PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : V4 P3D 30 Mayıs 2017

mavi
24-05-2017, 10:50
Ve P3d V4 duyuruldu!

64 bit olarak gelecek bu yazılım 30 Mayıs 2017 de piyasaya sürülecekmiş.

http://www.prepar3d.com/latest-news/

hayırlısı... Biraz daha gecikebilirdi:) şu sıralar hiç lazım değildi, neyse...

Serhan

atmaca53
24-05-2017, 15:24
http://www.theskylounge.tv/topic/5263-prepar3d-v4-64bit-orbx-preview-4k-screenshots/

Birkaç görsel

fatih.koz
25-05-2017, 20:23
Çok şükür, 64 bit ile ciddi gelişme olacak P3D'de ... Hayırlara vesile olsun :)

Gokhan Sonturk
26-05-2017, 08:59
Günaydın herkese,

Dün fly tampa , pmdg , rex ,aerosoft , orbx ,asca ,ftfx bilimum firmaları araştırıp baktığımda facebook sayfalarında ( yanlışım varsa düzeltin ) ücretsiz destek vereceklerini açıkladılar. Fatih hocamın dediği gibi bence çok güzel gelişmeler hatta devrim olacaktır. Aerosoft sayfasında bir screenshot paylaşmışlar mevcutta 90 fps bile alınamayan alanda 140 fps gözüküyor herkesin ortak konuşması bye bye out of memory :) ki prepar 3d pazarlama maddelerinde ciddi bir yer vermiş memory sorununa, artık ramden ziyade işlemciye daha fazla yük binecek, 30 mayıs itibari ile tüm sıkıntılarımızdan kurtulacağız hayırlı olsun hepimize

edit : net forumlarına biraz dolaştım ;

pmdg yol haritasında öncelikle 747 - 777 - dc 6 sonrasında ise ngx şeklinde güncelleme yaparak uyumlu hale getireceklermiş.( ngx sanırım son güncellemesini alıyor muhtemelen v3 başlayacaklar )

fsdreamteam : ücretsiz upgrade ile uyumlu hale gelecekmiş tüm alanlar ve gsx

orbx : tüm ürünler en kısa sürede güncel hale geleceğini ve ücret ödenmeyeceğini belirtmiş

a2a sim: ücretsiz şekilde güncelleme olacağını belirtmiş

rex : bi açıklama göremedim

fsfx : güncellemer ücretsiz olacak ve bu zaman aralığında chase plane çıkaracaklarmış

fly tampa : muamma sanırım boston havalanı v4 olarak çalışıyorlar şuan

fslabs : yol haritalarında a 319 , ve gizli dedikleri muhtemelen a 321 çalışması ve ücretsiz güncelleme ile devam edeceklerini bildirmişler

fs2crew : şuan bi açıklama göremedim

fatih.koz
26-05-2017, 14:13
Olur olur, zamanla hepsi 64bit uyumlu olur endişe etmeye ve aceleye gerek yok ... Ayrıca ana yapı 64bit olduktan sonra üzerinde koşan eklenti ilk etapta 32bit bile kalsa bizi üzmez emin olun.

Simulatörün kendi yapısı 64bit olsun, VAS sıkıntıları bitsin ve işlem gücü artsın bu bile ciddi performans artışı sağlar. Kaplama üzerine kurulu eklentiler yüksek ihtimal sorunsuz çalışır zaten (rex-orbx vb.) , simulatör ile anlık olarak iletişme giren uçaklar ise ilk etapta kendi 32bit tasarım limitlerini maksimum verim ile kullanır hale gelecekler, daha sonra yavaş yavaş onlarda 64bit'e geçince tam uyum olacak gökler şenlenecek.

İnatla ve ısrarla ara (32bit) sürümleri almıyordum ve almayacağım diyordum. 64bit sürüm çıksın, ilk furya ile gözden kaçan hatalar tespit edilsin ve yamansın v3.2'yi silip tertemiz v4.0.2 falan kurarım sanıyorum :)

Emniyetli uçuşlar

Hakan Sokmen
26-05-2017, 16:19
Fatih Hocam Merhaba,
Şimdi benim sıkıntım FPS ten ziyade akıcılık. Yani başka 30+ FPS aldığım meydanlarda, hatta meydanları bırakın yoğun bulutlu bir havada , nasıl derler, bir takalaklık söz konusu. FPS 30+ ama görüntü akıcı değil. Bu 64 bit olayının buna faydası olur mu sizce? Bir de geçenlerde 4K monitörlere bakarken yeni nesil oyunları gördüm. Hayli bir karmaşık görüntüler var ama adamlar normal insan gibi neredeyse film seyrediyormuş gibi oldum. Takılmayı falan bırakın akıyor oyun.. Böyle bir beklentide olmak saçma olur sanırım? :)
Teşekkürler,
Hakan

Ahmetcan
26-05-2017, 16:36
Yapilan tek degisiklik 64 bite gecis olsaydi FPS'ye pek bir etkisi olmazdi ama Gokhan Beyin mesajinda belirttigi gibi Aerosoft Fps artisi belirtiyorsa baska yerlerden de onemli performans kazanimi saglanmis demektir. ORBX, trafigin fps uzerindeki etkisinin minimum oldugunu yazmis. (avsim forumlari) Benim merak ettigim cok cekirdek performansindaki artis ama ben bu konuda birsey bulamadim.

Hakan Bey 64 bitte olsa o gordugunuz grafikler P3dv4'te olmaz. Mutlaka su ankinden daha guzel grafikleri gorecegiz ama yeni nesil oyunlarin gorselligine ulasabilmek icin grafik motorunun da degismesi lazim. Sanirim gorsellikte P3dv4, Aerofly 2 ve X-Plane 11'in arkasinda kalmaya devam edecektir. Ozellikle Aerofly 2'de ORBX cok iddiali aciklamalar yapiyor sanirim.

fatih.koz
27-05-2017, 01:13
Akıcılık ile FPS'i birbirine karıştırmamak lazım :) 100 FPS alırken takılan sistemler olabilir bu gayet normaldir ... Neticede sizin o gördüğünüz FPS değeri yuvarlanıp yumuşatılır ve hiçbir zaman anlık değeri göstermez, gösterse bile milisaniyelik değişiklikleri ekrana yansıtmak bile zaman aldığından çok üstünde durulmaz.

Simulatörde yaşadığımız bu anlık takılmalara tabir olarak shutter deniyordu yanılmıyorsam, bunun birçok sebebi olabilir. Tabii ki 64bit bir işletim sistemin koşan 64bit bir yazılımda kaynak kodu nedeniyle shutter riski azalacaktır ancak diğer bileşenler yine buna sebep olabilir.

Sabit disk, ekran kartı, ram, o anda arka planda çalışan uygulamalar, anti-virus programı vb. hepsi bahsettiğiniz bu hadiseye yani anlık takılmalar ve gözle sezebildiğimiz akıcılık kaybına neden olabilir.

En iyi işlemciyi alırsınız, yanına yüksek ram koyarsınız ancak sabit diskiniz bunların işlem hızına uygun şekilde veri beslemesi yapamaz (okuma hızı) sonuç performans düşer :( Aynı mantıkla sabit diski değiştirir iyisini alırsınız, bu kez bunlardan gelip ekran kartı tarafından işlenmesi gereken veride takılma olur. Bir bakarsınız sizin ekran kartının üzerindeki chipset yeni olmasına rağmen fiyatı düşürmek için işlem yapan hücreleri kısmışlar ! Ne olduğunu bile anlamadan performans düşüşü yaşamış olursunuz :) Hepsini geçersiniz bir bakarsınız ki anakart tüm bileşenlerinizi yavaşlatıyor, ya da tüm sistem sorunsuz görünürken istedikleri beslemeyi sağlayamayan bir PSU bunlara neden oluyor.

Tamam "gamer" serisi cihazlar (bilgisayar parçaları) gerçekten pahalı, hatta çoğu zaman olması gerektiğinden daha pahalı satılıyor ama inanın sırf bu tarz küçük ama mide bulandırabilen detayların üstesinden onlarla gelindiği için üreticiler yüksek etiketi ile sunuyorlar bu serileri bize.

Sırf simulatör için böyle bir sistem kurup 1 yerine 5 verir miyim donanıma ? Hayır :) 2 ya da 3 verir ortasını bulurum, olası negatif yönlerini bilir buna göre önlemimi alırım keyifle uçarım ya da oynarım ... Bu benim şahsi görüşüm, 5 yerine 10 verip sadece uçan da olabilir, ona da saygı duyarım ;)

Velhasıl, beklentiler yükseldikçe sorunlar da artıyor ... Teknoloji geliştikçe otomatik olarak beklenti yükseliyor, bu da döngü şeklinde maliyetleri artması demek :(

Piyasadaki oyunlar ile simulatörü kıyaslamayın, onlardaki yapıyı simulatör motoru olarak geliştirmiş olsalardı bu görseli alamazlardı emin olun.

v4 64bit çıksın, bakalım performans bazından neler getirecek göreceğiz. Mucize gibi 30 FPS'i 100 FPS yapmasa bile belki 40 ancak sabit FPS ile keyifli akıcı uçuşlar yapabileceğiz, benim teknolojik öngörüm bu şekilde.

Keyifli emniyetli uçuşlar

atmaca53
30-05-2017, 23:20
Vee Karşımızda P3D V4 : http://www.prepar3d.com/news/2017/05/114192/

mehmetcelbis
30-05-2017, 23:38
Olur olur, zamanla hepsi 64bit uyumlu olur endişe etmeye ve aceleye gerek yok ... Ayrıca ana yapı 64bit olduktan sonra üzerinde koşan eklenti ilk etapta 32bit bile kalsa bizi üzmez emin olun.

Simulatörün kendi yapısı 64bit olsun, VAS sıkıntıları bitsin ve işlem gücü artsın bu bile ciddi performans artışı sağlar. Kaplama üzerine kurulu eklentiler yüksek ihtimal sorunsuz çalışır zaten (rex-orbx vb.) , simulatör ile anlık olarak iletişme giren uçaklar ise ilk etapta kendi 32bit tasarım limitlerini maksimum verim ile kullanır hale gelecekler, daha sonra yavaş yavaş onlarda 64bit'e geçince tam uyum olacak gökler şenlenecek.

İnatla ve ısrarla ara (32bit) sürümleri almıyordum ve almayacağım diyordum. 64bit sürüm çıksın, ilk furya ile gözden kaçan hatalar tespit edilsin ve yamansın v3.2'yi silip tertemiz v4.0.2 falan kurarım sanıyorum :)

Emniyetli uçuşlar

+1 diyorum

Fakat ben V4.4 kadar bekleyeceğim. Bu da yıl sonunu kadar sürer herhalde

fatih.koz
30-05-2017, 23:57
3.5 Ghz üstü 4 çekirdek işlemci , 16 gb üstü ram , 8 gb üstü ekran kartı , ssd disk , w10 64bit ... Hay maşallah :) Sıfırdan toplamaya kalkılsa en az 3000 dolarlık pc masrafı.

Bunca para ver pc'yi al sonra vay edendim frame düştü, yok anlık takılma oldu, uçarken atlama oldu, ama kaplama bulanık çıkıyor, sebepsiz ctd oluyorum falan olursa intihar sebebi olur :D :D :D

Gokhan Sonturk
31-05-2017, 08:27
3.5 Ghz üstü 4 çekirdek işlemci , 16 gb üstü ram , 8 gb üstü ekran kartı , ssd disk , w10 64bit ... Hay maşallah :) Sıfırdan toplamaya kalkılsa en az 3000 dolarlık pc masrafı.

Bunca para ver pc'yi al sonra vay edendim frame düştü, yok anlık takılma oldu, uçarken atlama oldu, ama kaplama bulanık çıkıyor, sebepsiz ctd oluyorum falan olursa intihar sebebi olur :D :D :D

Haklısınız hocam , önerilen sistemler için uçuk özellikler istemekte şöyle baktığımızda 3,5 ghz üstü işlemci ortalama 1.300 TL ve bir çıt yukarsı olsa ,ssd lerin fiyatları malum min.iyi bir ssd 600 TL den başlıyor. Anakart 900 küsür TL ddr4 ram 16 gb ve üstü 900 TL küsür , işin asıl en önemli kısmı 8 gb ekran kartı 1070 olsa min 2,250 TL hal böyle iken ortaya ciddi bir mebla çıkıyor. Peki ben dünyanın parasını harcayıp iyi bir makine topladıktan sonra sizin dediğiniz gibi lockhed martin bana sorunsuz bir uçuş vaad ediyor mu ? Hayır. Şunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum evet mimari 64 bit fakat kodlama mantığı ve algoritması hala diğer versiyonları ile aynı çakışma donma flulaşma vs yine olacaktır. Adamlar reklamlarında out of memroy sorunun artık olmayacağını üstüne basarak reklam yaptılar ama çok elzem bir değişiklik kesinlikle yok görsellik ve diğer detaylar açısından fakat yinede 64 bit mimari olayı devrim olacaktır prepar 3d için, geliştirmeler out of memory olmadan rahatlıkla yapılacaktır. Öteki taraftan bu noktada xplane için ciddi eklentiler çıkarsa prepar3d istediği başarıyı yakalayamayabilir. Görsellik ve realistic açısından xplane 11 yanına maalesef yaklaşamaz prepar 3d hepimiz hemfikir zaten bu konuda. Xplane 11 prepar 3d kullandığım gibi kullanamıorum ( eklenti olmadığından doğru düzgün ) doğru fakat arada bir vfr uçuş için açtığımda inanılmaz lezzetli geliyor. Kısmet olursa bu ay içinde prepar 3d almayı planlıyorum deneyimlerimi paylaşırım siz değerli hocalarımla

mavi
31-05-2017, 12:14
Sorun şu ki, P3D en başından beri -ısrarla ve inatla söylediğim gibi- X.y olacak sürümü bir bakıyorsunuz versiyon Z diye sürüvermiş! Bunu baştan beri yapıyorlar. Yerseniz, kendi adıma .4 veya .5 e kadar yemiyorum. Sonra... yazmayayım sonuç ortada.
Bu kez durum benim açımdan farklı; .4 de olsa .5 de olsa kararlıyım düşünmüyorum. Gerçekten görselikte hiçbir değişiklik yok. İnternette dönen videolara bakıyorum. Zerre fark yok.
Ha 64 bitmiş iyi de sim henüz bitmemiş. Yeni bir sim alacaksam; bu şuan söz konusu değil, ileride de olursa X11 olacak. Adam gibi görselliği ve doğru düzgün uçuş dinamikleri var.
VAS problemi.... iyi de ben yaşamadım ki bu güne kadar vas problemi! Önüne geleni sime dolduran; oda olsun, buda olsun diyen biri değilim. Kullanım alışkanlığım bu şekilde değil. Gereksiz hiçbir meydan veya ayda yılda bir kez uçacağım bir meydan bende yüklü değil.
Onun haricinde bu mereti olabildiğince güzel yapan ORBX morbiks hepsi var ayarlar neredeyse full sağda buna rağman vas var mı yok. Memnun muyum evet. İleride eklentilerde 64 bit olursa... Varsın olsunlar, ne yapacaklar, NGX e takla mı attıracaklar?! PMDG ileride NGX i, 64 bit MAX yaparsa, işte o zaman tüm bu satrırların üzerini çizerim. Ama daha önce değil.
Son söz, hiçbir yeni görsel barandırmayan aynı ürünü sırf 64 bit diye almayacağım.

Serhan

btuncel
31-05-2017, 21:25
Arkadaşlar....

Hiç kastırmayın, alacağız işte... Yapacak bir şey yok...

Not : Yalnız GPU belleğini abartmışlar hakkaten...

Koksal
01-06-2017, 19:36
Türkiye dahil bir çok bölgede Vector Data kullanıyor olması çok güzel. Nihayet, FTX Vector gibi başka eklenti kurmadan kıyılarımızın, yolların, nehirlerin tadına varılıyor.
Köksal

Gokhan Sonturk
06-06-2017, 08:23
Hocalarım... Selamlar herkese, iki gün önce v4 alma imkanı buldum. Kısaca sizlerinde aklında fikir oluşturmak adına , bir kaç başlıkta paylaşmak isterim.

Sistem olarak ;
*64 bit olması hemen kendini belli ediyor ssd diskiniz varsa daha fazla avantajlı oluyorsunuz. ( ssd diskim yok )
*texture ve kaplama yüklemeleri minimum düzeyde bulanıklaşmakta
*yeni sistem çıkmadan konuşulduğu gibi işlemci ve ekran kartı uyumu güzel 110-130 FPS gördüm ( 4k , high çözünürlük , tüm detaylar yüksek kalitede )
*orbx 64 bit gsx 64 bit versiyonları çıkmış kurdum stabil şekilde akıcı yoğun şehir senaryolarında ki bknz : istanbul 35-40 fps bandında kullanabildim (4k , high çözünürlük , tüm detaylar yüksek kalitede)
*en güzel yanı out of memory sorunu söz konusu değil harika bir durum

Görsel açıdan;
*Çok fazla bir beklenti içine girmemek gerektiğini başından ilettiler aslında ufak tefek dokunuşlar var
*en güzel özellik dinamik ışık özelliği
*gün doğumu ve gün batımı sahneleri sanki envtex ürününü kullanıyormuşsunuz gibi başarılı
*orbx 64 bit global bambaşka bir hale getiriyor kaplamaları 64 bit olan uyumluluğu görselle birleşince güzel bir tablo çıkıyor ortaya
*default bulut kaplamaları oldukça tatmin etti beni rex soft clouds yada asca tadına yakın
*yağmur ve kar effectleri de tatmin edici

özetlemek gerekirse sistemin 64 bit olması gerçekten performans farkını gözler önüne seriyor. Önerilen sistem özelliklerini biraz abartmışlar orta düzey bir makine ile tatmin edici ( görsel özellikleri biraz kısarak ) sonuç elde edilebilinir. Forumlara ve yapımcı sitelerine baktığımda firmalar ürünlerin yetiştirmek adına yarışıyorlar, yanlış hatırlamıyorsam 2 gün önce pmdg 747 v4 çıkardılar. Orbx global ve open lc 64 bit şeklinde hazır , gsx 64 bit olarak hazır şekildeler.

mavi
06-06-2017, 12:07
Kaşıma, kaşıma Gökhan Kaptanım; huylandırma durup duruken!
Şaka şaka, hayırlı olsun, sorunsuz ve keyifli uçuşlar dilerim. Benim için uzak; uzun bir sürede uzak kalacak. (belki V5 belli mi olur?)

Serhan

fatih.koz
06-06-2017, 16:02
Bende en az bir iki ara sürüm ile bulunacak hataların giderilmesini bekleyeceğim , ilk 64bit sürümü her ne kadar merakla bekliyor olsam da keyfimi bozacak sabırsız değilim ve zırt pırt güncellemesi ile uğraşacak kadar vaktim yok :) Kullandığım, sahip olduğum ürünler inceden güncellensin, ilk rüzgar geçsin bakarız bir çaresine.

Şu anda 3.2 mutluyum :)

Gokhan Sonturk
08-06-2017, 08:34
Kaşıma, kaşıma Gökhan Kaptanım; huylandırma durup duruken!
Şaka şaka, hayırlı olsun, sorunsuz ve keyifli uçuşlar dilerim. Benim için uzak; uzun bir sürede uzak kalacak. (belki V5 belli mi olur?)

Serhan

Serhan kaptanım çok teşekkür ederim. İmza kısmında yer alan sisteminle daha iyisini yaşamak varken bence eziyet çekme derim. 64 bit farkı gerçekten makinenin son zerresine kadar kullanıyor. Şuan ufak tefek hatalar var forum sitelerinde herkes geri dönüş yapmış, kısa sürede bir uptade çıkartırlar diye tahmin ediyorum. Bende dahil olmak üzere herkes önümüzde ki haftayı bekliyor çünkü ngx 64 bit açıkladıkları yol haritasına göre haftaya çıkıyor, asıl performans ve sistemi zorlayıp zorlamadığı ve diğer tüm koşulları rahatlıkla aktarabileceğim.Umarım en kısa sürede sizlerde 64 bite geçiş yaparsınız.

Gokhan Sonturk
08-06-2017, 08:38
Bende en az bir iki ara sürüm ile bulunacak hataların giderilmesini bekleyeceğim , ilk 64bit sürümü her ne kadar merakla bekliyor olsam da keyfimi bozacak sabırsız değilim ve zırt pırt güncellemesi ile uğraşacak kadar vaktim yok :) Kullandığım, sahip olduğum ürünler inceden güncellensin, ilk rüzgar geçsin bakarız bir çaresine.

Şu anda 3.2 mutluyum :)

Gayet mantıklı Fatih hocam , ben aranızdan kendimi kurban olarak seçtim hataları vs aktarmak adına :) ufak tefek hatalar mevcut hızlıca aksiyon alacaklardır. Beni en şaşırtan just sim firmasının sceneryleri v4 de paralı uptade, 5 euro gibi bir fiyat ile gerçekleştirmesi son derece canımı sıktı bir daha asla o firmanın ürünlerini almama kararı aldım. Bu arada PTA ürününü şiddetle öneriyor herkez şuan v4 versiyonu 15 euro siz nedersiniz bilmiyorum ama baya değiştiriyor görsel anlamda.

Ahmetcan
11-06-2017, 01:49
Hafiza sorunu hariç olmak üzere performans anlamında ben bir iyileşme göremedim. 32 bit ile ne fps alıyorsam hemen hemen aynısını 64 bitte alıyorum. Hele şu "dynamic lighting" özelliğini açarsanız, fps neredeyse yarı yarıya düşüyor. Dolayısıyla V4'ün görsellik anlamındaki en büyük kazanımını şu an için kullanamıyorum. Güncellemeleri beklemek lazım.

Gokhan Sonturk
11-06-2017, 10:54
Hafiza sorunu hariç olmak üzere performans anlamında ben bir iyileşme göremedim. 32 bit ile ne fps alıyorsam hemen hemen aynısını 64 bitte alıyorum. Hele şu "dynamic lighting" özelliğini açarsanız, fps neredeyse yarı yarıya düşüyor. Dolayısıyla V4'ün görsellik anlamındaki en büyük kazanımını şu an için kullanamıyorum. Güncellemeleri beklemek lazım.

Dinamik ışıklandırma olayına katılıyorum ya hot fix çıkarıcaklar yada yeni bir uptade bekleyip göreceğiz.

Haluk Sarisel
11-06-2017, 14:50
P3D v3'te bu kadar detaylı bakmamıştım aslında hep VAS korkusundan dolayı; ama görüntü olarak ciddi bir değişim var. Flulaşma, arkadan yüklenme gibi bir sorun kalmamış artık. Tama yakın ayarlarda dahi New York'ta 23-24 FPS aşağısına kolay kolay düşmüyor. Default görüntü, mesh kalitesi açısından önceki sürümlerle pek farkını göremedim ben de açıkçası, bu konuda XP11 baya önde. Ancak ORBX kullanıyorsanız tadından yenmiyor. Londra, Şikago vb. autogen sayısı oldukça fazla olan yerlerde de aynı şekilde FPS düşüklüğü yaşanmıyor. Tabi ki bunların hepsi default uçaklar için geçerli; PMDG vb. firmaların uçaklarını deneme fırsatım olmadı; ancak çok fazla kayıp yaşanacağını zannetmiyorum.

Gokhan Sonturk
11-06-2017, 16:31
Az önce taxi2 gate ltba denedim, maalesef bazı bina ve dokular gözükmüyor. uptade konusunda ne yapacak taxi 2 gate bilmiyorum fakat bu konuda inanılmaz yavaş ve beceriksizler. Forum sayfalarında ve diğer sosyal medya hesaplarında ne bir açıklama var ne bir çalışma

Haluk Sarisel
12-06-2017, 03:09
Az önce taxi2 gate ltba denedim, maalesef bazı bina ve dokular gözükmüyor. uptade konusunda ne yapacak taxi 2 gate bilmiyorum fakat bu konuda inanılmaz yavaş ve beceriksizler. Forum sayfalarında ve diğer sosyal medya hesaplarında ne bir açıklama var ne bir çalışma

Zahmet edip V3 için bile yükleyici çıkarmadılar ki V4 için çıkarsınlar. :(

Gokhan Sonturk
12-06-2017, 07:53
Zahmet edip V3 için bile yükleyici çıkarmadılar ki V4 için çıkarsınlar. :(

Maalesef öyle bir umut belki çalışır dedim ama hayal kırıklığı oldu , bizim için belkide en önemli meydanlardan biri şüphesiz, Sunay Hocamızın LTFJ senaryosuna bakmadım henüz kendisi bir iki değişiklik yapacağım dedi ama bize dosyamı sunacak yoksa direk uptade versiyonlu olarak sim markete mi verecek bilemedim. Bildiğim şu ki justsim ve taxi2gate ürünlerini kesinlikle bu saatten sonra almayacağım.

Airone
12-06-2017, 18:35
Ben Prepar3D V3.x ve V4 arasında T2G LTBA çalışması arasında fark göremedim açıkçası. Siyah autogen konusu fix (http://www.taxi2gate.org/downloads/p3d/LTBA-P3D-BLACKAUTOGEN.rar) uygulandığında çözülüyor, gece pist aydınlatması ise bende V3'te de tam çalışmıyordu zaten. Onun haricinde meydan içinde başka yeni olumsuzluk göremedim.

Gokhan Sonturk
13-06-2017, 07:50
Sunay Hocam,

autogen problemini yaşamadım ( farklı klasöre kopyaladığı dosyaları effect , texture dosyalarına kopyaladığımdan ) fakat ilk kez başıma bu problem geldi oda 36 L - 36 R pisti pist sonunda sol tarafta bulunan turksih technic ve oradaki özel havayolu şirketlerine ait hangarlar gözükmüyor bulunduğu yerlerde bina yok sadece siyah renkli alanlar var okadar. Birde gece aydınlatmasında ışıklar lamba direklerinin ortasında ve gökyüzüne doğru bakar şekilde bir problem mevcut.

Ahmetcan
16-06-2017, 17:15
Scenery updateleri ile ilgili faydali olabilecek bilgi.. Yasadigimiz dynamic lighting problemi bundan kaynaklaniyor olabilirmis:

https://www.avsim.com/forums/topic/512651-14jun17-how-not-to-mess-up-a-perfectly-good-prepar3d-v4-installation/

Eger oyleyse sceneryi guncelledim diyen ureticilerin cogu dogru yolu takip etmemisler sanki..

DUZENLEME: FSDreamTeam bunun dogru olmadigini (en azindan kendi urunleri icin) belirtiyor.

Gokhan Sonturk
21-06-2017, 11:46
Şuanda bir kaç dosya dışında güncelleme yaptım diyen firmaların hepsi geçici çözüm yolları ile güncellemeleri yaptılar. Fly tampa forumlarında herkes v4 problemlerinden dert yanıyor. En mantıklısı sim market yada bilimum satış yapan sitelere v4 uyumlu olduğuna dair setup gelmeden yüklememek.

Pmdg ceosunun yazısı çok detaylı ve açıklayıcı olmuş. Sabırsızlıkla ngx bekliyorum performansını denemek için.

Bu arada Sunay Hocam, ltba yı sim marketten indirip tekrar kurdum sıkıntı gitti fakat t2g sitesinden uptade 1.1 indirip kurduğumda tekrar aynı sorun söz konusu oluyor. Sim markette yer alan setup uptade olanımı acaba çözemedim.

fatih.koz
21-06-2017, 21:57
Tam v4 uyumlu mu ? Yoksa sadece v4'ye yüklenebilir mi ? Bu iki sorunun cevabı arasında ciddi farklar var teknik olarak ... Gerçekten karışık ve can sıkıcı bir durum :) İşin asıl can sıkıcı yanı ise simulatörün kendi içinde halen v3 (ve belki v2) döneminden kalan LM kaynaklı dosyalar olması.

Keşke v4'ü çıkartmak için birkaç ay daha bekleyip tüm dosyaları gerçekten v4 uyumlu yapsalar ve geriye dönük uyumluluğu iptal etselerdi. Yapımcılar için zor bir süreç olurdu ancak en azından sırf geri uyumluluk mantığı yüzünden sorunlar çıkmaz, bundan sonraki tüm eklentiler "mecburen" %100 v4 uyumlu olurdu ;)

Emniyetli, keyifli uçuşlar

Ahmetcan
23-06-2017, 16:34
Kullanicilarin bir kismi sorunun havalimanindan degil, PMDG'den kaynaklaniyor olabilecegini iddia ediyor, bilemiyorum. Kanitlari da okyanusun ortasinda, etrafta hicbir sey yokken isiklari yakinca gorulen FPS dusmesi. Sanirim sorunun tek bir kaynagi yok. Benim acimdan sorun Nvidia'nin son suruculerini yukleyince cozulmustu, fakat arkasindan envtex ve asca'yi yukleyince FPS'de yine bir dusus oldu..