PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dosya Paylasimi.

artuncs
20-10-2012, 13:09
Arkadaslar iyi bir hafta sonu dilegiyle,

daha once hic yapmadigim bir seyi yapmaya calisiyorum ama maalesef icinden cikamadim. AivlaSoft tan electronic flight bag satin aldim http://www.aivlasoft.com/products/index.html ve manual ini dikkatli bir sekilde okuyarak ve dogru bir sekilde her iki bilgisayarda kullanilacak sekilde install ettim. Manual inde belirtildigi uzere Fsx in bulundugu bilgisayarda olmasi gereken kurulum ile laptop a kurulmasi gereken oteki dosya lari dogru bir sekilde her iki bilgisayara kurdum ve sira her iki bilgisayar arasinda paylasilmasi gereken bir dosya yi Fsx in kurulu oldugu bilgisayardan Manual indeki talimatlari dogru bir sekilde yaparak Share ettigim halde laptop ta bu dosyayi goremiyorum.

Laptop ta yuklu olan EFB (electronic flight bag) dosyasi icindeki settings ayarlarindan her iki bilgisayari wireless ile hata almadan birbirine bagladigim halde sira laptop tan Fsx in bulundugu ana bilgisayardaki Share ettigim dosyayi gormeye geldiginde Windows explorer icinde ''My Network Places'' + ''Workgroup'' altinda ana bilgisayar ismi gorundugu halde ve sanki alt folder larida varmis gibi basinda + isareti olmasina ragmen tikladigimda ici bos cikiyor ve eger baglanmak istedigim Pc nin kullanici ismine iki kere klik yaptigim zamanda bana kullanici ismi ve sifre soruyor ki ana bilgisayarda her hangi bir sifre kullanmiyorum, direk aciliyor baslattigimda.

Dunden beri gerek YouTube gerekse internet uzerinden bir dosyanin/dosyalarin ayni Local Network uzerinden paylasilmasi konusu uzerine okudugum ve yapmaya calistigim bir cok sey artik kafami iyice bulandirdi ve bir den fazla yapilis sekli olan bu uygulamanin benim icin hangisinin dogru oldugunuda artik karistirir oldum.

Normalde EFB in kendi settings uzerinden bunun otomatik bir sekilde halledildigi Manual inde yazdigi halde ve ben bunu ayni sekilde uyguladigim halde Share ettigim dosyayi oteki bilgisyarda goremeyisimin nedeni buyuk bir ihtimalle gene iki Pc nin birbirine bagliyamadigim oldugunu dusunuyorum ve bu konuda bilgisi olanlarin yada hali hazirda EFB kullanicilarinin varsa tavsiyelerini bekliyorum.

Sevgilerimle

fatih.koz
20-10-2012, 22:53
Eğer Windows üstünden ağ , paylaşım ayarları ve yetkilendirmeyi doğru yaptıysanız , bilgisayarlarınızda birbirine fiziksel olarak erişebiliyor ise herhangi bir programda (ya da Windows Explorer , Internet Explorer vb.) aşağıdaki komut ile paylaştığınız kaynağa erişebilmeniz gerekir ;

\\Bilgisayar Adı ya da IP Adresi\Paylaşım Adı

Örneğin ;

\\LAPTOP\EFB
\\192.168.0.10\EFB

İki bilgisayarın birbirini görebildiğini anlamak için PING komutunu kullanabilirsiniz ( paylaşımı test etmez , sadece fiziksel bağlantıya bakar) , örneğin PING 192.168.0.10 ( komut istemi penceresine yazınız )

Ben genelde paylaşım konusunda sıkıntı yaşamamak için evimdeki (ya da küçük ağlardaki) PC'lere dinamik değil sabit IP'ler veririm (bazen isim çözümleme sıkıntı yaşatıyor) , sonra tüm bilgisayarları aynı ÇALIŞMA GRUBUNA ( WORKGROUP ) alırım ( Windows7'de bir HOMEGROUP mantığı ve ona ait şifreleme var dikkat ) , daha sonra paylaşım yapacağım klasörleri o çalışma grubu içindeki tüm üyelere tam yetki ile açarım ( tabii diğer pc'lere silme/yazma yetkisi vermek gerekmiyorsa sadece okuma da kafi gelir )

Bu arada aklımdayken bir soru sorayım , işletim sistemleri nedir bu bilgisayarların ? Her ikisinde de firewall üstünden ağ-paylaşım izinleri açık mı ?

Win7 + Win7 : Homegroup mantığı ile çok kolay ağ kurarsınız ( Ev Grubuna üye olduktan sonra paylaşım yapmakta çok kolay oluyor , sağ tuş , paylaşım , Ev Grubu diyorsunuz gerisini o hallediyor )
XP + XP : Birkaç ayar ve dikkat ile sorunsuz çalışır
Win7 + XP : Uğraştırır can sıkar ama siz pes etmezseniz sonunda çalışır

Sevgiler

artuncs
21-10-2012, 14:33
Sevgile Fatih tesekkur ederim ilgilenip yardimci olmaya calistigin icin.

Sorunu bu sabah Pc nin basina oturduktan sonra (sanirim sakin kafayla dusununce) ''Password protected sharing'' kapatinca Laptop tan share ettigim dosyayi gordum ve bana gore simdilik EFB icin yapmaya calistigim dosya paylasimini bu sekilde hallederek EFB nin calismasini sagladim.

Fakat aklimda kalan bir kac soruyu daha sormak istiyorum.

Simdi ''Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center'' kismindan, altindaki menu lerden ''Password protected sharing'' kapatmak bana bir guvenlik acigi olustururmu?
share ettigim dosya icine, olusturmus oldugum bir baska dosyayi ana bilgisayardan attigim zaman bunu hemen laptop ta gorebiliyorken, ayni sekilde bunu laptoptan yapmaya kalktigimda bana hata veriyor ve dosyanin sadece okunabilir degil yazilabilir secenegininde aktif etmem gerektigini soyluyor. Dosyayi tam olarak aktif ettigim halde ayni hatayi aliyorum.

Ana bilgisayar Vista, laptop ise Xp isletim sistemine sahip ve laptop Wirelees ile bagli. Benim isin basindan beri yaptigim ise sadece ana bilgisayardan ''Network and Sharing Center'' dan ''Sharing and Discovery'' altindaki menuden ''File Sharing'' aktif etmek ve password secenegini kapamak oldu. Bunun yani sira ise laptop uzerinden hic bir islem yapmadim. Ama share etmeye calistigim dosyayi oteki bilgisayardan gorunmesini saglayarak EFB nin calismasini bir sekilde saglamis oldum.

Sizce ben ne yaptim? neyi tam yapamadim?

Kusura bakma sanirim ben bu konuda biraz bebek adimi ile ilerliyorum :) sistemin mantigini hala tam anlayamadigim icin senin bana yazdigin aciklamayida tam kavrayamadim ama eminim bu konuda benden birazdaha fazla bilgiye sahip bir insan senin yazdiklarindan yola cikarak sorununu cozerdi.

Bana biraz da laptop uzerinden nasil bir ayar yaparak ana bilgisayari yetkilendirebilecegim konusunda bilgi verirsen sevinirim.

Sevgiler Saygilar

artuncs
23-10-2012, 10:34
Sorun heledilmistir, tesekkurler.

fatih.koz
24-10-2012, 23:14
Bende sanal pc'lere Vista ve XP kurup ikisi arasında ağ kurulumuna detaylıca bakmayı planlıyordum hem daha fazla yardımcı olmak hemde uzun süredir kullanmadığım iki işletim sistemini hatırlamak için :)

Sorun çözüldü ise hiç uğraşmayayım sanal sistemlerle , olur ya ileride yine sıkıntı olursa yardımcı olmaya çalışırım .

Sevgiler, keyifli emniyetli uçuşlar ...

BEST
26-10-2012, 00:09
Öncelikle geçmiş olsun Erhan hocam.
Sorunun çözümünü bizimle de paylaşır mısınız?..Aynı dertten müzdarip olabilecek arkadaşlarımıza da ışık tutulmuş olur. Saygılar, herkese mutlu bayramlar.

artuncs
26-10-2012, 00:48
Nuri bey cok tesekur ederim. Ne yazikki sorunun nasil ve ne sekilde hallolduguna dair cok bir fikrim yok, neden derseniz zaten 1.5 ay dan beri bozuk olan evin alarm ve kamera sistemi icin cagirdigim teknik kisi bu sorunu da diger sorun ile birlikte cozuverdi ve bunu benim evde olmadigim bir anda yaptigi icin kendisinden de ogrenme sansim olmadi.

Sadece telefonda sordugum ve aldigim kisa cevapta, bagli bulundugum Internet saglayicisi olan ''American Online'' in kendi software icinde bulunan guvenlik duvarinin neden oldugunu soyledi ve bende cok uzerinde durmadim. Sanirim benim en azindan Internet uzerinden arastirip yapmaya calistigim islem dogru ama American Online in guvenlik duvarini hesaba katmadigim icin basarisiz oldugum asikar.

Inanin Internet uzerinde yerli ve yabanci pek cok aciklama mevcut bu konuda. Bazilari oldukca iyi aciklik getirmisler ve yazili yada gorsel olarak adim adim anlatiyorlar ne yapilmasi gerektigine dair ve ben yapmis olsaydim bile sanirim burada onlar kadar gene iyi anlatamazdim.

Sagolsun Fatih Koz kollari sivamis bu konuda tam bir aciklama getirmek icin ama sorun hallolunca simdilik askiya almis sizinde okudugumuz uzere muhakkak. Belki simdi sizin bu talebinizden sonra yeniden bir calisma icine girerde bizde tam olarak ne yapmamiz gerektigini anlariz cunku benim kafam hala bulanik bir den fazla yapilis sekli oldugundan dolayi.

Sevgilerimle