PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : P3d v2.5 vs P3d 2.4

biber
09-03-2015, 19:20
Arkadaşlar 2.5 sürümü ne gibi yenilikler getiriyor, performans ve içerik açısından ne fark gördünüz biraz anlatabilir misiniz?

Omer Akomer
09-03-2015, 19:33
Murat hocam,

Performans olarak sutterların çok azaldığını gördüm ve bununla beraber daha iyi (çok büyük olmamakla birlikte) FPS'te artış gün yüzünde olan kısmı, bunun dışında çoğu değişiklik arka planda. Bu linkte tüm değişiklikler yer alıyor zaten http://www.prepar3d.com/news/2015/02/98935/ görüceğiniz gibi genelde sıkınıların düzeltilmesi vs, yeni bir şey yok gibi...

erguno
09-03-2015, 23:18
Aslında Sevgili Murat "ne oldu da herkes P3D V2.5 kullanmaya başladı" sorusunu sormuş. Eğer gerçekte böyle sormadıysa ve ben yanlış anladıysam gene de bu soruya P3D de gördüklerimle cevap veriyim.

Yeni bir sim görmedim. Hatta V2.0 den farklı çok özel bir şey de görmedim. Her şey genel olarak FSX ile aynı. Zaten biliyorsunuz uçaklar, kaplamalar ve birçok eklenti beraberce kullanılabiliyor. DX11 in getirdiği yetenekler ve yenilikler tabii ki bunların dışında. Bunlar da zaten V2.0 dan beri vardı. Teknik olarak ne farklı sorusunun cevabı V2.0 dan itibaren P3D sayfasında ayrıntılı var. Buraya yazmaya yer yetmez ve gerek de yok. Yazdıklarını görünce ve bunların FSX altyapısının üstüne gelişme olduğu düşünülürse FSX' i nasıl kullanıyoruz merak ediyorum.

Bakılırsa İlk defa sim kuran biri için P3D nin yenilikleri çok fazla. İlk olarak herhangi bir tweak ile uğraşmıyorsunuz. Bojote settings, migration tool falan gerek yok. Kur-ekran ayarlarını yap-uçak yükle(istiyorsan)-Scenario yükle (eğer lazım ise) ve uç. FSX'in iyi bir kullanıcıyı bile zorlayan ayarlarına bakmıyorsunuz bile. Dışardan weather inject etmek lazım eh bunu FSX de de yapıyorduk. V2.0 dan beri kullanıyorum bir kere çökertemedim.( Bu iyi birşey mi-aslında olması gereken değil mi?)

Yani simulasyonda yeni bir şey yok. Kaplamaların ekrana gelimi, su, sis gibi efektler tabii daha güzel. Donanım tarafında eğer yeni bir bilgisayara sahipseniz (Intel i5-i7, AMD FX8350 ve üstü, nvidia GTX670 ve üstü, Radeon R9 280 ve üstü) rahatça ortalama 30 Fps alırsınız. Bunu FSX'de de alıyorduk diyeceksiniz. Tabii bir sürü ayardan ve zaman kaybından sonra. Bir özellik FSX de ki anlık FPS düşüşleri burada yok. Stabil bir şekilde yani olması gerektiği gibi uçağınızı uçuruyorsunuz. Sim director da çok güzel.

Yıl sonuna doğru sanıyorum x64 versiyonu da çıkacaktır. Bu versiyon ile beraber uzun uçuşlarda ki OOM, Aerosoft Airbus VC'de ki aynı anda ayrı ekranlarda Weather ve Terrain Radar görüntülerini görememeye sebeb olan OOM gibi hataları da görmeyiz diye düşünüyorum. Bu versiyonda uzun uçuşlarda hata var mı bilmiyorum çünkü 90 dakikayı geçen uçuş yapmadım. Ayrıca online olarak da kullanmadım.

Sevgiyle kalın....

vikartindur
10-03-2015, 07:09
Merhaba,

Ben P3Dv2.4 kullanıyorum. FSX'i de artık terk ettim. En önemli sebebi ise, benim de sebebini bilmediğim bir şekilde fsx'te herhangi bir menü açıp geriye döndüğümde yer ve gökyüzünün birbirine girmesi idi. Şimdi yeni nesil bir bilgisayar kullandığım için p3d bende tamamen sorunsuz.

Gözüme hoş görünen en önemli özelliği, dx11 ve gölge oyunları. Bulutların yerdeki gölgelerini uçuş boyunca izlemeye bayılıyorum. Sanıyorum ki bulutların, sisin ve pusun dağılımını da geliştirmişler. FSX'e göre daha gerçekçi duruyorlar ve çok daha dağınık ve düzensiz şekilde görünüyorlar. Yani, eskisi gibi homojen dağılımlı gözükmüyor gözüme. Bulutlar ve hava için herhangi bir eklenti kullanmıyorum. P3d'nin kendi orijinal bulutları bile bana yeterli geliyor. FS9'da FSX'te kullandığım hava temaları seti vardı, otuza yakın faklı hava teması içeriyordu. Onu malesef desteklemiyor. Herhangi birini seçtiğimde tam bir kaos havası oluşuyor. Rüzgar yönü deli gibi 360 derece dönüp duruyor :) [aslında bu havayla airbus ile touch and go yapmak çok zevkli!!] İnternetim olduğu müddetçe opus uygulaması ile gerçek havayı alabiliyorum, bu da yeterli benim için.

FSUIPC'de vas izleme özelliğini açtım. (Leblebi bölümünde bu konu var) Buradan vas takibi yapıyorum. Uzun uçuşlar yaptım. PMDG 777 ile omdb-vhhh uçuşu yaptım. Sonlara doğru elimde azıcık kalan vas'ı kaybetmemek için trafiği vs kapatmıştım. Sanırım 64bit sürüm çıktığı zaman bu sorun ortadan kalkacak. VAS harcaması biraz da eklenti havaalanları ile alakalı. Hong Kong'a (Taxi2Gate Hong Kong) yaklaşırken tabi hafızayı kemiriyor. Ama vhhh-aypy uçuşu yaptım yine 6 saatlik. Son anına kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bunun yanı sıra aerosoft'un airbus'ları ile 2-5 saat arası uçuşlar yapıyorum. Aerosoft airbus'ları biraz daha oyuncu-dostu olarak tasarladığını ifade etmişti, bu airbus'larda pmdg'nin kokpitlerindeki gelişmiş fonksiyonellik ve arıza senaryoları bulunmuyor. Bu yüzden kokpit içinde ve dışında kesinlikle fps sorunu yaşamıyorum. Mesela kaptan ile ikinci pilotun ekranları tamamen aynı anda değişiyor. Bu da hafızayı ekstradan yüklemiyor. PMDG'de öyle değil tabi, hepsi birbirinden bağımsız. PMDG 777 ve NGX'i satın aldım. Her ikisi de spot görüntüde sorunsuz iken vc kokpit içinde 17-22 arası fps veriyor. Tabi, kokpit ve sistemleri içinde değerlendirilmemiş hiçbir nokta yok gibi. Bu da gerçekçiliği son derece artırmış.

P3D'de gözünüzü tamamen kokpite çevirip sonra hızlıca dışarıya bakacak şekilde yukarı kaldırırsanız bütün gökyüzü önce gözünüzü alıyormuş gibi parlak oluyor, sonra normal parlaklığına iniyor. Bu da çok beğendiğim bir özellik.

Ayarlar menüsü fsx ile aynı. Hemen hemen aynı parametreler var. Özellikle autogen konusunda autogen binalar ile autogen ağaçları ayırmaları hoşuma gitmiş. Ağaçları kesinlikle kısmıyorum, ormanlık ve dağlık arazilerde uçarken ağaçların bolluğu göze çok güzel görünüyor. Binaların yoğunluğu ise elbette büyük şehirlerde fps canavarı oluyor. İstanbul, Londra, San Fransisco gibi yerlere yaklaşırken bu ayarları kısmakta fayda var, yoksa 24'ün altına inen fps çok keyif vermemeye başlıyor.

P3D'nin güzel saatleri güneşin yataya yaklaştığı saatler. Ya güneş doğarken, ya da batarken alçak irtifada uçun, tepelerin üzerlerine güneş vururken eteklerinin gölgede kalması, tepelerin artlarında koyu alanların oluşması, tek tek her bir ağacın gölge bırakması, kokpitteki her bir düğmenin sapsarı ışıklar altında değişen gölgeler oluşturması izlemeye değer. fs9'da enbseries.ini dosyası ile yaptığımız aşırı parlamanın gözü alması efekti de burada standart. Yerdeyken güneşin vurduğu yapıların ışıkla yıkanması görülmeye değer.

Bilgisayarınız kaldırıyorsa p3d'ye geçmek için kesinlikle vakit kaybetmeyin derim.

errayn
10-03-2015, 08:48
Zamanında FS9'u (Stabil olduğu için hala vazgeçilmez olduğunu kabul edenler de vardır) bırakıp neden FSX'e geçmiştik? Bunun en önemli sebeplerinden biri görsellikteki yeniliklerdi. Bir de ücretli-ücretsiz yükleyeceğimiz bazı eklenti özelliklerini de içinde barındırmasıydı. Fakat sistemsel sebeplerden dolayı beklenen tadı vermemişti çünkü güzelliklerinin yanında saç baş yoldurtan altyapı hatalı vardı. SP1 çıktı, SP2 çıktı fakat nafile...Bi dolu tweak düzenlemeleri, programlarla iyileştirme denemeleri ama nafileydi. Sistemimiz ne kadar iyi olursa olsun hep bir sıkıntı vardı. 3. 4. nesil i7 işlemcilerle bile istenilen sonuç, kurulumdan sonra hiç dokunmadan alınamıyordu.

Benim gözlemlediğim sonuç, bunların hepsi ortadan kaldırılmış. Hafta sonu bilgisayarımı formatladım, temiz bir Prepar 3D v2.5 kurulumu yaptım ve meydan eklentileri haricinde sadece Active Sky, ORBX Global olmak üzere 2 eklenti yükleyerek kullanmaya başladım. Uçak olarak Prosim 737 kullandığım için PMDG veya Aerosoft uçaklarını yüklemedim. Fakat kendi standart kurulumunda ücretli olan Carenado ve Alabeo marka bir iki uçak ücretsiz olarak kurulmakta, onlarla denemeler yaptım. FSX'e göre daha yüksek ayarlarda ve hiç bir dış müdahalede bulunmadan (imza bölümünde yazan sistemim ile) stabil olarak 50-60 FPS aldım. Bu sonuç bile beni tatmin etmeye yetti.

Kullanıcılarda farklı bir ürün beklentisi oluyor fakat neden farklı bir şey bekliyoruz ki? Ki bu yazılımın FSX kodları satın alınarak iyileştirilmesi sonucu oluşturulduğunu bildiğimiz halde... İstediğimiz, dinamikleri ve görselliği ile sorun çıkarmadan bize simulasyon keyfini yaşatacak bir yazılım değil midir beklentimiz? FSX'ten şikayet etmemizin sebebi değil midir bunlar? Bu şikayetlerimize son verecek iyileştirilmiş bir yazılım FSX'e benzese ne kaybeder ki? Elbetteki elindeki mevcut yazılımdan memnun olan birinin, eğer ufak da olsa bir değişiklik istemiyorsa masrafa girip yeni bir yazılım almasına gerek yoktur.

Hiçbir farkı yok dense de DX11 ile gelen görsel iyileştirme ve güzellikleri bir kenara bırakamayız. Işık oyunları harika! Bulutların bile gölgesinin yeri bir anda karartıp tekrar güneş ışığı ile aydınlanmasını görmek "mümkün olduğunca gerçeğe yakın" düşüncemizi sonuna kadar destekliyor hatta kamçılıyor.

Sistemine güvenen ve aklında soru işaretli olup geçmeyi düşünenlere tavsiyem; Hiç düşünmeyin! Alın, Kurun, Uçun...