PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LTAI ve PMDG NAV Database

CnC
01-08-2005, 18:30
Selamlar
PMDG 737NG ile bu meydana uctugum zaman, bazi sorunlarla karsilasiyorum. Sebebi NAVDATA ile mi ilgilidir, ilgiliyse nasil cozulebilir, yoksa baska birseymidir anlayamadim. Oncelikle, bu sceneryi yapan Biber ustadimiza , AFCAD'i yapan Arno beye ve emegi gecen herkese tesekkur ediyorum. Ne olursa olsun zevkle kullaniyorum.
Kisaca aciklamaya calisacagim.
Iki ayri durum var.
AFCAD kurulu degilken, 2 pist var. 36R/18L , 36L/18R .. Bu 18L pisti, aprona yakin taraftaki.. Yani doguda.. PMDG ile 18L'ye yaklasirken, ND'de gordugum pist, gorsel olarak mevcut 18L pistinin soluna denk geliyor. Tek uyusan pist 18R.. Orada sorun yok. ND ve gorsel durum ayni. Hava acikken , gorus mesafesi uygun oldugunda zaten sorun yok, ND' deki pist hizasini dikkate almadan 7-8 nm icinde uygun manevra yapabiliyorum zaten. Gorus cok dusukken, 18L yerine taxiwaye inebilirim. Tabi, bunu bildigim icin, ND'ye bakarak biraz daha sagdan dogrultu secerek iyi kotu pisti tutturabilirim. Ama sonucta bir sorun var ve bu benden kaynaklaniyorsa, NAVDATA veya x ile ilgiliyse bunu cozmek istiyorum.

Ikinci durum, AFCAD kurulu iken. Bu durumda 1. durumdaki 18L pisti , 18C pisti oluyor degil mi? 18L pisti de Apronun biraz dogusunda kaliyor. Resmi olarak bu pist kullaniliyor mu? Bana ATC, 18L verdigi zaman 1. duruma gore mi davranacagim? AFCAD krulu ikende 18C, ND/FMC de yok, onun 18L oldugunu varsayarak yaklasinca, yine ND'deki dogrultu, gorsel olarak pistle uyusmuyor.
Son olarak, AFCAD li 18L (Apronun dogusu) pisti ortalarina dogru, siyahlik var. Sanki yandaki tepe biraz piste kaymis gibi. Taxiway uzerinde de agaclar var. Bunu nasil giderebiliriz?

Sonuc olarak, ucagin ND verisi ile mevcut pistin gorsel durumu arasindaki uyumsuzluk NAVDATA ile mi, SID/STAR ile mi, yoksa Scenery ile mi ilgilidir? 3. pist resmen aktifmidir?
Umarim pek karisik olmamistir. :)

Sevgiler ve Saygilar