PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prepar3d.exe Çalışmayı Durdurdu !

Faruk Işık
11-11-2016, 07:46
Merhaba,

Kafayı yemek üzereyim,
P3D v3.3.5 ile aramız bozuk şuan..

2 3 uçuşumdan birinde değişken süreler sonrasında Prepar3D.exe çalışmayı durdurdu hatası alıyorum. 737NG dışında bir tayyare kullanmadığımdan bunlar hep PMDG ile başıma geliyor. Dün Iğdır İstanbul uçuşumda önce yaklaşık 15.dk filan gibi bir sürede sonra ya sabır çekerek yeniden başladığım aynı uçuşta 01:45 gibi bir sürede bu hatayı aldım. İstanbul'dan Iğdır'a giderken yaklaşık 01:40 saatlik uçuşta yağ gibi aka aka sorunsuz geldim ama !

Uçuş esnasında değerleri kontrol ediyorum. CPU yada GPU değerlerim normal.
Isı ve kullanım oranları sağlıklı.
Memory olarakta bir sıkıntım yok . %25 civarından seyrediyor genelde.
Hardware olarakta sorun yok çünkü sistem stabilitesini daha yeni oturttum. Mavi ekran ala ala öğrendik onuda.
Affinity Mask 15'ti denemek için 7'ye çektim. (4 fiziksel çekirdek kullanımından 3 fiziksel çekirdek kullanımına geçtim yani. Arka plandaki internet vb. işlerde bir çekirdek ayrı çalışsın diye)
Bilinmeyen değişik bir eklentide yüklü değil.
ORBX Base + Vector + Open EU LC + PMDG + TR Sceneryleri + EZDOK + OPUS FSI.

Farklı forumlarda (AVSIM + Prepar Official) onlarca sayfa yazı okudum ama bilinen bir çözüm yok. Birkaç kişi BIOS güncellemesinden birkaç kişi ise Nvidia sürücüsünün 361.xx sürümlerine geri çekilmesinden bahsediyor. Akşam deneyeceğim ama hurafe olma ihtimalide var.

Aynı sorunu yaşayıp çözen arkadaşlarımız mevcut mu ? Prepar sizdede bir süre sonra çalışmayı durdurdu hatası veriyor mu ?

Temiz kurulum ile defalarca aynı sorunlar yaşandığı için kuru amelelik yapmak istemiyorum. Değerli fikir ve tecrübelerinize ihtiyacım var kısacası ..

Selamlar

fatih.koz
11-11-2016, 14:20
Bence ekran kartı sürücülerinden başlayın ;)

Hatta önce mevcut sürücünüze ait Nvidia 3D Vision Controller ile Nvidia 3D Vision Driver'ı kaldırın (sorun çözülmezse eski sürücüye geçerken bunları hiç kurmayın) ... Bende benzer sorunlar başka oyunlarda olduğunda bu çözümü bulmuştum.

Umarım sorunu kısa zamanda çözersiniz.

mavi
12-11-2016, 10:21
bence de ekran kartı driverından başlayın. Misal, ben fabrika çıkışlı overclock lu bir ekran kartı kullanıyorum, kart otamatik olarak çekirdek hızını yükselttiğinde (kartın orjinal baz saat hızını yükseltmeye başladığında) bu sorunun ortaya çıktığını fark ettim. Şimdi p3d de başlamadan önce kartın saat hızını manuel olarak sabitliyorum. O günden beri söz konusu hatayı almadım.

Serhan

TC-BHN
13-11-2016, 15:55
windows kurulu disk dizini içinde users/isminiz/app data/roaming/lockheed martin/prepar 3d
klsörü içinde ki prepar3d.cfg dosyasını silin ve tekrar deneyin lütfen,başlatırken ki açılırsa default ile başlayıp açıldıktan sonra PMDG yi seçin.

Faruk Işık
14-11-2016, 22:28
Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim..

Adım adım hepsini deniyorum, hala hatayı keşfedebilmiş değilim ama son 5 uçuştur stabil gibi sistem (P3D).

Adım adım not alıyorum, emin olduktan sonra paylaşmayı düşünüyorum..

Teşekkürler,
Selamlar..

fatih.koz
14-11-2016, 23:20
Kolay gelsin, sonucu bekliyor olacağız ;)

Faruk Işık
15-11-2016, 00:10
P3D resmi forumunda konuyla alakalı 45 sayfalık bir başlığı baştan sona okudum ve hala deniyorum.. Şaka gibi ama net bir çözüm yok hemde !

Bu kadar ders çalışsam şimdi prof olurdum :)

Faruk Işık
19-11-2016, 17:04
Hiç uzatmadan söylüyorum sanıyorum sorun AA ayarında. Nvidia Inspector ile 4x SGSS ayarı le uçunca bazı uçuşlarda GTX1070'in canı dayanmıyor ve ekran tamamen kararmasada P3D kapanıyor. PMDG de oluyor bu .. Sanırım daha karmaşık bir kokpit görüntüsü olduğundan. A2A 172'de böyle birşey olmuyor. Sizce GTX1070'in 4x SGSS'de bu şekilde nefessiz kalması normal mi ?

fatih.koz
20-11-2016, 03:46
Sanmam çünkü GTX1070 Fs çekirdeğinin verebileceğinden/isteyebileceğinden çok daha fazlasını sunabiliyor teknik olarak lakin bence sorun SGSS'de olabilir ...

Sparse Grid Super Sampling yerine , daha doğrusu "Super Sampling" yerine "MultiSampling" yani MsAA ya da FxAA ile deneme yapma şansınız var mı ? Fs9 zamanında beri bu meret SS ile sorun çıkartır, MS ile iyi anlaşırdı [ isimden olabilir :D ]

Her ne kadar kodlar değişse ve gelişse bile halen bir yerlerinde eskiye dönük bir takıntı kalmış olabilir, PMDG gibi görseli yoğun ve arka planda bu görsel için bol kod çalıştıran uçaklarda SS sıkıntı çıkartırken MS "belki" uyumlu olabilir ;)

Faruk Işık
21-11-2016, 10:20
Fatih abi, MSAA 8x de dahi tatmin edici görüntüyü vermiyor malesef. Ama performans on numara MSAA ile :)

SGSS ise 4x ve üzeri tam olarak olmasa da tatmin etse de bir noktadan sonra crash oluyor performans açısından. Tekrar demekte fayda var 4x SGSS bile pist vb. bazı görüntülerde hala netliği tam sağlayamıyor !!!

Eskiden (FS9'dan P3D'ye direk geçen cahil simülatörcü yorumu) Nvida Ins. ile dışarıdan AA ayarı yapmak mümkündü. Ne kadar denesemde P3D için dışarıdan ayarladığım AA ayarını çalıştıramadım. Bunu yapmak mümkün değil mi ? Yani MSAA yada SGSS değilde başka bir optimum AA ayarı arıyorum ama P3D malesef bu işe taş koyuyor gibi ?

FSX te durum nedir ? Nvdia Ins. ile istediğimiz AA ayarını çalıştırıyor mu simülatör ?

Şeytan diyorki dön FS 9'a hayvan gibi sistemle, 100 FPS ile iFLY ile diyar diyar dolan ! Ah şu PMDG olmasa !

fatih.koz
21-11-2016, 18:19
FsX için yorum yapamam , bende kurulu değil ... Fs9 sistemde kurulu ama P3D'ye alıştım, artık çok sevdiğim Fs9 görsel ve efektsel olarak tat vermiyor (wx programı farkı da cabası).

Ben sanki P3D'de herşeyi kendi ayarlarından off yapıp Nvidia Inspector (ya da Direkt Nvidia arayüzü) üzerinden AA/AF ayarlarını düzeltmiş , uzunca bir süre öyle kullanmıştım diye hatırlıyorum. P3D'de 2x bile olsa AA açınca (FxAA misal), Nvidia'dan değişiklik yapılmıyordu ama P3D'den kapatınca oluyordu diye aklımda kalmış.

Bakmak lazım tekrar :(

Faruk Işık
24-11-2016, 09:52
AVSIM IVAO ve P3D forumlarında bu soruyu sordum, daha fazla insana ulaşmak adına.

Genelde 30 FPS'ye kilitli şekilde uçtuklarını söylüyorlar. Sormak istediğim şu, 30 FPS sizi tatmin ediyor mu ? 50 Hz bir monitörüm var ve 45 FPS'den itibaren takılmayı algılamamak mümkün değil ? Bu adamlar 30 FPS ile nasıl mutlu mesut oluyorlar ? 30 FPS ile akıcılığı yakalamanın başka bir sırrı mı var benim bilmediğim ?

Bir soru daha, monitör desteklemediği halde 30 Hz'e düşürme şansım var mı ? (60 59 ve 50 Hz destekliyor)

Baya denedim ama bulamadım ?

Selamlar.

fatih.koz
24-11-2016, 10:50
Bence 30 FPS sabit olarak fazlasıyla yeterli, çok hızlı akan aksiyon tarzı bir oyunumuz olsa minimum 60 isterim, üstüne çıkabilen bir sisteme ve oyuna da hayır demem ancak elimizdeki sadece bir sivil uçuş simulatörü ...

Monitörü 30 Herz'e düşürebileceğinizi sanmıyorum, büyük ihtimalle cihazın tasarım limitlerinin dışında kalır o değer ve doğru çalışmaz.

Haluk Sarisel
28-11-2016, 07:00
Faruk hocam harhangi bir çözüm bulabildiniz mi? Bulduysanız paylaşabilir misiniz?

Faruk Işık
28-11-2016, 07:42
Merhaba,

Öncelikle şunu belirteyim, monitörüm en düşük 50 Hz destekliyor bu sebeple 50 FPS altındaki her değer (özellikle 45 ve altı) gözüme çok batıyor. Ya fazla mükemmeliyetçiyim yada gözlerim bozuk.

Şuan bende 6700K 4.7 Ghz (OC) ve GTX1070 mevcut. Nvidia Ins. ile denemediğim ayar kalmadı fakat SGSS opsiyonu dışında düzgün bir görüntü elde edilmiyor P3D ile !!! Bu da onların ayıbı. Beğenmediğimiz FS9 ile istemediğimi kadar AA ayarı yapabiliyorduk. Neyse gevezelik etmeyeyim, bu durumda SGSS dışında şansımız yok düzgün bir AA için P3D'de.

Ben bir süre önce ekran kartını OC yapmıştım ve bu şekilde uçarken Nvida Ins ile 4x SGSS ve P3D içerisinden 4x MSAA ayarı bir yerde tıkanıp P3D'yi kapatıyordu. Genelde eklenti meydanlarda kalkış ve iniş esnasında iniş ışıkları yere vurduğunda ve karşıda ciddi bir bulut tabakası olduğunda oluyordu bu. Ya da ciddi bir bulut tabakasının içerisinden geçerken yaşıyordum bu sinir bırakmayan olayı. Verilere baktığımda bu hep ekran kartı %99 olduğunda yaşanıyordu. Yani ekran kartının tıkanmasından yaşadğım kesindi. Çok yeri okudum, çok yere yazdım. Çözüm malesef ya FPS'yi limitlemek yada daha düşük SGSS ayarı kullanmaktı. İkiside bu kadar para verdikten sonra pek hoş gelmiyor insana. Önce FPS'yi kısıp test edeyim dedim, Ihıhh !! Malesef olmuyor öyle. Ayarı 2xSGSS yapıp MSAA ile oynayarak optimum birşeyler yakalayayım dedim ve zorunlu olarak öyle devam ettim. Ama insan rahat duramıyor işte, arada vakit buldukça bir mucize olur diye deneyip duruyorum. Memnun edici bir gelişme yaşadım. Ekran kartı OC'yi kapattım. 4xSGGS ve 4xMSAA ile kapanacağını bile bile teste başladım ve sürpriiizz. Şunu gördüm. Ekran kartı %99'a dayanıyor ve orada stabil kalıyor, sıcaklıklar 65 67 arası en son güçte. Kalkış ve iniş esnasında bulut durumuna göre FPS düşebiliyor ama en azından bu ayarlar ile sistem dayandığı yere kadar dayanıp orayı koruyor. Tıkanmaya başladığı yerde FPS azalıyor hali ile.

Demem o ki kısaca ekran kartında OC varsa geri alın, 4x SGSS ve 4xMSAA ile mümkünse PMDG ile Gatwick meydanında (UK2000 V3) (Pist ışıkları feci derecede yoğun ve gereksiz parlak - Ekran kartını terletiyor resmen) iniş kalkış deneyin. Eğer orada kapanmıyorsa muhtemelen ekran kartı stabil olarak 4x SGSS ile yanıp kavrulurken P3D stabildir demektir. Şuan hala bu ayarlar ile teste devam ediyorum. Dün Atina'dan bulut ayarları çok yüksek şekilde kalktım. FPS malesef yerlerde ama ekran kartı yaklaşık 10-15 dakika full çalışmak zorunda kalsada P3D kapanmadı. Ha burada on olarak şunu eklemek istiyorum. 100 küsür dolara ürün yapıp satan ama piyasadaki tepe seviyede ekran kartı ile bile adam gibi bie görüntü almaya çalışırken sorun üzerine sorun yaratan LM firmasını saygı ile anıyorum. Bıktım yemin ederim şu işten artık. PMDG NGX FS9 da olsa dakika durmayacağım. !!!

Selamlar :)

Haluk Sarisel
28-11-2016, 08:21
Merhaba,

Öncelikle şunu belirteyim, monitörüm en düşük 50 Hz destekliyor bu sebeple 50 FPS altındaki her değer (özellikle 45 ve altı) gözüme çok batıyor. Ya fazla mükemmeliyetçiyim yada gözlerim bozuk.

Şuan bende 6700K 4.7 Ghz (OC) ve GTX1070 mevcut. Nvidia Ins. ile denemediğim ayar kalmadı fakat SGSS opsiyonu dışında düzgün bir görüntü elde edilmiyor P3D ile !!! Bu da onların ayıbı. Beğenmediğimiz FS9 ile istemediğimi kadar AA ayarı yapabiliyorduk. Neyse gevezelik etmeyeyim, bu durumda SGSS dışında şansımız yok düzgün bir AA için P3D'de.

Ben bir süre önce ekran kartını OC yapmıştım ve bu şekilde uçarken Nvida Ins ile 4x SGSS ve P3D içerisinden 4x MSAA ayarı bir yerde tıkanıp P3D'yi kapatıyordu. Genelde eklenti meydanlarda kalkış ve iniş esnasında iniş ışıkları yere vurduğunda ve karşıda ciddi bir bulut tabakası olduğunda oluyordu bu. Ya da ciddi bir bulut tabakasının içerisinden geçerken yaşıyordum bu sinir bırakmayan olayı. Verilere baktığımda bu hep ekran kartı %99 olduğunda yaşanıyordu. Yani ekran kartının tıkanmasından yaşadğım kesindi. Çok yeri okudum, çok yere yazdım. Çözüm malesef ya FPS'yi limitlemek yada daha düşük SGSS ayarı kullanmaktı. İkiside bu kadar para verdikten sonra pek hoş gelmiyor insana. Önce FPS'yi kısıp test edeyim dedim, Ihıhh !! Malesef olmuyor öyle. Ayarı 2xSGSS yapıp MSAA ile oynayarak optimum birşeyler yakalayayım dedim ve zorunlu olarak öyle devam ettim. Ama insan rahat duramıyor işte, arada vakit buldukça bir mucize olur diye deneyip duruyorum. Memnun edici bir gelişme yaşadım. Ekran kartı OC'yi kapattım. 4xSGGS ve 4xMSAA ile kapanacağını bile bile teste başladım ve sürpriiizz. Şunu gördüm. Ekran kartı %99'a dayanıyor ve orada stabil kalıyor, sıcaklıklar 65 67 arası en son güçte. Kalkış ve iniş esnasında bulut durumuna göre FPS düşebiliyor ama en azından bu ayarlar ile sistem dayandığı yere kadar dayanıp orayı koruyor. Tıkanmaya başladığı yerde FPS azalıyor hali ile.

Demem o ki kısaca ekran kartında OC varsa geri alın, 4x SGSS ve 4xMSAA ile mümkünse PMDG ile Gatwick meydanında (UK2000 V3) (Pist ışıkları feci derecede yoğun ve gereksiz parlak - Ekran kartını terletiyor resmen) iniş kalkış deneyin. Eğer orada kapanmıyorsa muhtemelen ekran kartı stabil olarak 4x SGSS ile yanıp kavrulurken P3D stabildir demektir. Şuan hala bu ayarlar ile teste devam ediyorum. Dün Atina'dan bulut ayarları çok yüksek şekilde kalktım. FPS malesef yerlerde ama ekran kartı yaklaşık 10-15 dakika full çalışmak zorunda kalsada P3D kapanmadı. Ha burada on olarak şunu eklemek istiyorum. 100 küsür dolara ürün yapıp satan ama piyasadaki tepe seviyede ekran kartı ile bile adam gibi bie görüntü almaya çalışırken sorun üzerine sorun yaratan LM firmasını saygı ile anıyorum. Bıktım yemin ederim şu işten artık. PMDG NGX FS9 da olsa dakika durmayacağım. !!!

Selamlar :)

İnanın şu ilk iki paragraf tamamen beni anlatıyor. Binlerce lira para sayıp hala istediğin sonucu alamamak... :frustrating: Kartı aldığım para ile düşük seviye bir bilgisayar toplasam şimdiye daha rahattım. En azından dar boğaz yapıyor kasıyor derdim. Böyle sanki enayi yerine konmuşuz gibi hissediyorum. :( İşin garip tarafı XP10 için de durum böyleydi. O da sağ olsun beni zamanında baya delirtti; bu sorunların aynısını yaşattı...

Diğerlerini iş çıkışı deneyeceğim. Uzun mesajınız için teşekkür ederim. :smile:

Faruk Işık
28-11-2016, 10:05
"X Plane daha az sistem gerektirir ve FPS'si tad bırakır ağızda.." diye anılıyor ama siz böyle deyince şaşırdım şimdi. X Plane'i hiç düşünemiyorum bile çünkü çok yalın kalıyor. Ne PMDG ne adam gibi eklenti desteği mevcut değil takip ettiğim kadarıyla.
ep böyle mi gidecek
Dışarıdan takip ederken P3D yeni bir sistem diye sevindim ama gördüğüm kadarıya FS X'in kronik hatalarını çözüp performansında çok fazla iyileştirme yapmadan sürmüşler piyasaya. Elbette var biraz yenilik ama ne kadar radikal orası tartışılır.

Benim anlamadığım şu, sene olmuş 2016, bilgisayar ve yazılım teknolojisi almış başını gidiyor. Nasıl bu kadar rezalet kalıyor bu simülatör olayı ? Hayır müptelasıda çok, para da getiren bir olay ee sorun ne ? Autogen diye piksel piksel bir olay bile anasını ağlatıyor FPS'nin. Azıcık bir ayarı açsan hoop oluyor slayt gösteri. Yahu neden ? Piyasadaki en sağlam CPU ve GPU kombinasyonları bile kabalık şehir ve büyük meydanlarda ölü taklidi yapıyor. Bu hep böyle mi gidecek ?

GTA 5 in F1 2016'nın görüntülerine, verdiği FPS'ye bakıyorum birde bizim simülatöre bakıyorum ? E yani insan kızmadan edemiyor. Bütün olay hesapların ve dinamiklerin karmaşık daha detaylı olması mı ? Nedir bu simülatörün belini büken ? Bilen varsa anltasın lütfen..

Haluk Sarisel
28-11-2016, 16:11
"X Plane daha az sistem gerektirir ve FPS'si tad bırakır ağızda.." diye anılıyor ama siz böyle deyince şaşırdım şimdi. X Plane'i hiç düşünemiyorum bile çünkü çok yalın kalıyor. Ne PMDG ne adam gibi eklenti desteği mevcut değil takip ettiğim kadarıyla.
ep böyle mi gidecek
Dışarıdan takip ederken P3D yeni bir sistem diye sevindim ama gördüğüm kadarıya FS X'in kronik hatalarını çözüp performansında çok fazla iyileştirme yapmadan sürmüşler piyasaya. Elbette var biraz yenilik ama ne kadar radikal orası tartışılır.

Benim anlamadığım şu, sene olmuş 2016, bilgisayar ve yazılım teknolojisi almış başını gidiyor. Nasıl bu kadar rezalet kalıyor bu simülatör olayı ? Hayır müptelasıda çok, para da getiren bir olay ee sorun ne ? Autogen diye piksel piksel bir olay bile anasını ağlatıyor FPS'nin. Azıcık bir ayarı açsan hoop oluyor slayt gösteri. Yahu neden ? Piyasadaki en sağlam CPU ve GPU kombinasyonları bile kabalık şehir ve büyük meydanlarda ölü taklidi yapıyor. Bu hep böyle mi gidecek ?

GTA 5 in F1 2016'nın görüntülerine, verdiği FPS'ye bakıyorum birde bizim simülatöre bakıyorum ? E yani insan kızmadan edemiyor. Bütün olay hesapların ve dinamiklerin karmaşık daha detaylı olması mı ? Nedir bu simülatörün belini büken ? Bilen varsa anlatsın lütfen..

Ben zamanında GTX770 kullanırken baya tad bırakmıştı sağ olsun. Evet FPS olarak çok güzel; ama bir türlü sabit durmuyor ki. 70 FPS'de giderken hop 0 (yazıyla "sıfır") FPS'ye düşüyordu. Yaklaşık 6 ay çözümünü aramıştım. Buldum sonunda; ancak zaten XP'nin getirdiği boş ortam ve bu olaylar da üst üste gelince soğudum iyiden iyiye.

Şu harita/autogen olayının arcade oyunlardaki mantığa dönmesi şart artık. Diyorum ya ala render programlarında tık etmeyen ekran kartı, CPU P3D'de kilitleniyor. Senede bir "Farming Simulator" gibi program çıkartıyorsun, bilmem kaç katı parasına satıyorsun; ama yeni donanıma uygun yapmıyorsun. Üstelik istediğin kadar donanım yüklesen de, balya balya dolarları bu işe adasan da yine tam dolu ayarlarda uçamıyorsun (bkz. Rob Ainscough). Şu işe yıllardır piyasada olan bir şirketin el atsa çok güzel olurdu gerçekten. Kasmadan tam dolu ayarlarda EGLL/KJFK meydanlarına indiğim an tamam diyeceğim. Bakalım...

Ve evet son sorunun cevabının ben de çok merak ediyorum.

btuncel
29-11-2016, 22:04
Ah Faruk hocam ah....

Yapmışsın deli gibi bir makine. 2 aydır ayardan ayara dolaşıyorsun.

Yaw takılma bu kadar.. Ayarla 8xMSAA'a, 30 fps ile bol trafikli meydanlarda IVAO'da Vatsim'de (neresi kalabalıksa orada) takıl, bak keyfine... 737'e bin Madeira'ya uç, Ctesi öğleden sonraları 757 ile Kuzey Amerika tarafında bol trafikli bir Vatsim uçuşunun veya Dash-8'i çalıştırıp turbo prop keyfi ile bir Berlin-Londra IVAO uçuşu tat... hatta gözün yerse - bence bugüne kadar yapılmış en iyi addon muhteşem 777 ile Heathrow - New York yap.....

Eğer zamanın var ise bence bunu uçmaya ayır sevgili kardeşim...

Sonuçta P3D 64 bit'i gelene kadar çok da yapacak bir şeyin yok. 2-3 tık daha fazla net görüntü alırsın o kadar,

Sevgiler...

mavi
01-12-2016, 08:06
Tespit 1: Önemli olan sorunun çözümü

Netice: Sorun bir şekilde çözülmüş

ve fakat ama :)

Biz bunları anlattık... (bkz: post #3)

https://www.youtube.com/watch?v=QXRRNfao9SI

Sevgiler, saygılar...

Serhan

NoT: Video hiç bir siyasi mesaj içermemektedir :) sadece durumu özetlemek ve gülümsetmek adına eklenmiştir.

Haluk Sarisel
01-12-2016, 09:21
Tespit 1: Önemli olan sorunun çözümü

Netice: Sorun bir şekilde çözülmüş

ve fakat ama :)

Biz bunları anlattık...

Ah Serhan hocam ah... Dert bir değil ki, bitmiyor. Faruk hocamla yaşadığım tüm dertler ortak: İstanbul'dan kalkacağım, pushback yapmışım, tam D ile G taksi yollarının kesiştiği noktaya geliyorum, hop "prepar3d.exe" çalışmayı durdurdu şeklinde hata ile karşılaşıyorum. 5 saat uçup Afrika'nın bir ucundan memlekete dönüyorum, inişe 750 metre kala OOM hatası alıyorum 16GB ram ile "dense" ayarlarda. Bir şekilde bu exe hatası ortadan kayboldu -evet, hiçbir şey yapmadan-. Ama şimdi de düşük FPS belası başladı. 2 GB VRAM ile aldığım performansın 3'te birini 8 GB ile alamaz hale geldim; tabi bu durum sadece simülatörler için geçerli. Yoksa İYİ OPTİMİZE EDİLMİŞ "oyunları" en son düzeyde açabiliyorum/z.

İyiden iyiye soğumaya başladım bu işten. P3D v2.5 de MSFSX:SE de aynı durumda şu an, KASIYOR. XP10 şu an harika çalışıyor; ama uçak, yer görüntüsü vb. sebeplerden ona da yanaşasım gelmiyor. Çaresiz bir çözüm bulunması için bekliyorum. Umut fukaranın ekmeği işte. :(

(Konu sanki benimmiş gibi her seferinde damlıyorum buraya; ama problem aynı olduğu için Faruk hocam kusura bakmaz umarım.)

Haluk Sarisel
01-12-2016, 23:22
ÇÖZÜMÜ AÇIKLIYORUM!! v3.4.14.18870 sürümü; Kesin ve net! Ne denersem deneyeyim bir çözüm bulamamıştım çünkü. ORBX (Global+Vector+OLC) + REX (hepsi "high" ayarlarda [HDR da açık]) + ASN (default) + GSX + IVAP + Aerosoft Airbus serisi + T2G LTBA + 16x AA + 8X MSAA + "Scenery" kısmındaki density ayarları "very dense" ayarında, diğer çubuklar ise tam dolu + HDR light + Ultra Gölge kalitesi = Sistemsel ani düşüp yükselmeler hariç yerdeyken KOKPİT İÇİNDE en düşük 39 FPS, İstanbul'a 23 yaklaşması yaparken 500-1500 metre arası 30 FPS'den aşağı inmedim. Kendi adıma sorunu çözdüm. Faruk hocam da giderir umarım problemi bir an evvel. 😊

Faruk Işık
02-12-2016, 07:17
ÇÖZÜMÜ AÇIKLIYORUM!! v3.4.14.18870 sürümü; Kesin ve net! Ne denersem deneyeyim bir çözüm bulamamıştım çünkü. ORBX (Global+Vector+OLC) + REX (hepsi "high" ayarlarda [HDR da açık]) + ASN (default) + GSX + IVAP + Aerosoft Airbus serisi + T2G LTBA + 16x AA + 8X MSAA + "Scenery" kısmındaki density ayarları "very dense" ayarında, diğer çubuklar ise tam dolu + HDR light + Ultra Gölge kalitesi = Sistemsel ani düşüp yükselmeler hariç yerdeyken KOKPİT İÇİNDE en düşük 39 FPS, İstanbul'a 23 yaklaşması yaparken 500-1500 metre arası 30 FPS'den aşağı inmedim. Kendi adıma sorunu çözdüm. Faruk hocam da giderir umarım problemi bir an evvel. 

Haluk Hocam,

Sabah sabah ümitlendim sayende. Temiz kurulum mu yaptın yoksa 3.3.5'ten güncelleme mi yaptın ? Birde bu FPS olayını hala anlamadım ben. Rica etsem kısada olsa İstanbul son yaklaşmada bir video çekip yollaman mümkün mü ? Herkes 30 - 40 FPS den memnunken ben niye olamıyorum bende mi sorun var anlamak istiyorum :) Bahsedilen şartlardaki FPS değerleri ile siz nasıl bir akıcıık alıyorsunuz ben nasıl bir akıcılık alıyorum karşılaştıracağım. Dün LOWW uçuşunda son yaklaşmada 35-45 FPS arasına düşünce yine tepem attı. Neyi kısarsam kısayım 4xSGSS ile eklenti meydanlarda bir düşüş oluyor. İşinde en zevkli kısmı kalkış iniş. Orada perf. düşünce üzülmeden edemiyor insan.

Faruk Işık
02-12-2016, 07:21
Ah Faruk hocam ah....

Yapmışsın deli gibi bir makine. 2 aydır ayardan ayara dolaşıyorsun.

Yaw takılma bu kadar.. Ayarla 8xMSAA'a, 30 fps ile bol trafikli meydanlarda IVAO'da Vatsim'de (neresi kalabalıksa orada) takıl, bak keyfine... 737'e bin Madeira'ya uç, Ctesi öğleden sonraları 757 ile Kuzey Amerika tarafında bol trafikli bir Vatsim uçuşunun veya Dash-8'i çalıştırıp turbo prop keyfi ile bir Berlin-Londra IVAO uçuşu tat... hatta gözün yerse - bence bugüne kadar yapılmış en iyi addon muhteşem 777 ile Heathrow - New York yap.....

Eğer zamanın var ise bence bunu uçmaya ayır sevgili kardeşim...

Sonuçta P3D 64 bit'i gelene kadar çok da yapacak bir şeyin yok. 2-3 tık daha fazla net görüntü alırsın o kadar,

Sevgiler...

Burak Abi,
Haklısın valla ne diyeyim. Hemen hemen herşeyi hallettim gibi ama sadece eklenti meydanlarda inip kalkarken yadaşığım düşüş üzüyor son olarak beni. Birde onu çözsem tam oalcak . :)

Uçuşa devam tabi. Diyar diyar geziyorum 737'imle :)

Haluk Sarisel
02-12-2016, 07:49
Haluk Hocam,

Sabah sabah ümitlendim sayende. Temiz kurulum mu yaptın yoksa 3.3.5'ten güncelleme mi yaptın ? Birde bu FPS olayını hala anlamadım ben. Rica etsem kısada olsa İstanbul son yaklaşmada bir video çekip yollaman mümkün mü ? Herkes 30 - 40 FPS den memnunken ben niye olamıyorum bende mi sorun var anlamak istiyorum :) Bahsedilen şartlardaki FPS değerleri ile siz nasıl bir akıcıık alıyorsunuz ben nasıl bir akıcılık alıyorum karşılaştıracağım. Dün LOWW uçuşunda son yaklaşmada 35-45 FPS arasına düşünce yine tepem attı. Neyi kısarsam kısayım 4xSGSS ile eklenti meydanlarda bir düşüş oluyor. İşinde en zevkli kısmı kalkış iniş. Orada perf. düşünce üzülmeden edemiyor insan.

Revo Unistaller ile P3D'nin kökünü kazıyıp temiz, en son çıkan .zip dosyası ile kurulum yaptım. :)

30 FPS beni de çok rahatsız ediyor, yalan yok. Kamerayı çevirirken yaşanan o anlık takılmadan, tam akıcı olmamasından rahatsız oluyorum elbette; ancak bu kadar dolu ayarlarda, üstüne bu kadar eklenti yüklü iken P3D'den bu FPS'leri almak harika gerçekten. Gönül ister ki sabit 60 FPS ile tam dolu ayarlarda uçmayı; fakat bu hem elimizdeki ekran kartlarıyla hem de kullandığımız simülasyon programı ile mümkün değil. Şunu da belirtmeden geçmeyelim, X Plane bu konuda gerçekten iyi. XP11'deki İstanbul görüntüsü ise beni benden aldı. Yılbaşından sonra alınacaklar listesine koydum kendisini. :)

Video çekme işine gelirsek: Video çekerim, problem yok Faruk hocam; ancak tam verimli bir akıcılık sağlayamayabilirim. Büyük ihtimalle videoyu kaydederken FPS düşmesi yaşarım (FRAPS için bunu söylüyorum. Diğer kayıt programlarından bir haberim. :( )Ancak yine de "olsun" , "isterim" derseniz yarın bir video çekip koyayım. :)

Faruk Işık
02-12-2016, 09:18
Haluk Hocam hiç uğraşma video ile. Anladım ben durumu. Fark yok aldığımız görüntülerde. Bizimkisi avunmak kısacası 30-40 FPS ile. Aslında 40 FPS eğer VC'de mouse ile bakış açınızı değiştirmezseniz fena değil ama azcık kafayı çevirdiğinizde yaşanan o takılma insanı çok kızdırıyor :)

Eklenti durumunda dolayı X plane bana hala çok uzak ..
Bu arada SGSS olarak ne ayarlı sende ? GTX 1070 çökmüyor artık değil mi ? Çözdün mü o problemi ?

Selamlar.

Haluk Sarisel
02-12-2016, 11:04
SGSS 4X'te duruyordu; ama işten eve gidince artıracağım. Şu an için bir çökme yok çok şükür. Ancak söylemem gerekir ki sürekli bu ayarla uçma ihtimali yok. Çünkü OOM'nin sınırında uçuyorum böyle. Muhtemelen PMDG ile çöker. :( Ancak ayarları biraz düşürerek akıcı uçulabilir. :)

Gokhan Sonturk
04-12-2016, 15:41
Merhaba konuyu bugün okuyup vakıf olabildim, çökme problemi bende'de aynı şekilde mevcut ve can sıkıcı bir hal almaya başladı.Örnek vermem gerekirse , LTFJ - LROP uçuşu icra ederken uçuşun belli bir diliminden özellikle alçalma sırasında, arka planda windows uyarı sesi geliyor ve bunu özellikle kokpit dışı kamera açısını değiştirdiğimde yapıyor.Sonrasında ise kokpit içinden tekrar dışarı çıktığımda p3d kitleniyor ve crash oluyor.Detayları incelediğimde menus.dll hatası olarak gözükmekte ama maalesef bir çözümünü bulamadım.4790k 1070 strix 16gb ram ile aynı durumları yaşamak gerçekten çok can sıkıcı, fsxden bu yüzden p3d geçmiştim ama değişen bişey olmadı yine hata yine hata

Edit: Çökme sorunu tabiki pmdg 737 de söz konusu :)

Faruk Işık
05-12-2016, 07:21
Gökhan Hocam senin durum daha çok yazılımsal gibi duruyor. Bu yönde bir şeyler denesen ?
Ben özetle ekran kartındaki OC'yi kaldırarak çözdüm problemi. Açıksa sende kapatıp öyle bir dene istersen.

btuncel
05-12-2016, 19:54
Ben de tam v3.4 'ü deneyin diyecektim. Hiç başıma gelmedi çünkü bu versiyonda. v2.5 ve kısmen v3.0 ise başa bela idi... Mesela v3.3'te bu dertlerin çoğu gitmişti.

Neyse çözüldüğüne sevindim.

Kartı upgrade medeyim başlayacağım şu SGSS işine bakalım...

Faruk açtın başımıza bir dert...

Gokhan Sonturk
05-12-2016, 21:48
Gökhan Hocam senin durum daha çok yazılımsal gibi duruyor. Bu yönde bir şeyler denesen ?
Ben özetle ekran kartındaki OC'yi kaldırarak çözdüm problemi. Açıksa sende kapatıp öyle bir dene istersen.

Faruk hocam , bu sorun son bir kaç gündür var , hakikaten artık isyan moduna geçmek üzereyim ne FSX de ne P3D ağız tadıyla senelerdir uçamadım.Dünyanın ücretli yazılımını aldık , aldığımız yazılımlarla rezil oldum resmen, yarım saat önce bir uçuş yapayım dedim başladık ne zaman 10 bin feet altına iniyorum başlıyor arka planda uyarı sesi ve ilk kez out of memory hatası aldım.Mevcutta yaşadığım out of memory sorununu nasıl aşabilirim hiç bilmiyorum.Çözümü bilen varsa aktarabilirse sevinirim.İşin ciddi tarafı iyiden iyiye soğumaya başladım xplane 11 çıksın diye bekliyorum desem yeridir. :(