PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grafik icin bilgisayar tavsiyesi

extronus
23-02-2007, 02:37
Grafikerim için bir bilgisayar gerekli oldu. Lakin... Nasıl bir makine alaca??ma karar veremedim. Donan?m dünyas?n? hiç takip etmem. O yüzden ne özelliklerinden, ne de fiyatlar?ndan haberdar?m. Haz?r sanal pilot camias?nda ustalar var iken bir dan??ay?m dedim.

?lk önce Macintosh dü?ündüm ama fiyatlar?n? gördükten sonra fikrimi de?i?tirdim. Mümkün mertebe dü?ük bütçeyle rahat çal???labilecek bir makine almay? dü?ünüyorum (Ne hayal ama :D.. Biraz fazla aç?lm?? durumday?m bu ara)

Bilgisayar üzerinde, Freehand ve Photoshop a??rl?kl? olarak çal??acak programlar. Bunun yan? s?ra; browser, e-mail ve ofis uygulamalar? da ayn? anda aç?labilecek programlardan. 2D çal??aca?? için güçlü bir ekran kart?na gereksinim duyaca??n? dü?ünmüyorum. RAM biraz bolca olsa rahat çal???rm?? gibi geldi bana.

??lemci ve RAM tavsiyeniz ne olur?
Ekran kart?n?n RAM ve cinsinin bir etkisi olur mu? (32 MB bi kart hayli hayli i? görür diye dü?ündüm ama emin de?ilim :D)
Freehand ve Photoshop dosyalar? diskte çok yer tutar m??
LCD mi yoksa CRT Monitörde mi rahat çal???l?r?
Ekran ne kadar büyük, o kadar iyi mant??? geçerli mi?
Özel donan?m (Hassas mouse(?), kalem vb.) taviyeleriniz var m??

Ve de son bir soru. ?ahsi grafik ihtiyaçlar?m için (k?rk y?l?n bir s?rt?) Gimp kullan?yorum. Program?n oldukça gelişmi? oldu?unu dü?ünüyordum ama bir iddiaya göre pek beceriksiz bir programca??zm??... Photoshop ile Gimp aras?nda ne fark var? Yada... Hayat kurtar?c? / Devir de?i?tirici bir fark var m? yoksa sadece al??kanl?k meselesi mi?

?imdiden teşekkürler.