PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ORBX Sonrası Oluşan Ağaç Problemi

fatih.koz
16-05-2016, 20:30
Arkadaşlar selamlar,

Malum son dönemde P3D (v3) geçişine hız verdim ve artık sadece P3D kullanıyorum ... Haliyle ilk başta gözümüze güzel gelen "default" dünya zamanla yetersiz kalıyor ;) Velhasıl sözün özü artık bende bir FTX Global ve FTX OpenLC EU kullanıcısıyım ancak küçük bir sorunum var ...

Biber hocamızın yaptığı P3D / LTFJ'de (belki de test etmediğim diğer meydanlarda) olmaması gereken yerlerde ağaçlar mevcut , ayrıca sanki meydan zemini flatten edilmemiş de direkt landclass'ın üzerinde duruyor gibi ( apron ile pist arasındaki yeryüzü kaplamasına bkz.)

http://i.hizliresim.com/ZdN3JG.png

http://i.hizliresim.com/o7QV9b.png

Kurulum sıram şöyle oldu mecburen ;

1. P3D
2. ActiveSky Next
3. NGX
4. Meydanlarımız [ T2G LTBA, LTFJ (Freeware), LTCG , LTCB vb. hepsinin son ve güncel sürümleri , olanların mutlaka P3D sürümleri ve yamaları yapıldı ]
5. Fs2Crew NGX Reboot v2.

Buraya kadar hiçbir sorun yok, uçtuğum tüm meydanlar düzgündü. [ Rahat battı ]

6. ORBX FTX Global

Bu aşamada yine sorun yoktu, gayet keyifle uçuyordum lakin bu sabah uyumadan önce aşağıdaki son iki eklentiyi kurdum [ Rahat bir kez daha battı ]

7. ORBX OpenLC EU
8. ORBX Trees HD

Bu iki kurulumdan sonra FTX Central kütüphane güncellemesi yapmamı söyledi, tamam dedim ve yaklaşık 500 Mb daha dosya indirip kurdu.

Ayarlarda Trees HD kullanımı açık, Hybrid açık / kapalı denedim sonuç değişmedi . FTX Global ve OpenLC EU aktif.

Scenery.cfg içinde kütüphane sıralamam mı bozuk acaba diyerek kontrol ettim , sıkıntı yok gibi ... Default girişler, sonra ORBX LC girişleri , ardından eklenti meydanlarım , en sonda ise az önce tekrar güncellediğim ORBX kütüphanesi. Denemek için kütüphaneyi bizim meydanların altına aldım yine sorun çözülmedi :(

LumberJack diye mucizevi bir çözüm var ( küçük bir dosya , scenery olarak eklediğinizde ağaçları pistlerden uzaklaştırıyor ) ancak onu henüz kullanmak istemiyorum çünkü başka negatif etkileri var ... Mantığı çok sağlıklı değil.

Neyse lafı uzatmayayım, var mı fikri olan ?

Acaba benim sistemde her şey düzgün de Biber hocamızın LTFJ çalışması mı FTX ile uyumlu değil ?

Kıymetli cevaplarınızı bekleyeceğim ...

Ahmetcan
17-05-2016, 00:40
Fikir jimnastiği yapıyorum: Yeni yüklemelerden sonra makerwy programını çalıştırdınız mı?

fatih.koz
17-05-2016, 03:00
Hayır çalıştırmadım, simulatör kullanımım boyunca da deneme yaptığım zamanlar hariç Makerwy programının oluşturduğu veritabanına ihtiyaç duyan programları bir bilemediniz iki kere kullanmışımdır (misal Fs2Crew RAAS). Peter Dowson'un bu minik programının konumuzla nasıl bir alakası olabilir ?

Sevgiler

fatih.koz
17-05-2016, 03:13
Uçarak ya da uyuyarak keyifle geçirebileceğim zamanı mecburen ORBX forumlarında bu ve benzer sorunların kaynaklarını , olası çözümlerini vb. araştırarak geçirdim ... Sorun çok yüksek ihtimalle eklenti meydanlarımızın tasarımında kullanılan tanımlar ile ORBX'in değiştirdiği başka tanımların çakışması ile ilgili :(

ORBX OpenLC kullanmıyorsanız ya da kütüphaneniz güncel değilse sıkıntı çıkmıyor , LTFJ (ve diğer birçok meydan) sorunsuz çalışıyor. Ne zaman bu iki işlemden birini yaparsanız, ORBX "maalesef" size haber vermeden simulatörün genelinde kullanılan bazı tanımları düzenliyor, kullandığınız eklentiler bir şekilde bu eski/orjinal/alışık olduğumuz tanımlara çağrı yapıp bir zemin kaplaması kullanıyorsa ortaya bu sorun çıkıyor.

Daha önce üzerinde autogen tanımı bulunmayan ve sizin kullandığınız bir kaplama bir anda autogenli farklı bir kaplamaya dönüşüveriyor , işin garip tarafı bu değişiklik olurken her nasılsa yine scenery tasarımında kullanılan exclude poligonları devre dışı kalıyor :( Burada da tahminim exclude (yani autogen'i ve default objeleri yok eden) katmanın sıralamada meydan zemininin altında kalıyor olması.

Her iki durum için de olası çözümler okudum ve kafamda muhtelif fikirler oluştu , yıllardır AFCAD ve meydan düzenlemesi ile uğraşmıyordum ... Sanıyorum yeniden gerekli programları kurup bu şekilde sorun yaşadığım meydanları düzeltebilmek adına P3D için teknik işlere inceden el atacağım ;)

Daha detaylı ve kesin bilgiler elde ettiğimde paylaşırım, bu arada sizde farklı bir bilgi/fikir/çözüm varsa da lütfen yazmaktan çekinmeyin :)

Sevgiler

kcomert
17-05-2016, 11:01
Fatih Bey Selam, ORBX'in FTX Central adında bir programı var, bu programın Settings\Tools\Vector Configuration Tool\Airport Elevation Correction sekmesinde Auto-Configuration ayarı var, bu ayar sizde görünüyorsa deneyebilir misiniz. Eğer ayar yoksa FTX Vector'ü kurup ayarın aktif olmasını sağlayıp denemeniz gerekebilir.

fatih.koz
17-05-2016, 11:34
Vector kullanmıyorum Kamil bey ... Dolayısı ile bende Vector'e ait özel ayarlar/programlar yok :(

anil.uygun
17-05-2016, 12:23
Fatih abi, bende senin yaptığın sıralamada kullanıyorum ancak arada bir de vector var. Hatta ORBX forumunda bunların kurulum sırasının öneminden bahsetmişti birisi, bende ona göre kurulum yapıyorum artık ve bir sorun çıkmıyor.

Global'i kurduktan sonra Vector, daha sonrasında ise OPENLC senaryoları diye geçiyor kurulum. İstersen bir de vector'u kurup deneyebilirsin.

fatih.koz
17-05-2016, 17:11
Durum vahim o zaman Anıl'cığım , durduk yere iki ağaç için 43 Avusturya doları daha vermek gerekecek :( Ben daha ekonomik çözümler peşindeyim ... Durmak yok, ekonomik çözüm arayışına devam ;)

mavi
17-05-2016, 19:01
Vector ü şiddetle tavsiye ederim. Kıyı şeritleri, nehirler, göller, yollar, demir yolları hiç olmadığı kadar gerçekçi oluyor. Vector ü ile birlikte gelen airport elevation corrector adlı yazılım, ilave edilen her yeni scenery den sonra çalıştırılması tavsiye edilen bir programcık olup, bu düzeltme programcığı sayesinde olası yükselti hataları/uyumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün oluyor. Birdefa kurun ne demek istediğimi daha iyi anlayacak ve asla vazgeçmeyeceksiniz. Diye bilirim ki sırf bu vector için ORBX in tüm saçmalıklarına katlanıyorum ve globali vs yi bu vector için kuruyor, kullanıyorum. Selamlar, Serhan

fatih.koz
17-05-2016, 20:15
Anladım Serhan hocam ... Tahmin edebiliyorum Vector'un yaptıklarını ve kabiliyetlerini, Fs2004 zamanında Flight1 UT kullanmış ve onun vektörel değişikliklerini çok sevmiştim ;) Sorunun vektör ile kesin çözüleceğini ve bir daha karşımıza çıkmayacağını bilsem tamam, gidip alayım ve kurtulayım bu sorundan lakin ben halen hadisenin farklı bir kaynağı/çözümü olduğu kanaatindeyim.

http://i.hizliresim.com/0DVMG9.jpg

Sağda Landclass , ortada benim ADE ile meydana eklediğim Airport Background (exclude Autogen özelliği var) , en solda ise meydan görülüyor. Sorunumuz ortadaki yeşil meydan zeminini tüm meydana yayamamak :( Araştırmaya ve debelenmeye devam ...

Sevgiler

fatih.koz
18-05-2016, 01:15
Sunay hocam ile yaptığımız kısa görüşme sonucunda sorunu tespit ettik ... ADE ile orjinal AFCAD'a ve tasarıma sadık kalarak uyguladığım minik yama sonrasında son durum ;

http://i.hizliresim.com/6nYYR3.jpg

İlgilenenler için yazayım ;

Sorunun kaynağı tabii ki ORBX, daha doğrusu kendi çalışmalarını farklı ve güzel hale getirmek için standart tanımları değiştirmeleri ... Haliyle Biber hocamızın bizler için yaptığı çalışmalar bu standart dosya/tanım değişikliklerinden etkileniyor :(

İleride başımıza başka meydanlarda da benzer durumlar gelirse kaynağı ve çözümü tespit etmiş olduk ;) Yardımlarından ve camiamıza kattıkları güzelliklerden dolayı Sunay ve Biber hocalarımıza teşekkürler.

LTFJ Correction for P3D (2 kb) (https://drive.google.com/open?id=0B-NlDpx3jrlKSU1oSzFib1pDYnM)

Sevgiler

Volkan TAS
19-05-2016, 10:48
Fatih Hocam,
Problem tespitiniz, probleme çözüm arayışlarınız ve problemin çözüm kaynağını paylaşmanızı bu forum ve diğer forumlarda
dikkatle takip ediyorum. Ne güzel ki siz ve sizin gibi yaklaşan değerli hobidaşlarla bu forumlarda birlikte olmak.
Teşekkürler emeğinizi ve değerli zamanınızı bizlerle paylaştığınız için...