PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : P3D Anlık fps düşüş hakkında

sequence
09-06-2017, 10:46
Merhabalar, öncelikle başlıkta belirttiğim anlık fps düşmesi sorununun birçok nedeni olabileceğini bilerek gerekli araştırmaları yaptım , ancak hiç bir sonuca ulaşamadım. Sistemim;
intel i7 4700HQ 2.4 ghz -16gb ram - geforce 750m 4gb ekran kartı - p3d v2.5 - orbx global base - open lc europa - vektor ve muhtelif yerli scenryler. Windows 10 ssd ye kurulu sim ise ikinci disk olarak 5200 rpm 1tb lik başka bir sürücü de kurulu. Nvidia ve sim içi grafik ayarlarını ve .cfg dosyası değişikliklerini forumda paylaşıldığı şekilde düzenledim.

Sorun şu ki normal şartlar altında 50 fps alıyorum ara ara 50 -40 arasında gidip gelirken belli periodlarla aniden 5 fps ye düşüyor 2-3 saniye içinde tekrar 50 fps ye yükseliyor. Grafik ayarlarını ve çözünürlüğü en düşüğe alıyorum fps yükseliyor ancak anlık düşmeler devam ediyor. Antivirüs olarak avast kullanıyorum , oyun modu özelliğine p3d yi ekledim böylece sim çalıştığında antivirüs sistem yoracak tüm işlevleri durduruyor. Geriye hdd kaynaklı olabileceği kalıyor fakat cihaz çok çok eski bir laptop değil, garantisi dahi devam ediyor. Ve sistemi yoracak farklı oyunlarda düşük fps alsam dahi anlık düşüş yaşamıyorum. Anlık düşüşleri sadece p3d de alıyorum. Şuan evde olmadığım için sim içi ve cfg ayarlarımı paylaşamıyorum fakat affinity mask:14 olarak ayarlı ,nvidia inspector ise bir kaç yerde gerekmeyebileceğini okuduğum için kullanmıyorum. Bu konu da fikir verebilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

edit:

Cihaz laptop olmakla beraber işlemci boştayken ısı 45°-50° sim açıkken 70°-77° arasında gidip geliyor

hd tuner ile hdd benchmark testi yaptım sonuç aşağıda ki gibidir

https://i.hizliresim.com/LnYz0j.png