PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce de bir gariplik yok mu?

ersin737
29-04-2007, 23:42
Atc de de grmü? oldu?unuz gibi yer Antalya, ini? için haz?rl?klar?m? yap?yorum arkama bakd?m bir de ne göriyim. Kendime ad?ma söylemeliyim daha önce hiçbir uçuşumda böyle bir manzarayla kar??la?mad?m. Acaba içinizde böyle bir görüntüyle kar??la?an oldu mu? Yada A? traff?cler demi bir sorun var?

images/icon_zip.gif Attachment: antaya civarlar?.JPG (pop_download.asp?mode=Edit&referrer=attach&dir=ersin737&file=antaya civarlar?.JPG) ( 16266bytes )

images/icon_zip.gif Attachment: antalya 2.JPG (pop_download.asp?mode=Edit&referrer=attach&dir=ersin737&file=antalya 2.JPG) ( 17437bytes )

Gry
29-04-2007, 23:59
Hocam ne var bunda?Trafikler kendi aralar?nda event yap?yordur.S?k?lm??lard?r hep ayn? yerlere uçmaktan.:)

Bende Turkey AI Project kullan?yorum ama hiç kar??la?mad?m böylesiyle.Yan yana uçan 2-3 tane yolcu uça?? gördüm .Ama hiç böylesini görmedim.Ya hepsinin uçuş zamanlar? ve rotalar? üst üste bindi.Ya da AI Trafficlerde sorun var.

?kinci seçenek daha güçlü bence.:)

Sayg?lar?mla...

serhandidinen
30-04-2007, 00:22
fotoyu açam?orum

fatih.koz
30-04-2007, 00:34
Bence AI'ler sap?tm?? ... Ki genelde bunu AI yeniden yüklendi?inde (refresh durumu) , anl?k scenery yüklemesi yap?ld???nda vs. yap?yorlar ( Hakan A?abey'di san?r?m , buna benzer bir resim göndermi? veya ona yorum yazm??t? )

Farkl? bir AI pakedi kullanmay? deneyebilirsiniz fark? tespit etmek için ( mesela TRAI 2007 )

Kolay gelsin

ersin737
30-04-2007, 00:46
Onuda kullan?yorum Fatih a?abey :) ??de soru nun Tra? den mi yoksa Turkey 2006 A? dan m? kaynakland???n? bilemedi?im için için karars?z kald?m. Dedim yoksa bu A?ler beni mi takip ediyor. Ne kadar kötü bir durum.[8D]

hakan737
30-04-2007, 00:54
Evet, Fatih hocam?z?n dedi?i gibi bunun iki sebebi var;
1- scenery refresh yapmas?
2- saat diliminin de?i?mesi

bu resmin tam olarak koordanat? nedir? biliyormusunuz?tahminde bulunay?m, LTBA-LTAI uçuşu de?il.b? kadar AI'nin orad aolmas? kav?ak noktalar?nda biri demek. LTBJ-LTAI uçusu olabilirmi? DEnizli Cardak civar??

herneyse se?er E030-E038 aras?ndaki boylamlardan geçerken luyorsa bu saat dilimi fark?ndan dolay? oluyor. geçen gün yine bununla ilgili bir konu aç?lm??t?, ondan öncede benim kafam? kurcalam??t? ve konu açm??t?m.

yöntem;

avsimden timezone3.0'? bulun birbirina ba?l? bir ana dosya ve 6 tane update'i var.

readme'de ?öyle bir adres var;
http://groups.yahoo.com/group/FSTimeZones

haz?rlayan ki?i AVsimde aramak için Dennis Thompson

dosya ad? tz30.zip

ard?ndan;
tz22-tz30update2.zip
tz22-tz30update3.zip
tz22-tz30update5.zip
tz22-tz30update6.zip
tz22-tz30update7.zip
tz22-tz30update8.zip

updatelerini indirip üzerine yükleyin.

nas?l yükleniyor?

bildi?imiz normal bir scenery gibi yüklüyoruz. san?r?m zip'li dosya içinden klasörlenmi? olarka ç?km?yor o yüzden
timezone/scenery diye bir klasör yap?p bunun içine at?n hepsini.

sonrada bunu add-on scenery klasörü yada FS9'un scenery klasörü alt?na atarak normal bir scenery gibi tan?t?n.

tan?tt?ktan sonra bu klasörün içine gelip DST.BAT'i bir kere t?klay?n. yaz saati ayar? için. yaz saati uygulamas? bitince standart.bat için ayn? ?eyi yapars?n?z.

ersin737
30-04-2007, 01:18
Söylediklerini yar?n deniycem Hakan hocam anlatt?klar?n?zz mant?kl? olabilir. Uçu? tabi ki LTBJ-LTAI bir ?zmir li olarak Antalya ya kolay kolay ba?ka bir yerden gitmem. Hemde k?sa süreli bir uçuş oluyor. Denizliyi biraz geçmi?dim yani ini? haz?rl?kalr? yapmaya ba?lam??d?m yava? yava?. Belki etkiledi mi bilemiyorum saat fark? dedi?iniz için söylüyorum.

IFR uçuşu saat 18:00 civar? Antalya ya yakla?d?m. Gün bat?m?n da ilerliyorum. O anda oyun bir durdu . Looding screeny falan geldi. 1 den 100 e kadar doldurdu. Daha sonra oyuna tekrar döndü. Ama bu sefer hava biraz daha aç?kd? yani gün bat? m? yokdu günlük güne?lik gbi bir?eydi. ??de o anda arkama bakd?m ve bu manzarayla kar??la?d?m. Tabi neden böyle bir yükleme yapd? bilemiyorum ama etkileyebilece?ini dü?ünüyorum. Belkide o anda AI leri ba?dan ba?latt?.

?imdi fs de ?öyle bir sorun daha var meshela saat 18:30 29 nisan yani bu zaman d??ar?s? günlük güne?lik ama oyunda neredeyse gün bat?yor bu saat uyu?mazl??? yaz saat i durumundan m? kaynaklan?yor. Bu yükliyece?im dosyalar bu sorunu çözebilir mi? Saat baya bir geç oldu?u için bu saat den sonra denemek istemiyorum. Zira benim için oldukça yorucu bir gün oldu. Yar?n uygun bir zaman da denemeye çal???cam.

Linkler için sa?ol Hakan hocam. Umar?m i?e yarar.

hakan737
30-04-2007, 01:30
bu benide deli eden sa?olsun Microsoft'dakilerin bariz hatalar?ndan birisi.

söyledi?im dosyalar? yüklersen sorun hallolur. hatay? E030 ile E036 aras?ndaki bir boylamda alm?? olman muhtemel.Bu hemen hemen CARDAK'in 20nm kadar güney do?usu Antalyaya 40nm civar?.

kim bu hatay? al?yorsa bahsetti?im boylam? kontrol etsin. shift+z tu?u ile ekran?n üzerinde ç?kan koordinatlarda görünüyor zaten. hangi rotada uçarsan?z uçun bu boylam? geçince hata yapar.

timezone bunu düzeltiyor.düzeltti?i zaman AI trafiklerde düzelmi? olacak.

eMRe
30-04-2007, 10:34
ben de açamad?m :(

serhandidinen
30-04-2007, 11:22
fotoğraf? çok merak ediyorum baska türlü eklemeniz mümkünmüdür acaba?

hakan737
30-04-2007, 11:26
resmi açmak için üzerine t?klay?n,

herzamanki username-ki ç?kacak, alt?nada password'ünüzü girin, birkaç saniye sonra JPG resmi için link ç?kacak t?klay?nca resim aç?lacak.

turkisheagle
30-04-2007, 12:22
Ersin hocam ayn? olay ba??ma geldi geçenlerde..LTBA-LTAI uçuşumda..ATC nefes almadan konu?tu,Matrix e döndü havasahas? bir anda,önümden arkamdan gecen uçaklar?n haddi hesab? yoktu:D:DATC nin söylediklerini acknowledge yapam?yordum=)

Bende AI turkey 2006 ve TRAI 2007 kullan?yorum..Hakan hocam?n bahsetti?i program i?e yar?yor..Fakat gecen gün LTBA ya yakla??rken,bu kadar abart?l? olmasada yo?un bir trafik vard?..Güncellemeleri indirmedim timezone için..San?r?m onlarda gerekecek..

Benimde 3 sorum olacak:
1) LTBA daki trafik belirli saatlerde mi ço?al?yor?Dün yerde tam 40 dakika kalk?? s?ram? bekledim..Saat 18.00 civar?yd?..AI Denstitiy %100 hep bende ama ilk kez böyle bir?ey ba??ma geldi..FSPassengers?n huzursuz olan yolcular?n? mutlu etmek için durmadan servisyapmak zorunda kald?m=)

2)(Konuyla alakal? de?il ama) 2 Gaz kolunu kontrol edemedi?imiz durumlarda,tekrar ikisinide kontrol edebilmek için bir klavye k?sayolu varm?d?r?Dünkü uçuşumda gene(Aksilikler yakam? b?rakmad?:() son yakla?mada A/T ? devre d??? b?rakt???mda,joystickin gaz kolunun sadece sol motoru etkiledi?ini gördüm,Sa? motor kuvvetli bir ?ekilde çal??maya devam ediyordu..Pisti es geçtim havada ne yapt?ysamda olmad?,Bende A/T
aktif hale getirerek yakla?t?m ve piste teker koyarken Motorlar? kapamak zorunda kald?m..(Bu arada mouse la kontrol edemedim çunku pedestalda 2 kolda ayn? hizada gözüküyor,Ama motor takatlar?nda çok büyük fark vard??)..

3)LTBA da 36 pistlerini yakla?ma yaparken piste çok k?sa bir mesafe kala tüm üçaklar burnunu a?a??ya doru indirip sars?lmaya ba?l?yor?Ve uça?? toparlamaya çal??t???mda ATC de meydan turu veriyor hep..Pist bo? olmas?na ra?men..

Yard?m ve yorumlar?n?z için ?imdiden teşekkürler,iyi uçuşlar

serhandidinen
30-04-2007, 12:35
bu gaz kolu konusunda benim de çok sorunum oluyor gerçekten. Onla ilgili bir dü?me bir program varsa büyük yük kalk?cak omzumdan diyebilirim. HEr ini?te kokrudan ölüorum ya ikisi birden kapanmazsa die

hakan737
30-04-2007, 12:49
1- trafik yo?unluk saatleri orjinal timetable ile uyumluluk gösterdi?i için trafi?in gerçktende yo?un oldu?u saatlerde , AI trafiklerde ayn? ?ekilde olabilir. normaldir. ö?le saatlerinde yada gece 22'de yo?unluk ya?amazs?n?z ama sabah ve ak?am saatlerinde yo?unluk olabilir.

elbette bu birazda ATC'nin gerçek hayattaki gibi çok aktif olmamas?ndan kaynaklanan y???lma, AI traifk say?s?n?n falza olabilmesi ilede biraz daha fazlaca hissediliyor.

2- bu konu daha önce çok defalar konu?uldu. sebebi, kulland???n?z ilave programlar? kontrol ve/veya kaza ile motor kumanda tu?lar? olan E+1 ve 2ye basm?? olman?zd?r.

tekrar devreye almak için motorlar? idle'a çekip (hangisi çal???yorsa süratle E+1 hemen parma??n?z? E'den kald?rmadan 2'ye basarsan?z (klavye keypad , numpad'den de?il) motorlar eski haline döner. gaz kolunu geriye çekip iddle yap?n yada yada F1 tu?una bas?n gaz kollar? e?itlendikten sonra tekrar beraber hareket edecekler.

3- bundan bir ?ey anlamad?m. ATC'nin meydan turu vermesi çok ba?ka bir sebeptir sizin inip inemeyece?inizi veya uça??n?z?n durumunu kestiremez. bunun sebepleri;
a-pistteki uçak terk etmemi?tir (öyle gözükse bile)
b-arkadan ba?ka bir uçak gelmi? yada alt?n?zda aba?ka bir uçak vard?r.

bunun için TRAI paketi ile beraber gelen smoothAI program?n? kullanman?z? öneririm.

ba?ka türlü ATC size asla siz istemedikçe missed approach uygulatamaz.

turkisheagle
30-04-2007, 13:05
Cevaplar?n?z için teşekkürler hocam..3.konuyu bende çok anlam?? de?ilim.
Ama sorun zaten ATC komutundan önce ba?l?yor..Dedi?im gibi uçak burnunu a?a??ya oru e?iyor(Cessnadan A340 a kadar her uçakta ba??ma geldi,ILS yakla?mlarda da oldu)Tam ini?te oldu?u için uça?? kontrol etmek güçle?iyor,ve her defas?nda çok alçak yakla?ma yap?yorum,Ard?ndan da ATC ''go around'' komutunu veriyor..O s?rada pistte herhangi bir uçakta olmuyor,finalda hatta upwind de bile uçak olmuyor ama yinede meydan turu veriyor[B)]

Acaba normal yakla?ma yüksekli?inin alt?na dü?ünce mi böyle bir komut veriyor?

36 pistlerine yakla?maktan korkar oldum bu sorun yüzünden..

hakan737
30-04-2007, 13:29
FS2004 ATC'si asla durup duruken yüksekli?e veya h?za ba?l? olarka goaround vermez. isterseniz mach2.0 ile yakla??n isterseniz 50ft'de profil uçup gelin onun için önemli olan 1nm yak?n?n?zda bir uçak varm?, pistte bir uçak varm? yokmu! ba?ka bir?ey ile ilgilenmez.

orada bir tuhafl?k var ama bana kal?rsa as?l tuhafl?k daha yakla?madan ba?l?yor.

e?er kullan?yorsan?z , kulland???n?z mesh sceneryden kaynaklanan bir durum söz konusu olabilir.
bende herhangi bir mesh yüklü de?il. Biber'in bugüne kadar sorunsuz kulland???m LTBA scenery'si, ilave olarka landing lightlar ile Yunanistan'dan bir arkada??n haz?rlad??? gece ayd?nlatma texture'u hariç ba?ka bir ek yok.Bunlar?n zaten yakla?may? etkilemesi mümkün de?il.

e?er son yakla?mada uçak, pilotaj hatas? lmaks?z?n birden bire dal??a geçiyorsa orada bir tuhafl?k var demektir.Benim hiç ba??ma gelmedi.Ama sanki iki tane afcad varm?? gibi bir his var içimde yada ikinci bir kaym?? ILS yada pist bilgisi.

baz? denemelerde pistin son 1000ft'lik k?sm?na ile insen bugüne kadar hiç goaround almad?m pist içindeki bir uçak yada arkamdan gelip önüne geçen ikinci bir AI uçak haricinde.

öneriler;

AI trafi?i kapat?n ve bu ?ekilde inmeyi deneyin
afcad'lari kontrol edin bir terslikvarm?, pist ba??nda iken afcad'i aç?p bak?n bakal?m hakikaten afcad'da pist ba??ndam? görünüyorsunuz.

oldukça entersan bir hata oldu?u için kayna??n? bumak zor biraz.

turkisheagle
30-04-2007, 15:41
Hakan hocam.Az önce Beechcraftla online VFR uçtum,36 pistine indim bir sorun olmad?..(Yani uçak bahsetti?im gibi dal?? yapmad?) Muhtemelen AI Trafficle ilgili bir sorun..Herhangi bir mesh yüklü de?il bende de.Bir süre daha deneme yap?p AI leri ba?tan yüklerim,olmad? LTBA y? silip tekrar yüklerim.?lginiz için teşekkürler,iyi uçuşlar..

hakan737
30-04-2007, 17:55
ama ?öyle bir durum var-ki bana mant?ks?z geliyor.

AI trafi?i kapatt?rmam?n sebebi dal??tan çok ba?ka bir trafik yüzünden goaround verip vermedi?ini kontrol etmek.

son yakla?mada dal??, sadece ilk açt???n?z anda trafi?in henüz ak?llanmad??? :) AI trafiklerin ne olursa olsun piste inme çabas? ile ilgilidir. AI traifkler bizim gibi ILS hatt?n? %100 takip etmezler baz? saçmal?klar yapabilirler. Fakat bizim ILS hatt?m?zda süzülme hatt? de?i?mez . ne olursa olsun biz herzaman varolan hatt? takip edebiliriz ve bu da durduk yerde dal?? yapt?rmaz.

dal?? yapmas?n?n sebebini anlamakta zoruluk çekiyorum cidden, bir neden bulam?yorum.

ersin737
30-04-2007, 18:40
Yard?m?n için teşekkür ederim Hakan hocam. Sölemi? oldu?unuz Timezonede ki bütün dosyal? ve updateleri ni ayr? ayr? indrdim. Saat ?uan 18:37 ve d??ardaki durum fs de de geçerli. Bu benim baya bir can?m? s?kan bir konuydu. Ya ayn? saat de uçamazd?m yada uçdu?um saat de karal?kda uçard?m. D??ar?s? güne? benim içim karar?yordu.:D
Evdev d??ar?ya ç?kd???m zaman neydim ne oldum gibisinden beynim dönüyordu. San?r?m AI lerde art?k düzene girer. Çünkü fazla deneme yapamad?m.

Yard?m?n için tekrar sa?ol hocam.

BEST
04-06-2007, 19:08
Valla ne yalan söyliyeyim kaptan arkada?lar?m...
Ersin kaptan'?n can?n? s?kan bu AI Trafik karma?as? beni hiç rahats?z etmedi.Baya?? yo?un bir trafik olmu?.Benim ho?uma gitti.Ne güzel!...
Bende bu ak?amdan itibaren,kendi yapt???m bir sürü Flightplanlar?n aras?na bir de "AI turkey 2006" ve "TRAI 2007" yükliyeyim de FS daha müthi? yo?unla?s?n.
Ben yo?un trafikten yanay?m arkada?lar.Çevremde uçuşan yapay zekâl? uçaklarla uçmak,onlar? kovalay?p,yakalamak,ayr?ca onlar? takip edip,hangi meydana inebilece?ini tahmin edip,onlar?n inmesini engellemek veya park yapaca?? Apron'a ondan evvel park edip kafas?n? kar??t?rmak çok büyük bir adrenalin!,muhte?em bir zevk!.
Yani AI uçaklarkla kö?e-kapmaca oynamak güzel bir ?ey arkada?lar.Tabi Bilgisayar?m? fazlaca kasabilece?ini biliyorum.Ona göre belirli bölgelere,de?i?ik saatlerde Uçu? planlar? haz?rl?yorum....

Arkada?lar,konuya espiritüel aç?dan yakla??p,sorun olarak kabul etti?iniz bu konuya bu seferlik Teknik cevaplar veremedi?im için kusuruma bakmay?n...Resimlerdeki trafik yo?unlu?unu görünce sevincimden dayanamay?p,bir?eyler yazmak istedim.

Sayg?lar sunar,?yi Uçu?lar dilerim.

ersin737
05-06-2007, 00:10
Asl?nda Nuri kaptan bu can s?k?nt?s?n dan ziyade ba?ka bir sorun. Bende yo?un uçaklar? severim. Ama burda durum farkl? art?k AI ler AI olmakdan ç?k?yor. Hepsi benim bulundu?um yere gelince bu oyun un gerçekcilik kavram? bence dü?üyor. Gerçekcili?ini de kaybetti?i zaman oyun un zevki de dü?üyor. Tabi bu benim dü?üncem. Ben her zaman fs nin gerçe?e yak?n olmas?n tarafdar?y?m.

Benim burda anlatmak istedi?im sorun buydu. Nereye gittikleri, nerden geldikleri belirsiz olan bu AI lerin bir düzene girmesi, ve adam gibi rotalar?na gitmesi[8D]

Bu ?ikayeti min yan?n da ba?ka bir sorun daha ortaya ç?kd?. Oda fs deki gece gündüz saatleri nin uyu?mazl???yd?. Bunu da sa?olsun Hakan hocam ?n söyledi?i programla çözmü? oldum.

hakan737
05-06-2007, 00:45
muhtemelen o topluca ortaya ç?kan AI trafikler ?imdi ç?kmayacak ve rahat edeceksiniz.

tavsiyem www.projectai.com danki forum sayfas?ndan AI seperation ile ilgili önerileri okuman?z. tavsiye edebilece?im iki program var
AI seperator
SmoothAI

ikiside ayn? i?i farkl? yollarla göreb birbirlerine baz? avantaj ve dezavantajlar? olan programlar. tek tek veya beraber kullan?labilir. En az?ndan üst üste inme sorunlar?n?z? %90 çözer.

BEST
05-06-2007, 16:32
Sevgili hakan hocam.Yo?un AI trafiklerini azaltmak ve üstüste uçuşlar? düzenlemek için verdi?iniz programlara çok teşekkür ederiz. Bu programlarla daha birçok düzenlemeler de yap?labilir.
Fakat ben bu AI yo?unlu?unu elle düzeltiyorum.Biraz zahmetli oluyor ama,hangi uça??n nerede,saat kaçta ve hangi irtifada olaca??n? anlayabiliyorum.Böyle de olmaz m? hocam?.Eh,biraz zor olsa da,u?ra?mas? bile zevkli....
Hocam birkaç gün önceki açt???m "AI Helicopter" konusundaki çal??malar?n?z? sab?rla bekliyorum.Murat hocam?n verdi?i,linklerden indirdi?im 4-5 AI Helicopter'inden ancak B?R tanesi yüklenebildi..
San?yorum;"AI Helicopter" lerin yüklenememesi, ".air" dosyas?ndaki bilgilere ba?l? hocam.Ben; bundan ba?ka bir neden bulamad?m.
FS2004'deki "Default uçaklar?" AI yap?p,FS'de görebiliyoruz,AMA;"Default" olan "bell206b","robinson" helicopterlerini veya indirdi?imiz normal kullanabilece?imiz helicopterleri AI yap?p,FS'de göremiyoruz.
?ansuma ak?am i?te!;murat hocam?n verdi?i linklerdeki Helc.lerden biri yüklenebildi.Di?erleri maalesef?....

Hocam sizi s?km?yorum de?il mi?...Rica etsem,benim gönderdi?im LTBG dosyas?ndaki AI Helicopter konusuna öncelik tan?yabilir misiniz?.

Te?ekkür eder,Sayg?lar sunar?m.Tüm kaptan arkada?lar?ma da ?yi Uçu?lar dilerim.

hakan737
05-06-2007, 16:52
Trafiklerin saatleri ile oynayarak yo?unlu?u ayarlamak bir yere kadar çözüm ama benimki gibi 200'den fazla plan kullan?yor, 500bin leg'den fazla toplam uçuş baca?? varken ayarlamak nedeyse imkans?z! bu durumda tek çare olabildi?ince ilave programlarla AI uçaklar? kontrol alt?na almak.

SmoothAI'nin mant??? ?u; AI uçaklar? etraflar?nda hayali bir çember ile uçuruyor ve bu çemberin ça??n? biz belirliyoruz. e?er di?er bir çember ile ke?isirse meydana uzak olan? bir ATC varm?? gibi yeniden vectorluyor. Gayet tabi arada saçma sapan hatalar yapm?yor de?il.

AIseperator ise direk iki uçak aras?nda bir mesafeyi koruyor. uçak e?er yak?nla??rsa (h?z? yüzünden) sanki slew mode'daym?? gibi gerekli mesafe çekip b?rak?yor. böylece yakla?mada hep ayn? mesafe kal?yor.

hepsinde sorun olan tek ?ey, uçaklar?n indikten sonra pisti terketme süreleri.
bunun için tavsiyem FS9configurator isimli küçük program? bulman?z.

bu program, AI uçaklar?n pist içinde ve taksi yollar?nda h?z?n? set ediyor.

-----------
AI helikopterler için biraz ara?t?rma yapt?m fakat anlayamad?m . Biber hoca yazd?ktan sonra tahmin etti?im gibi bir tuhafl?k oldu?unu teyid ettim. Birkaç yaz?dan sonra anlad???m püf noktas? (biber hocan?n yazd??? gibi zaten) air dosyas?. her AI helikopter içinuyumlu bir air dosyas? olmad?kça uçaklar? AI trafik içinde görmek zor. air dosyas?n? bulunca yap?lacak tek ?ey, aircraft.cfg içinde sim= k?sm?na o air file'i yazmak. dün gece avsim'de AI microlight trafik ile ilgili bir ?eyde okudum.

BEST
12-06-2007, 14:47
Sa?olun Hakan hocam.
AI traffic'leri Manuel düzeltmek zevkli ve müthi? zor olmas?na ra?men sizin tavsiye etti?iniz AI Düzenleme programlar?n? indirece?im..Belki sizler kadar AI'lerim çok olmasa da,bu gidi?le AI Trafiklerim "default"lar? kat-kat a?acak gibi.Bundan dolay? bu programlara çok ihtiyac?m olaca??na inan?yorum.
----
AI helicopterlerin FS Trafi?inde görülmesinin "air" dosyas? ile ilgili olabilece?i konusunda hemfikir oldu?umuza çok sevindim hocam.Çal??malar?m?z bizi bu noktada yo?unla?t?r?yor.
?na?n,AI konusunda son derece hassas ve yo?un çal??malarda bulunuyorum.?n?allah bu helicopterlerin "air" dosyas? üzerinde çal???p,istenen uyumlu bir sonuca ula?abiliriz.
?u an da FS'em de B?R adet olan AI Helikopterin "air" dosyas?n? ara?t?rmaktay?m.Buradaki verileri di?er helikopterlerin "air" verileri ile kar??la?t?r?yorum,Ayr?ca bu AI helicopterim,dikine havalanmak yerine di?er uçaklar gibi belirli bir mesafe pistte h?zlan?p sonra havalan?yor.Bunu da in?allah çözece?iz.
Bir de AFCAD ile olu?turdu?umuz Meydanlardaki "H" helicopter pistlerine inmelerini ve oradan kalk?? yapmalar?n? sa?lamak niyetindeyim.Tüm bu sorunlar?n çözümü inan?yorum ki;"air" dosyas?nda G?ZL?...?n?allah çözeriz hocam.
Allah, bana ve bu i?e gönül verip,çal??malar içinde olan tüm kaptan arkada?lar?ma yard?m etsin..

Sayg?lar?m? sunar,?yi uçuşlar dilerim...
Her?ey için de Çok Te?ekkür ederim hocam.

hakan737
12-06-2007, 15:06
helikopterlerin dikine inip kalkmalar?n? sa?lamak ?imdilik zor gibi görünüyor. Yap?lacak en iyi ?ey-ki genelde bu aralar takip etmeye çal??t???m kadar?yla- helikoptere olabildi?ince k?sa mesafe kat ettirmek. Bunun içinde Biber hocan?n deid?i gibi, microlightlardan esinlenilen bir duzenleme yap?yorlar. böylece 100mt yerine örne?in 20mt gidiyor gibi olacaklar.

Fakat köklü bir çözüm olaca??n? sanm?yorum.

heliportlara gelince. Heliportlar anlad???m kadar?yla "RAMP" kodu ile çal???yorlar. yani parking area "parking" olarak seçilecek , parking type " small GA". helikopterde de parking type=RAMP olacak.

fakat püf noktas? ?imdi ve ileride trafik say?s? artt?kça sorun olacak bir nokta; atc_parking_code= buraya helikopteri tan?tgacak bir ?ey uydurmak gerekiyor AB212 gibi mesela. Sonra bu kodu heliport'a assign ediyoruz yolcu uçaklar?n? gate'a assign eder gibi. THY, OHY gibi yaz?yordukya seçenekli park yerine gitsin diye. bu sefer heliport'a ayn? i?lemi yap?yoruz ama helikopterlerin ?irketi olmad???ndan ileriye dönük bir kodlama mandt??? bulup arac?n tipini kodlamak laz?m buraya.
EC135
BO105
B206

gibi. ne yaz?kki kötü olan nokta ?u. AFCAD'da veya FS'de mant?ken helikopterler uçak gibi görünüyor AI'de. dolay?s? ile diyelim bugün sadece Jet Ranger 206 üzerinde çal???yorsunuz ve kodu B206 yapt?n?z, heliport'a B206 diye assign ettiniz ve bunu 20 meydanda yapt?n?z, yeni bir helikopter gelince 20sinde birden de?i?iklik yapmak gerekli.................

ama ?imdi yazarken akl?ma geldi. hepsi için sadece bir tane kullanin HELI örne?in. her heliport'a assign'i HELI diye yaparsiniz. yükledi?iniz her helikopterdede code'u HELI böylece yeni helikopter eklediginizde çok sorun olmaz yada kendinizce birkaç kod belirler her seferin bunlarin hepsini kullanirsiniz. mesela medcal icin HELIM, askeri icin HELIA, busines icin HELIB gibi. bunlari her heliport yarattiginizda uygun olan code veya codelari veririsniz. helikopter eklediginzide de ona uygun olani verdiginizde cok sorun olmaz. En azindan aklima simdi gelen çözüm bu.

BEST
15-06-2007, 15:31
Te?ekkürler hocam.
Söylediklerinizi aynen uyulayaca??m.Hele son yazd?klar?n?z daha iyi çözüm gibi görülüyor.
Sa?l?k ve Mutluluklar dilerim..