PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : X-PLANE 11 Kasımda çıkıyor...

Gokhan Sonturk
12-10-2016, 08:17
Selam Herkese,

X-PLANE 11 Kasım ayında satışa sunuluyor.Firma resmi sosyal medya platformlarından yeni bir video ile çıkışın gerçekleşeceğini duyurdu.

https://www.youtube.com/watch?v=4bpSR-AKncQ

Bluefire
14-10-2016, 17:06
Latest Screenshots for Xplane 11
http://www.pcsimulators.org/index.php/flightsimulators/xplane11

...bu arada ne kadar doğru olduğunu bilmeme kaide ile yabanci bir forumda okuduğuma göre pmdg 737 ve 747 versionunu XPlane icin geliştirecek!

Arno
15-10-2016, 02:28
Kerim bende J41 ve MD11 olarak duymuştum ama iki türlüsü de sevindirici,X-plane muazzam bir altyapıya sahip.

Bluefire
23-11-2016, 15:48
X-Plane 11 yeni bir video yayınladı. Videodaki Boeing Default 737!
http://www.x-plane.com/aircraft/boeing-737-800/

https://www.youtube.com/watch?v=Ov0Sm9GDha4&ab_channel=XPlaneOfficial

vikartindur
23-11-2016, 20:10
Muhteşem görünüyor!!

Haluk Sarisel
23-11-2016, 20:51
Ne yazık ki Türkiye'de OpenStreetMap projesine gönüllü destek verilmediği için herhangi bir şey beklemiyorum. Gene bomboş şehirler gene karanlık havalimanları olacak. Kendi ülkesinin gelişmesine destek vermeyen bir millete yabancı bir üreticinin destek vermesini beklemiyordum zaten. Halbuki XP ile neler yapılabilirdi... 🙁 Kendi başıma ne yazık ki buna yeteri kadar katkıda bulunamıyorum.

fatih.koz
24-11-2016, 01:28
... Kendi ülkesinin gelişmesine destek vermeyen bir millete yabancı bir üreticinin destek vermesini beklemiyordum zaten...

Sıkıntı nedir ?

Konu sadece simulatör ile ilgili ise toplam kullanıcı sayısı zaten nüfusa oranla çok düşük, bu küçük grubun içinde sadece X-Plane kullananlar haliyle çok daha az :( Hal böyle iken hangi desteği kimden bekliyorsunuz ve milletin geneline hitap eden bir cümleyle sitem ediyorsunuz ...

Konu Simulatör + OpenStreetMap altyapısının kullanıldığı navigasyon yazılımları ise burada da çok fazla bir destek bulamazsınız çünkü o programları kullananlar "sadece" kullanıcı, bakıyorlar ve verilerin doğru olmadığını görüp bu işi profesyonel olarak yapan firmaların güncel ürünlerine yöneliyorlar. (Belki katkıda bulunarak verileri düzeltebileceklerini bilseler, emin olun hepsi olmasa bile bir kısmı severek yardımcı olur ancak çoğu bundan habersizdir.)

"Yabancı üreticilerin" gelip ülkemizde sokak sokak dolaşıp harita çıkartmaları zaten mümkün değil, ülkemizde yasal olarak bu işi yapan firmalar var. Haliyle üreticiler gidip o firmalardan hizmet (harita) alıyorlar sorunları çözülüyor, yani burada da simulatör ya da açık kaynak kodlu OSM'yi düşünen yok (zaten düşünseler kendi ekmekleri ile oynamış olurlar).

Kullandığım dönemden bildiğim kadarı ile OSM'nin içinde çok güncel olmasa da ülkemizdeki birçok şehrin ana yol yapısı var, mutlaka eksikler vardır ve veriler eskidir buna itirazım yok ancak sonucun sizin belirttiğiniz kadar kasvetli olacağını da sanmıyorum açıkçası ...

Bu arada videodaki 737 NG dış görsel olarak gayet güzel, sistemsel olarak uçağa ilgi gösterilir ise (default ya da add-on 737 Classic tadında), X-Plane'in aerodinamik işlemesi ve ana yapısı sayesinde ciddi keyifli uçuşlar yapılabilir.

Keyifli uçuşlar

fatih.koz
24-11-2016, 01:46
https://www.openstreetmap.org/#map=7/39.143/35.425

Sizce bu veriler yeterli değil mi simulatör kullanımı için ? Üstteki Konya, alttaki Van ...

http://i.hizliresim.com/vXQXDz.jpg

http://i.hizliresim.com/1V2Voj.jpg

Eğer X-Plane OSM'den bu verileri alıp tümünü işlerse bence sistemlere fazladan yük bindirmiş olur (yolların çizilmesi, ışıklandırılması vs hepsi işlemci ve ram yükü olacaktır), kullanıcının kendi keyfine göre ayar yapmasına olanak tanırlarsa ya da bölge bölge bölüp aç/kapa/güncelle imkanı sunarlarsa görsel ve performans açısından kişiler kendi sistemlerine göre en ideali bulabilirler.

Haluk Sarisel
24-11-2016, 07:02
[Yorum kullanıcı tarafından silinmiştir.]

Haluk Sarisel
24-11-2016, 07:15
Forumu kirletmemek amacıyla yorumu sildim. İnşallah bir gün karşılaşırsak uzun uzun neden böyle düşündüğümü anlatmak isterim.

Saygılarımla.

fatih.koz
24-11-2016, 10:18
Okumadım ama forumun genel yapısına uygun değilse silmeniz iyi olmuş, özelden yazabilirdiniz oradan kendi aramızda sohbet ederdik sorun olmazdı :) Malum biliyorsunuz bu forumun en güzel yanı düşüncesel olarak farklılıklarımız olsa bile bunlardan sıyrılıp orta payda olan havacılık sevgimiz etrafında birleşerek buna odaklı paylaşımlar yapmamız ...

İkinci mesajımda yer alan örnek OSM verisi hakkında konuşabiliriz sanıyorum buradan, X-Plane'i takip ettiğiniz için soruyorum yanlış anlaşılmasın. Nasıl olur sizce mevcut OSM verisinin işlenmesi, bu konuda yapımcılardan hiç açıklama geldi mi, bilginiz var mı bu konuda ?

Ben OSM verisinin kullanılması olayını da aslında X-Plane'in eklenti desteği konusundaki eksikliğine bağlıyorum, yapımcı kendisi için eklenti üreten firmalar olmadığından kendi işini kendi yapmaya karar vermiş gibi duruyor :(

Haluk Sarisel
24-11-2016, 12:56
Okumadım ama forumun genel yapısına uygun değilse silmeniz iyi olmuş, özelden yazabilirdiniz oradan kendi aramızda sohbet ederdik sorun olmazdı :) Malum biliyorsunuz bu forumun en güzel yanı düşüncesel olarak farklılıklarımız olsa bile bunlardan sıyrılıp orta payda olan havacılık sevgimiz etrafında birleşerek buna odaklı paylaşımlar yapmamız ...

Olayların konudan sapacağını düşündüğüm için sildim. Asıl anlatmaya çalıştığım şey çok daha derin bir mevzu. Mesajla çözülecek gibi değil anlayacağınız. :D O yüzden bir gün denk gelirsek uzun oturmalı bir sohbet ile düşüncelerimi ifade etmeye çalışırım. :)

İkinci mesajımda yer alan örnek OSM verisi hakkında konuşabiliriz sanıyorum buradan, X-Plane'i takip ettiğiniz için soruyorum yanlış anlaşılmasın. Nasıl olur sizce mevcut OSM verisinin işlenmesi, bu konuda yapımcılardan hiç açıklama geldi mi, bilginiz var mı bu konuda ?

Ben OSM verisinin kullanılması olayını da aslında X-Plane'in eklenti desteği konusundaki eksikliğine bağlıyorum, yapımcı kendisi için eklenti üreten firmalar olmadığından kendi işini kendi yapmaya karar vermiş gibi duruyor :(

OSM verileri halihazırda X-Plane tarafından kullanılıyor zaten. Neredeyse tüm Avrupa (Özellikle Almanya) ülkelerinin tamamı, şehirlerini OSM ile çizebildikleri için şehirleri de X Plane'de bu şekilde gözüküyor. Ayrıca ücretsiz olarak World2Xplane adlı bir program ile OSM'den alınan tüm verileri (Yollar, binalar, elektrik direkleri vb. gibi) X-Plane'e aktarıp gerçek yer datası ile uçabiliyorsunuz. Yani OSM datası olan bir ülkenin insanı bahsi geçen program ile harita verilerini simülatöre aktarıp kendi sokağı üzerinde uçabiliyor. Ancak Türkiye'de ne yazık ki bu veriler eksik olduğu için şahsım adına X Plane'in pek bir güzel yanı kalmıyor.

OSM projesi gönüllülük esasına bağlı olan bir yapılanma olduğu için bu konuda LR'nin de yapacağı bir şey yok ve dediğiniz gibi talep de olmadığından yapımcılar hiç uğraşmıyorlar. Türkiye'de gerçek manada X-Plane kullanan 10 kişi çıkar mı bilmiyorum. :( Haliyle yapımcıların destek vermesini beklemiyorum. O yüzden şu an P3D ile devam ediyorum. Konya'nın üzerine geldiğimde boş arazi görmektense bina yapısı görmek ve DAHA KALİTELİ uçaklar ile uçmak bana daha cazip geliyor. X Plane'in Türkiye topraklarında yaygınlaşması için OSM dosyalarının, haritacılığın gelişmesi lazım. Aksi halde bu yapı ile devam edilirse XP20 bile çıksa Türkiye bomboş ve kapkaranlık olacak. :-/

fatih.koz
24-11-2016, 19:37
Ben sorumun cevabını aldım ... Haritaya bakınca düz mantık yeterli olur gibi gelmişti :( Olmuyorsa kötü tabii , zaten az olan kullanıcıların da tek başlarına tüm memleketi güncellemesi mümkün olmayacağına göre XP ülkemizde yalnızlığa/az kullanıcıya mahkum kalacak demektir. Avrupa'da havacılık kültürü bizden çok ileride olduğu için kullanıcı sayısı fazla, haliyle çeşitlilikte oluyor. Bir de genç nüfusun açık kaynak koduna ilgisi, teknolojiyle iç içe olan yaşamı düşünülünce günlük hayatta daha aktif olmaları (OSM güncellemeleri gibi) kaçınılmaz.

Diğer konuda inşallah bir gün denk gelir sohbet ederiz diyorum, keyifli bir muhabbet olacağına eminim ;)

Bluefire
26-11-2016, 00:29
X-Plane 11 Demo

http://www.x-plane.com/desktop/try-it/

kcomert
29-11-2016, 13:26
Merhabalar,
X-Plane 11 demosunu indirip deneme şansım oldu, özellikle gece görüntülerinin gerçeğe çok yakın olmasından, ve iniş yapmakta olan bir 747'nin arkasına çok yaklaşarak wake turbulence modellemesinin gerçekçiliğini gördüğümde bu simulatore geçmeye karar verdim.

Sormak istediğim şu;
1- Ortho4XP ya da G2XPL gibi programlarla photoreal scenery oluşturduğumda yollar, trafik ve evler yok oluyor mu? Bunları tekrar yerleştirmek için ilave bir işlem gerekiyor mu?
2- Türkiye'deki evler avrupa mimarisine göre belirlenmiş, Türkiye için bu kütüphaneyi değiştirmek mümkün mü?

Şimdiden teşekkürler,

Haluk Sarisel
29-11-2016, 16:56
1-Söylediğiniz programlarla yapılan dosyalar ana datadaki autogen yapısını siler. Eğer bina, yol vb. şeyler görmek istiyorsanız world2xplane programı ile OSM verilerini kullanarak autogen yapılarını oluşturabilirsiniz. Ancak ne yazık ki Türkiye'de OSM datası olmadığı için bu programı kullanarak bir şey yapmaya çalışsanız da binalar gözükmeyecek, sadece yollar ve elektrik telleri haritanızda yer alacaktır. Fakat Avrupa için (Almanya, İngiltere, Danimarka ve Norveç için özellikle) harika bir görüntü alabilirsiniz.

2-Ne yazık ki bunun pek bir imkanı yok. 😐

kcomert
29-11-2016, 19:08
Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Açıkçası X-Plane'den sonra P3D'ye dönmek çok mümkün görünmüyor... Ülkemizde zevkle uçmak için OSM projesinin Türkiye'de biraz daha gelişmesini beklemekten başka çare yok şimdilik.

Haluk Sarisel
29-11-2016, 20:34
Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Açıkçası X-Plane'den sonra P3D'ye dönmek çok mümkün görünmüyor... Ülkemizde zevkle uçmak için OSM projesinin Türkiye'de biraz daha gelişmesini beklemekten başka çare yok şimdilik.

İnanın 2 senedir bunun için çabalıyorum; ama nafile. 😔 Bir süre sonra P3D'ye geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Neden böyle demek istediğimi yaşadıktan sonra anlarsınız diye düşünüyorum. XP gerçekten güzel; ancak her şeyin sorunsuzca çalıştığı P3D inanın daha güzel. Kolay gelsin. 😊

kcomert
29-11-2016, 21:58
P3D son 2 yıldır sistemimde, profesyonel anlamda kullanıyorum. Ancak, XP'nin uçuş dinamiği çok iyi modellenmiş ve gerçeğe çok yakın.
Gerçek uçuşla kıyaslama yapma şansına sahip olan biri olarak söyleyebilirim ki; XP dışındaki programlar (P3D, FSX vb.) gözümde oyun seviyesine indi, simülasyon tabirini hak eden program X-Plane.

Bundan sonraki süreçte P3D sistemimde elbette duracak ancak asıl sim programım XP olacak.

Haluk Sarisel
29-11-2016, 22:44
Güvenin bana -hatta bu konu hakkında zamanında yazdığım fazla muhalif yazılara de bakabilirsiniz- bir süre sonra P3D eklentilerinin eksikliğini hissetmeye başlıyorsunuz. Özellikle ORBX benim için vazgeçilmez bir program. Dediğim gibi XP çık güzel. Sadece gece görüntüsü için bile kullanılabilir. Ancak gündüz... Sanki dünyadaki tüm insanlar yemyeşil tarla üzerine bina inşa etmişler ve hiç park vb. şeyler için çimento kullanmamışlar gibi. 🙁 Bir süre sonra bu görüntü beni çok rahatsız etti. İkinci rahatsız olduğum unsur ise genelde Ortho4XP'nin kullandığı Microsoft haritalarının Türkiye için yetersiz olmasıydı. Öyle ki İstanbul'da kaydedilmiş haritalar bile rengarenkti. Hal böyle olunca zikredilen programı kullandıktan sonra yüksek irtifalara çıkıp İstanbul'a baktığınızda bir renk cümbüşü görüyordunuz. Bununla beraber OSM datası tam olmadığı için koskoca İstanbul sanki yollardan oluşmuş bir şehir görünümünü alıyordu. Beni başlıca soğutan sebepler bunlardı. Olur da bir gün ORBX gelirse o zaman düşünürüm ana uçuş programımın XP olmasını; ancak şimdi zor gözüküyor. Ama derseniz ki "benim için dinamikler önemli, NGX'e, -adam gibi- Airbus'a binmesem de olur, görünüm pek önemli veya ben sadece yukarıdaki iletilerimde saydığım ülkelerde uçacağım" o zaman olur. Ancak Türkiye açısından ne yazık ki pek bir şey beklemeyin. Sizin şu an yaşadıklarınızı, söylediklerinizi inanın ben de söylüyordum. Ne demek istediğimi uzun süre kullanırsanız demek istediğimi anlarsınız.

Şunu da son not olarak her zaman belirttiğim gibi belirtmek istiyorum: MSFS/P3D'ye "ana" eklentilerin yarısı XP için gelse MSFS/P3D'nin inanın yüzüne bakan olmazdı. Saygılarımla. 😊

Haluk Sarisel
02-12-2016, 07:57
https://www.youtube.com/watch?v=cNjQb9HUT1o&feature=youtu.be

Haluk Sarisel
04-12-2016, 00:14
Şu ikisini de ekleyeyim buraya. Abimizin çektiği samimi bir video olmuş. :) Belirtmeden geçmek istemiyorum: v10 ile v11 arasında uçurum var. Gerçekten çok güzel olmuş. Umarım diğer şehirlerimiz de böyledir. :rolleyes:

1.

https://www.youtube.com/watch?v=brOL6FA5-4g&t=781s

2.

https://www.youtube.com/watch?v=czxS6-Ghj0I&t=616s

kcomert
04-12-2016, 23:18
Özellikle autogen binaların yerleşimi çok güzel, p3d'de rastgele serpiştirilmiş durumdan çok uzak, çok gerçekçi.

fatih.koz
05-12-2016, 08:23
Evet, İstanbul için herhangi bir ek çalışma yapılmadan tamamen standart veri işleme (vector, autogen) ile bu görüntü alınmışsa gerçekten çok güzel olmuş Xp11. Bu diğer şehirlerimizde de benzer görüntüler alabileceğimizin bir göstergesi olabilir, yok yapımcı İstanbul için kendince bir çalışma yapmış ise (biliyorsunuz FsX'te vardı genel bir elleme) diğer şehirlerde hüsran olabilir :(

Bu konudaydı sanıyorum, eğer XP11 mevcut OpenStreetMap verilerini alır işlerse tatminkar olabilir demiştim, umarım bu onun bir göstergesidir.

Arkadaşın anlatımı gerçekten çok samimi ve içten, biz dinlemeden bile izlesek anlıyoruz ama sesli keyifli oluyor, "Ağzına sağlık babacan" diyelim gönlü hoş olsun ;)

Haluk Sarisel
05-12-2016, 12:41
Evet, İstanbul için herhangi bir ek çalışma yapılmadan tamamen standart veri işleme (vector, autogen) ile bu görüntü alınmışsa gerçekten çok güzel olmuş Xp11. Bu diğer şehirlerimizde de benzer görüntüler alabileceğimizin bir göstergesi olabilir, yok yapımcı İstanbul için kendince bir çalışma yapmış ise (biliyorsunuz FsX'te vardı genel bir elleme) diğer şehirlerde hüsran olabilir :(

Bu konudaydı sanıyorum, eğer XP11 mevcut OpenStreetMap verilerini alır işlerse tatminkar olabilir demiştim, umarım bu onun bir göstergesidir.

Arkadaşın anlatımı gerçekten çok samimi ve içten, biz dinlemeden bile izlesek anlıyoruz ama sesli keyifli oluyor, "Ağzına sağlık babacan" diyelim gönlü hoş olsun ;)

En büyük korkum benim de İstanbul haricinde bir yapılanma olmaması. Çünkü XP10 serisinde bunu yapmışlardı. Ankara, İstanbul ve İzmir haricinde diğer illerde yeller esiyordu. :( Eğer gerçek manada mevcut yollar kullanılıp rastgele "autogen" yerleştirildiyse çok güzel bir görüntü ortaya çıkmıştır ve ümit ediyorum ki öyledir. En azından 777 uçuşlarını XP11 kullanarak yapabilirim (PMDG sahibi olmadığım için). Yılbaşından sonra satın alacağım zannedersem. Hem o zamana kadar uçaklar da uyumlu hale gelir diye düşünüyorum. Ama genel olarak gerçekten hoşuma gitti. PMDG'de bu alanlara yavaş yavaş yönelmeye başladı. Biraz daha destek alabilirse LR, bir çok firmanın bu sim için programlar, eklentiler çıkaracağını düşünüyorum. Bakalım zaman neler gösterecek. :)

fatih.koz
05-12-2016, 15:50
Acaba diyorum, o samimi videoyu hazırlayan kişiye birkaç küçük (gözden uzak) şehirde yüksekten uçuş yapmasını rica etsek bize nasıl cevap verir ?

Böylece Xp11'in memleketi nasıl işlediğini de görmüş oluruz, atıyorum Konya - Samsun - Van - Erzurum - Malatya ;) Kısa kısa kalkış yapıp yükselse şehirleri görsek yeter bize.

Ben ümitliyim, bence güzel bir sonuç çıkacak ortaya ...

btuncel
05-12-2016, 19:51
Hepsinden gayri PMDG isterim ben. iFly da tercihimdir.

Bir de sağlam 777 olursa bir de son olaraktan FSLabs A320'i de gerekir tabi...

Bunlardan sonra P3D'e bakarsam namerdim.

Haluk Sarisel
05-12-2016, 22:09
1.28'ten sonra gördüğüm Dubai manzarası karşısında büyük illerimiz dışında pek bir şey beklemem gerektiğini düşünmeye başladım. :(

https://www.youtube.com/watch?v=bL0oTeVDcYI

fatih.koz
06-12-2016, 19:21
Evet, sadece yollar var :( Demek ki İstanbul'a özel bir ilgi gösterilmiş ... Sağlık olsun, düşündüğümüz gibi olsa şahane olurdu lakin yine olmadı.

Haluk Sarisel
07-12-2016, 06:49
Evet, sadece yollar var :( Demek ki İstanbul'a özel bir ilgi gösterilmiş ... Sağlık olsun, düşündüğümüz gibi olsa şahane olurdu lakin yine olmadı.

Muhtemelen İstanbul'u harita şirketlerinden birinden satın alıp oluşturdular. Daha görmedim diğer şehirleri; ama %95 hüsran olacak. :( OSM'in önemi burada ortaya çıkıyor. Sağlık olsun...

Gokhan Sonturk
07-12-2016, 19:02
istanbul güzel gözüküyor bence sizce ?

https://www.youtube.com/watch?v=cNjQb9HUT1o

Haluk Sarisel
07-12-2016, 19:45
istanbul güzel gözüküyor bence sizce ?

https://www.youtube.com/watch?v=cNjQb9HUT1o

Güzelliğine sözümüz yok zaten. Ancak diğer şehirlerimiz %95 bomboş olacak (yani havalimanı hariç hiçbir yapılanma [autogen] olmayacak). Öyle olunca sıkıntı oluyor zaten. Yoksa XP'yi seviyorum zaten. :( Daha dediğim gibi kullanmadım; ama tahminlerim hüsran olacağı yönünde.

Gokhan Sonturk
07-12-2016, 20:10
Eğerki orbx , pmdg , ve aerosoft ve diğer 3d party yazılım üreten şirketler ( başka kalmadı zaten :) ) uygulama çıkarırsa çoğu kullanıcı xplane geçer.Ben yıldım p3d hatalarından verem edecek yakında, dua ediyorum bu saydığım şirketler yazılım üretsinde kurtulalım 32 bit p3d işkencesinden :(

Haluk Sarisel
07-12-2016, 22:49
Eğerki orbx , pmdg , ve aerosoft ve diğer 3d party yazılım üreten şirketler ( başka kalmadı zaten :) ) uygulama çıkarırsa çoğu kullanıcı xplane geçer.Ben yıldım p3d hatalarından verem edecek yakında, dua ediyorum bu saydığım şirketler yazılım üretsinde kurtulalım 32 bit p3d işkencesinden :(

+1

TC-BHN
08-12-2016, 13:46
Muhtemelen sisteminizde çakışan uygulamalar yada çakışan parçalar var,bir uyum sorunu olduğu belli,ne fsxte ne de P3D de bugüne kadar bir kere bile uçuşum donmadı,kesilmedi.(win7 ve win10)(orbx,active sky,sayısız scenery,payware uçaklar yüklü halde iken)
Sorunu birazda derinlerde aramak lazım,hardware kısmınıda parça bazında incelemek bence önemli.

Captainstevevai
11-12-2016, 15:02
Bugün "xplane 11" demosunu indirdim. Kurduğum makine "mac mini 2012" (ekran kartı yok dahili hd4000 graphics mevcut) Böyle yetersiz mir makinede denemek doğal olarak bütün görsel ayarlardan mahrum kalmak olsada izlediğim videoların etkisiyle heyecanlandım.
Öncelikle uçuş dinamiği ve uçakların havadaki davranışları olağanüstü. Mesela kumanda cevapları havadaki hareket hissini kullanıcıya hissettiriyor desem abartmış olmam galiba.
Sadık fs kullanıcılarının(kendimde dahil) başka bir platforma geçmeme gerekçelerinden en büyüğü eklenti desteği; Xplane11 bu konuda önyargıları giderecek şeyler barındırıyor bünyesinde.
Örneğin "fs" için kamera eklentileri ile yapılmaya çlışılan "touch down" external shaker gibi efektler kendi bünyesinde çok kaliteli bir şekilde barınıyor. Doğal olarak kamera eklentileri ihtiyacı ortadan kalkıyor diyebilirim.
Hava durumu düzenleme arayüzü gördüğüm en kolay ve anlaşılır editör diyebilirim ve uçuş esnasında manzara birçok environment eklentileri ile yarışır durumda.(sadece yağmurda yerlerin ıslanmaması ve kokpit camına yağmur değmemesi dikkatimi çekti, beta olmasından dolayı düzenlenecektir diye düşünüyorum) Güncel hava durumu online olarak nasıl aktarılıyor menüde bulamadım.
Scenery ve AFCAD konusunda "fs" ile arasında fersah fersah gelişmişlik farkı var. 3500 adet 3D modellenmiş hava alanı terminal mevcut(istanbul da dahil diğer büyük şehirler varmı bilmiyorum, demo olduğu için KSEA dışındaki heryer deniz görünüyor) Modellenmiş meydanların yanında 3D ibaresini görebilirsiniz.
Mesela LTBA G106 dan başlamak istiyorsunuz. uçuşa başlamadan önce görsel bir arayüzden (ground chart gibi) noktayı seçebiliyorsunuz.
Meydanlarla ilgili en bayıldığım konu ise Pistlerin eğimleri olması ve koşarken bu eğimlerin kokpitte hissedilmesi. Bazen zıplattığı anlar dahi oluyor. Bunu dezavantaj olarak görmüyorum çünkü birçok (gerçek) kaptanın bahsettiği koşarken rotate 'e kadar dümeni bir miktar ittirme meselesi ilk defa bu simulasyonda işime yaradı. Bu gibi en temel gerçeklik detayları benim için FMC deki bir sayfanın detayından daha önemli. Belki bazıları için önem önceliği değişebilir.
Uçaklara gelecek olursak C172( carenado seviyesinde) 737-800 ve 747-400(PMDG seviyesinde) MD82(maddog dan daha iyi diyebilirm) diğerlerinede göz gezdirdim hepsi olağan üstü görsel tasarıma ve detaylı modellemelere sahip. FMC MCP koordinasyonunda hiçbir problem yok ve manevra tarzı payware uçaklar düzeyinde(xplane nin uçuş dinamiği ile birleşince dahada üstün hatta)
Kısa süre içerisinde gözlemleyebildiklerim bu kadar, aşağıdaki videoda daha detaylı anlatıyorlar. ORBX,PMDG vs vs... veda ettirir.
Bence payvare bağımlılığını(ground service çok güzel) ortadan kaldıran derli toplu kendisini online olarak güncel tutan modern yazılım mimarisine sahip bu platform, "fs" i gömer diye düşünüyorum ve sağlam bir kasa toplayıp, simulator eklentileri ile boğuşmadan tek tıkla kokpite oturayım diye düşünüyorum.
https://youtu.be/8VUS7mYriNk

paranoiac
12-12-2016, 19:30
https://www.precisionmanuals.com/img/product/lightbox/XPdc6/pmdg_dc6xp_freighter.jpg

DC6 P3D için gelmeyecek sanırım. Kampanyalı ucuza denk getirirsek uçakla beraber, bu uçak için alınabilir kendi adıma.

Enes Tunc
13-12-2016, 10:21
"The new autogen is based on Germany right now, but more regional differences are planned for updates." forum sayfasında şöyle bir yazı okudum, tahmin ederim ki İstanbul için autogen güncellemesi gelecektir. Anadolu'ya serpiştirilir hoş olur :)
Saygılar

mavi
14-12-2016, 08:49
Dün demo sürümünü indirdim. Deneme şansım olmadı ama sadece programı açtım ve açılış ekranı ile bir kaç küçük şeye baktım.
Programın açılış süresi, son derece kısa. Gerçi üzerinde hiçbirşey yüklü değil ama dikkate değer bir kısalık söz konusu, diğer taraftan grafikleri "ham" halinde bile göz alıcı. Eğer cidden tüm dünya için bu derece ise ne ORBX e gerek duyar, ne de başka eklentiye. Şu ana kadar bu konuda yazılanlara katılmamak imkansız.
Default Cessna kesinlikle paralı Carenado ürünleri seviyesinde (daha iyi bile olabilir!)
Kullanıcı arayüzü gayet düzenli ve net.
Hava ve gökyüzü görselleri (baktığım süre çok sınırlı olmasına rağmen) göz alıcı. Ne "REX" ne de başka bir eeklentiye ihtiyaç hissetirmeyecek derece ve fog/haze efekti çok etkileyici. Bu yazılımın dx desteğinden de güzel istifade ettiğinin işareti sanırım.
On-line hava durumunu nasıl alıyor ve içe aktarıyor bilmiyorum. O kadar kurcalama zamanım olmadı. Eğer buda çözülmüş ise veya sadece bu işe yarayan bir ilave yazılımla harika olur.
Yurudumun tamamı ne durumda bunu demo dan öğrenme şansımız yok. Ama default ta dahi biraz birşeyler varsa, tereddütsüz gelecek x plane de derim ve PMDG nin bu platforma ürün vermeye devam etmesini dört gözle beklerim.

Bluefire
14-12-2016, 21:09
Gerçekten cok başarılı bir ürün oldu. Yeni UI başka bir hava katmış...özelikle sim içindeki Kamera bölümü muhteşem.
Online Hava için "Weather Settings" bölümündeki sol altdaki şık "Match real world conditions" Aktif edebilirsiniz

5321

Eklenti Hava için:
http://store.x-plane.org/xEnviro_p_551.html

Ve hala yapım aşamasında olan Sky maxx pro V4:
http://forums.x-pilot.com/forums/topic/11740-skymaxx-pro-v4-announcement/

Bunlarda bir kaç kare:

5322

5323

5324

5325

5326

btuncel
14-12-2016, 21:19
Selam,

GÖrüşler için teşekkürler, kafam karışmaya başladı.

"default 737 PMDG seviyesinde" cümlesini açabilir miyiz?

fatih.koz
14-12-2016, 22:31
Bende o kısma takılıp duruyorum ...

Çok açık ve net yazayım, benim için bulut - deniz - yeryüzü kaplaması - meydan görsel güzelliği çok önemli değil, sadece ikincil derecede seçim kriteri olur ... Simulatör kullanmaktaki ana keyfi uçağın sistemsel özellikleri, gerçeğine uyumu ve performansı (pc'deki performansı değil, gerçek takeoff - climb - landing performans değerlerini kastediyorum) ile alıyorum. Bir başka deyiş ile görselci değil prosedürcüyüm :)

Eğer X-Plane ile 737 kullanırken PMDG ya da iFly tadında bir uçağa hiç zahmete girmeden sahip olacaksam gidip direkt alayım, vay efendim eklentisi yokmuş, meydanlar default kalmış, şehirler boşmuş bunları dert etmem. ( XP'nin uçak aerodinamikleri konusundaki başarısı zaten belli, bunu sorgulamıyorum)

Vakit bulsam demoyu indirip deneyeceğim lakin onda da nasıl kısıtlamalar var incelemedim henüz :(

[ Dip Not : Kendi sitesinde XP10'u alanlara XP11 bedava verilecek diyordu, halen devam ediyor mu bilemiyorum ancak bu güzellik Steam satışlarında yok aklınızda bulunsun ]

paranoiac
15-12-2016, 02:02
Default 737 PMDG seviyesinde olsa bile... P3D ve FSX'de bulamadığımız veya sistem ve kokpit realizmi zayıf uçakların gelişmiş XP versiyonları olursa, XP de satın alıp kurar insanlar. Harddisklerin kapasitesi çok arttı artık. Bir uçak için P3D kullanılır, diğer uçak için XP.
Halen FS9'da çalıştırdığım YS-11, BAC-1-11 gibi uçaklar var. Bunları XP'ye uyarlasalar keşke. BAC ile GPS olmadan vor to vor uçuşun keyfi yeryüzü kaplamalarına değişilmez benim için. XP için sağlam bir DC-9 yapsalar mesela. Ne FS9'da, ne de FSX-P3D'de bana göre düzgün bir DC-9 yok mesela. Şöyle sağlam bir 737-100&200 olsa. Cargo modeli :)
http://www.nunatsiaqonline.ca/pub/photos/alasdair_mclennan.jpg
Bunları asıl PMDG seviyesinde modelleyip koysunlar hemen alayım. :)

VuLTuRe
15-12-2016, 02:35
Cok iyi bilmiyorum veya kullanmadim ancak ixeg 737 xplane 10 icin olan surumu 11 de duzugn calisiyor bu videoya gore ve bence tatmin edici. Aklim kaymaya basladi benim de.

Ancak bu akiciligi alanlarda 800$ lik kartlar takip bu sonucu aliyorlar. Hicbir zaman o kadar pahali bir yatirim yapacagimi zannetmiyorum

https://www.youtube.com/watch?v=RckfT8MlnMM&t

Bluefire
15-12-2016, 03:07
Öncelikle XP11 deki Kisitlamalar:

- Ana Meydan Seattle (Büyük Liman olarak) ver bir kac kücük Limanlar da mevcüt. Diger Limanlarida secme Hakkiniz var, ama Sim´i baslatdiginizda denizin
ortasinda bulursunuz kendinizi.

- 15 dakikalik bir ucus yapma Hakkiniz var. Daha sonra Satin alma optionu Ekrana geliyor.

- 6 dan fazla Ayri Ucak Modeli ve boyamalar mevcüt.
737-800, 747-400, MD80, Cessna 172, Sikorsky S-76 Helikopter, Beechcraft Baron 58 / King Air C90B bunlardan bir kaci.

Ayarlar:

Bilgisayariniz ve Ekran Kartiniz ne kadar güclü ise ayarlari o kadar yüksek tutabilirsiniz, orta ayarlar yetiyor bile. Ama lakin FPS lerden dolayi yine sikinti cikabilir.
Su an beta sürünümde, ve FPS ile alakali calismalar xplane tarafindan halen devam etmekte ve güncellenmektedir.

Boeing 737-800 e gelirsek...dis Modeli zaten PMDG ye tas cikarir keza Kokpit. Sahsen Cold and Dark dan zaman Kisitlamasi oldugu icin hic denemedim.
Ama Bazi videolar Youtube da mevcüt. FMC calisir vaziyetde ama fazla detaya girmedim. Oto Pilot da herhangi bir sorun ile henüz karsilasmadim.
Ucagin Kullanisi ise size bam baska bir Hava katiyor sadece Boeinge özel degil genel anlamda.

Joystick bölümünde ise sizin su an Kullandiginiz hangi Marka ise onun resmi cikiyor Ekrana ve Joystickteki bütün kumandalarinda birer numara veriliyor.
Ve bu numaralardan Ucagin hangi kumanda bölümünü istiyorsaniz ekleyebilirsiniz. Örnek olarak 1 numaraya Flaplari kademe kademe ac...2 numaraya Flaplari
kademe kademe kapat, 3 numaraya Trim, 4 numaraya Nosetriller misal olarak konumunu verebilirsiniz...

Son olarak...herkese Demoyu tavsiye edebilirim, denemekte fayda var.

paranoiac
15-12-2016, 03:31
Cok iyi bilmiyorum veya kullanmadim ancak ixeg 737 xplane 10 icin olan surumu 11 de duzugn calisiyor bu videoya gore ve bence tatmin edici. Aklim kaymaya basladi benim de.

Ancak bu akiciligi alanlarda 800$ lik kartlar takip bu sonucu aliyorlar. Hicbir zaman o kadar pahali bir yatirim yapacagimi zannetmiyorum

https://www.youtube.com/watch?v=RckfT8MlnMM&t

Bilmiyordum böyle bir 737 classic olduğunu XP için. Muhteşem gözüküyor. Çok olumlu yorumlar almış Avsim'de.

Enes Tunc
15-12-2016, 14:11
Xp10 vs p3d karşılaştırmasını p3d'ye yapılmış haksızlık olarak görürken, xp11 vs p3d karşılaştırmasında xp11'e yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Tabiki de yazılım çok yeni olduğundan alışma süreci olsun, acaba mı?" sorularının hepsi normal. Ben bu sorularınıza kısmen açıklık getirmeye çalışayım; Grafik anlamında yorum yok gtx400 üzeri ekran kartınız ve kartınızın 2gb belleği varsa görüntü donatılmış p3d nin üzerine çıkıyor. Benchmark uygulayarak işlemcinin ram'in ve ekran kartının eşit şekilde kullanıldığını gördüm. Ortalama fps 30-45 ancak inanın görüntü çok akıcı hala aklınızda soru işareti varsa performans adına demo sürümünü mutlaka kurun, görüntü de xp puanım 10/10, gelelim uçak fiziğine; kaptanlarım, default uçaklar bile bir çok payware p3d uçaklarına göre bariz farkla iyi durumda, dünkü uçuşum London Heathrow- Istanbul Ataturk oldu, Heathrow'da hava kapalı ancak yağış yoktu, Istanbula geldiğimde hava güneşliydi, çarpraz rüzgar alarak 737NG ile yaklaşıma devam ettim. Piste yaklaştığımda kule bana bird strike uyarısı yaptı, ben dinamikleri görmek adına go around yerine piste yaklaştım. Rüzgar sert olduğundan teker koymaya 20ft kala go arounda çıktım. Çıktığım anda kuş saldırısına uğradım sol motorda hasar oldu ancak rölantide çalışıyordu yine default ATC ile acil inişimi başarıyla gerçekleştirdim. Bu uçuş tecrübesinde kendimi mükemmel hissettim. Sonunda doğru kararın LR XP11 olduğuna kanaat getirdim, işte bu dedim(XP10 için aynı şeyleri söylemek mümkün değil 737NG PMDG seviyesinde değil kesinlikle, lakin görüntü olarak payware uçuyormuş gibi hissedebiliyoruz, default uçağı cold&dark pozisyonundan shoutdown pozisyonuna kadar başarılı şekilde getirebiliyorsunuz, ancak tekrar söylemek istiyorum PMDG detayını beklemeyin ne fmc den ne uçaktan. Cessna %95 fonksiyonel kullanılabilir görüntü olarak tatmin edici bir uçak sadece o olsa bile uçuş keyfini fazlaca yaşayabiliyorsunuz.
Sonuca gelecek olursam bilmediğim teknik detaylar elbette vardır ancak Beta olmasına rağmen ve ben 3 yıllık fsx /p3d kullanıcısı olarak simulasyona bakış açım değişti, ileride ne olur ne biter bilmiyorum lakin XP11 için büyük şirketlerin çalışacağı gerçek, LR ile mail görüşmelerim sonucu sonraki güncellemelerde Türkiye için objeler autogen geleceğinin sözünü aldım. XP11 p3d yi geçecek görünen köy kılavuz istemez.
Saygılarımla
Enes TUNC

mavi
15-12-2016, 14:48
Selam,

"default 737 PMDG seviyesinde" cümlesini açabilir miyiz?

Bu yorumun PMDG ye büyük haksızık olacağı kanaatindeyim. Yorumu yapan arkadaşımız bellki X11 in default uçaklarının çok başarılı olduğunu betimlemek istemiştir diye düşünüyorum.
Ancak kafanız bu konuda net olsun. Öyle bir duurm yok. Fakat X11 çok başarılı ve kanımca önü açık.
Demo sürümünü mutlaka deneyin derim. 6.5 GB lık bir program olsa olsa kota sorunu yapar, başka bir sıkıntı çıkarmaz.
Tavsiyem: Deneyiniz, pişman olmayacaksınız.

Serhan

Haluk Sarisel
15-12-2016, 16:13
Size bir az şekerleme atayım. Bu başlık üzerinde paylaştığım, Türk ağabeyimizin çektiği videonun sahibinden istedim görüntüleri. Evet havalimanlarımızda bir değişiklik yok; ama şehir yapısı değişmiş gerçekten. :o

KONYA:

1.

http://i.hizliresim.com/LZ3vr1.png

2.

http://i.hizliresim.com/r690rM.png

3.

http://i.hizliresim.com/77vBzv.png

4.

http://i.hizliresim.com/PnM79Q.png

5.

http://i.hizliresim.com/g2oPa2.png

TRABZON:

1.

http://i.hizliresim.com/ZMdnWV.png

2.

http://i.hizliresim.com/o07y29.png

3.

http://i.hizliresim.com/VPYBAv.png

Haluk Sarisel
15-12-2016, 16:20
İş yoğunluğundan dolayı konuya uğrayamadım; ancak X Plane 10 ile saatlerce uçuş yapmış bir kişi olarak, çok bariz yapılanma farkları olduğunu söylemem gerekiyor. Yukarıda gördüğünüz Trabzon, XP10'de mevcut değildi. Hakeza bu durum Konya için de geçerli. Hüsran olmadığına gerçekten çok sevindim. Dolarda hoplamalar biraz durulsun o zaman alırım. Bir sürü payware uçak boşa gidecek yoksa. :)

Bluefire
15-12-2016, 16:33
...anlasilan rekabet baya kizisacak:

Top Secret Projects

Now to the juicy stuff! Next year we have a number of top-secret projects being started. All of these are big budget, big investment, risky, adventurous and a little bit scary for us. I know I am going to sound deliberately vague, but understand we are investing deep into six figures for these initiatives so it's important to keep things within the company for now. Don't worry, I think you know how much we as a team love showing you new stuff, so things will be revealed soon enough.

Project A - Massive. A huge investment in new tech, new tools, new apps and new staff. It will surprise many of you, and delight you all. It will focus on both Europe and North America. It will perform like nothing you have experience in your simming life. It will support VR. It will be a VFR flyer's wet dream. It will be sold on OrbxDirect. Oh, and it will be 64-bit.

Project D - The evolutionary next step. Another big $ commitment, worldwide coverage, new tech, new experiences, a strong partner and an established record. Oh, and it will be 64-bit.

Project P - Our continued commitment to our strongest platform and it has a huge backing. More refinement, more performance, more destinations from Orbx than ever before. An old friend gets better, faster, stronger, bigger. Oh, and it will be 64-bit.

Project X - The surprise package. The dark horse. A big $ R&D commitment. Orbx quality where it's needed the most so things finally get to truly shine. Oh, and it's 64-bit.

Project O - Introduced in 2016 this will become your go-to for all things Orbx with more stability, more features, better performance, and continued development so it never gets stale.

http://www.orbxsystems.com/forum/topic/127182-orbx-2017-roadmap/?_fromLogin=1 sadece üye olanlar icin

http://www.avsim.com/topic/499655-some-interesting-info-from-the-2017-orbx-roadmap/

Tahminler su sekilde olabilir. Bakalim zaman ne gösterecek.

Project A = Aerofly
Project D = DTG
Project P = P3D
Project X = X-Plane

fatih.koz
15-12-2016, 16:45
Size bir az şekerleme atayım. Bu başlık üzerinde paylaştığım, Türk ağabeyimizin çektiği videonun sahibinden istedim görüntüleri. Evet havalimanlarımızda bir değişiklik yok; ama şehir yapısı değişmiş gerçekten. :o

KONYA:

1.

http://i.hizliresim.com/LZ3vr1.png

2.

http://i.hizliresim.com/r690rM.png

3.

http://i.hizliresim.com/77vBzv.png

4.

http://i.hizliresim.com/PnM79Q.png

5.

http://i.hizliresim.com/g2oPa2.png

TRABZON:

1.

http://i.hizliresim.com/ZMdnWV.png

2.

http://i.hizliresim.com/o07y29.png

3.

http://i.hizliresim.com/VPYBAv.png

Görseller benim düşündüğüm gibi çıktı ki bu sevindirici ...

OSM verileri ile yollar oluşturulmuş, çevresine de "random" Alman mimarisi ile evler ağaçlar vs. gelmiş ... On numara değil ancak hiç olmamasından bin kat iyidir :)

Ben demoyu dün gece yatarken indirdim, biraz test edeceğim ancak sabah işe gitmeden öylesine açtığımda görsel ve açılış performansı güzel geldi gözüme. P3D'yi bırakmam XP11 çıktı diye ancak XP11'i alıp üzerine 737 Classic ekleyerek çok sevdiğim ve özlediğim -400 uçuşlarımı yaparım, bundan da keyif alırım.

Şu an için "default xp11" meydanlarının bence en büyük eksiği park yeri olmaması , illaki bizim afcad tarzı bir minik yazılımla buna müdahil olmamız gerekecek sanırım çünkü resimdeki Trabzon'da ben taksi yolunda durup motor çalıştıramam , asabım bozulur ;)

İleride belki XP11 64bit ile P3D v4 64bit'i kıyaslarız, şu anki mevcut sürümleri kıyaslamak bence de çok doğru değil çünkü platform farkı var. XP11 64bit'in güzelliklerini kullanarak görselde ve dinamiklerde öne geçecek bu kesin, LM buna nasıl karşılık verecek ona bakmak lazım.

Keyifli denemeler, emniyetli uçuşlar

Gokhan Sonturk
15-12-2016, 19:03
Xplane 11'e geçmek için sanırsam nedenlerimiz artıyor yada artacaktır.Bir kaç post önce orbx vb uygulamalardan birkaçı xplane için çalışmaya başlarsa süper olur demiştim.Orbx ve fsfx şirketleri xplane için çalışmalara başlıyorlar.Resmi Facebook adreslerinde duyurularını yaptılar.

5328

5329

Enes Tunc
15-12-2016, 20:02
Xplane 11'e geçmek için sanırsam nedenlerimiz artıyor yada artacaktır.Bir kaç post önce orbx vb uygulamalardan birkaçı xplane için çalışmaya başlarsa süper olur demiştim.Orbx ve fsfx şirketleri xplane için çalışmalara başlıyorlar.Resmi Facebook adreslerinde duyurularını yaptılar.

5328

5329

Kesinlikle hocam XP11 proje üretmeye değer bir yazılım oldu. Başta PMDG, orbx, fsfx ve LR'de bu bağlamda çalışmalar yapacaktır ki ben yazılımın şu ana kadar tek eksik yönünün anlık hava durumunun bulunmaması olduğunu düşünüyorum.

Gokhan Sonturk
15-12-2016, 20:23
Rex bu alanda boşluğu yakalarsa ki yakalayacaktır, muhtemelen bende varım xp11 için diyip belkide yeni çıkacak 3d force ürününü xp11 için convert ederek piyasaya sunacaktır.PMDG mutlaka ve mutlaka olacaktır ümidim var.PMDG'de gelirse ozaman ciddi anlamda p3d için yolun sonu olur.

btuncel
17-12-2016, 20:30
Project P - ..............Oh, and it will be 64-bit.

Pek inanasım gelmedi.

Haluk Sarisel
17-12-2016, 21:39
XP10 kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki LR, 5 yılda çok fazla şey öğrenmiş. Özellikle optimizasyon durumu harika hale gelmiş. En uç özelliklerde, her yer bina doluyken 45 FPS altına hiç düşmüyorum. Dileğim olan 0 kasıntıyla İstanbul'a tam dolu ayarlarda inmek hayali, XP11 ile gerçek oluyor.

XP10'de ana meydanlarımızda bile olmayan bina datası, şimdi Batman'da dahi var. XP10'i bırakmamın tek sebebi bu bina yapısının eksikliğiydi ve şimdi uçakların uyumlu hale gelmesiyle tekrar X Plane'e dönmeyi düşünüyorum.

Bu alanda yatırım yapmaya başlayan PMDG ve Aerosoft gibi büyük üreticiler varken ORBX'in bu işin ekmeğini yemeyeceği fikri mantıklı gelmiyor. Kaldı ki PMDG, resmî olmasa da, 737 ve MD-11 çıkartmalıyı planladığını "sızdırdı" (doğru mudur değil midir bilmiyorum). İkincisi forumumuzda bile X Plane'in bu kadar yankı yaratacağını tahmin etmiyordum. Bu alanda bile değişikliğin olduğunu görebiliyoruz. Bununla beraber Avsim gibi forumlarda da P3D'den sıkılan çok insan görüyorum.

Ben dahil insanların MSFS/P3D platformunda kalma sebebi tamamen PMDG, ORBX vb. firmalar. Bunun haricinde insanların inancı 32 bitlik bir programın devamının gelmeyeceği yönünde. Umarım yanılırım da tam manasıyla bir karşılaştırmanın yapılması mümkün olur.

İnancım X Plane sektörüne çok daha fazla yatırım yapılacağı yönünde. Umarım da öyle olur. Bu yüzden ORBX'in geleceği yönünde ümidim çok.

Gokhan Sonturk
17-12-2016, 22:45
XP10 kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki LR, 5 yılda çok fazla şey öğrenmiş. Özellikle optimizasyon durumu harika hale gelmiş. En uç özelliklerde, her yer bina doluyken 45 FPS altına hiç düşmüyorum. Dileğim olan 0 kasıntıyla İstanbul'a tam dolu ayarlarda inmek hayali, XP11 ile gerçek oluyor.

XP10'de ana meydanlarımızda bile olmayan bina datası, şimdi Batman'da dahi var. XP10'i bırakmamın tek sebebi bu bina yapısının eksikliğiydi ve şimdi uçakların uyumlu hale gelmesiyle tekrar X Plane'e dönmeyi düşünüyorum.

Bu alanda yatırım yapmaya başlayan PMDG ve Aerosoft gibi büyük üreticiler varken ORBX'in bu işin ekmeğini yemeyeceği fikri mantıklı gelmiyor. Kaldı ki PMDG, resmî olmasa da, 737 ve MD-11 çıkartmalıyı planladığını "sızdırdı" (doğru mudur değil midir bilmiyorum). İkincisi forumumuzda bile X Plane'in bu kadar yankı yaratacağını tahmin etmiyordum. Bu alanda bile değişikliğin olduğunu görebiliyoruz. Bununla beraber Avsim gibi forumlarda da P3D'den sıkılan çok insan görüyorum.

Ben dahil insanların MSFS/P3D platformunda kalma sebebi tamamen PMDG, ORBX vb. firmalar. Bunun haricinde insanların inancı 32 bitlik bir programın devamının gelmeyeceği yönünde. Umarım yanılırım da tam manasıyla bir karşılaştırmanın yapılması mümkün olur.

İnancım X Plane sektörüne çok daha fazla yatırım yapılacağı yönünde. Umarım da öyle olur. Bu yüzden ORBX'in geleceği yönünde ümidim çok.

Az önce Orbx Face sayfasına tekrar göz gezdirdim, bir önceki posta istinaden yorumlara baktım ve panayır havasına dönmüş yorumlar.Herkes inanılmaz , sonunda , harika gibi yorumlar yapmış orbx xplane başlangıcına, rex , pmdg belki fslabs bile xplane için çalışmalarına başlayacaktır.İnsanlar, xplane 11 için bu kadar güzel yorumlar yapacağını kestiremiyordu (yapımın bu kadar güzel olacağını kimse tahminde etmiyordu ) hali ile firmalar pastadan kendilerine pay kapmak için dolu dizgin geleceklerdir.

mavi
17-12-2016, 23:03
Az önce demo da C172 ile (tabii 15 dk lık sınırlamalar dahilinde) denemeler yaptım. İnanılmaz güzel. default cessna, Carenado ürünlerinden daha kaliteli. Ayarlar sonda akıcılık harika. Arayüz daha önce dediğim gibi son derece kullanışlı.
Bu haliyle ne orbx ister ne de terrain ilavesi.
2002 den beri ilk kurulumunda bile bu kadar tatminkar bir sim ilkkez görmüş oldum. beta sürümden sonra ki asıl sürümü sabırsızlıkla ve birazda merakla bekliyorum. PMDG ayarında bir uçak ilavesi ile bu sim zirveye yerleşir.

Serhan

Haluk Sarisel
17-12-2016, 23:17
Hele bir de Türkiye'yi görseniz... Büyük üreticiler kesinlikle boş durmayacaklardır. :)

Gokhan Sonturk
17-12-2016, 23:26
Video sahibi bir kaç addon ekllemesi yapmış ,tek kelimeyle harika gözüküyor

https://www.youtube.com/watch?v=oDBEuHDiWmY

Haluk Sarisel
19-12-2016, 13:28
Zamanında X Plane 9 için ürün çıkartan REX, XP11 için de bir ürün çıkartmayı düşünüyor mu acaba?

http://i.hizliresim.com/PnnMQQ.png

102-SoniC
19-12-2016, 22:02
Buzlanma konusunda calisma varmi?, aramizda bilgisi olan.
Görüntü olarak muazzam. Son eklenen videonun sahibi biraz abartmis olayi, Gta V benzetmis biraz.

Haluk Sarisel
20-12-2016, 12:57
Buzlanma dediğiniz kar yapısı zannedersem hocam. Ne yazık ki halen mevcut değil. Basit de bir mevzu aslında; ama neden hala bu yapıyı çıkarmıyorlar anlayamadım. :( X Plane 10'de de sevmediğim bir durumdu bu. İlerde değişmesini umuyorum. Daha kar yapısına gelene kadar ellerinde düzeltmeleri gereken bir sürü "bug" var. :) Yolun başındalar ancak daha. Gelişir diye düşünüyorum. Beni baya baya tatmin etti çünkü.

fatih.koz
20-12-2016, 20:49
Bildiğim kadarı ile XP'de "icing" zaten simüle edilmiş durumda ... Forumlarında bununla ilgili çok sayıda yazı okudum, tek sıkıntı her modelin buna uygun yapılmamış olmasıydı. Yani simulatörde "icing" var ancak model bunu dikkate alırsa çalışıyor, modelde buna uygun bir yapı yoksa herhangi bir zararı yok :(

Icing yani Buzlanma başka "kar yapısı" başkadır Haluk kaptan, aman ikisini birbirine karıştırmayın ;) Sıcaklık 10 derecenin altında ise ve bulunduğunuz ortamda gözle görülür bir nem kaynağı (visible moisture) varsa uçak yüzeyinde buzlanma oluşabilir ki bununda uçak performansına ciddi etkileri vardır, önlem alınmazsa sonuçları ölümcül olabilir.

+10 ile -20 derece arasında ciddi risk mevcuttur [ 0 derecenin altındaki suya "Supercooled" denir, uçağa temas anında donabilir ]
-20 ile -48 derece arasında risk mevcuttur ancak buzlanma nadir olur [ -20 derecenin altında bulut içinde genelde Supercooled statüde su bulunmaz, buz partikülleri olur, bu da nadiren uçak yüzeyine yapışıp donar ]
-48'den sonra buzlanma mümkün değildir [ Bu dereceden sonra "Supercooled" su ya da nem olamadığından buzlanma olmaz , donan zaten donmuştur diyebiliriz :D ]

Gözle görülebilir nem yani Visible Moisture nedir , Bulut - Sis - Pus - Yağmur gibi içinde su ya da su buharı bulunduran tüm hava hadiseleri bu kategoriye girer ... Yerde iken buzlanma riski olup olmadığını anlamak için yakın çevreye bakılır, bir de yerde çimen ağaç yaprağı gibi suyu emmeyen ve üstünde nemi gösteren canlı yüzeylere bakarsınız. Herhangi birinde gözle görülür nem varsa buna göre hareket edilir. (De-Ice, Anti-Ice işlemleri, kalkışta Eng ve Wing Anti Ice kullanımı vb.)

Buzlanma şartlarını oluşturup XP11 ile bir deneme yapayım bakalım default cessna ile, sonucu bilahare buradan yazarım ;)

Keyifli emniyetli uçuşlar

fatih.koz
20-12-2016, 21:36
LR default Baron 58 ile KBFI çevresinde ; 5 derece sıcaklık, hafif rüzgar, 200-1500 feet Scattered ve 2000-5000 feet arası Broken yüklü bulutlar ile tamamı bulut içinde uçuş yaptım demo süresi boyunca.

Pitot dahil ısıtıcı, buzlanma önleyici ne varsa kapalı idi (uçaktaki De-Icing akım göstergesi 0'da duruyordu), herhangi bir görsel ikaz almadım, uçak performansında ya da uçuş kumandalarında herhangi bir buzlanma etkisi görmedim :( Yarın Cessna ve 737 ile de deneme yaparım, işe gideceğim için bu gece daha fazla uğraşamayacağım.

Bu sonucu ben demo kullanıcısı olduğum için mi, yoksa ürün henüz beta olduğu için mi, ya da Laminar Research kendi uçağında dahi buzlanmayı modellemediği için mi aldım bilemiyorum ... En azından Pitot tüpleri donsaydı bari :(

102-SoniC
20-12-2016, 21:55
Haluk ve Fatih Kaptanlarim aciklamalariniz icin tesekkürler. Basit bir konu olmadigini biliyorum, ancak imkansizda degil.
Hatta basit buzlanma modeli olusturup eklerseler bile yeterlidir. O kadar eklentiye para veriyoruz ama "ideal" simülasyondan bu yana gecilemiyor.
Güncel eklentilerle bile Hava durumu ne olursa olsun istedigimiz bulut formasyonlarinin icinden biraz sallanarak sorunsuz bir sekilde gecebiliyoruz.

Görüsünüzü bekliyorum Fatih Kaptanim, tesekkürler.

Haluk Sarisel
21-12-2016, 06:58
LR default Baron 58 ile KBFI çevresinde ; 5 derece sıcaklık, hafif rüzgar, 200-1500 feet Scattered ve 2000-5000 feet arası Broken yüklü bulutlar ile tamamı bulut içinde uçuş yaptım demo süresi boyunca.

Pitot dahil ısıtıcı, buzlanma önleyici ne varsa kapalı idi (uçaktaki De-Icing akım göstergesi 0'da duruyordu), herhangi bir görsel ikaz almadım, uçak performansında ya da uçuş kumandalarında herhangi bir buzlanma etkisi görmedim :( Yarın Cessna ve 737 ile de deneme yaparım, işe gideceğim için bu gece daha fazla uğraşamayacağım.

Bu sonucu ben demo kullanıcısı olduğum için mi, yoksa ürün henüz beta olduğu için mi, ya da Laminar Research kendi uçağında dahi buzlanmayı modellemediği için mi aldım bilemiyorum ... En azından Pitot tüpleri donsaydı bari :(

X Plane 10 de kullandığım JarDesing A320 uçağında buzlanma oluştuğunu görmüştüm. Havadayken önümü göremez hale gelmiştim. X Plane 11'da bu durum 737'de var gibi. Denemelerden sonra bakmak lazım. Tabi simülatörün beta sürümünde olduğunu da unutmayalım. :)

YucelTurk
21-12-2016, 21:39
Herkese merhabalar. Birgün x-plane e geçeceğinizi söylüyorum yıllardır :) Şaka bir yana tercihler ve beklentiler zamanla değişiyor. Ancak iş Fatih hocamın da dediği gibi bence uçakta bitiyor. Uçuş simülasyonu tercih ediyorsak bana göre de öncelik uçak olmalı. Yoksa videolardaki has babacan toprağım Trabzonlu abimizin kullandığı gibi Ets 2 de kullanabiliriz. Gerçi oradaki binalar ve yollarda x-plane 11 den vasatmış :) Şimdi buzlanma diyince aklıma efsane bir uçak geldi. bunu Fsx te başaran ve yapım yılı 2011 veya 2012 olan Marcel Felde ye ait DA20-100 katana. Bu uçak efsaneler arasında benim için. ilk arıza modellemesini yapmış (Başkası yaptımı bilmiyorum o yıllarda) uçaklardandır kendisi. SABA adasına inişte elevator bozulmuş ki bu benim hatamdı limitlere uymadığım için tayyarede devamlı burun yukarı durumu oluşmuş ve peşinden stall durumuna düşeceğimi anladığımda denizle aramda 800 feet vardı. İlk terleten sim tecrübesini orada yaşamıştım. Hala unutmuyorum. Uçağı yan çevirmek sureti ile rudder ı elevator yapıp yan uçmuş soğuk terler atmıştım. Flight filmini de seyredince o minik uçak aklıma gelir hep. Koskoca 767 ci 737 ci sim ci adam Da20 yi ciddiye almamıştı :) oda kendisini hiç unutturtmadı bana (gerçek uçuşlarda bile aklımda) . Geçen P3d ye yükledim kendisini tesadüf pc de görüp. beni az çok tanıyan abilerim kardeşlerim bilir İsviçre ikinci vatan sim de benim :) "neyse daha fazla uzatmayayım pc monitörüm yok salondaki tv den okuyup yazmaya calisiyorum devrik cümleler falan affedin :)" LSMI interlaken dan kalkıp bir tur atayım eski emektarla dedim. Hava sıcaklığı 3 dereceydi derken 0 oldu (kokpitte sol üstte digital göstergesi var ) kafamı çevirip kanada baktım ki kanatta buzlar oluşmuş :) mutlu oldum ve vay be dedim hala böyle uçaklar yok falan derken o mutluluk -1 -2 dereceleri görünce çok sürmedi. O katana yine yaptı yapacağını static port dondu . altimetre çalışmadı varyometre de keza neyse uçuşa devam edeyim dedim ki bu sefer kumandalar dondu sadece uçakta hafif rudder etkisi var yapabildiğim. Yine terlemeye başladım arkadaş her yer dağ öyle gazı kes alçal falan da zor iş neyse alçalıp kumandaları ele aldım çok şükür. Sonra o emektarda bir şeyi fark ettim. Uçuş okulunda öğrettikleri bir şey (Gösterge camı kırma). Evet tıklayıp göstergenin camını kırdım altimetre ve varyometre düzeldi. Bu ufak kuş 2016 da yine saygımı kazandı. Şimdi bu uçak için fsx p3d vs yüklenmezmi ? Ama x-plane candır :) Herkese sağlıklı ve mutlu yıllar. Sabrınız için teşekkür ederim :)

fatih.koz
21-12-2016, 22:12
Katana güzel uçaktır :) Benzer bir ürünü Fs9 zamanında Leonardo yapmıştı ( http://www.flythemaddog.com/features.php ) ... Halen bence en iyi MD8x modeli budur, gövde ve kumanda yüzeylerinde buzlanma ve MEL (Minimum Equipment List)'e göre tahditlenmeler, gerçeğine neredeyse %100 uyumlu sistemler ve uçuş modeli ile yıllarca keyifle uçtum, sırf onun için Fs9'u silemiyorum sistemden. Keşke aynı kalitede ürünler P3D ve XP11 için yine üretilse :(

Bugün 737 ile de bir deneme yaptım, maalesef yine buzlanma etkisi göremedim uçakta ... XP'de buzlanma olduğundan eminim diyebilirim (en azından eski sürümlerde vardı), sanırım demo ya da beta sıkıntısı nedeniyle şu an test edemiyoruz. Uçuş dinamiklerini bu kadar detaylı simule edip buzlanmayı atladıklarını, unuttuklarını yada es geçtiklerini düşünmüyorum, bakalım yeni güncellemeler gelsin beta dönemi bitsin görürüz kullanıcı tepkilerini.

102-SoniC
22-12-2016, 01:32
Yücel Kaptanim Katana zaten baskadir, belirli konularda(ucus dinamigi haric) A2A'den bile daha ileride. Söz ettiginiz özellikleri kesfedebilmek icin kis ve soguk durumlarda dogru motor yagini kullanmamiz gerek, kanatlarda buzlanma belirmeden motoru kaybetme ihtimali cok daha yüksek. Digital Aviation Katana halen tartisilmaz en iyi eklentilerden.

Prepar güncelleme üzerine güncelleme eklemesine ragmen böyle temel özellikleri neden adapte etmediklerini anliyamiyorum.
Falcon Allied Force'u bilen bilir, kullanildigi dönem onlarda basit güncellemelerle kullaniciyi tutmaya/oyalamaya calismislardi, eminim bugünlerde kullanan kalmamistir.
Preparda ne kadar tutar bilemem ama fazla kullanmiyacagimdan eminim.

Fatih kaptanim tesekkürler. Umarim bu gibi temel özellikleri Tayyare üreticeline birakmazlarda X-Plane temeline eklerler.

YucelTurk
22-12-2016, 05:39
Evet yahu motor durmasını unutmuştum :) Çorlu Çanakkale uçuşunda inişe 8 nm kala gözüm silindir sıcaklığına takılmış, ulen bu şimdi bizi tarlaya indirtir diyeli 2 dakika geçmeden kendimi acil durum inişi için tarla beğenirken bulmuştum :) Fatih hocam Md serilerine aşığım dc-9 da dahil o uçaklara bayılıyorum. Flight 1 dc9 u tabiri caizse sandalyede koşarak almıştım. Sorum şu p3d de çalışırmı ? Sitesinde fsx için yazıyor ancak fsx teki uçakları p3d çalıştırabiliyoruz. En azından efsane Dornier do 27 buna dahil. Maddog u yüklersek p3d ye özelliklerinden ne kaybeder bilemedim. Deneyen test eden varmıdır? Hangi sim hangi platform olursa olsun zamanla iyileşme gelişme oluyor. Ben bizi unutmadıklarına şükrediyorum :) Bir sürü eklenti ile aldığım ekran görüntüleri default gelmiş baksanıza. Demekki az uğraşırsak yakında film sektörüne girebileceğiz havacılık konusunda. Bunlar güzel şeyler. Xp9 dan xp10 a geçiş 10 dan da 11 e mükemmel. Platform olarak xp fsx ve türevlerinden farklı olarak geçişlerde sim e birşeyler katıyor. Biri 1 biri 10 katıyor. Xp ile daha hızlı ilerleriz kanısındayım. P3d de fazla tutabilirmi bizi bilemem amcak xp artık daha çok biliniyor eskisine göre daha çok dikkat çekmeyi başardı. Bununda pozitif etkilerini üreticilerden görürüz diye umid ediyorum.

Haluk Sarisel
22-12-2016, 10:38
... Platform olarak xp fsx ve türevlerinden farklı olarak geçişlerde sim e birşeyler katıyor. Biri 1 biri 10 katıyor. Xp ile daha hızlı ilerleriz kanısındayım. P3d de fazla tutabilirmi bizi bilemem amcak xp artık daha çok biliniyor eskisine göre daha çok dikkat çekmeyi başardı. Bununda pozitif etkilerini üreticilerden görürüz diye umid ediyorum.

+1

fatih.koz
22-12-2016, 17:19
Amin diyorum ...

Prepar'ın daha doğrusu Lockheed Martin'in bizi tutmak ya da bize ürün beğendirmek gibi bir derdi yok, bakmayın sektörden gelen birtakım talepleri ve şikayetleri dinlediklerine ... Onların asıl amacı kendi uçakları için bir eğitim platformuna sahip olmak ve bunu profesyonel olarak satmak. Uçak üretmeye ve ülkelere satmaya devam ettikleri müddetçe P3D var olmaya devam edecektir. Burada bizler için en büyük sorun P3D'nin sürekli güncellenmesi ve bizler yani amatörler için eklenti üretenlerin bu hıza ayak uyduramaması :(

İşte bu noktada X-Plane yeni sürümü ile bence çok iyi bir atılım yaptı, hem uzun süredir beklenen ve olmazsa olmaz 64bit'i kullanıyor hem biz sivillere hitap ediyor hem geliştirmeye açık. XP11'in kullanıma açılması ile sektördeki ana oyuncuların birbiri ardından gelişmeleri takip ediyoruz, eklentiler konusunda çalışacağız vs. mesajları vermesinin ana nedeni bence XP11'in güzel olması değil P3D ve Lockheed Martin'in biz amatörlere çok yakın olmaması ile alakalı. Bu firmaların para kazanmak ve ürün satmak gibi önemli bir gayeleri var, XP onlar için daha iyi bir pazar oluyor ve bunu görüyorlar.

FsX artık bitti, her ne kadar Dovetail FsX:SE'yi steam üstünden "tekrar" piyasaya sürmüş olsa da teknolojik olarak ürünün bitik olduğunu herkes biliyor ve market belirli bir doyuma ulaştı orada. i7 işlemcili en güncel ekran kartlı canavar gibi makine alıyorsunuz, FsX motorunda sonuç hüsran ! P3D'de ise "eh işte" diyerek bir sürü ince ayarla performansı stabil tutma çabaları ... XP11 burada da güncel altyapısı ve yeni nesil donanıma uyumu ile öne geçiyor, yapımcılar bunu da göz önüne alarak altyapı uygunluğu sayesinde sektördeki talebi görüp XP için eklenti çıkartacaklar.

Velhasıl, her şekilde bu biz havacılık sevdalılarına yarayacak :) Sadece aceleci olmamak, eldeki mevcutlarla keyif almaya devam edip azıcık sabır etmek lazım.

Sevgiler

Gokhan Sonturk
22-12-2016, 21:42
Amin diyorum ...

Prepar'ın daha doğrusu Lockheed Martin'in bizi tutmak ya da bize ürün beğendirmek gibi bir derdi yok, bakmayın sektörden gelen birtakım talepleri ve şikayetleri dinlediklerine ... Onların asıl amacı kendi uçakları için bir eğitim platformuna sahip olmak ve bunu profesyonel olarak satmak. Uçak üretmeye ve ülkelere satmaya devam ettikleri müddetçe P3D var olmaya devam edecektir. Burada bizler için en büyük sorun P3D'nin sürekli güncellenmesi ve bizler yani amatörler için eklenti üretenlerin bu hıza ayak uyduramaması :(

İşte bu noktada X-Plane yeni sürümü ile bence çok iyi bir atılım yaptı, hem uzun süredir beklenen ve olmazsa olmaz 64bit'i kullanıyor hem biz sivillere hitap ediyor hem geliştirmeye açık. XP11'in kullanıma açılması ile sektördeki ana oyuncuların birbiri ardından gelişmeleri takip ediyoruz, eklentiler konusunda çalışacağız vs. mesajları vermesinin ana nedeni bence XP11'in güzel olması değil P3D ve Lockheed Martin'in biz amatörlere çok yakın olmaması ile alakalı. Bu firmaların para kazanmak ve ürün satmak gibi önemli bir gayeleri var, XP onlar için daha iyi bir pazar oluyor ve bunu görüyorlar.

FsX artık bitti, her ne kadar Dovetail FsX:SE'yi steam üstünden "tekrar" piyasaya sürmüş olsa da teknolojik olarak ürünün bitik olduğunu herkes biliyor ve market belirli bir doyuma ulaştı orada. i7 işlemcili en güncel ekran kartlı canavar gibi makine alıyorsunuz, FsX motorunda sonuç hüsran ! P3D'de ise "eh işte" diyerek bir sürü ince ayarla performansı stabil tutma çabaları ... XP11 burada da güncel altyapısı ve yeni nesil donanıma uyumu ile öne geçiyor, yapımcılar bunu da göz önüne alarak altyapı uygunluğu sayesinde sektördeki talebi görüp XP için eklenti çıkartacaklar.

Velhasıl, her şekilde bu biz havacılık sevdalılarına yarayacak :) Sadece aceleci olmamak, eldeki mevcutlarla keyif almaya devam edip azıcık sabır etmek lazım.

Sevgiler

Fatih Hocam düşüncene klavyene sağlık tespitin tespiti olmuş.

Captainstevevai
27-12-2016, 18:22
Default 737'den memnun kalmayanlar için, çok sağlam bir alternatif var.Videoda sistemler çok detaylı olarak gösteriliyor, kurup denemedim ama videodan anladığım kadarı ile atlanmış bir detay görünmüyor. İzlemenizi tavsiye ederim. Ürün bağış dışında hiçbirşey talep etmiyor bağış yapmadan ücretsiz olarak ta indirilebiliyor. Bütün livery ler mevcut.
www.youtube.com/watch?v=qWjIXaKcrMY (http://www.sanalpilot.com/forum/www.youtube.com/watch?v=qWjIXaKcrMY)

http://www.youtube.com/watch?v=vxQgPeV8DM8&feature=youtu.be

Aşağıdaki bağlantıdan indirilebilir. FMC ve livery ler bu sitede ayrı ayrı indirilebilir olarak yayınlanmış. Şuanki version 5.0 olarak lanse ediliyor
http://www.eadt.eu

btuncel
27-12-2016, 23:03
Bu ürünü biliyorum...

Fatih kaptan bir denesen de bilgi versen...

Para toplayıp sana bir XP11'mi hediye etsek acep... Demo ile olmaz bu iş...

fatih.koz
28-12-2016, 09:11
x737 Project'i indiriyorum ... Tabii bir de SunExpress kaplaması :) Demonun 15 dakikalık limiti ile elimden geldiğince deneyeceğim Boeing Field (KBFI / BFI) civarında. Ancak sabah işten geldim ve yorgunum, bu akşam uyanınca ya da yarın vakit ayırabilirim sanıyorum.

Para toplamaya gerek yok, kredi kartı kesim tarihi gelsin büyük ihtimalle alacağım zaten Burak kaptan (o arada başka ve ani bir masraf çıkmazsa bütçesi kafamda hazır) ... Demosunu sevdim, performans güzel ve beta olmasına rağmen gayet başarılı. Bugüne kadar bir sürü eklentiye para verdik camia olarak boş hali bile keyif veren bir simulatörün kendisine 60 dolar vermişiz çok değil bence ;)

Sevgiler

fatih.koz
28-12-2016, 18:50
Biraz önce kısa bir kurulum sonrası testi yaptım, uçak genel hatları ile güzel ... FMC olmadan kullanımı ve tepkileri hoşuma gitti ancak alışmak ve iyi yapılandırmak gerek, yani kur-uç bir uçak değil kendine has ayarları ve yapılması gerekenler var. Bunun dışında kabaca bir 737'den bekleneni veriyor, eksik yanları (15 dk içine görebildiklerim) ;

* Tam fonksiyonlu olduğu söylenen FMC'nin ücretli olması (20 Euro)
* Kokpit görseli üzerinde biraz daha durulması gerek gibi
* Ses ve ikazlar için de birkaç güncelleme şart (GPWS, Autopilot ikazları vb. / Misal AP+AT kapalı iken AP Disengage sesinin tekrar tekrar gelmesi anlamsız, dikkat dağıtıyor)
* Take Off performansını detaylı incelemek lazım,acemiliğimize denk gelmiş olabilir (20 ton yakıtla ve neredeyse dolu yükle 132 kt'de sorunsuz teker kesebildim ve ardından hiç zorlanmadan -flap schedule'a bile uymadan- burun yukarı 260 kt ve üstü süratlere ulaştım)
* ILS'i denemedim, KBFI'dan manuel kalktım, otopilotu test ettim (burada da VS'de gariplikler oldu), sağdan meydan turu ile kalktığım piste geri döndüm ve görerek pilot kontrolü ile indim.
* Otomatik pilot uçak trimli değilse ve kontrol yüzeylerinde kuvvet varsa devreye girmez diyor ama bende tam tersi oldu, uçağı dizginlemek için trim ile birlikte kuvvet uygularken hiç naz etmeden çalıştı. (CWS falan da değil, direkt CMD oldu)
* İnişte autobrake çalışmadı ve reverser'ın çok etkisini göremedim (150kt ile teker koyduğum 3000 metre pistte duramadı uçak ki, normalde ab2 ile reverse kullanılmasa bile uçağın pist üstünde durması gerekirdi pilot müdahalesi olmadan)

Sakin bir zamanımda tüm ayarlarını gözden geçirip bir test daha yapacağım, özellikle burada gördüğüm aksaklıklara odaklanacağım ;)

Captainstevevai
28-12-2016, 22:35
Uzman görüşü denen şey bu olsa gerek :) Fatih hocam bilgiler için teşekkürler. Bu uçak yapıldığında xplane 11 değil 10 mevcutmuş galiba. uçuş performansının dengeli olmayışı, 10 ile 11 arasındaki birim farklarından kaynaklanıyor olabilir. Bunu xplane11 in default 737 si ile kıyasladığımızda durum nedir sizce ? Birde; 11 'in içinde xplane10'dan yadigar kaldığını düşündüğüm(xplane10 kurup bakmışlığım var kokpit ve davranışlar aynı gibi) 747 var onunla ilgili test yapma imkanınız oldumu?
Beta süreci bitene kadar buşekilde kritikler yapmak çok hoşuma gitti. Sizin vaktiniz oldukça release tarihine kadar, FS i gömelimmi yeni bir devir başlasınmı belli olur galiba. İlk 2007 de başladığım ve 2013 yılında ara verdiğim FS alemi ile ilgilenmeye tekrar başlamam ve gaza gelmem XP11 sayesinde oldu galiba. windows kasa dizmeye başladım bile mac in yanına. Kafamdaki ekran kartı GTX1050Tİ OC 4gb bunun hakkındada düşüncelerinizide paylaşabilirsiniz.

fatih.koz
29-12-2016, 16:43
:) Bütçe müsaitse x50 yerine x60 düşünün kartı, yıllardır aynı taktiği kullanıyorum hiç üzülmedim ... 1050 OC yerine 1060 düz daha iyi sonuçlar verecektir çünkü OC ile olsa olsa çalışma hızlarını arttırabilirsiniz ancak 1060'da çok daha fazla işlem ünitesi ve gücü olduğundan OC'siz bile sizi tatmin edecektir. Belki 1060 ile aldığınız sonucun aynısını OC'li bir 1050 ile de alırsınız ve param cebime kaldı dersiniz ilk başta ancak ekran kartına binen yük, ısınma ve soğutma durumunu (ses) görünce (harcadığı elektrik de artacaktır) zamanla bu fark kaybolur ve 1060 kullanmak mantıklı hale gelir.

Tabii 1xxx serisinin fiyatları da kart seçiminde etken bunu biliyorum ancak alınacaksa iyisinin alınması taraftarayım, özellikle görsel başarıma direkt etki eden GPU konusunda çok kısmamak lazım bütçeleri.

Vakit buldukça x737'yi deneyeceğim tabii ki, XP10'dan direkt XP11'e geçmiş uçakların başarımını çok iyi bulmadığımı söyleyebilirim. Dinamikler güzel olsa da kokpit yapıları maalesef XP11 için üretilmiş uçaklara göre biraz zayıf. (F-4'ü denedim, yüksek ihtimal 747'de aynıdır). Eğer X-Plane kullanacaksak bize mutlaka XP11 için geliştirilmiş uçaklar lazım, XP10'dan geçiş yapmış uçaklarda ise bir güncelleme (ya da payware kalitesi) aramamız gerekecek gibi.

Emniyetli, keyifli uçuşlar

Haluk Sarisel
29-12-2016, 20:59
X Plane 11 için şu an hemen hemen bütün üreticiler beta aşamasının bitmesini bekliyorlar. Çoğu uçak uyumsuz çalışıyor. Steam, Şubat ayında XP11'ın geleceğini söylüyordu. O zamana kadar herhalde beta sürümünden çıkmış olur diye tahmin ediyorum. 😊 Ancak Eadt'nin uçağını (x737) kullanmaktansa üreticiler "default" 738'e güzel bir sistem yapısı ekleseler çok daha güzel olur diye düşünüyorum. Modellemesi gerçekten çok güzel olmuş çünkü.

Bluefire
31-12-2016, 12:37
Burda bir forum Üyesi Default 737 icin bazi iyilestirme yapmistir
http://forums.x-plane.org/index.php?/forums/topic/111305-boeing-b738-800-modified/&

Bluefire
31-12-2016, 12:37
Dosyayi indirmek icin üye olmaniz gerekiyor.

Ahmetcan
06-01-2017, 14:39
Kotu oldu, daha cikmadan onemli bir darbe oldu sanki...

http://www.orbxsystems.com/forum/topic/128535-project-x-not-happening/#comment-1144330

Just over two weeks ago I shared a rough outline of what 2017 and beyond could look like from an Orbx point of view:

I believe it's important for a company to share its vision with customers and generate excitement around future plans, and do this without necessarily spelling out specific details in black and white. There are many reasons why we try to avoid showing pre-alpha screenshots and other works in progress; and probably the main reason is to avoid raising expectations too early.

So Project X, as most of you correctly guessed, was X-Plane. We showed you a screenshot from a 98% complete KCGX Meigs Field which we had contracted out to be ported. The only stuff not working were human animated characters, something I am sure we would have eventually solved. So in this instance we had a real product ready to ship for XP-10 and XP-11, but which in fact was really nothing more than an internal proof of concept.

We have a few such projects underway internally, trying various emerging sim platforms, different technology partners, new data sources, new development techniques, different engines, and so on. We're constantly experimenting with 'stuff'. That's a vital part of any company's future; the R&D side.

So we have to make calls as to which platforms are going to meet our goals that we measure across a whole bunch of criteria; much more than simple metrics about performance, SDKs, community, market etc - an internal measurement which is important to us as a business and team of passionate developers.

Rather than string the FS community along for many months I'd rather just be Occam's Razor and nip it in the bud now. We won't be doing any development for any version of X-Plane for the foreseeable future, if at all.

We WILL be releasing some beautiful products for Aerofly FS 2 that play into our decade of experience; expect more announcements in the coming months and some major releases by the time FlightSimCon 2017 comes around in mid-June.

We WILL continue to develop all our new products for FSX/P3D as our continued premiere platform. We WILL install the P3D 4.x SDK and see what it has in store for us. We WILL install the Dovetail SDK when it becomes available and explore options there as well.

And we will continue to play with new tech and emerging platforms and maybe surprise you all one day. Who knows?

mavi
06-01-2017, 14:56
Kotu oldu, daha cikmadan onemli bir darbe oldu sanki...

Katılmıyorum; günlerdir demo versiyonu kurcalıyorum. Gördüğüm kadarı ile zaten ORBX in hiç bir ürününe gerek bırakmayacak; ihtiyaç hissettirmeyecek bir ürün var ortada. Kaldı ki adamların şöyle iddalı bir cümleleride vardı: Evet, şuan demo ve beta sürümü kullanıyorsunuz ama asıl sürüm çıkıtığında demodan ne daha güzel ne de daha kötü olacak. Şuan ne görüyorsanız onu bulacaksınız.
Bence şuan zaten orbx e falan gerek yok.

Serhan

btuncel
06-01-2017, 15:18
Hırs nelere kadir. Bu dünya böyle işte... Telif'te problem çıkmıştır. ORBX ortalığı kızıştırıp kamu oyu oluşturmaya çalışıyor. Biri 2 adım gider diğeri biraz fiyatı indirir. Olur bu iş...

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahmetcan
06-01-2017, 18:12
Katılmıyorum; günlerdir demo versiyonu kurcalıyorum. Gördüğüm kadarı ile zaten ORBX in hiç bir ürününe gerek bırakmayacak; ihtiyaç hissettirmeyecek bir ürün var ortada. Kaldı ki adamların şöyle iddalı bir cümleleride vardı: Evet, şuan demo ve beta sürümü kullanıyorsunuz ama asıl sürüm çıkıtığında demodan ne daha güzel ne de daha kötü olacak. Şuan ne görüyorsanız onu bulacaksınız.
Bence şuan zaten orbx e falan gerek yok.

Serhan

Bence mesele gorsel olarak ne katip katmayacagindan ziyade ORBX gibi bir gelistiricinin cekilmesi. Zaten yeterince add-on destegi alamamaktan muzdarip bir simulator icin ORBX'in karari baslangic asamasinda musteriler uzerindeki etkisi bakimindan bence iyi olmadi. Iddia ettikleri kadar iyi bir urun sunarlarsa, sorun asilir elbette ama bu haberi duyunca X-Plane ekibinin "umursamadigini" zannetmiyorum.

(Bu arada 3000 Mhz mi???!! 3000 Mhz RAM mi olur arkadas!! Ne zaman cikti o?? Ben 2400'un ciktigini daha yeni ogrendim!)

fatih.koz
06-01-2017, 20:48
"@" işareti bir değerin önüne geldiğinde genelde amacı "Overclock" yapılmış ve stabil sonuç elde edilmiş değerleri vurgulamaktır ... Misal benim imzamda yer alan işlemci hızındaki "@ 4.4 Ghz" ibaresinin anlamı "AMD Fx8350 (Stock 4.0 Ghz) olan işlemcimi 4.4 Ghz'de kullanıyorum" oluyor ;)

Serhan kaptanın da aynı mantıkla ramlerinin stock hızını değil, overclock sonrası stabil olarak kendi kullandığı hızı belirttiğini anlıyorum ben imzayı okuduğumda. Bilemiyorum belki yanılıyorumdur ancak eskilerden aklımda böyle kalmış.

Keyifli uçuşlar

mavi
06-01-2017, 22:38
aynı mantıkla ramlerinin stock hızını değil, overclock sonrası stabil olarak kendi kullandığı hızı belirttiğini anlıyorum

Aynen öyle Fatih Hocam, aynen öyle... Keyfili ve emniyetli uçuşlar olsun.
saygılar,
Serhan

Ahmetcan
07-01-2017, 00:43
"@" işareti bir değerin önüne geldiğinde genelde amacı "Overclock" yapılmış ve stabil sonuç elde edilmiş değerleri vurgulamaktır ... Misal benim imzamda yer alan işlemci hızındaki "@ 4.4 Ghz" ibaresinin anlamı "AMD Fx8350 (Stock 4.0 Ghz) olan işlemcimi 4.4 Ghz'de kullanıyorum" oluyor ;)

Serhan kaptanın da aynı mantıkla ramlerinin stock hızını değil, overclock sonrası stabil olarak kendi kullandığı hızı belirttiğini anlıyorum ben imzayı okuduğumda. Bilemiyorum belki yanılıyorumdur ancak eskilerden aklımda böyle kalmış.

Keyifli uçuşlar

Bunu da ogrenmis oldum....

Gokhan Sonturk
29-01-2017, 21:49
17 Şubat itibari ile kavuşacağımız Xplane11 için xplane.org sitesinde By Devirex kullanıcısı tarafından default 737-800 için livery çalışmaları çoktan başlamış bile, forum kuralları gereği sıkıntı olurmu bilemedim görsellerin linklerini paylaşmak istedim.

http://forums.x-plane.org/index.php?/files/file/35833-turkish-airlines-boeing-737-800-default-xp11/

http://forums.x-plane.org/index.php?/files/file/35966-pegasus-airlines-boeing-737-800-default-xp11/

Haluk Sarisel
30-01-2017, 13:02
17 Şubat itibariyle kavuşacak mıyız tam emin değilim. Aerosoft sitesinde mart ayı itibariyle satışa sunulacağını söylüyordu (öyle hatırlıyorum). Şu an XP11 hata ile dolu. İşin ilginç yanı ise her güncellemede bir şeyi iyileştirirken başka bir şeyi bozuyorlar. :) O yüzden çıkış tarihinin yakın bir zaman olacağını düşünmüyorum. Ancak belirtmem gerekir ki LR, her hafta en aşağı bir adet güncelleme vererek hataların giderilmesi için yoğun çaba gösteriyor. Umarım işin sonunda X Plane v11.50 gibi bir ürün çıktığında gerçekten piyasada tutunabilecek bir ürün olur. Şu an için gidişat o bu yönde. Zaman bize ne gösterecek hep beraber göreceğiz.

Düzelterek ekleyeyim, ilgili boyamalar gerçekten çok güzel olmuş. XP serisinin sağladığı tepkiler ile dış görünüş harika bir hale gelmiş. :)

Gokhan Sonturk
06-02-2017, 18:23
Steamde çıkış tarihini 15 Şubat olarak revize etmişler

vikartindur
06-02-2017, 22:25
Gelsin bakalım...
5451

Gokhan Sonturk
06-02-2017, 22:32
P3D tamamen uzaklaşacakmıyız yoksa mumla arayacakmıyız sabırsızlıkla bekliyorum xplane 11 i

Haluk Sarisel
06-02-2017, 22:52
3 senedir kullanıyorum XP'yi. IXEG 737 hariç, evet mumla arıyorum. Ama aradığım P3D değil, üreticiler. :( Geçen yılın sonlarına doğru PMDG kurucusu, XP için bir şeyler planladıkları belirtmişti. Umarım ciddi üreticiler bu programın bünyesine dahil olurlar da bizi amatör (ama bir o kadar da burnu havada) yazılımcılardan kurtarırlar. Gerçekten kaliteli uçak yazılımları olmayınca her ne kadar görüntü güzel olsa da insanın o yazılımı kullanası gelmiyor.

Bu arada kanaatimce, PMDG gerçek manada XP alanına girecektir. P3D'nin 64 bit versiyonu eğer çıkarsa PMDG'nin üretilen yazılımları buna uygun hale getireceğini Tuna hocamla PMDG 747 başlığında konuşmuştuk. Güncelleştirmeden para almak arzusunda olmayan PMDG, bence yeni bir yere yatırım yapacak ve para kazanmak isteyecektir. NGX v3 ile birlikte PMDG'nin bu yazılıma destek vereceğini tahmin ediyorum. Kaldı ki REX de XP11 için bazı şeyler planladıkları belirtmişti. Umarım ümitlerimiz boşa çıkmaz. :)

Haluk Sarisel
07-02-2017, 09:11
Bu arada:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170207/a1e4f85263e728ad4821e0bf53951574.jpg

Önceki mesajlarda yazdığım gibi XP11, çokça hata ile dolu. İstikrarlı sürümün çıkması uzun bir zaman alacaktır.

Gokhan Sonturk
07-02-2017, 20:09
Evet şimdi baktım yine revize etmişler Mart 30 olarak.Sebebi herhalde kusursuz bir yapım ortaya çıkarmak ben öyle nitelendiriyorum.2 gün önce P3D bozuldu kendi kendine ( p3d açılmıo siyah ekran gelio öylece kalıyor esc bastığımda menü gözüküo ama son uçuşu açtığımda yine simsiyah ekran ) , şuan yoksunluk krizi çekiyorum üşeniyorum tekrar baştan kur regedit dosyalarına kadar sil vs , zaman dayanmaz ona şimdi

vikartindur
17-02-2017, 19:24
P3D dünyasından yeni bir söylenti, bu sefer kaynak web sitesi de var:

https://fselite.net/news/prepar3d-v4-coming-soon-beta-new-lighting-engine-64-bit-releasing-soon/

Edit: P3d başlığında verilmiş. Ben telefondan açtığım için görmemişim. Kusuruma bakmayın.