PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AI Uçaklar?n Rotas?nda(KAV?SL? ROTA) Nas?l Uçulur?

BEST
31-05-2007, 20:04
Sevgili Kaptan arkada?lar?m.
FS2004'e yükleyip,"flightplans"lar?n? da verdi?im AI uçaklar,Örne?in;
LTBA(?st) > LTBG (Band?rma) flightplan Rotas?nda Düz de?il de sa?a kavisli ?ekilde "Waypoint" lerden geçerek bir rota izleyip,Manyas-Ku? gölünün üzerinden-Güney'den>358" ye girip,LTBG'ye iniyor.
Ben de normal "default" uçaklar?m ile uçuş rotam?;LTBA>LTBG olarak ve IFR yap?yorum.
Ayr?ca 4 adet Rota seçeneklerinden;
Direct GPS,Low Alt?tude,High Alt?tude,Vor and Vor...hangisini seçip denediysem de hiçbir zaman AI uçaklar?n gitti?i KAV?SL? rotadan LTBG'ye inemedim.Sürekli LTBA'dan LTBG'ye DÜMDÜZ rota çiziyor.

Ben, AI uçaklar?n uçtu?u ayn? rota üzerinden "Waypoint"lerden geçerek,uçmak istiyorum.

Fakat yanl?? hat?rlam?yorsam;çok önceleri bir keresinde KAV?SL? bir rotada uçtu?umu san?yorum... Acemili?im zamanlar?nda olan bu i?lemi nas?l yapt???m? da inan?n hat?rlam?yorum...

Lütfen cevap verecek sevgili kaptan arkada?lar?m?z?n,yazaca?? cevaplar? denemeden yazmamalar?n? rica ediyorum.Çünkü denenmeden yaz?lan çözümler bazen sorunu maalesef çözemiyor.

?imdiden Te?ekkür eder,?yi uçuşlar dilerim.

TC-BRS
31-05-2007, 20:32
Nuri bey
FS2004 icindeki Flight Planner bölümünde Ltba-Ltbg seçtikten sonra cikan düz cizgiyi istediginiz waypoint'e cekebilirsiniz. Resimde görüldügü gibi mesela Ltba 18'den kalktiniz diyelim Sadikdan Imrene döneceksiniz sonrasinada Ltbg inisini yapabilirsiniz.
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/baris/dd.jpg
Diger bir secimde http://fsroute.com/ bu adreste
Departure kismina LTBA, Arrival kismina LTBG yazip, Route kisminada gecmek istediginiz waypointleri yazabilirsiniz. F/P export kisminda MS Flight Simulator 200x secip Generate dediginiz zaman Flight plan bir sonraki sayfada cikacaktir siz bunu save edip Flight simulator Files dosyasina atacaksiniz. Daha sonra yapmaniz gereken Fs de Flight Planner da Load kismindan save ettiginiz plani acmak.

hakan737
31-05-2007, 21:55
AI uçaklar bildi?imiz mant?kla bir rota üzerinde hareket etmezler. Genel olarak rotalar? VOR-to-VOR'a benzeyen ama daha çok ku? uçuşu düz hatl? bir rotad?r. Bilgisayar özel olarak bir rota bilgisi atamaz. Kalk??tan sonra kavis çizmesinin sebebi, kalk?? meydan?ndan ilk ana watpoint yada var?? meydan?na çekilen düz çizgiyi yakalamak içindir.

LTBA-LTBG aras? yak?n oldu?u için planner arada bir waypoint vermeyebilir ama siz flightplanner'da rotay? çeki?tirerek istedi?iniz waypointleri ekyelebilir yada ç?karabilirsiniz. AMa ne yaparsan?z yap?n ilk waiypoint'i mutlaka silin yani meydan üzerinde (içinde) bir VOR istasyonu plan?n?zda olmas?n. küçük bir püf noktas?.

BEST
01-06-2007, 17:46
Te?ekkürler Hakan hocam ve bar?? hocam.
Dediklerinizi aynen uygulayaca??m.
Anlad???m kadar? ile uzak seferlerde "VOR or VOR" u seçti?imizde istedi?im kavisli rotay? çizecek galiba.
Hakan hocam,önceki mesajlar?n?zdan hat?rl?yorum.?lk Waypoint;kalk?? meydan? üzerinde oldu?u için ,mutlaka onu silmemiz gerekir.
Te?ekkürler.?yi uçuşlar dilerim.

hakan737
01-06-2007, 21:38
uzak mesafelerde VOR-to-VOR'u seçmeniz sadece takip aç?s?ndan kolayl?k olur ama aradaki baz? intersectionlar? atlayaca?? için belki gerçek plandan biraz uzakla??r. UZak mesafelerde , yani en az 200nm'lik uçuşlarda low level, 200nm'nin üzerinde highlevel airway leri kullanabilirsiniz.

lowlevel ile highlevel aras?ndaki fark; lowlevel ?ehirleraras? yol, highlevel express yol gibi dü?ünün. Highlevel airwayslerde bazen lowlevel'de yeralan waypointler kullan?r bazen kullan?lmaz sadece highlevel için çal??an vor veya belirlenmi? intersectionlar kullan?l?r ve highlevel yollar nispeten daha düz hatl?d?rlar. Teorik olarak FL290'dan sonraki irtifalarda highlevel kullan?l?r.

BEST
02-06-2007, 19:11
Anlad?m hakan hocam.
Ellerine,Gözlerine sa?l?k.Bu bilgiler ?????nda Flight Planlar?m? haz?rlayabilirim.Sayg?lar?mla.