PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FS PASSENGER KULLANIMINDA SORUNLARIM VAR

Eren YAVI
19-06-2007, 12:12
Degerli arkadaslar,Kisa bir suredir fs passenger programini kullaniyorum
ama asagida belirtigim konularda sorularim var. Bu programi cozmus ve deneyimi olan
arkadaslarin bana yardimci olmasini rica edecektim.
Simdiden tesekkurler
RN-AIR

1-tum anonslari Turkce ve ingilizce olarak bulabilirmiyim?(bir kismi fs passenger sitesinde mevcut!! ama tam degiller yada ben bulamadim).
2-"strobe" kullanimida surekli penalty aliyorum. nerede strobe u ON nerede OFF yapmam gerekiyor?
3-fs pass te yeni ucus acmadan once SEAT BELT isklarini overhead den on yaptigim halde fs pass onu OFF olarak goruyor!!! illede Ctrl+Shift+B yapmam garekiyor bu konfli dogrumudur?
4-Gecen gun hava sartlarindan dolayi Miss Approach yapmam gerekti
ve alternatif alana inis yaptim. fs pass bilan bolumunde dogru havalimanina inmedigim icin ceza yedim. Bu gibi durumlarda ceza yememek icin izlenmesi gereken procedure nedir? Miss approach lar da mayday vermek olmaz.
5-Mayday durumlarinda (teknik ariza yada ucakta turbulanstan dolayi yarali olmasi durmlari- basima geldi-)en yakin alana inis yaptigimi farzedelim:problemi cozdukten sonra tekrar kalkip yola devam mi etmem gerekiyor?

ayrica sorularimin disinda bildiginz tum onemli oldugunu dusundugunuz notalarida belirtirseniz sevinirim.

turkisheagle
19-06-2007, 23:18
Eren Bey bende her uçuşumda FSP kulan?yorum elimden geldi?ince yard?mc? olmaya çal??acam:

1)Maalesef Anonslar THY uça??ndan çekilme oldu?u için FSP ?n tüm anonslar? elinizde olmaz.Fakat uçuş s?ras?nda gerekli olanlar?n Türkçeleri mevcut..Bir pakette emergency landing anonsu bile vard?.

2)Strobe ???klar?n? pist ba??nda ''line up'' veya ''take off'' izinlerinde yani piste girerken yakman?z gerekiyor..Çakan dedi?imiz bu kuvvetli ???klar aprondakilerin gözünü almas?n diye zannedersem..Ama mutlaka elinizde bir checklist bulundurun.Çok basit ?eylerde olsa(Örne?in flaplar? topla,landingleri kapa,strobe lar? kapa..vb) bunlar? insan unutuyor ve gayet güzel geçmi? bir uçuştan kötü puan yiyorsunuz..

3)Evet onlar? ''CTRL+Shift+B'' kombinasyonu ile yap?yorsunuz.?sterseniz otomatik te ayarlars?n?z ama tavsiye etmem.Kaptan?n kontrolünde olmas? daha güzel bence;)

4)Maalesef ayn? sorunu bende ya?ad?m.Ama uçuş iyi ise ald?rmay?n zaten yanl?? hat?rlam?yor isem 30 puan k?r?yor =)Yani sonuç gene ''Perfect'' gelir..

5)Bu soryu maalesef yan?tlayam?yacam.FSP ile Failure lar %1 bende sadece bir kere Arka ini? tak?mlar? kitlendi ve sa? sa?lim uça?? inece?im destinasyona ula?t?rd?m.Fakat bence devam edebilrisiniz.Ama FS ATC sine acil ini? talebinde bulunam?yaca??n?z için,Cancel IFR yapars?n?z ve en yak?n meydana inersiniz..Ama i?te sorunda orda yani hasta yolcuyu indirmek için Parkin brake i çekerseniz ve kap? açmak zorunda kal?rsan?z yolcular? durduramazs?n?z gibi geliyor bana:)..Ama onu dü?ünmü?lerse ve sadece inmeniz yeterli ise Kemerleri açmay?n sonra bulundu?unuz meydan dan yeni bir IFR plan? ile devam etmeyi deneyin.Tabi ben bunu ya?amad?m ve ?uanda tahmin yürütüyorum.Bunu ya?ayan arkada?lar size daha iyi yard?mc? olacakt?r..

Akl?ma gelen önemli nokta,?ni?lerde Altimetre ayarlar?n?z? mutlaka kontrol edin(Checklist e ekleyin;))..Çünkü yanl?? altimetre bilgileriyle inmenizde FSP jürisi gözünüzün ya??na bakm?yor=)

Eren YAVI
20-06-2007, 13:14
merhaba
Aydinlatici cevaplar icin tessekkurler Burak Bey. Dunku sorlarimdan sonra tekrar Fs pass sitesine bir goz attim oradaki forumlara, ve bir kac yardimci dokuman bulabildim. Ozel hazirlanmis check list ve ayrintili bir dokuman fakat ne yazikki orada miss approach ve alternatif alana inis ile ilgili prosedur hakkinda bilgi yok.
Eger sizde yoksa dun temin ettigm bu dokumalari"check list oezl Fs icin" vs. vs. e mail ile size atabilirim.
bunun icin size mail adresimi vereyim arzu ederseniz bana yazin.
yavi.eren@yahoo.fr
tekrar tesekkurler

Katatonic
20-06-2007, 15:06
Merhaba benim sorum da ?u ?ekilde:

Herhangi bir failure an?nda zaten emergencty deklare etti?inizde ve meydana geri ini? yapt???n?zda zaten planlanm?? havaalan?na inmedi?iniz için bir sorun söz konusu olmuyor. Peki ama, baz? durumlarda (kalk??ta flaplerin kapanmamas? veya ini? tak?mlar?n?n kapanmamas?) PAN PAN PAN ve Squawk'?n 7700 yap?lmas?n? gerektirir mi? Sonuçta bu durumlar tayyarenin uçmas?na engel te?kil edecek durumlar de?il ve do?al olarak manuallerin ABNORMAL PROCEDURES k?sm?nda yer alm?yor. Ama FS Passengers'ta bu gibi bir durumla kar??la??nca hiçbir ?ey yapmamak size ceza getiririyor, ancak Mayday de vermek son derece insafs?z, THY sound pack'teki "Biraz sonra karaya zorunlu ini? yapabiliriz..." diye ba?lay?nca ortal?k biraz kar???yor :)

Siz bu tip durumlarda ne yap?yorsunuz? Benim bildi?im gerçekte ini? tak?mlar? kapanmayan tayyare normal trafi?e sokulur ve rutin bir ini? yapar. Gene bildi?im kadar?yla emin de?ilim ama flaplerin aç?l?p kapanmamas? acil bir ini? gerektirmez.

turkisheagle
22-06-2007, 11:49
Görkem kaptan..Bahsetti?in olay dün gece ba??ma geldi:)

?stanbul-Ercan uçtum,yolcular? bo?alt?p hemen yenileri yükledim ve geri dönü? için kalkt?m.Yakla??k FL220 de ?iddetli bir ses, akabinde ?iddetli bir u?ultu duydum ve yolcular?n ç??l?klar?n? tabi:)

Tam deniz üzerindeydim ve en yak?n meydan LTAI idi..Emergency declare etti?iniz zaman hiç bir kuraldan ceza kesilmiyor..Fakat bahsetti?iniz gibi SQUAWK kodunu 7700 yapmassan?z 300 puan k?r?l?yor ama onun d???ndaki yapt???n?z yanl?? davran??lardan puan k?r?lm?yor..Yani acil durumda hiç bir kuraldan mesul de?ilsiniz.(Bahsetti?iniz gibi PAN PAN PAN olay? yok uçakta biri durup dururken rahats?zlansa bile MAY DAY! kullan?l?yor)

Dünkü uçuşta kabinde bir cam k?r?lm?? ve akabinde kabin bas?nc?n?n ekisiyle yaralanan yolcular olmu?..Ama ini?in ard?ndan Parking brake i çekili konuma al?p kap?lar? açt???n?zda tüm yolcular iniyor.Yani yaral?lar? b?rak?p devam edilemiyor. (Ama yinede tam olarak bilmiyorum çünkü benim k?r?k camla devam etmem de söz konusu de?ildi=))

vaccaro
22-06-2007, 13:37
FSPax, neticesinde simulasyona biraz daha gerçeklik katmak üzere yaz?lm?? ve fakat gerçek bir simulatör kadar da gerçe?e yak?n olmayan bir eklenti.
Bildi?im kadar? ile ar?zalarda %1 bile büyük bir rakam (gerçek havac?l?kta). Bu nedenle bende "crash" dahil kapat?lm?? durumda. Bana gerekli olan k?sm? sadece yük ve yak?t dengesindeki gerçe?e yak?nl?k.
Ba?ka bir forumda da yazd???m gibi. Galiba bu gerçeklik ?eysi biraz fazla abart?l?yor. Gerçeklik ar?yorsak yap?lacak i? çok basit. Gerçek bir uça?? uçurmak.

turkisheagle
22-06-2007, 23:41
Ke?ke o kadar basit olsa Arslan hocam=)

vaccaro
23-06-2007, 09:42
??te bu nedenle, baz? ?eyleri oldu?u gibi kabul edip zevk almaya bakmam?z gerekiyor zaten ;)
Ya da ikinci bir seçenek, benzer bir program? kendimizin kodlamas?.
Tembel ve program bilgisinden uzak birisi olarak, ilk seçenek bana daha maku?l geliyor :)

thy_burak
23-06-2007, 16:23
Merhaba Kaptanlar,

sizin bu "FSPASSENGER" Programini tanidiginizi düsenerek soruyorum.
Benim her ucuslarimda THY Boeing 737-800 Anonslarini yapmiyor.
gerci hic birinde yapmiyor....
NE yapmam gerekiyor?!

Katatonic
23-06-2007, 17:53
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Merhaba Kaptanlar,

sizin bu "FSPASSENGER" Programini tanidiginizi düsenerek soruyorum.
Benim her ucuslarimda THY Boeing 737-800 Anonslarini yapmiyor.
gerci hic birinde yapmiyor....
NE yapmam gerekiyor?!

<div align="right">Originally posted by thy_burak - 23/06/2007 : 18:23:13</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Merhabalar,

Sorunuz daha önce forumda birçok kez tart???ld?, ?u link sorununuzu çözecektir: http://www.sanalpilot.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5598

Ba?ka sorular?n?z için "Search" ü kullanman?z çok avantajl? olacakt?r, tekrar ho?geldiniz.