PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : A320 Take Off Trim

Ferdi Vefa
06-08-2020, 16:19
Aerosoft Airbus A320 Pro ile beraberinde gelen Flightplanner yakit ve Takeoff Trimini hesaplarken surekli Down degerler veriyor. Bu degeri kalkis oncesi Trim etsem bile TO da "Trim degerler arasi degil" gibi Master Caution ikazi aliyorum.
Yasayan oldumu.

vaccaro
07-08-2020, 01:09
Ben ikaz almasam da A320 ve 321'de DN trim veriyor.
Aerosoft forumlarında bu durumu yaşayanlar olmuş. Verilen öneri de tamamen kaldırıp yeniden kurmak. Ben denedim öyle bir dünya yok. Boşa uğraşma :)

fatih.koz
07-08-2020, 16:51
Her iki MCDU'da da hesapladigimiz TO TRIM degeri girilmis ve ayni mi ? Neticede ucagin bizim hesapladigimiz degeri bilebilecegi (ya da kontrol edecegi diyelim) tek yer MCDU , gerek ZFWCG (INIT) gerekse de TOWCG (PERF) degerini girmis isek ikaz gelmemesi gerekir (bende gelmiyordu en azindan)

Bir de aklima geldi, ben Aerosoft'un belgelerimdeki AircraftData klasorunde yer alan ucagin koltuk konfigurasyonu ve yolcu/yuk agirliklari ile ilgili olan dosyasini kurcalayip bizim filodaki A320 / A321'ler ile uyumlu hale getirmistim, tabii sonuclarda ona gore default degerlerden farkli cikiyordu. Zayif ihtimalde olsa uyumsuzlugun alt sebeplerinden biri bu olabilir.

Keyifli ucuslar

vaccaro
07-08-2020, 20:56
Fatih, Ferdi'nin dediği problem fuel planner yazılımında. Uçak büyüdükçe DN trim değeri de artıyor. Hatta dün abartıp deneme yaptım. A321'e sadece yakıt yükle dedim kalan hepsi boş, trim değerini 0 (sıfır) hesapladı. 100 kilo kargo koysa DN xx diyor.

fatih.koz
07-08-2020, 21:26
Bos ucakta trim 0 olmasi anormal degil ki agabey, neticede tayyarenin tasarimi kanatlardaki yakit ZFWCG degerine etki etmeyecek sekilde yapilmis ve normal aerodinamik yapisi 0 trim ile kalkisa musaade ediyor olabilir :) Downtrim, CG referans noktasinin arkasinda oldugu zaman gerekir cunku ucak bu durumda AFT CG nedeniyle burnu yukari kaldirma egilimine girecektir. Uptrim ise tam tersi olarak FWD CG durumunda ortaya cikacaktir.

Tabii burada aldigimiz up/down degerleri de onemli, DN 0.6 - 0.7 gibi degerler gercekten 0'dan cok farkli sayilmaz (tabii ki etkisi var aerodinamik olarak ancak buyuk degerler degil onu soylemek istiyorum sadece)

Su an sistemde Aeorosoft ve P3D kurulu olmadigi icin bakamiyorum ancak yuklemeyi AFT degilde FWD olacak sekilde duzenleyebilirseniz bakariz tekrar (ya da ben P3D kurarim birlikte bakariz, hatta sirketten nobetteki arkadaslara rica ederiz gercek 320/321 loadsheeti ile de degerleri kiyaslariz gormek icin)

Ben Ferdi agabey Master Caution ikazi aliyorum dedigi icin sorun kalkis aninda yani ucak icinde gibi algiladim, sadece load manager problemi ise dosyalara bakmak (ve belki elle duzenleme yapmak) gerekebilir.

Sevgiler

vaccaro
07-08-2020, 21:47
Sağol Fatih.
Ben tam ifade edememiş olabilirim. sıfır değerini ancak boş uçakta alıyorum. 10 kişi de olsa 156 da olsa (kargoda da aynı durum var 100 kiloda da 2000 kiloda da) illa ki down değeri veriyor fuel planner. Bendeki sürümde 1.3.0 galiba, birinci mcdu hangi değerse ikincisi de aynı. Herhalde o nedenle uyarı almıyorum.
Benim merak ettiğim yahu bu uçak hiç mi UP trim vermiyor :)))

fatih.koz
07-08-2020, 22:38
Yuklemeyi bolge bolge yaptiriyor mu program ? Yaptirmiyorsa kolaya kacip tek noktadan (onun da referans ZFWCG noktasi uzerinde hatta azicik gerisinden) yukleme yapiyorlarsa UP TRIM almak zor olabilir :)) Neticede adi 'professinal' olsa bile Airbus bu ucagi amiyane tabiri ile 'idare edecek' sekilde tasarladigini ve ucuza sattigini surekli dile getiriyor (cok beklentiniz olmasin der gibiler hep ve hakli bile olsan konular gecistiriliyor ustu ortuluyor,unutuluyor) ... Sasirmam yani abuk bir yukleme noktasi belirleyip ucagi hep kendi istedikleri (ve belki de tasarimda kullandiklari) degerler ile ucuruyorlar ise.

LTAI-EPPO ucuyorum su an, ucusa baslamadan once kullandigim Airbus'in (A321) yukleme arayuzu ile muhtelif denemeler yaptim, dengeli dengesiz turlu ZFW CG'ler elde ettim yolcu ve bagajlarin yeri ile oynayarak, sonunda ZFWCG %27 olarak tutturdum ve kalkista TRIM 0 verdi :) Genelde hafif arkaya dogru yukler DOWN 0.6 falan alirdim, donuste one yukleme yapip FWD CG ile UP TRIM alayim bakalim nasil olacak ;) [X-Plane 11.50 Toliss A321]

Sevgiler

vaccaro
07-08-2020, 22:57
İyi uçuşlar o vakit.
Muhtemelen Aerosoft dediğin gibi çalışmış. Zaten öneri olarak kaldır tekrar yükle demişler ve bir de doküman vermişler ki akıllara zarar. Shaders'i falan sildiriyor. Yahu benim derdim senin harici programınla, shaders ile ne işim olur ki :)

Neyse idare edilir gari.

fatih.koz
07-08-2020, 23:57
Sagolasin agabey, musait oldugunda Fuel Planner programinin bir ekran goruntusunu yukleyebilir misin buraya ?

vaccaro
08-08-2020, 12:45
Ben kaldırdım ama internette bulup koydum buraya.

http://www.sanalpilot.com/forum/attachment.php?attachmentid=7018&stc=1

fatih.koz
08-08-2020, 16:51
Sagolasin agabey ...

Durum %99 tahmin ettigimiz gibi, yuklemeye gore CG degismiyor cunku yukleme tek bir noktadan yapiliyor ucaga :( Altta kucuk bir ayar koymuslar yaptiklarini biraz duzeltmek icin. Adjust CoG kismindan da CG'nin yeri ayarlaniyor.

Degisik bir yaklasim olmus ama UP TRIM imkansiz degil, Adjust CoG cubugunu hafifce sola dogru cekip yukleme sonrasinda ZFW CG %25 gibi ayarlanirsa UP TRIM gerekecektir ucaga ;)

321 icin bir ornek yukleme ekledim, yolcu hafifce onde, bagajlari da one 200 kg kadar fazla koyunca sonuc bu. Aerosoft Fuel Planner ile de benzer bir durum olusturulup 320/321 icin Adjust CoG ayari ile FWD CG ve UP TRIM elde edilebilir diye dusunuyorum.

Keyifli ucuslar