PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prepar3D ufukta!

Mendoza
08-10-2013, 15:54
Prepar3D 2.0 ufukta belirmeye başladı bu yıl sonunda çıkıyormuş, çok merak ediyorum!
http://www.prepar3d.com/latest-news/

btuncel
08-10-2013, 23:01
- Direct X 11
- Multiple threads
... daha niceleri...

Beklediğimiz simülatör geliyor herhalde...

Hikmet hocam, farklı bir iki başlıkta da sorulmuş olabilir ama profesyonel versiyon ile akademik arasındaki fark nedir?

Mendoza
09-10-2013, 00:00
Kullanımında ve görsel olarak hiç bir farkı yok sadece profesyonel ticari amaçla kullanılabilir.

erguno
09-10-2013, 00:41
Bu vesile ile sistemini yenilemek isteyen yada yeni bir PC almak isteyen arkadaşlara ufak bir önerim olacak. Ekran kartı olarak directx 11.2 olan kartları (AMD için R9 xxx ve R7 xxx serileri, Nvidia için kısa bir süre bekleyin). İşletim sistemi olarak Ekim 17 de piyasaya çıkacak olan Windows 8.1' i bekleyin. (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/apps/bg182880.aspx). Okuduğuma göre P3D V2.0.xxx Directx 11.2 ye tam uyumlu olacakmış.

atmaca53
09-10-2013, 14:13
Googleden dönme bir çeviriyi okuduğum kadarıyla bu sistemde de aylık abonelik sistemi olabilir, P3D takipçisi olarak Hikmet Ağabey eğer böyle birşey varsa bizi haberdar edebilirsen memnun oluruz 1.4 aldım aktivasyon işlerinden bunaldım tweak mweak umarım bunlara gerek kalmayacak birşey çıkar ve aylık abonelik sistemi olmaz bu meret şimdilerde moda!

Mendoza
19-11-2013, 23:04
Bu ayın 25 inde Prepar3D çıkıyor hayırlı olsun Flight Simulator camiasına :)
http://www.prepar3d.com/news/2013/11/4648

munur
20-11-2013, 13:00
What if I Don’t Have a DirectX11 Video Card, Can I Run Prepar3D v2?Prepar3D v2 requires a DirectX11 fully compatible video card. If there is not a DirectX11 video card, Prepar3D v2 will not run.

Kötü olmuş bu.

skydiver737
20-11-2013, 13:54
What if I Don’t Have a DirectX11 Video Card, Can I Run Prepar3D v2?

Prepar3D v2 requires a DirectX11 fully compatible video card. If there is not a DirectX11 video card, Prepar3D v2 will not run.

Kötü olmuş bu.

Muhtemelen volumetric fog ve dynamic shadow özelliklerinden dolayı bu gereksinime htiyaç duyuyor.

atmaca53
20-11-2013, 14:13
Bazı özellikler ve Beta Test Videoları Akademik Lisdans 59,95$ cık Aylık 9,95 Geliştirici Lisansı nedir anlayamadım!
http://www.prepar3d.com/news/2013/11/4648/ (http://www.prepar3d.com/news/2013/11/4648/)

atmaca53
21-11-2013, 15:18
I have a developer’s license for Prepar3D v1.x, how do I update to Prepar3D v2?If you are a monthly subscriber, you can cancel your v1.x monthly subscription and purchase a v2 developer subscription. If you wish to keep your v1.x monthly subscription you can keep renewing it and have both versions installed on the same machine. If you have purchased a pre-paid developer subscription and wish to change it out to a v2 developer subscription, please email licensing@prepar3d.com and they will take care of you.

Burada tam olarak nedemek istemişler google çeviriden birşey anlamadım yardımcı olabilimisiniz Saygılar.

mavi
21-11-2013, 17:33
Demiş ki..."P3D V1.x geliştirici lisansına sahibim. P3D v2 ye nasıl yükselte bilirim."
El cevap: "Şayet aylık abone iseniz, aylık aboneliğinizi iptal ediniz ve V2 için geliştirici aylık abonelik satın alınız. Şayet v1.x için aylık aboneliğinizi devam ettirmek isterseniz, aylık aboneliğinizi yenileye bilirisiniz ve her iki sürümü de aynı makineye yükleye bilirsiniz. Şayet ön ödemeli geliştirici aboneliğiniz var ve bunu V2 aboneliğine çevirmek istiyorsanız .... ya e-mail yollayın"

Şahsi NoT: Bir P3D V1.3 ve sonrasında V1.4 sürümü akademik lisansa sahip biri olarak V2 ye yükseltme seçeneğinin olmamasına fena halde kızdım. V2 yi uzun bir süre almayacağım. Ne halleri varsa görsünler...

hakan737
21-11-2013, 18:29
Bana sorarsaniz Prepar3D giderek profesyonel bir yazilim olacaga benziyor. Upgrade sartlari birazrahatsiz edici geldi. 60 gun icinde alim yaptiysaniz iade edip parasini geri alip sonra yeni versiyonu alin diyor.Daha eskiler ise mecburen yenisini alacak cunku upgrade opsiyonu yok. Benim anladigim P3D , FsX in yerini almaktan ziyade pro kullanicilar icin ticari bir yazilim olacakmis gibi duruyor ileride.

Mendoza
21-11-2013, 22:00
Bana sorarsaniz Prepar3D giderek profesyonel bir yazilim olacaga benziyor. Upgrade sartlari birazrahatsiz edici geldi. 60 gun icinde alim yaptiysaniz iade edip parasini geri alip sonra yeni versiyonu alin diyor.Daha eskiler ise mecburen yenisini alacak cunku upgrade opsiyonu yok. Benim anladigim P3D , FsX in yerini almaktan ziyade pro kullanicilar icin ticari bir yazilim olacakmis gibi duruyor ileride.

Hakan hocam ticari bir yazılım olacakmış gibi değil zaten öyele olduğunu söylüyorlar hep. Forumlarda şuraya (http://www.prepar3d.com/forum-5/?mingleforumaction=viewtopic&t=3754) bakarsak görüyoruz zaten

Can Prepar3D be used for entertainment? No, Lockheed Martin does not offer Prepar3D for entertainment, and we have no plans to enter the entertainment space. The EULAs explain that Prepar3D can be used for purposes other than personal/consumer entertainment.

Aslında academic ve developer licence zorlama olduğu her haliyle belli oluyor evde hobi veya eğlence için kullanımıda legalleştirmek için. Bence Microsoft'la zamanında öyle anlaşmışlardı FSX yerini almayacaktı.

Öyle yada böyle eğlence veya ciddi simulator hobicilerede bu şekilde bir yol buldular, ilerde ne olur bilmem.

Tekins
22-11-2013, 01:35
Merhaba,

"Eğer aboneliğiniz aylık ise, aylık v1.x aboneliğinizi iptal ettirebilir ve geliştirici v2 aboneliğini satın alabilirsiniz. Eğer aylık v1.x aboneliğinizi korumak isterseniz bunu yenileyebilirsiniz (hakkınız baki kalacak) ve aynı makinede her ikisine de sahip olabilirsiniz.

Eğer ön ödemeli geliştirici aboneliğini satın aldıysanız ve gelitirici v2 aboneliğine çevirmek/değiştirmek istiyorsanız lütfen licensing@prepar3d.com adresine emai gönderin sizinle ilgilenecekler."

Saat 01.37 :) sanırım hata yoktur

atmaca53
22-11-2013, 07:30
Cevaplarınızdan dolayı Teşekkür ederim çok şey istiyorum ama bu geliştirici lisansı tam olarak nedir ?

Mendoza
22-11-2013, 17:04
Cevaplarınızdan dolayı Teşekkür ederim çok şey istiyorum ama bu geliştirici lisansı tam olarak nedir ?

Prepar3D için addon geliştiricileri bilgisayarlarına kurarak kendi yazdığı addonları test etme amacıyla kullanmaya yarar, Prepar3D üzerinden para kazanamaz mesela ticari amaçla uçuş eğitimi veremez. Bu arada kendiside arada uçuyorsa hobi olarak bunuda yapmasına bir engel yok sonuçta test etmesi ve Prepar3D yi tanıması gerek.

Academic: Uçuş öğrenmek ve evde pratik yapman için kullanabilir yani eğlence amaçlı değil Prepar3D, ama sen uçmayı öğrenirken eğlence içinmi hobi içinmi ne için kullandığını senden başkası kafandakini bilemiyeceği için biz bu kategorideyiz :-)

Profesyonel: Prepar3D simulatorunu uçuş okullarında kullanma şekli yani ticari ve Prepar3D üzerinden para kazanabilir. (Eğitim amaçlı olduğu için daha detaylı acil durumları kurgulanabiliyor)

cagdas44
22-11-2013, 19:07

Giderek değil direkt profesyonel bir yazılım olarak var hocam Prepar3D konusunda PMDG'nin yaptığı açıklamaya göre bu bir oyun değil ve biz hem Boeing'in lisanslı ürünlerini üretiyor olmamızdan dolayı hem de bunun bir oyun değilde eğitim programı olmasından dolayı bu programda yer almayacağız, özellikle bu programda kendi lisanslı ürünlerinin kullanılması sonrası uçuşa çıkacak birinin yaşayacağı kazalardan sorumlu olmak istemediklerini söylemişler.

Omer Akomer
25-11-2013, 07:34
Bu sabah yapılan açıklamaya göre PMDG P3D'i destekliyor! NGX,777 ve ilerde çıkacak olan 747-400v2 ürünleri P3D v2 da çalışacak.

http://forum.avsim.net/topic/426978-pmdgs-p3d-development-status-fact-thread-updated-25nov13/

btuncel
25-11-2013, 20:37
İşte şimdi herşey değişecek...

Artık bu hobinin yönu netleşti....

DirectX 11, ileride 64bit ve daha fazlası....

Uçmayan kalmayacak...

Sent from my Note 3 using Tapatalk Pro

hakan737
25-11-2013, 22:13
DX11, 64bit işletim sistemi, super hızlı CPUlar, elektrik tüketim canavarı PSUlar, ıvırı zıvırı derken hayli kabarık bir faturada beraberinde gelecek, o kesin.

btuncel
25-11-2013, 22:20
DX11, 64bit işletim sistemi, super hızlı CPUlar, elektrik tüketim canavarı PSUlar, ıvırı zıvırı derken hayli kabarık bir faturada beraberinde gelecek, o kesin.

O da ayrı bir gerçek hocam...

Bu arada Crosfire ve SLI desteğini de unutmayalım...

TC-BHN
27-11-2013, 20:33

Karamsar olma ;) Onlarda gelişiyor ve A+++ oluyor ;)

biber
28-11-2013, 09:28
Prepar3d v2 hayırlı olsun.
PMDG'nin P3D uyumlu ürünler çıkarması bir eşik olacak.
V2 kullanan arkadaşlarımız (ayrı bir topikte de olabilir) izlenimlerini yazar mı lütfen? Çalışan çalışmayan addonlar(uçaklar, sceneryler vs) hakkında bilgi verir misiniz?

Mendoza
28-11-2013, 10:36
Prepar3d v2 hayırlı olsun.
PMDG'nin P3D uyumlu ürünler çıkarması bir eşik olacak.
V2 kullanan arkadaşlarımız (ayrı bir topikte de olabilir) izlenimlerini yazar mı lütfen? Çalışan çalışmayan addonlar(uçaklar, sceneryler vs) hakkında bilgi verir misiniz?

Biber hocam hakkında bilgi vereceğiz de şöyle şimdilik arızalarla uğraşıyoruz :-) az düzelsin hele testler başlayacak. Şöyle LTAC2013 görünürde çalışıyor güzelde görünüyor ama diğer Havaalanlarımız görünmez oluyor tektürler başka formata çevirince görünecek zannettim ama olmadı sanırım modelden kaynaklanıyor detaylı bir bilgiye ulaşamadım neden görünmüyorlar diye.
P3D2 DX11 ile performans FSX ve P3D den en az 25% daha iyi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. HDR ve volumetric fog çok güzel insan sis ve bulutun içinden uçtuğunu hissediyor bu gerçekçi olmuş. Birde FSX ten tanıdığımız baş ağrısı bulutların titremesi tarih olmuş. Dağların arasındaki sisler ve bulutlar gerçekçi.
Yalnız ORBX-FTX Global ve REX olmazsa olmazlar bunlar olmadan çok kötü durumda default yer kaplaması acayip tiksindirici geliyor insanı hobiden bile soğutur. Bu nedenle satın alacak arkadaşlar mutlaka FTX-Global ve REX de satın almalı eğer şimdiye kadar almamışsa. Bu iki üründe P3D2 ile uyumlu halde.

Bir kaç tane önemli bugler var onlar giderilmesi gerek, mesela bazen ekran kararıyor görüntü var ses yok o zaman mecburen simülatörü kapatmak gerekiyor, bazen abuk sabuk objeler geliyor bunun geçici çözümü var ama kalıcı olarak çözülmedi. Henüz Payware uçak hiç denemedim zaten tam uyumlu Payware uçakta yok şu an. Airbus X Extended i deneyeceğim ama uyumsuz olduğunu zannediyorum.
İlerde denedikçe yeni bulguları yazarım. Genel olarak iyi bir simülatör olma yolunda diyebilirim. Fiyatına gelince çokta pahalı değil diye düşünüyorum P3Dv1 den upgrade olmaması da o kadar abartılı değil ve mantıklı diye düşünüyorum çünkü FS2004 ten sonra FSX içinde upgrade veya iskonto görmemiştik hatta 1995 ten beri her seferinde yeniden satın aldık ve sonunda da dükkanı kapattı gitti Bill amcamız. Yalnız asıl cebimizi yakacak olanlar addon lar :-)

Herkese selamlar

biber
28-11-2013, 10:43
çok teşekkürler hocam.
DXT texture'a sahip FSX sceneryleri DDS texture'a çevirmeyi planlıyorum. Bu arada P3D yi alıp denemelerini yapıp, bir şekilde uyumlu hale getiririm. Bildiğiniz gibi DX10 preview mode da özellikle gece texture problemleri oluyor zaten.

atmaca53
28-11-2013, 14:36
Yalnız asıl cebimizi yakacak olanlar addon lar :-)

Hikmet ağabey addon konusunda v1 deki hile bu sürümdede uygulanabilirmi onu da deneyebilirseniz memnun oluruz.

Mendoza
28-11-2013, 19:28
Biber hocam evet DX11 dede gece tektürler de sorun oluyor başka bir teknik gerekiyor sanırım. Havaalanlarımızı güncelleyeceğiniz haberide beni çok çok sevindirdi ellerinize sağlık. Bu vesile ile tüm Havaalanı mühendislerimizede çok teşekkür ediyorum.

Soner'cim bahsettiğin uygulamayı güncelledim download edebilirsiniz ama o uygulama sadece Prepar3D yi FSX miş gibi gösteriyor şayet addon Prepar3D ile uyumsuzsa ona yapacak birşey yok. Ama denenebilir. EZCA camere addon da çalışıyor ama ufak bir sorun var oda rahatsız edici ECZA ile camera geçişi yaparken görüntü göz kırpıyor (hızlı bir şekilde kararıp geri geliyor). EZCA nın yapımcısıda öldümü kadlımı v2 çıkaracaktaı ama bır yıla yakındır ne ses ne seda var.

Mendoza
28-11-2013, 22:07
Autogen lerin yaklaştıkça zırt pırt yerden hortlamalarınıda düzeltmişler gayet sakın bir ortamda uçuyoruz bunu unutmuşum yazmayı. Yalnız Prepar3D v2 tam stabil olmamış henüz, beklenmedik zaman ve yerde CTD olabiliyor. Malesef anti aliasing de NVIDIA Inspector ile ayarlanmıyor bu nedenle sadece Prepar3D ile anti aliasing ayarı yapabiliyoruz buda görüntüde tam kaliteyi alamıyoruz ama üzerinde çalışıp ve nVidia ile irtibat halindelermiş.
Ha bu arada Aerosoft Extendedi denedim görünürde çalışıyor gibi ama 5-10 dakika sonra simulator crash oluyor, Aerosoft tanmı Prepar3D denmi kaynaklanıyor belli değil çünkü başka uçaklar ile de simulatıor crash olabiliyor bunuda düzeltirler umarım.

Turgut Cakmak
02-12-2013, 01:17
Prepar3D konusunda daha fazla bilgi verebilir misiniz? Nasıl bir simülasyondur?

atmaca53
04-12-2013, 11:01
30cm Ground Texture 4K Test Video

http://www.youtube.com/watch?v=t33I7qcmn8E