PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prepar 3D v2.5 geçişi hk.

fatih.koz
04-09-2015, 13:41
Selamlar,

Stabil çalışan ve keyifle kullandığım Fs2004'ten (ve tamamen zevk için kullandığım FsX'ten) sonra bir kaşıntı neticesinde P3D kullanmaya karar verdim ... v2.5'in son güncel sürümünü (hotfix'ler dahil) kullandığımı düşünür isek, bu konudaki tavsiyeleriniz ne olabilir ?

Aklıma takılan muhtelif sorular var, internette araştırıyorum ancak Sanalpilot ailesinin görüşleri daha değerli benim için peşinen söyleyeyim.

1. P3D'yi kuracağım Windows üstünde FsX olmayacak, bu bağlamda eklentileri kurmak için herhangi bir sistem kandırmacasına gerek var mı ? Registery kandırmacası, FsX.cfg kandırmacası, klasör adı değiştirme vb. için Hikmet kaptanın programını kullanmak vb. gerekli olacak mı ?

2. Denediğiniz aslen FsX için üretilmiş ancak P3D ile sorunsuz (ya da küçük sorunlar ile) çalışan eklentiler nelerdir ? Elimizde olanı tekrar satın almayalım durduk yere. Misal bende iFly 737NG FsX mevcut (son güncel sürüm 3.2.1), içimizden sistemi kandırıp kurup deneyen oldu mu ?

3. Fs2004'te ve kısmen FsX'te görsellik ayarlarının çoğunu Nvidia sürücüsü üzerinden yapıyorduk, onlar nispeten eski kodlardı ve eski DX sürümleri ile çalışıyorlardı haliyle de dışarıdan müdahale işe yarıyordu. P3D'de Dx11 entegre olduğundan ve güncel bir yazılım olduğundan halen ince ayarlar için Nvidia Inspector'a ihtiyaç var mı ? Varsa sizin önerileriniz nelerdir, neleri içeriden neleri dışarıdan ayarlıyorsunuz ?

4. Kullandığınız ve faydalı olduğuna inandığınız ince ayarlar nelerdir ? CFG tüyoları ya da program içinden yapılan detay ayarlar ... Misal HDR'yi mutlaka kapat, Shadow 3000m olsun, ne bileyim building shadow güzel olur ama object shadow çok gerekli değil gibi tüyolar.

Forumdaki P3D ile ilgili paylaşımları okudum, yaşanan ve paylaşılan muhtelif sorunları gördüm (scenery uyumsuzluğu, render sorunları vb.) ancak bende şu an "sıfır" eklenti olacak ... Dolayısı ile temiz sıfır kurulum ile temeli sağlam yapıp üstüne eklentileri zamanla inşa edeyim diye düşünüyorum.

Öncelik sıramda eğer elimdeki FsX sürümü çalışmaz ise maalesef 80 dolar bayılıp iFly 737NG ve hemen akabinde Active Sky Next var. İşlevsellikten sonra görsele (ORBX , REX vb.) yönelebilirim ki bu konuda da deneyimleriniz ve önerileriniz çok önemli. FsX'i sadece keyif amaçlı kullanıyordum ve açık söyleyeyim çok üstüne düşmedim Fs2004'üm tıkır tıkır çalıştığı için lakin P3D'de amacım tüm uçuşlarımda kullanabileceğim bir simulatör inşa etmek :)

Önerilerinizi bekleyeceğim, mail ile de ulaşabilirsiniz, numaramı bilenler whatsapp üstünden de yazabilir sorun yok :)

Sevgiler, keyifli uçuşlar

[ Sistem özellikleri imza kısmında yazıyor ]

fatih.koz
04-09-2015, 14:25
Küçük bir güncelleme ...

1. maddede P3D'yi kuracağım Windows'ta (ki Win7 64bit olacaktı) FsX olmayacak demiştim, elzem olmasa dahi P3D'nin olduğu işletim sisteminde en azından eklentisiz temiz güncel (SP2 ya da ACC Pack) kurulu bir FsX olmasının faydalı olacağı söyleniyor. Bu işimi kolaylaştırıyor, yeni bir Win7 kurmaktansa mevcut olana P3D'yi ilave edeceğim. Böylece Fs2004,FsX ve P3D aynı işletim sistemi üstünde olacak.

Sorunun devamı (yani kurulum kandırmacaları kısmı) halen geçerlidir :)

Fikir paylaşıp yardımcı olacak dostlara şimdiden teşekkürler ...

ta1dr
04-09-2015, 19:01
cok uzak kalmisim....P3D nedir? ben fs9.1 olan kasayi guvenle sakliyorum...israrka fsx e de gecmiyorum....

http://www.ta1dr.com

fatih.koz
04-09-2015, 19:48
P3D = Prepar 3D ya da yapımcısının verdiği isimle Prepared :) FsX'in Lockheed Martin tarafından geliştirilen hali ... Forumda detayları mevcut Ahmet kaptanım, bir ara canınız sıkılır ise okursunuz. Bende halen mevcut sistemimde keyifle 9.1 kullanıyorum tüm IFR ve havayolu uçuşlarım için lakin teknolojiden ve yeniliklerden de çok uzak kalmamak lazım.

Saim Alper
04-09-2015, 19:49
DX12 integre edilmis yeni bir ultra modern FS piyasaya sürülmedikce, FS9 ve 9 yildir kullandigim FSX ten feragat etmeyecegim,cünkü onlarca add-on birlikte calisiyor.

ta1dr
04-09-2015, 19:53
P3D = Prepar 3D ya da yapımcısının verdiği isimle Prepared :) FsX'in Lockheed Martin tarafından geliştirilen hali ... Forumda detayları mevcut Ahmet kaptanım, bir ara canınız sıkılır ise okursunuz. Bende halen mevcut sistemimde keyifle 9.1 kullanıyorum tüm IFR ve havayolu uçuşlarım için lakin teknolojiden ve yeniliklerden de çok uzak kalmamak lazım.
hocam sagol...
ben forum sifremi unuttum :eek: anca tapatalk ile cepden forum u takip ediyorum ilk firsatta arastiracagim...
iyi uçuşlar...

http://www.ta1dr.com

fatih.koz
04-09-2015, 20:50
Yanlış anlaşılma olmasın, kimseye Fs9 ya da FsX'inizi bırakıp P3D'ye geçin demiyorum ... Bende halen Fs2004'ü keyifle kullanıyorum ve hiçbir sıkıntım yok kendisi ile :)

Bu konunun ana açılış amacı P3D'ye geçmek isteyen (ya da en azından denemek isteyen) dostların ki bunlardan biri benim, ince ayarlar ve uyumlu eklentiler konusunda birbirine yardımcı olması. İnternette binlerce doküman var, bulduklarımı okuyorum ve zihnimde derliyorum ancak tecrübe başka bir olgu, tecrübesi olanların paylaşmasını rica ediyorum sadece.

Şahsen ana kurulumu yaptım, okuduklarımdan yola çıkarak muhtelif ince ayarları hallettim ve şu an default uçaklar ile VC'de stabil 30 FPS alıyorum (daha üstünü alıyorum da Nvidia'dan 29'a kilitledim). Bunu yaparken birçok deneme yaptım, gerek Nvidia Inspector gerekse de P3D iç ayarlarından kapat/aç performansı gözle eskiye dön derken bolca zaman kaybettim :)

Son birkaç saatimi de FsX'te sorunsuz çalışan iFly 737 NG eklentisini P3D'de çalıştırmaya adadım ... Sanırım değişen XML/DLL yapısı nedeniyle başarılı olamıyorum, uçakta elektrik olmasına rağmen göstergeler işlevsiz ve iniş takımları yok. Tüm dosyaları tek tek olması gereken klasörlere taşıdım, menudeki iFly alt menüsünü aktif ettim ancak FsX'te uçağı ilk açtığımızda karşımıza çıkan Gauge/DLL onaylama ekranı P3D'de olmadığından tıkanıyorum. Neyse bakalım uğraşmaya devam, azıcık dinleneyim sonra bakarım.

Keyifli uçuşlar

mehmetcelbis
04-09-2015, 22:19
Sevgili Fatih biraz daha bekle derim. Sebebi bunların hepsi 32 bit yazılımdır. Ben bu sebepten dolayı P3D nin 64 bit yazılımının çıkmasını bekliyorum. Bu yüzden FSX te kalmayı uygun görüyorum. Bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor.

Volkan TAS
04-09-2015, 22:25
Fatih Hocam Merhaba,
Yaklaşık 4 aydır kullanıyorum P3D yi, elimden geldiğince cevaplayayım.
1- Bence eğer yer probleminiz yoksa fsx kalsın, nedeni scenery lerin birçoğunu direkt fsx addon dosyasından p3d ye kopyalarsınız. Bazı programlar(accufeel gibi) henüz p3d için yapılmadığından içeriği fsx den p3d ye kopyaladığınızda çalışmakta.
2- İfly kullanmadığım için bilmiyorum, sadece pmdg kurnazlık yapıp p3d için ayrıca para istedi, diğer eklentilerin hepsi p3d uyumlu yada uyumlu programlarını çıkardılar. Bendeki eklentiler rex.asnext,ezdok,fsuipc,aivlasoft efb,pfpx,fsglobal,orbx ve aerosoft.
3-Nvidia için genel kanı, inspector p3d için kullanmamak ki bende öyle kullanıyorum orjinal p3d ayarlarıyla, sadece nvidia denetim masasından ayarlar yapıyorum ayarlarımı yarın paylaşırım sizlerle.
4- Orjinal cfg en iyisi sadece OPTIMIZE_PARTS=1 değişikliği yetiyor
Şimdilik aklıma gelenler bunar kolay gelsin ve keyifli uçuşlar...

fatih.koz
05-09-2015, 02:03
Evet OPTIMIZE_PARTS=1 guzelligini buldum ve uyguladim ... Ozellikle fsx'den devsirme modellerde basarisi harika diyebilirim :)

Isin komik tarafi p3d icin ek para isteyen firmalarin (pmdg ve ifly buna dahil) halen ellerinde fsx modellerini bir iki yama ile bize iteleyip sonra utanmadan yeniden derledik demeleri. Neyse bu baska bir konu, simdi oralara girmeyelim...

Mehmet agabey, ben zaten topyekun gecis derdinde degilim ... Inceden baslayayim elim alissin, nedir ne degildir ogreneyim istiyorum. 64bit P3D'yi bende merakla bekliyorum, umarim kisa zamanda bizi mutlu ederler, boylece yok vas ti yok oom idi ugrasmadan 64bit altyapinin nimetlerini kullaniriz.

Genel izlenimim P3D'nin FsX'e gore daha stabil ve gorsel olarak guzel oldugu yonunde. Tabii bunda dx11'in katkisi buyuk.

Bugun ayni ucusu ayni ucak ve meydanda hem fsx hem p3d ile yaptim, p3d daha keyifli idi (Ordu Trabzon VFR).

Config dosyasi ile cok oynamadim zaten cok gerekte duymadim, fsx'ten el aliskanligi affinity mask ve isik caplarini dusurmeyi uyguladim. Diger ince oynamalar icin once p3d'ye biraz daha hakim olmam gerekiyor.

Sohbete ve tecrube paylasimina devam, nobetteyim sabah kadar firsat buldukca okumaya devam edecegim p3d ile ilgili makaleleri.

Sevgiler

mavi
05-09-2015, 11:27
Valla yeni gördüm bu konuyu ve hemen yazdım. Hayırlı, uğurlu olsun hocam. Hoş geldin, ne iyi ettin de geldin! P3D ye kısa zamanda alışacağına ve engin bilginle + değerler katacağına inancım sonsuz.
Evet görsel olarak FSX ten çok daha keyifli. Hele bir sis oluştur ve puslu bir havada dene bir hocam!!! Bakalım fikrin ne olacak?!

Programların çoğu uyumlu. FSX klasörlerinden ilgili yerlerden kopyala yapıştır ile gayet güzel çalışıyorlar. Şahsi kanaatim ve tavsiyem, affinity mask ı cfg den değil, "task manager" dan yönetin.
Aklıma gelen en önemli husus şimdilik bu hocam.
Sorunsuz, keyifli uçuşlar dilerim.

EDIT:Ekran kartım ati (nvidia ya geçiş planım olmakla brlikte) bu sebeple ayar konusuda fikrim yok. ATI de masa üstü ayarları ile fazla eşelemeden uyumlu çalışıyor. Görüntüm tatminkar ve her neyse sorun yaşamazsınız, yani FSX ayarlarınız kurtaracaktır diye düşünüyorum
EDIT 2: 64bit yazılımın 1 seneden önce geleceğini sanmıyorum. V3 olarak gelecektir ve en iyi ihtimal ile 6 -7 ay veya en az 1 yıl sonra diye düşünüyorum.

Serhan

mavi
05-09-2015, 12:11
... Sanırım değişen XML/DLL yapısı nedeniyle başarılı olamıyorum, uçakta elektrik olmasına rağmen göstergeler işlevsiz ve iniş takımları yok. Tüm dosyaları tek tek olması gereken klasörlere taşıdım, menudeki iFly alt menüsünü aktif ettim ancak FsX'te uçağı ilk açtığımızda karşımıza çıkan Gauge/DLL onaylama ekranı P3D'de olmadığından tıkanıyorum...
Keyifli uçuşlar

Simconnect kurulu mu? P3D klasörü içinde bir yerlerde bu programcığın .exe dosyası olacak. Onu çalıştırdın mı hocam?

Serhan

fatih.koz
05-09-2015, 19:18
SimConnect'in iki sürümü yüklü Serhan kaptanım ...

Mikropsoft ESP SimConnect Client v1.0.20.0 [ P3D tarafından yüklenen sürüm ]
Mikropsoft Flight Simulator SimConnect Client v10.0.61259.0 [ SDK içinden manuel olarak yüklenen sürüm ]

Bu ikiliye rağmen iFly çalışmıyor, FsUipc yüklü ve sorunsuz çalışıyor ancak ya iFly P3D ile haberleşemiyor ya da FsUipc'yi görmüyor, emin olamıyorum maalesef ... Aklıma gelen tek olasılık bendeki son sürümün özellikle p3d ile çalışmaması için yapılandırılmış olması, belki deneyip çalıştığını yazanlar daha önceki sürümleri kullanıyorlardır bilemiyorum.

Gökten iFly ve ASN almam için +100 USD gelmediği müddetçe debelenmeye devam :)

Sevgiler

btuncel
05-09-2015, 22:12
Benim de parmaklarim kasiniyor ama sanirim 64 bit i bekleyecegim.

Bu arada tum tecrubeni buradan paylasirsan seviniriz Fatih kaptan.

Sent from my Note 3 using Tapatalk Pro

fatih.koz
06-09-2015, 10:03
Tecrübe edinirsem tabii ki paylaşırım :)

IFR uçuşlarımı P3D'ye kaydırabilmem için uzun zaman gerekir diye düşünüyorum ...

fatih.koz
08-09-2015, 23:03
Genel hatları ile birkaç günlük izlenimlerimi yazayım ;

* P3D FsX'e göre daha stabil ve performans konusunda daha dengeli. FsX gibi ne varsa sömürüp karşılığını vermemezlik etmiyor.

* P3D'nin standart yeryüzü ve bulut görselleri bile ziyadesi ile tatminkar, özellikle memleketin doğal görüntüsü hoş, hiçbir eklentiye gerek duyulmadan uçulabilir halde. FsX'te dünyayı kabul edilebilir bir hale getirmek için harcadığımız emek, zaman ve para düşünülünce P3D birkaç gömlek öne geçiyor.

* iFly'ı (lisanslı FsX sürümünü) henüz P3D'de çalıştıramadım, uğraşıyorum ancak başarılı olamayabilirim.

* NGX gerçekten başarılı (ki bunu daha önce de FsX için yazmıştım), tek eksiği benim alışık olduğum 2D paneller.

* ASN daha önce kullandığım ActiveSky sürümlerine göre çok daha verimli ve başarılı. FsX ve P3D sürümlerini denedim, tek lisans ile iki sürüm birden kullanılabilir ve elinde ASE olanlar için fiyat uygun.

* Memleket için yapılmış birçok scenery sorunsuz çalışıyor ve başarımları güzel. P3D'nin şu an tek gördüğüm eksiği ya da uyumsuzluğu Scenery konusunda yaşanıyor.

* Zamanında Fs2004 için yaptığım harcamaları bırakıp FsX'e geçmemiştim, son dönemde yaptığım alımlarda her iki simulatörde kullanım olanağı olması tercih sebebi idi. Şimdi sadece P3D için üretilmiş ürünleri almam gerekecek, bu haliyle bir masraf ancak "değer mi ?" sorusunun cevabı "harcanacak para var ise, evet alınabilir" şeklinde iken 64bit sürüm çıktığında bu cevap "kesinlikle evet" olacak.

Şimdilik izlenimlerim bu kadar, sizlerden de ince paylaşımlar gelirse seve seve okumaya ve uygulamaya hazırım.

Sevgiler

Mendoza
14-09-2015, 01:58
Fatih hocam, Prepar3D versionu ayri satilan hic bir FSX urunu Prepar3D de calismaz cunku bilerek calismamasini sagliyorki urunu satilsin. Ama Prepar3D icin ayri surumu olmayan tum addonlar normalde calismasi gerek. Veya eski surumlerini kurmak gerek yani P3D piyasada yokken cikartilmis versionlari onlarda guncel olmadigindan buglerle ugrasirsin. Birde cok eski addonlar icin simconnect in eski versionlarini da kurmak gerekiyor. Mesela ATR-72-500 gibi addonlar gerci ben simconnectin eski versionunu kurarak ATR i calistirdim ama tad vermedi kaldirdim bence Prepar3D de yeterince zevkli ucuslar yapmak icin gercek Prepar3D addonlar gerek. Zaten simdilerde cok zamanim olmadigindan Prepar3D version addonlari yetiyor simdilik.

btuncel
14-09-2015, 20:26
Selam,

Her ne kadar "gerek kalmıyor..." deseniz de her biriniz illaki p3d.cfg dosyasında ufak tefek değişiklikler yapmışsınızdır...

Paylaşır mısınız?

Teşekkürler...

Mendoza
17-09-2015, 23:48
Kullandiğım tweaksler bu configle akıcı bir görüntü en karmaşık havaalanı ve addon uçakla 35 FPS uçuşların genelinde 50-60 FPS alıyorum, bilgisayarın özellikleri imzamda.

[Display]
TextureMaxLoad=15
SmallPartRejectRadius=1
TEXTURE_BANDWIDTH_MULT=30
UPPER_FRAMERATE_LIMIT=0

[Main]
FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.20

[GRAPHICS]
HIGHMEMFIX=1

[TERRAIN]
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_TREES_PER_CELL=4500
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_BUILDINGS_PER_CELL=3000
SWAP_WAIT_TIMEOUT=10

[SIM]
OPTIMIZE_PARTS=1

[JOBSCHEDULER]
AffinityMask=85

[BUFFERPOOLS]
UsePools=1
PoolSize=768000000

mavi
18-09-2015, 00:36
Umarım kafanızı karıştırmaz, ben de yazayım... Hikmet Beyin sıralaması ile vereyim ki kıyaslamak kolay olsun. Benim de FPS değerlerim aşağı yukarı aynı.

[Display]
TextureMaxLoad=6
SmallPartRejectRadius=4.0
TEXTURE_BANDWIDTH_MULT=30
UPPER_FRAMERATE_LIMIT=0

[Main]
FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.33

[GRAPHICS]
HIGHMEMFIX=1

[TERRAIN]
SWAP_WAIT_TIMEOUT=30

[SIM]
OPTIMIZE_PARTS=1

[JOBSCHEDULER]
AffinityMask=224

[BUFFERPOOLS]
UsePools=1
PoolSize=768000000

Farklı değerleri kırmız ile yazdım. Sistem özellikleri imza kısmında var.

Serhan

Mendoza
18-09-2015, 04:16
ingame ve nvidia inspector ayarlarımın tümü şurada
(http://www.sahince.com/component/content/article/10-my-prepar3d-v25-config.html)

Volkan TAS
18-09-2015, 08:55
Hikmet Hocam Merhaba,
Bu ayarlar ile oom hatası alıyormusunuz?
Teşekkürler

Mendoza
18-09-2015, 14:06
Hayır hiç bir zaman OOM almadım, garip bir şekilde ben Flight Simulator la ilgili hiç bir zaman OOM almadım şans belkide :)

btuncel
18-09-2015, 19:08
Islerim nedeniyle 2 gundur giremedim foruma o yüzden ancak yazabiliyorum.

Detay sorular ile tekrar döneceğim... 😆

Teşekkürler

Sent from my Note 3 using Tapatalk Pro

Volkan TAS
18-09-2015, 19:08
Aman hocam maaşalah diyelim...
Teşekkürler kırımsız uçuşlar.

Selim Birdal
18-09-2015, 21:06
Uyarı!
Ben Prepar3D_v2_Academic_2.5.12946.0 kurduktan sonra FSX TO PREPAR3D MIGRATION TOOL Version2.5.3.873 kurduğumda P3D'nin bu sürümünü desteklemediğini gördüm. Daha sonra Resmi internet sitesinden stabil olmayan bir Version2.5.3.893 gördüm. Onu kurunca da Dll hatası verdi. Az daha format atacaktım. Bundan sonra P3D ile Migration tool kullanmam zaten. Ezdok'un P3D ye adam gibi destek vermeme konusundaki ısrarı üzerine de OpusFSI kamera satın aldım. Ezdok'tan daha iyi ve P3D desteği var. Bu aralar programı tamamen çözmekle meşgulüm.

btuncel
19-09-2015, 12:34
Serhan ve Hikmet bey,

Öncelikle cfg ayar paylaşımlarınız için teşekkürler.

Dün akşam biraz net'te dolaştım. Edindiğim bilgilere istinaden bulgularım/sorularım;

TextureMaxLoad ayarı
Bu değer 3 ve 3'ün katları olmalı, burası tamam ama kaç olmalı? Kartım GTX460. Bu değeri belirleme kriteri nedir?

AffinityMask ayarı
Windows görev yöneticisinden P3D açıkken ve kapalı iken çalışan 4 ana çekirdek ve diğer 4 sanal çekirdeğı incelediğimde (i7 2660K - QuadCore with HT Enabled) 4, 6 ve 8. çekirdeklerin sistem kaynaklarına kullanıldığını gördüm. Dolayısı ile diğer çekirdekleri P3D için rezerve edecek şekilde AffMask değerini 87 olarak hesapladım. Siz nasıl bir yöntem kullandınız? Standart bir değer mi girdiniz?

LOD_RADIUS=4.500000
Bu ayar uzak mesafedeki texture keskinliğini artırıyor. FSX'de default değeri 4.5 iken P3D ile bu default değer 6.5 olmuş. Yalnız bu değerin 4.5 üzerinde olması VAS problemleri yaratıyor. PMDG de 777'nin introduction kitabında özellikle bu değerin 4.5 üzerine çıkartılmaması gerektiğini belirtmiş.

SmallPartRejectRadius=1
Yukarıdaki ilk 2 iki ayar hücre başına yaratılacak ağaç ve bina ayarını kısıtlıyor. (Autogen density) 3.'sü ise (SmallPartRejectRAidus olan) verilen değerden küçük objelerin yaratılmasını kısıtlıyor.
Aslında 3 ayar da FPS artırma amaçlı. FSX'de çok kullanmamıştım. Memnun iseniz tekrar düşünebilirim? Tekrar değerlendirir misiniz?

Optimize Parts = 1 ayarı
Neyi, ne şekilde optimize ettiğini çok anlamamakla birlikte net'te FPS'i artırdığına yönelik bayağı bir ilginç video var. Kullanmayı düşünüyorum.

Son olarak, userdat/appdata/roaming/lM/ altında 2 tane Prepar3d klasörü buldum. Bir tanesi Prepar3d, diğeri ise Prepar3D v2. Ben v2 olan klasörün altındaki prepar3d.cfg dosyası üzerinde çalıştım. Doğru değil mi? Dİğeri ne arıyor?

Teşekkürler ve sevgiler...

Burak

mavi
19-09-2015, 15:41
Burak Bey merhaba,

Sorularınıza parça parça yanıt vereceğim. Zamandan ötürü.
1. .cfg dosyasının yeri: İşletim sisteminin kurulu olduğu bölümde /user/kullanıcıadı/app.data/roaming/LockhedMartin/P3Dv2 klasöründe olacak
2. Optimize Parts hakikaten faydalı bir parts onu 1 yapın, gerisini düşünmeyin. (üzümü yiyin)
3.Texture MaxLoad: doku kaplamasında titremelere sebep olur. 3, 6, 9, vs diye devam eder. artırılır azaltılır dediğiniz gibi. neden üçün katları bilmiyorum. doku kaplamalarında ki titremeye göre bu değeri ayarlayın. Özellikle photo real scenerylerde faydalıdır.
4. Affinity Mask ayarını görev yöneticisinden ayarlıyorum çekirdeklerin sistem kullanımına vs. durumuna göre farklı kombinasyonlar deniyorum. En güzeli 0 hariç hepsini çalıştırmak gibi geliyor bana. Devam edeceğim...

EDIT:Burak Bey, Nvidia kullanımında çok ama çok yeniyim. 460 Dx11 i desteklediğini sanmıyorum. Kntrol ediniz

mavi
19-09-2015, 20:59
.cfg dosyasına ayrıca eklemenizi tavsiye edeceğim bir satır var.
SWAP_WAIT_TIMEOUT=30 cfg nin orijinal halinde bu satır yoktur. Bu satırı [TERRAIN]
Başlığı altına ilave ediniz. (yoksa şayet) bu ne işe yarar; terrain motorunun, yeryüzü şekillerini grafik kartınızın belleğine “render” etme süresini belirler. Bu değeri azalıp, artırarak kendi sisteminiz için en uygun değeri bulursunuz.
SmallPartRejectRadius=1
Bu başlıklar için yorum yapamayacağım.
Saygılar.

Serhan

btuncel
20-09-2015, 12:04
Serhan hocam,

Cevaplar için teşekkürler...

GTX460 ile dx11 arasında sıkıntı yok, tekrar kontrol ettim.

Bu arada bu sabah nvidia için driver güncellemesi yapıp nvidia inspector ile Hilkmet hocamın nvidia ayarlarını da yaptım. Artık uygun bir LTBA ve EGLL scenery'si bulup şu 777 bebeğini IST-LON deneyeceğim.

Sevgiler,

sequence
22-03-2016, 23:44
Merhabalar, ben de p3d 2,5 geçişini yeni yapmış biri olarak bu başlık altında bir soru sormak isterim. Forumdaki öneriler doğrultusunda kurulumu ve ayarlamaları yapmama rağmen ekranda dalgalanmalar yaşıyorum ekran kartım nvidia geforce gtx 650 hikmet hocanın birkaç mesaj yukarıda verdiği ayarları aynen uyguladım fakat sonuç değişmedi. Ekran kartının en güncel sürümü yüklü. Son olarak bu dalgalanmayı web tarayıcısında sayfaları kaydırırkende bir miktar yaşadığımı farkettim. Ekran kartından olduğu aşikar ancak hangi ayarla değişiklik yapmam gerektiğini bilemiyorum. Fikri olan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.

Tekins
25-03-2016, 01:18
Merhabalar, ben de p3d 2,5 geçişini yeni yapmış biri olarak bu başlık altında bir soru sormak isterim. Forumdaki öneriler doğrultusunda kurulumu ve ayarlamaları yapmama rağmen ekranda dalgalanmalar yaşıyorum ekran kartım nvidia geforce gtx 650 hikmet hocanın birkaç mesaj yukarıda verdiği ayarları aynen uyguladım fakat sonuç değişmedi. Ekran kartının en güncel sürümü yüklü. Son olarak bu dalgalanmayı web tarayıcısında sayfaları kaydırırkende bir miktar yaşadığımı farkettim. Ekran kartından olduğu aşikar ancak hangi ayarla değişiklik yapmam gerektiğini bilemiyorum. Fikri olan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.

Merhaba Hocam,

Bu kartla ilgili fiziksel bir soruna da işaret ediyor olabilir. Farklı bir sürücü ile denediniz mi?

sequence
25-03-2016, 18:59
Merhaba, bugüne kadar hiç aklıma gelmeyen ve uygulamadığım bir şey deneyip montörün modeline uygun bir sürücü yükledim. Böylece sorun ortadan kalktı. Benzer sorunu yaşayan arkadaşlar için ekran yineleme hızının 60 ya da destekliyorsa 75 hz olduğunu kontrol etmelerini ve monitörün de sürücüsünün yüklü olduğunu kontrol etmelerini öneririm.

İlginiz için teşekkür ederim.

Tekins
27-03-2016, 21:45
Geçmiş olsun :)