PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prepar 3D'ye Geçiş Hakkında

Gokhan Sonturk
18-07-2016, 17:28
Sevgili Kaptanlarım Öncelikle Merhaba,

Uzun süredir Fsx ile olan beraberliğimi ufaktan sonlandırma kararı almış bulunmaktayım.Kararı almamda ki en önemli sebep, Preaper 3D gerçekten performans ve görsellik (dx10) anlamında avantaj sağlamasının yanı sıra forumda ki hocalarımızın, bu performanslar hakkında kayda değer veriler sunması oldu.Geçişle ilgili siz değerli hocalarıma bir kaç soruda bulunmam, geçiş sürem boyunca daha sağlıklı sonuca ulaşmama yardımcı olacağını ümit ediyorum.

1.Prepar3d sitesinde birden fazla lisans var bunlardan hangisi ve sizin şuan kullandığınız lisanslardır ve ne gibi + - leri söz konusudur ?
2.Kullandığım eklentiler örn: Airbus A320/321 bundle pack , gsx , rex4-rex soft clouds vb herhangi bir çakışma ve problem yaratma durumu söz konusu olur mu ?

son olarak Fsx sonrası prepare 3d geçiş yapmış olan hocalarımda ( forumda dikkat edip takip etsemde , ekstra bilgi paylaşırlarsa sevinirm ) deneyimledikleri + ları yazabilirlermi ?

Şimdiden teşekkürler

Ferdi Vefa
19-07-2016, 15:37
P3D çalışmasına çalışıyor ama Add-On versiyon uyum sıkıntıları çıkabiliyor. Bence P3D eklentisiz kullanacaksanız hemen geçin. Ama eldeki add-On larla uyumlumu değilmi büyük bir karmaşa söz konusu. Ayrıca kiminde çalışıyo, kiminde sorunlu çalışıyo kiminde hiç çalışmıyor.

fatih.koz
20-07-2016, 10:11
Kısa yazacağım kusura bakmayın :(

Academic yeterli, bütçeniz müsaitse belki Professional düşünebilirsiniz (ki bence gerek yok, temel anlamda uçuş için Academic yeterli, üstü öğretmen paneli vb. gibi ekstralar barındırıyor)
Airbus kullanmıyorum ancak okuduğum kadarı ile Prepar 3.2 ile tam uyumlu, 3.3 için çalışıyorlardı üstünde. GsX'i de bilmiyorum ancak Rex4 sorunsuz.

Ferdi ağabeyin de belirttiği gibi ; P3D'nin şu an en büyük sıkıntısı mevcut eklentiler ile uyum sorunları, eğer sisteminiz iyi ise hiç eklenti kurmadan bile fazlasıyla sizi tatmin ediyor ancak elinizde FsX için bolca eklenti varsa hepsi P3D'de düzgün çalışmayabilir (bu durumda eski yatırımlarınız çöpe gidebilir çünkü bazı firmalar P3D sürümleri için ek para talep edebiliyor)

Keyifli uçuşlar

Ferdi Vefa
20-07-2016, 16:16
Fatih yazmak istiyorum ama şimdi saldıracaklar :) aramızda kalsın Saitek falan ne var ne yok bu P3D v3 ile sürekli bir sorun yaratıyor. Ben olsam Stabil bir P3D çıkana kadar FSX ile devam ederim. Zaten FTX Global-Rex vs. görüntüleri çok güzelleştiriyor. Şu an eski sistemimde Home cockpit olarak FSX im kurulu (Prosim 737) yeni bir sistem kurdum ondada P3D ve A2A kurulu. (Saitek FIP vs. ile) İkisindede FTX Rex vs. P3D sürekli bi sorun çıkarıyor. Allahtan öbür tarafta FSX im varda ses etmiyorum ama inan insana bazen yetti dedirtiyor. Her bir update kabus gibi. Ve önerilende her bir update 'de sıfırdan install. Bu sayede sorun yaşanmazmış. Şaka gibi. Oturmuş çalışan bir FSX kesin şu an daha verimli.

fatih.koz
21-07-2016, 02:25
Katılıyorum ağabey ... Sorunun iki ana kaynağı P3D'nin halen geliştiriliyor olması + Buna alışık olmayan kullanıcılar ile eklenti üreticilerinin ise MsFs'ten kalma alışkanlık ve eski tekniklere kendilerini sıkı sıkıya bağlamış olması. (Az değil 10 senedir FsX, 12 senedir Fs9 kullanımda idi)

Eğer elinizde stabil, performansı ve görseli sizi mutlu eden bir FsX varsa bence de o ana simulatör olarak kalmalı, P3D'ye paldır küldür geçilmemeli ... Ancak halen Fs9 kullanıyor ya da bu işe yeni başlıyorsanız da FsX'e yatırım yapmanın bir mantığı yok, böyle bir durumda P3D ile başlanıp ona uygun eklentiler alınarak ileriye doğru gidilebilir.

Misal ben yıllardır Fs9'dan vazgeçmedim, stabildi ve performansı bana fazlasıyla yetiyordu ... Son dönemde FsX ile de uyumlu birkaç yatırım yaptım ve senin şu an P3D için söylediklerini FsX için düşünmeye başlamıştım :) Sonra hiç FsX ile uğraşmadan P3D'ye geçmeye ve onunla ileriye dönük çalışmaya karar verdim. Elimdeki tüm FsX eklentilerini yüklesem biliyorum ki mutlaka sorun çıkacak, bende saç baş yolup tekrar Fs9'a döneceğim, o yüzden ağırdan alıyorum aceleye getirmiyorum ve şimdilik mutluyum.

Ne diyeyim, Allah FsX'i bırakıp topyekün ve hızlıca P3D'ye geçeceklere sabır versin ;)

Gokhan Sonturk
29-07-2016, 16:00
Saygı değer Hocalarım;

Bilgi için ayrı ayrı teşekkür ederim.P3D'ye geçme konusunda sanırım hızlı hareket etmemek daha mantıklı olacak gibi, bu noktada PMDG NGX satın alarak FSX' devam etmeye karar kıldım.PMDG ile birlikte ufak çaplı bir sorun söz konusu, farklı bir başlık altında aktarıyor olacağım.

Teşekkürler

Gokhan Sonturk
05-08-2016, 01:15
Kaptanlarım Tekrardan Merhaba,

Fsx zırvalıklarına dayanamayıp P3D academic versiyonu satın aldım.Kurdum tam dedim ki ben daha önce neden geçiş yapmamışım dedim ve kendi kendime nazarı değdirdim p3d sorunsuz kurdum ardından rex 4 gerekli ayarları yaptım fakat iş senaryo yüklemeye gelince tıkandım kaldım.Önce ltfj yi yükliyim dedim photoreal bgl hatası verdi yüklemedi artından t2gate ltba yı yükliyim dedim, kurulum yapıldı p3d içinden senaryo kısmından add senaryo dedim hata verdi sonra p3d açılırken prepar3d cannot run without a valid scenery cfg hatası aldım ve ne yaptıysam düzeltemedim.

Yabancısı olduğum için p3d senaryo nasıl eklenir aerosoft pmdg gibi orbx gibi yazılımları nasıl yükliyiyeceğiz aydınlatabilirseniz çok sevinirim gecenin bu saati oldu hala uğraşıyorum ama sonuç alamadım

Teşekkürler

Airone
05-08-2016, 01:45
Prepar3D hayırlı olsun öncelikle, ben memnun bir P3D kullanıcısıyım, sistemimde FSX/FSX SE ve P3D v3.3.5 yüklü ve uçuşlarım için tercihim P3D. FSX'e aşina bir kullanıcı için P3D'ye geçişte ciddi bir karışıklık yok bence, baştan temiz bir kurulumla başlasanız ve birden herşeyi değil de daha temkinli teker teker yükleme yapıp kontrollü ilerleseniz sorunsuz çalışan bir P3D sahibi olabilirsiniz. Bazen baştan birkaç deneme yapmak gerekebiliyor.

Gokhan Sonturk
05-08-2016, 01:50
Sunay Hocam,

Bilgilendirmeniz için teşekkürler sizin çalışmanız olan LTFJ senaryosunda da photoreal sorunu yapıyor yüklerken, taxi 2 gate yazılımınıda yükledim yükledikten sonra p3d içinden senaryoyu yüklemek istedim ama izin vermedi sonası yukarıda bahsettiğim gibi , şuan repair yapıyorum dosyaları tekrar deniyeceğim senaryo yüklemeleri ile ilgili bir ipucu verebilirseniz sevinirim açıkcası

Teşekkürler

Gokhan Sonturk
05-08-2016, 11:13
Dün gece sabahladım 4 kere p3d sildim yükledim bu saat oldu hala sonuç resimde söz konusu olduğu gibi denemediğim yöntem kalmadı yabancı forum sitelerini araştırdım baktım ama sonuç alamadım FSX ten kurtuldum derken hevesim kursağımda kaldı :(

Gokhan Sonturk
05-08-2016, 12:22
Problemi hallettim nihayet çok basit olan sorun bazen büyük dertlere yol acabiliyormuş aynı sorun ile karşılacak birileri olursa çözüm yolu c - program files - program data - lockhed martin - p3d dosyasının içinde bir cfg dosyası bulunuyor onu sildiğimizde p3d kendini resetliyor ve düzeliyor.Bunun dışında dikkat ettiğim p3d birden fazla cfg dosyası oluşturuyor ufak tweakler yapmak için hangisini baz alıcaz kullanıcılar - romain - kısmındaki cfg dosyasını mı yoksa biraz önce bahsettiğim program data içindeki cfg dosyasını mı ?

farklı bir sorun ise taxi2gate ltba havalanını kurdum fakat exe üzerinden kurduğumuzda otomatik olarak senaryoyu p3d kurmuyor manuel olarak elle kurulması gerekiyor sanırım doğru mu ? Scenery yükleme yönergesini sırasıyla sizlerle paylaşıyım yanlış yaptığım bir nokta var ise aydınlatırsanız sevinirim ilk adım olarak taxi 2 gate exe dosyasından yükledim sonra p3d içinden scenery libary add area ( taxi 2 gate p3d v2 şeklinde bir dosya oluşturuyor ) use scenery seçeneği seçerek ( cache scenery de var bilmediğimden dokunmadım açıklarsanız sevinirim ) p3d v2 klasöründen önce ltba terrain add area yapıp ardından sadece ltba yı add area yapıp yükledim.Alan yüklendi sıkıntı olmadı lakin resimde yer alan binalar siyah şekilde normalmi yoksa ters yaptığım birşeyler var mı ? p3d bir müddet beni uğraştırıcak ama sonrası güzel şeyle olacağı belli performansına hayran kaldım senelerce alışmışım dx olmadan fsx şuan bana p3d cennet gibi geliyor tabi sorunlarımı çözünce :) şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkürler

5034

Airone
05-08-2016, 13:54
T2G LTBA siyah kaplamalar sorunu konusunda T2G fix dosyasına buradan ulaşabilirsiniz:
http://forum.iflysimx.com/topic/1254-black-buildings-and-bmp-loading-error-in-p3d-v3/
Diğer yaptığınız işlemler doğru görünüyor.

Gokhan Sonturk
05-08-2016, 14:56
Teşekkürler sunay hocam sizin çalışmanızıda sim marketten tekrar indirdim exe şeklinde kurdum sorun yok lakin bazı zamanlar p3d donuyor siyah ekran oluyor ,arka planda simulator akmaya devam ediyor ama