru i?aretleri kalk?yor yava? yava?.

extronus
19-08-2006, 21:24
Selamlar,

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">onun linkini bir kez daha verebilirmisiniz haz?r yeri gelmi?ken bu konu ile beraber. arkada?lar?n i?ine yarayacakt?r.

<div align="right">Originally posted by hakan737 - 16/08/2006 : 22:20:51</div id="right">

Download edilebilir halini Evrim Sutel'e veriyorum. O, download edilebilir bir yere kopyup URL'ini yazacak. Aciklama icin de FLYTHY sayfasindaki bir topic'e link var. Tekrarlamasi uzun geldi simdi. :) Biraz karisik gorunuyor ama aslinda oldukca basit. Yine de sorulariniz icin bana MSN'den yada mail ile (Adresler ayni) ulasabilirsiniz. Uyarmadan edemeyecegim bir iki BUG mevcut. Sirf kendim kullandigim icin gidermeye usendim ama duzeltirim yakinda. JPG destegini de kaldirmak gibi bir planim var zira acrobat yerine kullanilan program oldukca hizli.

http://www.flythy.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3935&SearchTerms=chart

2 - numarali baslik :)

kelaynak
19-08-2006, 22:41
Say?n adminci?im[^], Biber hocam sizden bir ricam var. Hakan Hocam?z?n son yaz?s? egitim aç?s?ndan önemli bir kaynak olmu?. Kendisinin bu yaz?s?n? al?p kilitli üst konu olarak eklemenizi rica ediyorum sizden. Umar?m herkes benle ayn? fikirdedir.:D

extronus
20-08-2006, 01:42
Selamlar,

Katiliyorum. Uzunca ama faideli :D

admin
21-08-2006, 22:01
sticky topik yaptim. Aslinda Hakan hocanin pek cok yazisini sticky yapmamiz gerekir, hatta hepsini toplayip bir sanal havacilik kitabi bile olusturabiliriz [^]. Ellerine ve emegine saglik Hakan hocam...

biber

ta1dr
22-08-2006, 08:28
biber sana kat?l?yorum onlar? bir araya toplay?p PDF döküman? yapmak laz?m

ta1dr
22-08-2006, 10:58
hakan hocam
elimde chart lar var malum art?k sid ve star çal??ay?m diyorum
mesala:BIG1K için LTBA 36 pistini kullan?yorum
chartx ve ac?klamas? aynen ?öyle;
IST D7 (min 1600ft ) pis dogrultusunda 7 mil uzakla?d?kdan sonra 225 sola dönü? ve EKI 80 radyalini kendi?imizde 260 hdg dönüyoruz
bu arada vor1 eki ye set edilmi? vor2 big e set edilmi? durumda
big 22 radyalini kesdigimizde sivli fix indeyiz ve sola 202 ile big vor una yöneliyoruz.

charty ve ac?klamas? (ayn? pist)
IST D7 ayn? ve D7 den direkt EKI 80 radyeli ve bundan sonras? di?er chart daki gibi.

size zahmet ve gene vakit buldu?unuzda bir s?d ve star uygulamas? örnegi yazarm?s?n?z.? ben konu ile ilgili yaz?lar buldum fakat yukarda k?sa belirti?im gibi farklar alg?lad?m.(ilk uygulamalar?m yanl??da anlam?? olabilirim.)

hakan737
22-08-2006, 11:44
Y?lmaz hocam selamlar,

muhtemelen elinizdeki ikinci chart olan chart Y daha önceki bir tarihe ait olan chartlardan biri. do?rudur birkaç sene önce paralel pistten önce kalk??? müteakip sola dönü?lü br chart vard? ama elimdekileri update edince onlar?n hepsini att?m.

Chart X'e gelelim. zira bugün herkesin elnde bundan olmas? laz?m. ama önce e?er hali haz?rda var ve ben bilmiyorsam aralar?ndaki fark uça??n tipine, t?rman?? h?z?na göre kontrölör'e arkas?nda gelen bir ba?ka uça?a rahat ay?rma yapt?rabilmesi için olabilir.

Chart X yani güncel BIG1K'da chart'a ?öyle bir bakt???m?zda bunun 36R için güneybat?, bat? ve kuzeybat? için uyguland???n? gösteren bir not görüyoruz.
ayn? chart sayfas?nda EKI1K, CRL1K,FENER1L ve FENER1K yer almakta.

Chart?n alt?nda minimum t?rman?? derecesi istenen bir ibare var.Buradakitabloda uçaklar?n gorund speed'ine göre minimum t?rmanmalar? gereken varyolar verilmi?. minimum de?er her bir NM'de en az 304FT t?rmanma mecburiyeti var. Bu genelde çok a??r olan uçaklar? ba?layacak bir k?s?tlama ve gerçek hayat ko?ullar? ile ilgili. biz sanal uçanlar için çok fazla bir ba?lay?c?l??? yok zira bizim uçaklar minimum 1800fpm ile t?rman?yorlar zaten:) ama dikkat etmekte faydavar e?er tam olarak uygulanacaksa.

hemen alt?nda k?sca nas?l uçulaca?? chart'daki diagrama göre tarif edilmi?.

yapt???n?z uygulama çok do?ru hiçbir eksi?i yok.

kalk??tan sonra IST R356'ya oturarak D7 IST'e kadar gidiyoruz. Burada en az 1600ft yada üzerinde olaca??z.
burada önemli bir not; chart'da D7 IST olmas?na ra?men siyah okun yan?nda 5nm i?areti var. Bu 5 , IST VOR'den de?il, pistin sonundan itibaren olan mesafedir. kalan 2nm'yi pist olarak kabul ediyoruz pist uzunlu?u kadar olmasada.

D7 IST'den sola dönerek EKI R080, 260 derece inbound yolunu kesiyoruz. NAV1'i EKI 260 (R080'e), NAV2'yi BIG 116.90'a ayarl?yoruz.Bu dönü? 230 derece 225 derece gibi olabilir, 30-40 derecelik bir kesme aç?s? olsa kafi.EKI R080'e oturduktan sonra D17 EKI'ye kadar devam ediyoruz. Buras? SIVLI noktas?. nuraya gelince NAV2'de BIG'i 202 derecede (R022) görmemiz laz?m. sola 202derceye dönüp hemen NAV1'i 116.90 202 inbound (R022)ye ayarl?yoruz.

t?rman??lar?m?z?da ATC'nin verdi?i talimata göre yap?yoruz.

BIG1K çok zor olmayan bir SID ba??n?z? çok a?r?tmaz. Dikkat etmeniz gereken tek ?ey, OK i?aretleri ve VOR'lardan gelen kerterizler.BIG1k'y? dert etmeyin hata kald?r?r bir SID'dir.

yedekli NAV1 ve NAV2 si olan paneller her zaman büyük kolayl?kt?r.çünkü siz uçarken bir sonraki bacak için haz?rl?k yapabilirsiniz.

akl?n?za gelen anlamakta zorlad???n?z konular? yaz?n.chart koyabiliyorsan?z dahada iyi olur. üzerinden konu?uruz.

ta1dr
22-08-2006, 14:50
hakan hocam teşekkürler
o zaman benim elimdeki chartlar eski olabilir( gerci sanal ortam için haz?rlanm??lar) net de indirdim bizim türk sitelerinin birinden hat?rlam?yorum.

hakan737
22-08-2006, 16:33
chart X dedi?iniz ?u anda kullan?lan. chartY'deki EKI R080 için yan?lm?yorsam eski BID sid'lerde D5'de dönü? vard?. yanl?? hat?rl?yor olabilirim.

ama uygulad???n? prosedür do?ru. i?i püf noktas? nav1 ve nav2yi gerekirse ADF'i kullanmak ve mesafeleri takip etmek.

ta1dr
22-08-2006, 17:30
bende i?im o yönünü seviyorum nav1 nav2 ve adf leri kullanmak

ce?itli sid ve star uygulamalar?nda radyelleri kullanarak fix in üzerine gelip gelmedi?imi kontrol ediyorum.GPS ve FSNAV 'a sadece saglama yapmak için bak?yorum.

birde D7 7mil doluncam? dönmeye ba?l?yoruz yoksa uçak zaten geni? bir alanda döndü?ünden (bank angle 30) 6 küsürlerdebi ba?lamak laz?m.?

bilgi:

bizim amator radyo olay?nda tilki av? denen yar??malar vard?r eskiden TRAC ( Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti 10 y?l kadar üye idim www.trac.org.tr) düzenlermi? benim üyeligimde hiç olmad?.
olay büyükce bir arazide gizlenen vericileri s?rayla bulmak

hakan737
22-08-2006, 17:40
bundan hiç haberim yoktu gerçi takip etmedi?imdem haberimde olmuyor. Benimde lisans?m var, yamaç para?ütü ile uçarken telsizlerimizi lisansl? kullanmak için edinmi?tik ama öyle kald?.TA1CJF benim ça?r? kodum ama daha birkez mike yapm??l???m yok.[xx(] ho? telsizim olsa bile hakikaten prosedürleri bilmiyorum ama ö?renmek isterdim.

chart'a göre D7'i geçtikten hemen sonra dönüyoruz. Ancak bu SID'de ve STARLarda. IAP yani yakla?ma chart?nda ise localizer'e gelme aç?s?na ba?l? olarak daha rahat bir yakalama için uça??n h?z?na ve o anki dönü? çap?na göre birkaç nm önceden dönme tolerans? var. Bu tip dönü?lerde zaten ok'u takip etti?imizde FIX'in yeri belli olsa bile bir kavisli çizgi ile dönebilece?imizi belirtir. bu kavis FIX'?n uzerinde degil birkaçnm yanindan geçer. GEnelde de localizer hatt?na 90 derecelik yakla?malarda olur overshoot olmay? engellemek için.

tekrar soruya dönersek, burada D7'den sonra dönüyoruz. Ama sizi tereddüte sokan örnek bir chart varsa oradan kontrol edebilirim.

ta1dr
22-08-2006, 22:27
hakan hocam bilgi için teşekkür biraz bu sid ve star olay?na offline cal??ay?m tak?ld???m yer olursa resimle birlikde eklerim.
sizinde Radyo amatoru oldu?unuza sevindim ayn? camia dan?z bizden bir kaç arkada? vard? yamaç yapan yusuf vard? oda amatordu ama uzun zaman oldu görü?emiyoruz.

ta1dr
31-08-2006, 09:03
sal? ak?am? (29/08/2006) hakan hocam antep yak?almada görünce hemen adana - antep plan yap?p antep e VOR/DME yapay?m dedim

online da ilk kez chart a gören VOR/DME yapacakd?m ve oldukcada heyecanl?yd?m.Kulland???m uçak DC 9 IK (flight1) FMC yok A/T mach oda FL100 üstünde çal???yor uçak tam benlik her?eyi manuel yap?yorum ama online da bayag? zorland?m hatta antep vor üzerinde hold u yanl?? yapt???m? fark edip trafi?i zora sokmamak için offline olmak istedi?imi hacan hocam a bildirdim kendisi sag olsun yard?mc? olup beni tekrar patern e ald? ama ben gene heyacandan antep vor cut edip 8mil zakla??rken 4000 ft alçalmay? unutdum [V] neyse sag salim indik.
anlayacag?n?z vor, ndb , dme yakla?malar biraz pratik istiyor

bunun la ilgili resim haz?rlay?p baz? sorular?mla tekrar buraya ekleyece?im.

http://sanalpilot.com/forum/uploaded/ta1dr/antep.jpg

k?rm?z? benim tahmini rotam
normalde hold a T.D (nas?l yaz?l?r hat?rlamad?m teardrop entry) uygulamam dogru olmazm?yd? ?

Levent
31-08-2006, 10:29
http://www.faa.gov/ATpubs/AIM/Chap5/F0503004.gif

E?er 60 veya daha küçük bir ba?la geliyorsan?z paralel giri? yapman?z gerekiyordu (GAZ VOR'una gelmeden sola dönü?le GAZ 310 outbound radialini yakalay?p, 1 dk kadar uçtuktan sonra sola 180 dereceden fazla dönerek GAZ 310 inbound radialini yakalaman?z ve holda devam etmeniz gerekiyordu).

E?er 60'dan daha büyük bir ba?la gekliyorsan?z direkt giri? yapman?z gerekiyordu.

San?r?m önemli olan holdun d???na ç?kmamak o yüzden holdun s?n?rlar?nda kalacak ?ekilde bir giri? yapmak önemli. Yakla??rken ba??n?z 60 civarlar?ndaysa, direkt veya paralel girmeniz sorun yaratmaz diye dü?ünüyorum. Ama ?ekildeki gibi holdun d???na ç?kmamal?s?n?z.

hakan737
31-08-2006, 11:59
aman aman dikkat, out bound baca?? RADIAL 310 degil. e?er radial 310 olarak bunu set ederseniz ucak fakrl? bir noktaya giderç outbound bacagi sadece hdg 310.inbound bacagi radial.

Y?lmaz hocam ben aç?kças? meydana yanl?? gelmeniz veya heyecan?n?za de?il, "yanl?? yapt?m galiba disconnect olay?m "demenize bozuldum. çünkü herhangi bir sorun yaratmad?n?z. Ben uça??n?z?n DC9 oldu?unu gördüm ve tamamen analog aletlerle bu i?i yapaca??n?z? ve zor olaca??n? zaten tahmin etmi?tim. okadar geldikten sonra indirmeyecek de?ilim herhalde :D:D

Asl?nda hata yapt???n?z? dü?ünürken do?ru bir i? yap?yordunuz ama tam bilinçli de?ildi. biraz aç?ktan olmu?tu.traifk olsa bile güvenli bir mesafe idi.
Levent bey'in verdi?i Holding diagram?na göre, Holding'e giri?i GAZ VOR'U geçtikten sonra sola 310 ba?a dönecek 1 dakika uçacak soldan dönü?le GAZ voruna inbound olacak (NAV2 den yararlanarak radial yada hdg yok direk GAZ vor'u) ve GAZ vor üzerinden normal Holding yapacakt?n?z. Holding diagram?na göre usul bu. geliş yönünüze göre gelmeden de?il geçtikten sonra.

Ama ATC oldu?u için ben sizi dola?t?rmadan soldan dönü?le GAZ vor'una takiben do?rudan VORDME 28 paternine ald?m. Güzelde bir ini? oldu, dert edecek bir ?ey yok yani. üstelik analog bir uçakla yapmak dahada keyifli. ke?ke bende uçuş 737-200 ile yapsayd?m.:D

ta1dr
31-08-2006, 15:02
hakan hocan teşekkür ederim
levent bey bilgi ve payla??m?n?z için sizsede cok teşekkür ederim

ak?am antep üzerinde cok fazla trafik vard? bende seni ve di?er arkada?lar? s?k?nt?ya sokmak istemedim o yüzden öyle söyledim.[:I]

evet analog uçakla daha zevkli oluyor ama cok dikkat gerektriyor bi yandan h?z? sabit turmak bir yandan RMI ile vor ' takip etmek bi yandan konu?malar? takip etmek, zaman? tutmak ..v.s.
tekrar VOR/DME act?g?n? yakalad???mda mutlaka bende online olmaya çal??acag?m.
Olay?n zevki burda kesinlikle.

Berk Bingol
19-10-2006, 18:18
Merhaba ,

Yazmayal? uzun zaman oldu bu foruma :D .Yukar?daki chart'da belirtilmi? olan prosedüre bir iki ekleme yapmak istiyorum.

Chart'daki geliş yönüne göre GAZ VOR üzerinde belirtilmi? paterne PARALEL giri? yapman?z gerekmektedir.GAZ VOR 'una yakla??rken CDI sa?a sola sal?n?p yapacakt?r bu yüzden NDB frekans?n?da ba?lay?p bu sal?n?m ba?lad?ktan sonra NDB'nin ibre ucuna uçulmas? hata miktar?n? azaltacakt?r.

?stasyon dü?tükten sonra, VOR (TO) gösterirken (FROM) olunca veya NDB ibre ucu 180 derece geriye dü?ünce; soldan uçuş ba?? 310'a dönülür ve bu ba?ta 1 dakika zaman tutulur (FL140 alt?nda, FL140 ve üzerinde 1.5 dakika).Bu s?rada Course 130'a set edilir.

1 dakikal?k zaman dolunca soldan koordineli bir dönü? ile GAZ VOR R-310'da 130 ba? ile uçulur.E?er beklemeye devam edilecek ise VOR sal?n?m yapmaya b?lad???nda NDB ibre ucuna uçmaya devam edersiniz.?stasyon dü?tü?ünde sa?dan 310 ba?a dönülür.Zaman tutmak için VOR 'da FROM bilgisinin TO olmas? beklenir.VOR'da TO bilgisini görünce tekrardan 1 dakikal?k zaman ba?lat?l?r ve 310 ba?ta uçulur.Zaman dolduktan sonra tekrar koordineli bir dönü?le GAZ VOR R-310 , 130 ba? ile önlenir ve VOR'a uçulur.

Takiben uça??n son yakla?ma süretine göre (Jeppesen Introduction Manuel'de mevcut) CAT A,B,C,D alçalma prosedürü uygulan?r.DC9 yan?lm?yorsam C kategorsinde bulunuyor.

?stasyon dü?tükten sonra 134 ba?a dönülüp Course 134 set edilir ve CDI önlenir.?stasyon dü?er dü?mez zaman ba?lat?l?r ve 4000 feet'e alçal?n?r.134 ba?ta 2 dakika uçulur.

Zaman bittikten sonra soldan 288 ba?a dönülürken Course 108 set edilir ve önlenir.Bu ba?ta 3300 feet'e kadar alçalma yap?l?r(Direk yakla#351;ma yap#305;lacak ise Straight-in Approach), Turlu yakla#351;ma yap#305;lacak ise 3500 feet'e kadar alçalma yap#305;l#305;r (CAT C ve D için).Hasas bir yakla?ma olmad??? için 3300 feet'te(Straight-in approach) , 3500 feet'te (Circling)pist ile görü? sa?lanamaz ise pass geçme prosedürü uygulan?r , aksi halde ini?e devam edilir.

MD88
19-10-2006, 19:39
Hocam Merhabalar,

Cok guzel bir bilgi vermissiniz, Ellerinize saglik,
Zaman ayirip bu bilgileri aktardiginiz icin tesekkur ederim,

Inanin son satirina kadar beynime kazimakla kalmayip, diger dokumanlara uyguladigim gibi hemen ciktisini alip dosyaladim,

Hocam diye basladim umarim kizmassiniz, ben sizin yazilarinizdan cok sey ogrendim cunku,

Sevgi, Saygi,

Berk Bingol
19-10-2006, 20:17
Niye k?zay?m can?m, memnun oldum.Berk diye de hitap edebilirsiniz.Yard?mc? olabildiysem ne mutlu bana.Te?ekkürederim.

Tekins
22-05-2009, 11:40
Bu ba?l??a uzun süredir cevap yazmak istiyordum ancak ?ifremi hat?rl?yamad???mdan uzun bir düredir giri? yapam?yordum. K?smet bugüneymi?.

Bu ba?l?kta yaz?lan tüm mesajlar? okudum. Ke?ke Erzurum, Erzincan ve Diyarbak?rda ATC aç?lsada tablolarda yer alan yakla?malar? tek tek yapsam. Ama ATC'lerde hakl? ki elinde tablosu olmayanlara nas?l vektörlü yakla?t?rma yaps?nlar, o zaman ne anlam? kald? zaten VOR DME ve VOR NDB'nin. Arada bir bilgileri tazelemek için uçuyorum Erzincan'a lakin ATC olmay?nca da hiç keyfi olmuyor. Bu i?in hiç mi çözümü yoktur acaba?

vaccaro
22-05-2009, 12:30
ATC varm?? gibi yap?n ;)
Ama yaln?z oldu?unuzdan emin olun.
Ben uçuşlar?m?n ço?unda olmayan F/O veya ATCO ile konu?ur dururum :p.

Tekins
22-05-2009, 16:37
:-))) O zaman bende öyle yapay?m. Ama yaln?z oldu?um zamanlarda.