PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : P3D V2.5 ve Nvidia 355.98 sorunu

mavi
23-09-2015, 00:15
Nvidia konusunda çok tecrübesizim. Bugün bir driver update yaptı 355.98 sürümünü yükledi. Bu işlemden sonra P3D kısa bir süre çalıştıktan sonra nvidia sürücüsünün çalışmayı durduğu uyarısı veriyor ve P3D ekranı önce simsiyah sonra mat bir beyazlığa bürünüyor ve bir süre sonra fatal error verip kapanıyor.
Aynı şartlarda FSX -aynı meydan, aynı uçak, aynı zaman vs. - sorun çıkartmadan çalışıyor.

Sorun hakkında fikriniz veya öneriniz var mı?

Serhan

fatih.koz
23-09-2015, 00:46
Hocam sürücüyü kurarken "clean install" gibi bir özellik var onu seçtiniz mi ? Ben her sürücü güncellemesinde bunu seçip daha sonra kendi keyfime göre profilleri yeniden hazırlıyorum ...

FsX'in Dx9/Dx10 Prepar3D'nin Dx11 tabanlı olduğunu düşününce sorunun driver - directx uyumsuzluğu ya da bir komutun hatalı işlenmesi nedeniyle kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Eğer güncellemeyi yeniden yükleme imkanınız varsa profilleri temizleyip bir deneyin, olmazsa bir önceki sürümü Nvidia sitesinden indirip geri dönüş yapabilirsiniz ;)

Bir ihtimal sisteminizdeki Dx'in de eksikleri oluşmuş olabilir (bazen yüklenen uygulamalar kafalarına göre dosya değiştiriyor bize haber vermeden), Mikropsoft'un sitesinde Dx Web Update programcığı olacak, onu indirip otomatik olarak eksik/hatalı dx dosyalarını güncelleyebilirsiniz. İşe yaradığı zamanlar olmuştu, denemekte fayda var :)

Velhasıl ben henüz güncelleme yapmadım, ancak yaparsam ve sorunla karşılaşırsam mutlaka haber veririm.

Sevgiler

mavi
23-09-2015, 09:40
Hocam öncelikle bayramınızı kutlarım.
Tavsiyenizi deneyeceğim. Teşekkürler... Saygılar,

Serhan

btuncel
23-09-2015, 18:51
Serhan kaptanım selamlar,

İlgili güncellemeyi bugün ben de gördüm. Sorununuza yardımcı olmayı çok isterdim ama şu aşamada elimden gelen tek şey grafik kartı güncellemelerini üzerinden biraz zaman geçmeden yapmadığımı salık vermekten başka bir şey olmayacak.

Fatih kaptanın dediği gibi en son 355.82 'i kurarken de nvidia geforce experience tool'u aracılığı ile değil browser'dan nvidia/downloads bölümü aracılığı ile ve özellikle clean install yaptığımı hatırlıyorum.

Sevgiler...

mavi
24-09-2015, 20:44
Burak bey; size ve Fatih hocaya tesekkur ederim. Tavsiyelerinizi uygulayacagim. Suan İzmir disindayim. Bayram ziyareti. Bu vesile ile sizin ve tum forum uyelerininde bayramini kutlarim. Tesekkurler; saygilar.
Serhan

mavi
30-09-2015, 13:32
Sadece bilgi vermek için yazıyorum.

Bu benim bu yaşıma kadar nvidia ile ikinci haşır neşir oluşum. İlkinde gıcık almış, bir kaç gün içinde AMD ye geri dönmüştüm. Bu kez inat ettim. gerçek şu ki nvidia nın ciddi bir performans farkı olduğunu yaşayarak gördüm. Ama bana özel (veya benim şansıma) problem(ler)de yaşadım, yaşıyorum.

Dediğiniz gibi micropsoftun sitesinden eski versiyonları içeren dx sürümünü indirdim ama kurma konusunda başarılı olamadım. Çünkü her defasında "yeni ve güncel versiyon yüklü" diyerek yükleme işini yapmadan işlemi sonlandırdı.

O adımı mecburen geçtim. Driverı silip teker teker eski versiyonları kurdum ama aynı hata devam ediyor bir farkla; daha önce P3D V2.5 fatal error verip kapanıyordu. Şimdi kapanmıyor. Görüntüyü kaybediyorum. Ekran simsiyah ama program çalışmaya devam ediyor. Mouse imleci ekranda hareket etmeye devam ediyor. sağ tuş yaptığımda menü penceresi açılıyor ama görüntü yok. siyah ekranda içi boş beyaz bir pencere açılıyor.
Bu arada tesadüfen FSX te de aynı hayatı verdiğini gördüm. Ancak FSX biran kararıp sonra normal haline geri döndü ve program hiç bir şey olmamış gibi çalıştı. Uçuşu gayet rahat tamamladım.
Nvidia nın kendi forum sitesine yazmayı düşünüyorum. Çok ümitli değilim. Başka bir oyun yüklü olmadığı için diğer oyunlarda yapıp yapmadığını da bilmiyorum. masa üstü tüm uygulamalar ve programlarda sorunsuz çalışıyor. Her neyse bilgi vermek istedim.
Saygılar, sevgiler...

Serhan

mavi
30-09-2015, 22:18
Nvidia nın kendi forum sitesini inceledim. Sorun tahminimden daha büyük! pek çok kullanıcı ve farklı platformlarda ki kullanıcı bu sorundan muzdarip.

Bizlerden başka birinin başına gelmemesi büyük şans.

Eğer Win 10 işletim sistemine sahipseniz driver güncellemesinden uzak durun....

Serhan

fatih.koz
30-09-2015, 22:45
Geçmiş olsun Serhan kaptanım ... Win7'de herhangi bir sorun yok ;) Umarım kısa sürede yeni bir sürücü ile bu sorunu ortadan kaldırır Nvidia.

mavi
30-09-2015, 23:22
Sağol Fatih Hocam.

Sanırım halletim. Şöyle ki; kartın kendisi ile gelen driverını kurdum. Orijinal driver 347.25 ve win 8, 8.1 ve win 7 için olan sürüm. Yaklaşık 50 dk dır çalışıyor sorun yok. Ne kadar ilginçtir ki win 10 için diye sürdüğü tüm driverlar sorunlu :)

Sevgiler, saygılar.

Serhan

btuncel
01-10-2015, 21:46
Ben de onu diyecektim Serhan kaptan... Kart ile birlikte aldigin orjinal driver'i kur diye...

Bir de tabii olaya nvidia cephesinden bakmak lazim. Beraber calistigin ana yazilimci corap degistirir gibi yazilim guncelliyor. Diger ara birim ureticileri de bunlara uyum saglamak zorunda kaliyor...

Sevgiler...

Sent from my Note 3 using Tapatalk Pro

mavi
04-10-2015, 13:00
Çözüldüğünü sanmıştım. Yanılmışım.

P3D ye veda ediyorum (bir süreliğine) Zira sorunu çözmem mümkün olmadı.

Biraz araştırma yaptım. Sorun yeni bir sorun değil. Çok önceden beri bu sorundan şikayetçi olanlar var. Bunca nvidia kullanıcısı arasında bana denk gelmeside benim şansım.

Sorunu Windows işletim sistemine bağlayandan tutunda PSU ya, GPU nun bios güncelleme ve ayarlarına hatta anakart chipset driver güncellemelerine kadar aklınıza gelen pek çok yere bağlayanlar var. ama kesin olan bir şey var ki birilerine musallat olunca bu problem kolay kolay çözümüde yok. FSX te bu hatayı vermiyor, (her defasında vermiyor demeliyim) verse de -şimdilik- ekran bir anlığına kararıyor ama sonra görüntü geliyor ve program çalışmaya devam ediyor. (şükretmeliyim) Ancak P3D de bu mümkün olmuyor. Ya görüntü bir daha gelmiyor, ya da program crash oluyor ve masa üstüne dönüyor.

AMD kartım elimin altında duruyor. (ASUS R9 290 OC) fakat o kartı tekrar takmak bana ağır geliyor. FSX te bu kartla öyle değerler alıyorum ki inanılmaz. (2002 den beri hiç şahit olmadığım fps değerleri ve görüntü kalitesi söz konusu) Ne bir fps limiter kullanıyorum ne bir şey. Ancak gelin görün ki böyle bir durum söz konusu.

4354

Neyse, yapacak bir şey yok. Şimdilik bu kadar.

fatih.koz
03-05-2016, 17:45
Benzer bir sorun bende P3D'de değil ancak başka oyunlarda oluşuyordu (ekran kartı ile bolca haşır neşir olan oyunlar), bir forumda tartışmaları okurken Nvidia'nın 3D için hazırladığı Stereo View midir nedir onun birçok probleme neden olduğunu gördüm. Zaten bir halta yaramayan bu özelliğe ait sürücü ve programı kaldırıp, GeForce Experience denen meredi de kaldırınca benim birçok sorunum ortadan kalktı aklınızda bulunsun.

Ayrıca P3D'de nasıl çalışır bilemiyorum ancak yeni nesil sürücülerde "Vulcan API" var, Nvidia'nın yeni halt yemesi ... Ben onun olduğu sürücüleri şu an için kurmuyor ve kullanmıyorum çünkü bu merette kendi ile uyumlu olmayan oyunlarda sorunlara neden oluyor gibi ...

Şu an sürücü olarak 361.75'i (3D/Stereo View özellikleri kaldırılmış halde) kullanıyorum , tüm oyunlarım P3D v3.2'de aldığım sonuçlardan memnunum.

Sevgiler