PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GPRS ile Ba?lant? De?erlendirmesi ve online uçu?

tahir
03-08-2003, 12:44
?u s?ralar bildi?iniz gibi GPRS çok moda...Bende Deneyeyim dedim ve ho?uma gitmedi de?il.?uan GPRS le ba?lan?yorum.
Sony Ericsson T65,Sony ericsson DCU-11 DATA Kablosu ve aycell in GPRS ini kulland?m.(333Mhz 128mb Ram Win98se sistemim)
?lk ba?lant? çok kötüydü hotmail i bile açamadim(saat 13:00).
Yakla??k olarak 1 saat sonra ~2K l?k ba?lant? h?z?yla sörf yapabildim.
Ortalama download h?z? 1,5K idi.(Bulundu?um bölgede Dial-up max 4K download h?z?na ula??yor/OSMAY?YE).GPRS 3+1 mant???yla çal???yor 3 Download,1 upload.
Saat 22:30 gibi Fs2002 yi deneyeyim dedim.
Rw ile bir kaç dk problem ya?ad?m(dial-upda bile ya??yorum) ama LTBA-LTFJ Test uçuşumu sorunsuz olarak
Sesli/text mode kar???k bitirdim.
O s?radaLTBA_V_twr LTBA_V_app ve LTBB_V_ctr aç?kt? swich de?i?imleri falan nerdeyse 56K konforundayd?.
Serdar Sualp Bey App tu, sordu?umda hiç bir Fark görmedi?ini söyledi.
Ba?lant? h?z? ?ebekenin yo?unlu?uyla do?rudan ilgili oldu?u dü?ünülürse sizde daha iyi/daha kötü sonuçlar verebilece?i hiçte ?a??lmayacak bir durum.
Hava ?artlar? Baz istasyonuna olan uzakl?k Hepsi Ba?lant? h?z?n? etkileyen faktörler...
Dial-up ba?lant?s?na sahip olan pilot arkada?lara özellikle Tesim cazip gelecektir.
Radikal davran???yla Ayl?k 5 000 000 TL(10.000.000 tesis üçreti(açma))ile S?n?rs?z data transferi sa?l?yor.
Aycell ise ise 1K=950tl ile taban? olu?turuyor,Aria 1K=1200TL ile üçretlendiriyor ,Turkcell ise 1K=1400tl ile Gruptaki Tavan? olu?turuyor.
GPRS konusunda en iyisi Aria,56k ve 4K donload a yak?n Ba?lant? sa?l?yor.Bütçeniz Geni?se Aira Birinci Tercihiniz olmal?.
LTBA-LTFJ ortalama 511.334 byte bilgi transferi yapt? yaklas?k 470.000TL(aycell)tutyor 1 saat online oldu?um dü?ünülürse Dial-up un yar?s?.
5MB dosya indirseniz Aycell bunu ~5.000.000Tl ile üçretlendirecek.Çevirmeli a? kullanarak 2~3sn yede ba?lant? sa?lan?yor.
Bence Kablo veya ADSL hizmeti alam?yorsan?z GPRS tercihini Dü?ünmelisiniz...
Chipteki testte ?stanbul'un de?i?ik bölgelerindeki ortalama DATA transfer h?zlar?nda;
1.Aira
2.Turkcell
3.Aycell
4.Telsim
Turkcell d???ndaki GSMlerin Müsteri hizmetleri ellerinden gelen yard?m? esirgemiyor.
Turkcell ise müsterilerinin i?lerini kendilerinin yapmas?n? istiyor.Bir kaç yönlendirme ile
Telefonunuzu ve Bilgisayar?n?z? GPRS için Ayarlayabiliyorsunuz.(yo?un mü?teri say?s?ndan olsa gerek)
Gerçi görü?me sürenin uzamas? Faturan?z? etkilemiyor ama genede kar??n?zda yard?mc? olacak bir insan olmsa? tercihtir. :)
Yar?ca;
DATA KAblosu Al?rken Orjinal olmas? tercihiniz olsun.GPRS kullan?rken bu kablolar ?arj jak?n?n tak?lmas?na izin veriyor(üzerinda Portu var) ve CD side var.Baz? Yan sanayi ürümleri
?arj a izin vermiyor ve özellikle WinXp de sorunlara sebeb oluyor.?nternetteyken bataryan?n bitmesi hiçte ho? olmaz..Ericsson için Ericsson DCU-11(~56milyon),Nokia ?çin ise Nokia DU-5 Data(~97milyon) kablolar?n? öneririm.USB portla çal???yorlar.

Karar sizin...

Biraz Kar???k bir yazi oldu ama san?r?m ufakta olsa bilgi verecektir.
GPRS konusunda Sorun/merak etti?iniz ba?ka ?eyler varsa Çevaplar?m.
Kazas?z Uçu?lar..

Tahir ALGAN
TK425