PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FSX ve Prepar3D

Mendoza
31-05-2012, 23:00
Merhaba,

Büyük bir ihtimalle çoğu arkadaş Prepar3D ile bir şekilde tanışmıştır fakat azda olsa bazı arkadaşların Prepar3D nin ne olduğu ne olmadığı konusunda kafalarında soru işareti olduğunu varsayarak aşağıda birazcık açıklamaya çalışacağım.

Prepar3D nedir? Kısa cevapla FSX in mutasyonu da diyebiliriz.

FSX doğduktan sonra toplam 3 kez SP (SP1-SP2- Acceleration) geliştirildikten sonra FSX gelişimini tamamlanmış sayıldı ve bir kenara itildi ve bundan sonra hiç bir zaman FSX için update çıkmayacak. Microsoft un çıkardığı Flight Simulator serisininde de son halkası, görünüşe göre Microsoft Flight Simulator çıkarmaya da son verdi.

Fakat Lockheed Martin adlı şirket bu FSX in kaynak kodlarını Microsoft tan satın aldı ve geliştirmeye devam ediyor sanırım aynı zamanda Microsoft bir daha simulator çıkarmama taahhüdüyle birlikte bu şirkete tüm FS haklarını da sattı, Microsoft un son çıkardığı Microsoft Flight bu nedenle bir simulator değil fonksiyonel olarakta simulator olmaması gerekirdi.

Daha sonra Lockheed Martin Prepar3D yi iki kez yeniledi Prepar3D v1.2 ve v1.3 ve geliştirmeye devam ediyor bir yıl içinde v2.0 çıkacak sanırım. Şimdiki versiyonu 1.3 FSX ile nerdeyse birebir aynı fakat FSX te olan bazı bugler giderilmiş
Prepar3D ilk başta sadece commercieel olarak kullanılmayı amaçlamıştı yani uçuş okullarında vesaire bu nedenle fiati bayağı bir pahalıydı $499 yalnız daha sonra bizim gibi hobi olarak kullananlara da kolayca satılabilmesi için hem profesyonel lisans fiatını $199 indirdi hemde Academic lisansını dahada ucuzlatarak $49 yaptı, program işlevi hepsi aynı sadece lisans değişik ve bizim gibi hobi olarak uçanlar için Academic lisansı yeterli.
Tüm bunlardan çıkaracağımız şey şu olabilir; geleceğin Flight Simulatoru Prepar3D olacak şu an bütün FSX addon Prepar3D de çalışıyor fakan bazı değişiklikleri elle yaptıktan sonra, bazı addon şirketleride ürünlerini hem FSX hemde Prepar3D için çıkartmaya başladı bazı şirketlerde eski FSX addonlarını az bir ücret karşılığında ürnlerinin Prepar3D uyumlusunuda satıyor. Örneğin; FSX versiyonunu daha önce satın almışsanız iFly B737 serisinin Prepar3D versiyonunu $19, Real Environment Xtreme Essential ise $4.99 alabiliyorsunuz. PMDG737 serisi henüz çıkmadı ama ben PMDG yi Prepar3D e elle yükledikten sonra hiç bir hata oluşmadan kullanıyorum.

Prepar3D de neler iyileşmiş;
Sadece arada sırada uçanlar için Prepar3D nin hiç bir getirisi yoktur daha doğrusu görünürde FSX ile aynı, fakat ücreti makul bir seviyeye indiği için ciddi anlamda sanal pilotlara tavsiye olunur geleceğin Flight Simulator’u olması nedeniyle.

Yerlerdeki bulanıklaşma tam anlamıyla tarih olmuş asla bulanıklık yok, FPS unlimited ayarlasak dahi.
FSX te de bulanıklığı locked FPS ile bir nebze gideriliyor ama tümden değildi, FPS unlimited yaptığımızda yerlerdeki bulanıklık çok çok rahatsız ediyordu. Buda daha fazla FPS almak için unlimited ayarlamayı tercihi zor bir duruma getiriyordu, ya fazla FPS yada locked FPS ile az FPS ve az bulanıklık.
Çok fazla autogen olsa bile FPS fazla düşmüyor en önemlisi sesler bozulmuyor.

FPS iyi derecede sayılır PMDG FSX te 30 Preepar3D de 30 alıyorum, bu durum iFly ile çok daha iyi FSX te en çok 20 FPS alırken Prepar3D de 30 FPS rahatlıkla alıyorum.

Görünüşte özellikle yer görüntüleri, renkler daha dolgun, canlı ve daha net.
Ve intern olarak bir çok iyileştirmeler var ama hepsini biz görmüyoruz tabiiki.

Keyifli uçuşlar dileğiyle

atmaca53
01-06-2012, 15:01
Hocam çok Teşekkürler fakat bu mesajı öğlenden sonra okuduğumdan bazı detayları anlayamadım :) Prepar3D Fsx içine entegre olan bir yazılımmıdır yani bu programı kurunca yine bütün yaptıklarımızı fsx üzerinde yapıyoruz dimi yani bu program bir yama gibi mi düşünmeliyiz mesela benim çok rahatsız olduğum gölgelerde testere görüntüsü oluşuyor çok rahatsız edici birde fsx in dx10 teknolojisini kullanamıyorum aktif edince bütün görüntü mahfoluyor umarım bunlarıda düzeltirler bu şirket fsx i satın aldığına göre dahada gelişecek demektir yoksa para verip almazdı herhalde.

Abi sizden rica bulanıklık konusunda resim çekerek karşılaştırma yapmak adına burada bizimle paylaşabilirmisiniz çok memnun olurum şimdilik bukadar çok Teşekkürler.

mavi
01-06-2012, 16:58
Soru, Hikmet Bey'e sorulmuş ama ben yanıtlasam sanırım sorun olmaz. Hayır PREPAR 3D tamamen bağımsız ayrı bir uçuş simulasyon platformudur. X Plane gibi düşünün. Gelecek vaad etmesi bizim için en büyük artısı.

Prepar 3D yi hemen hemen ilk çıktığından beri takip ediyorum. Yakında o sistemede zıplamak :rolleyes:en büyük dileğim. Bu endenle konuyu açan Hikmet Bey'e ayrıca teşekkürler.

Saygılar,

Serhan

Murat Kandemir
01-06-2012, 17:56
Online olmaya elverişli programlar çalışıyor mu hocam bu konuda da bir bilgi rica etsek ?

mavi
01-06-2012, 18:17
Murat Bey,
emin olmamakla birlikte; "multiplayer" özelliği ve "sharedcocpit" özellikleri geliştiriliyor ve henüz test aşamasında diye biliyorum. Öte yandan siz "online" olmaya elverişli programlar demişsiniz, örneğin REX in son sürümü bu platformda da çalışıyor.

Serhan.

hakan737
01-06-2012, 18:42
VATSIM'in yeni pilot arayüzü programı çalışmasında "hangisi veya hangilerinde çalışmasını istersiniz" listesinde Prepar3D seçeneklerden birisi.

Mendoza
01-06-2012, 20:24
Bazı soruları arkadaşlar cevaplamış bende birkaç screeenshot paylaşayım dedim.

Screenshots ların hepsi LTCG civarinda çekildi, üzerlerinde hiç bir oynama yapılmadı, FSX ve Prepar3D ayarları aynı (Similator içinde FPS Unlimited ve nVidia driver ile 30 FPS ye ayarlı).

İlk screen shotlar FSX ten:

http://img689.imageshack.us/img689/2491/fsx2012060118190439.jpg
http://img831.imageshack.us/img831/6471/fsx2012060118234763.jpg
http://img442.imageshack.us/img442/3701/fsx2012060118232764.jpg

Aşağıdaki screenshot lar Prepar3D den:
http://img28.imageshack.us/img28/8956/prepar3d201206011802527.jpg
http://img840.imageshack.us/img840/394/prepar3d201206011802554.jpg
http://img809.imageshack.us/img809/1691/prepar3d201206011803114.jpg
http://img94.imageshack.us/img94/3302/prepar3d201206011803579.jpg

Bunlarda Prepar3D nin Kullanııcı arayüzü:
http://img11.imageshack.us/img11/1130/prepar3dconf01.jpg
http://img404.imageshack.us/img404/1813/prepar3dconf02.jpg

Mendoza
01-06-2012, 20:44
Sayın Adminim, sanırsam daha önce foruma eklenen resimlerin üzerine tıklayınca orjinal boyutlarda bakılabiliyordu ama şu an olmadı sebebi ne olabilir?
Şu an resimleri orjinal boyutlarda görmek isteyen arkadaşlar sağ tıklayarak açılan menüden resimlerin orjinalına ulaşabilirler.

Mendoza
01-06-2012, 21:08
Bu iki screenshot da farkı bariz bir şekilde görebilirsiniz.

http://img19.imageshack.us/img19/1691/prepar3d201206011803114.jpg (http://img19.imageshack.us/img19/1691/prepar3d201206011803114.jpg)

http://img94.imageshack.us/img94/6471/fsx2012060118234763.jpg (http://img94.imageshack.us/img94/6471/fsx2012060118234763.jpg)

Airone
02-06-2012, 02:18
Prepar3D özetle modifiye (iyileştirilmiş) bir FSX. İşin güzelliği Locheed Martin'de bir ekibin hala üzerinde onu iyileştirmek için geliştirme çalışması yapıyor olması. Ve FSX bazlı olduğu için temelde tüm FSX addonları Prepar3D ile uyumlu.

Ben kendi adıma Prepar3D'den umutluyum. Sadece tek pürüz Lockheed Martin FSX lisansını M$'tan satın alırken bunu hobi kullanımı için değil ticari kullanım için satma şartı ile almış, fiyatı da o nedenle yüksekti ama şu anda hem komple paketin fiyatı düşmüş (ama 199$ hala normal kullanıcı için yüksek) ve çıkartmış oldukları "akademik lisans" (49$) paketi de sanırım bir alternatif çözüm olmuş;).

Hikmet hocam paylaşım için teşekkürler.

Yukarıdaki görüntülerden birinde benim Trabzon havaalanını scenerysini de görür gibiyim :)

atmaca53
02-06-2012, 13:57
Son iki resimde hakikaten fark daha çok anlaşılıyor üstteki resim daha net yeşilin tonu binaların berraklığı ve zemin hocam çok mteşekkür ederim kırmadın bizi o zaman bu sisteme geçmemek için hiçbir neden yok.

Orj. Fsx satın alanlarda bu sistemi 49 dolaramı alacaklar yoksa onlarada bir kolaylık varmı acaba ?

Murat Kandemir
02-06-2012, 15:04
Serhan hocam cevap için teşekkür ederim ama kastettiğim online uçuş için kullandığımız programlar çalışıyormu,Fsinn vs gibi ,eğer bununla online uçabiliyorsak Hikmet hocanın görüntülerine bakılırsa hemen almak lazım..

Mendoza
02-06-2012, 15:28
Merhaba,
Sunay hocam Trabzon - Ankara uçuşu benim için vazgeçilmez gibi birşey Trabzon havaalanını çok seviyorum eline sağlik Şu an Murat hocamın Ankarasını kullanıyorum ama FSX için biraz eski gibi bazı textür ler özellikle transparant olanlarda sorun oluyor FSX ve Prepar3D de. Sunay Hocam şu ankara ve istanbulada bir el atsan diyorum zamanın olunca.
Soner bey, Prepar3D yi almak için FSX i önceden almanızın hiç bir indirimi yok. Çünkü FSX ile Prepar3D tamamen ayrı şirketler satıyor ricari olarak hiç bir şekilde birbiriyle ilişkili değil.
Murat bey, Ben Prepar3D ile hiç online uçmadım bu nedenle Fsinn veya SquawkBox ile uyumluluğunu bilmiyorum.

Birde arkadaşlara tavsiyem v2.0 yi beklemeleri çünkü v2.0 de upgrade gibi değil yeniden satacaklar sanırım, küçük udate ler(0,1..2..3) bedavaya ama büyük update(2..3..4,0 olursa parayla olacakmış.

Prepar3D nin şu an benim için en olumsuz yerleri;i ATC ekranı transparant deği sanırım 2inci ekranla kullanılması amaclanmış birde Kullanıcı arayüzü FSX ten daha iyi değil hatta kötü sayılır.
FSX teki gibi Uçağı, hava alanını , havadurumunu ve zamanı ayarlamana fırsat olmadan ilk start yaptınmı default uçuşu yüklüyor hemen ve bundan sonra Uçağı seçeceksin yüklenmesini bekliyeceksin sonra havaalanını seçeceksin gene yüklenmesini bekliyeceksin sonrada tarih zamanı seçeceksin gene bekliyeceksin. bu can sıkıcı ve itici bir durum, neden böyle yaptılar anlamadım mutlaka bir teknik zorunluluktandır herhalde. Bir zamanlar X-Plane denemiştim ondada böyle idi galiba. Ha bu arada X-Plane 10 uda denedim valla ne söyleyim benim hiç hoşuma gitmemişti ve 2 gün denemeye çalıştıktan sonra sonsuza kadar kaldırdım.

atmaca53
02-06-2012, 20:50
Hocam sağolun ilginize Teşekkür ederim.
Bende Xplane 10 u denemeyi düşünmüştüm bazı videolarda gördüm ki uçak piste yaklaşıyor alçalma yapıyor uçağın burnunu biraz aşağı indirince uçak sanki havada asılı gibi hani uçak seçim ekranında uçak dönerken aşağı yukarı çevirebiliyorsunuz uçak havada süzülmüyorda sanki asılı atari gibi bişey sanki yani simulatorun s'sinden anlamayan benki bundan rahatsız oldum üstad'lar neder herhalde malumdur.

mavi
05-06-2012, 16:26
Serhan hocam cevap için teşekkür ederim ama kastettiğim online uçuş için kullandığımız programlar çalışıyormu,Fsinn vs gibi ,eğer bununla online uçabiliyorsak Hikmet hocanın görüntülerine bakılırsa hemen almak lazım..

Forumlarında şöyle bir soru ve cevapla karşılaştım; buradan vermek istedim, sorunuza yanıt olması açısından.

Soru şu: can i play in SB3 or 4 as FS9-FSX?, or only in P3D multiplayer plataform...

Cevaplar ise şöyle: A)There are posts on the Avsim Prepar3D forum under the "FSX/P3D TOOLS:compatibility" header, that someone did get SB4 working in P3D with some file manipulation. Those that have done it will be able to help you more with installation questions. As a second option, you can also request the developers of SB to provide an installer for P3D. If no one asks, they won't know there's interest.

ve B)I have installed and tried sb4, and it worked ok for me. Have to start sb4 out of the sim.

Saygılar,

Serhan

Mendoza
06-06-2012, 02:46
Prepar3D almış yada alacak olan arkadaşlara duyurulur,

Üzerinde çalıştığım bir proğram var bittiğinde bu proğramla bir düğmeye tıklayarak setup veya install ile yapılan tüm FSX addon larınızı (örneğin Aerosoft scenery veya herhangi bir payware freeware uçaklar) Prepar3D üzerine yükleyebileceksiniz. Proğramın ismi FSXtoP3D.exe olacak.

FSXtoP3D çalışması kısaca şöyle;

1- FSXtoP3D çalıştıracaksınız proğramın ekranındaki "FSX addons Activate for Prepar3D" düğmesine tıklayacaksınız proğram işlemi bitirdikten sonra kapatacaksınız.

2- Her hangi bir addon u setup yada install ile normal çalıştıracaksınız hiç bir değişiklik yapmadan setup ü tamamlayacaksınız.

3- Tekrar FSXtoP3D çalıştırıp proğramın ekranındaki "FSX addons UnActivate for Prepar3D" düğmesine tıklayıp kapatacaksınız.

Bu şekilde Bütün FSX addonları elle ayarlama ve zorluklarla karşılaşmadan Prepar3D ye yükleyebileceksiniz.

Mantık şu; Aslında bu proğram Bilgisayarınıza Prepar3D yi ve tüm ayarlarını geçici olarak FSX ve onun ayarlarıymış gibi gösterecek. bunu ben şimdiye kadar elle yapıyordum ama çok uzun , yorucu ve karmaşık oluyordu otomatik olması pratik ve güzel olacak, PMDG 737NGX ' elle yüklemiştim şu an sorunsuz çalışıyor.

Proğram tamamlandığında download a koyacağım.

Herkese keyifli uçuşlar.

Screenshotlar

http://img109.imageshack.us/img109/3640/fsxtop3dss01.jpg

http://img15.imageshack.us/img15/6183/fsxtop3dss02.jpg

mavi
06-06-2012, 09:40
Dört gözle bekliyorum bu programı, Hikmet Bey.

Saygılar,

Serhan

Murat Kandemir
06-06-2012, 10:54
Serhan hocam çok teşekkürler yanıt için sanırım biraz zamana ihtiyacı olmasıyla beraber fsx in pabucunu dama atacak prepar.

paranoiac
06-06-2012, 22:27
Akademik lisanslı olanını isteyen herkes satın alabiliyormuş. (MS bu duruma el koyabilir özellikle FSX satıştayken) Fakat sağ-üst köşede "Academic License" yazıyor.

http://i5.photobucket.com/albums/y177/mutleys/2012/apr/p3d01-1.jpg

mavi
07-06-2012, 12:47
Bir ss de ben ekleyeyim dedim. İlave yeryüzü kaplaması yok, ilave bir yeryüzü yükselti düzenlemesi yok. Gökyüzü veya su yüzeyleri ile ilgili bir ilave yazılım yok... Bu ss de bir sürpriz var ama onu açıklamak bana düşmez.

http://i1151.photobucket.com/albums/o640/sronur/Untitled-1.jpg

Serhan

AHMET
07-06-2012, 14:28
syn serhan beyin uctugu alan ltfb. Kendisi test ucuslarini yapip bana ok verdi hemen yayinlayacagiz .yardimlari icin kendisine cok tesekkur borcluyum
sevgi ve saygilar138139140141

mavi
07-06-2012, 14:51
Sayın Ahmet ÖZLER bey, bu güzel çalışma ile daha bir kaç çalışmayı yapmış(halen de devam ediyor) Ahmet hocam yardımım dokundu ise bundan büyük mutluluk duyarım. Asıl sizin ellerinize sağlık.

LTFB yi FSX te naçizane denedim. Hazır elim değimişken bir de P3D de görmek istedim. Doğrusu son derece güzel görünüyor ve şuan için de hiç bir sorun yaşamadım her iki platformda da.

Ahmet hocamın izni ile sizlerle bir kaç ss daha paylaşayım.
http://i1151.photobucket.com/albums/o640/sronur/Untitled-2.jpg

http://i1151.photobucket.com/albums/o640/sronur/Untitled-3.jpg

LTFB çok ama çok sevdiğim bir meydandır. FS2002 de Sayın Hakan ÜNAL ın bir çalışması vardı ve onu FS2004 de kullanmıştım. Kanımca gerçekten Ege sahillerinde FSX te eksikliğini hissettiren bir meydandı. Ahmet Bey sayesinde yakında bu eksikliğin giderilecek olmasına çok seviniyorum.

Saygılar,

Serhan

atmaca53
08-06-2012, 23:34
Bazı konularda eksikliği olabilirmi diyeceğim ama Fsx in mevcut teknolojisinin üzerine devam ettiğini sanıyorum ama izlediğim bu video kafamı biraz karıştırdı yada kullanıcının bir kısıtlamasımı bilemiyorum Prepar3D de kokpit sesleri yok.

http://www.youtube.com/watch?v=R-2cGtlmCCU&feature=related

atmaca53
06-08-2012, 04:47
Burada talep erttiğim bilgiler alttaki yazıda verildiği için talebimi geri alıyorum uzun zaman sonra konunun güncelliğini başka kaynaktan da okuyunca hatırlayamadığımdan talepte bulundum özür diliyorum.

Merhaba,

Büyük bir ihtimalle çoğu arkadaş Prepar3D ile bir şekilde tanışmıştır fakat azda olsa bazı arkadaşların Prepar3D nin ne olduğu ne olmadığı konusunda kafalarında soru işareti olduğunu varsayarak aşağıda birazcık açıklamaya çalışacağım.

Prepar3D nedir? Kısa cevapla FSX in mutasyonu da diyebiliriz.

FSX doğduktan sonra toplam 3 kez SP (SP1-SP2- Acceleration) geliştirildikten sonra FSX gelişimini tamamlanmış sayıldı ve bir kenara itildi ve bundan sonra hiç bir zaman FSX için update çıkmayacak. Microsoft un çıkardığı Flight Simulator serisininde de son halkası, görünüşe göre Microsoft Flight Simulator çıkarmaya da son verdi.

Fakat Lockheed Martin adlı şirket bu FSX in kaynak kodlarını Microsoft tan satın aldı ve geliştirmeye devam ediyor sanırım aynı zamanda Microsoft bir daha simulator çıkarmama taahhüdüyle birlikte bu şirkete tüm FS haklarını da sattı, Microsoft un son çıkardığı Microsoft Flight bu nedenle bir simulator değil fonksiyonel olarakta simulator olmaması gerekirdi.

Daha sonra Lockheed Martin Prepar3D yi iki kez yeniledi Prepar3D v1.2 ve v1.3 ve geliştirmeye devam ediyor bir yıl içinde v2.0 çıkacak sanırım. Şimdiki versiyonu 1.3 FSX ile nerdeyse birebir aynı fakat FSX te olan bazı bugler giderilmiş
Prepar3D ilk başta sadece commercieel olarak kullanılmayı amaçlamıştı yani uçuş okullarında vesaire bu nedenle fiati bayağı bir pahalıydı $499 yalnız daha sonra bizim gibi hobi olarak kullananlara da kolayca satılabilmesi için hem profesyonel lisans fiatını $199 indirdi hemde Academic lisansını dahada ucuzlatarak $49 yaptı, program işlevi hepsi aynı sadece lisans değişik ve bizim gibi hobi olarak uçanlar için Academic lisansı yeterli.
Tüm bunlardan çıkaracağımız şey şu olabilir; geleceğin Flight Simulatoru Prepar3D olacak şu an bütün FSX addon Prepar3D de çalışıyor fakan bazı değişiklikleri elle yaptıktan sonra, bazı addon şirketleride ürünlerini hem FSX hemde Prepar3D için çıkartmaya başladı bazı şirketlerde eski FSX addonlarını az bir ücret karşılığında ürnlerinin Prepar3D uyumlusunuda satıyor. Örneğin; FSX versiyonunu daha önce satın almışsanız iFly B737 serisinin Prepar3D versiyonunu $19, Real Environment Xtreme Essential ise $4.99 alabiliyorsunuz. PMDG737 serisi henüz çıkmadı ama ben PMDG yi Prepar3D e elle yükledikten sonra hiç bir hata oluşmadan kullanıyorum.

Prepar3D de neler iyileşmiş;
Sadece arada sırada uçanlar için Prepar3D nin hiç bir getirisi yoktur daha doğrusu görünürde FSX ile aynı, fakat ücreti makul bir seviyeye indiği için ciddi anlamda sanal pilotlara tavsiye olunur geleceğin Flight Simulator’u olması nedeniyle.

Yerlerdeki bulanıklaşma tam anlamıyla tarih olmuş asla bulanıklık yok, FPS unlimited ayarlasak dahi.
FSX te de bulanıklığı locked FPS ile bir nebze gideriliyor ama tümden değildi, FPS unlimited yaptığımızda yerlerdeki bulanıklık çok çok rahatsız ediyordu. Buda daha fazla FPS almak için unlimited ayarlamayı tercihi zor bir duruma getiriyordu, ya fazla FPS yada locked FPS ile az FPS ve az bulanıklık.
Çok fazla autogen olsa bile FPS fazla düşmüyor en önemlisi sesler bozulmuyor.

FPS iyi derecede sayılır PMDG FSX te 30 Preepar3D de 30 alıyorum, bu durum iFly ile çok daha iyi FSX te en çok 20 FPS alırken Prepar3D de 30 FPS rahatlıkla alıyorum.

Görünüşte özellikle yer görüntüleri, renkler daha dolgun, canlı ve daha net.
Ve intern olarak bir çok iyileştirmeler var ama hepsini biz görmüyoruz tabiiki.

Keyifli uçuşlar dileğiyle

atmaca53
06-08-2012, 04:58
Bu yazıya ulaştım googleden çevirdim işte burada çeviriden anlaşılmayan yerleri anlatabilirmisiniz.

After receiving great feedback from our SW Forum users, we have implemented new application enhancements and made fixes to improve stability and usability of Prepar3D®.
New Simulator Enhancements
• ExternalSim based SimObjects can now participate in Air Traffic Control distributed simulation/multi-player sessions
The simulation can now play sound when it does not have focus in Windows
•Accessible via a checkbox in the ‘Options – Settings – Sound’ menu
•Or as the ‘MUTE_ON_LOST_FOCUS’ entry in the Prepar3D.CFG file
•The Prepar3D Learning Center sound article has been updated with details on this change

• Used distributed simulation/multi-player mission roles will now be recycled •If a player leaves the distributed simulation session their role will be recycled back to available so that the player can re-join or a new player can take their role

• Ground Vehicles can now support left and right wheel animations
•Custom weather themes are now supported and will be loaded into the simulation •The Prepar3D Learning Center weather themes article has been updated with details on this new feature

Performance Improvements
•Default performance configurations have been updated to reflect new updates to the user interface and performance profiles

User Interface Updates
•Two additional levels of detail (LOD) are now available for the Terrain LOD Radius slider •Very Large (5.5) and Extremely Large (6.5) are now available options

•The existing ‘WideViewAspect’ configuration setting in the Prepar3D.CFG file for wide screen monitors is now accessible via a checkbox in the ‘Options-Settings-Display’ user interface
• Simple and advanced control settings sections have been redesigned and simplified in the ‘Options-Settings-Controls’ user interface
•Air Traffic Control (ATC) window is now resizable
•Minimum sizes have been enforced when resizing the multi-player chat, ATC and learning center windows
•Modeless windows now return the focus back to the main application when closed
•The “minutes until session starts” notice in multi-player exercises can be expanded up to 100 minutes
•Tooltips have been added to the multi-player user interface to give more detail on available settings

Content Updates
•Updated airport geometry, taxiways and aprons for •Langley Air Force Base (KLFI)
•Orlando Executive Airport (KORL)
•Eglin Air Force Base (KVPS)

SimConnect and Software Development Kit (SDK) Enhancements for Developers
•The first pass of a Content Error Reporting System is complete •More details are available in the SDK about how to enable with the ContentErrorLogging flag in your Prepar3D.CFG file
•Asserts caused by content in the simulation will now be logged for developers to reference and fix

•SimStart and SimStop now function correctly

Known Issues Resolved
•Autogen and new season textures are now fully loaded after a change during runtime
•Time of day, season and weather information are now set, saved and loaded from FLT files
•Fixed an issue with the menu system not properly shutting down on exit with additional third party menu add-ons installed
•Several controls settings that were not being saved are now being saved
•Two controllers of the same type and name are now supported and can now be used in Prepar3D (including XBOX 360 controllers)
•‘CTRL-SHIFT-?’ now loads the Prepar3D Learning Center
•Fixed several errors that would prevent multi-player client missions from being loaded
•Fixed a program crash on exit if a user deletes their AppData and ProgramData directories

Buda Google Çeviri

Bizim GB Forum kullanıcılardan büyük geribildirim aldıktan sonra, yeni uygulama geliştirmeleri ve düzeltmeleri uygulanan istikrar ve Prepar3D ® kullanılabilirliğini artırmak için yaptık.
Yeni Simülatörü Donanımlar
• ExternalSim tabanlı SimObjects şimdi Hava Trafik Kontrol dağıtılan simülasyon / multi-player katılabilirsiniz Windows'ta odağı olmadığı durumlarda simülasyon artık sesi çalabilir
• bir onay kutusu ile Erişilebilir 'Seçenekleri - Ayarlar - Ses' menüsü
• Veya Prepar3D.CFG dosyasında 'MUTE_ON_LOST_FOCUS' girdi olarak
• Prepar3D Öğrenme Merkezi ses makalede, bu değişimin ayrıntıları ile güncellendi
• şimdi geri dönüşümlü olacak dağıtılan simülasyon / multi-player misyonu rolleri el
• Bir oyuncunun dağıtılmış simülasyon oturumu terk ederse rollerini oyuncu yeniden katılmak böylece mevcut geri dönüşüme tabi tutulur ya da yeni bir oyuncu rol alabilir
• Zemin Araçlar artık sağ ve sol tekerlek animasyonlar destekleyebilir
• Özel hava temalar simülasyon içine artık destekleniyor ve yüklenecek
• Prepar3D Learning Center hava temalar makalede, bu yeni özellik hakkında ayrıntılı bilgi ile güncellendi Performans İyileştirmeler
• Varsayılan performans yapılandırmaları kullanıcı arabirimi ve performans profilleri için yeni güncellemeler yansıtacak şekilde güncellendi Kullanıcı Arabirimi Güncellemeler Detay
• İki ek düzeyleri (LOD) Arazi LOD Radius kaymak için şimdi mevcuttur
• Çok Büyük (5.5) ve Aşırı Büyük (6.5) mevcut seçenekler artık
• geniş ekran monitörler için Prepar3D.CFG dosyasında mevcut 'WideViewAspect' yapılandırma ayarı 'Seçenekler-Ayarlar-Ekran' kullanıcı arayüzü artık bir onay kutusu erişilebilir
• Basit ve gelişmiş kontrol ayarları bölümleri 'Seçenekler-Ayarlar-Denetim', kullanıcı arayüzü yeniden tasarlanmış ve basitleştirilmiş
• Hava Trafik Kontrol (ATC) penceresi yeniden boyutlandırılabilir
• Minimum boyutları yürürlüğe edildiğinde yeniden boyutlandırma çok oyunculu sohbet, ATC ve öğrenme merkezi pencereler Kapalı iken
• modsuz pencereler artık ana uygulamaya geri dönmek odak
• "dakika oturumu başlayana kadar" multi-player tatbikatlarda haber 100 dakikaya kadar genişletilebilir
• Araç ipuçları kullanılabilir ayarları hakkında ayrıntılı bilgi verebilmek için multi-player kullanıcı arayüzü eklenmiştir İçerik Güncellemeleri
• Langley Air Force Base (KLFI) için havaalanı geometri, taksi yolları ve apron Güncelleme
• Orlando Executive Airport (KORL)
• Eglin Hava Üssü (KVPS) Geliştiriciler için SimConnect ve Software Development Kit (SDK) Donanımlar
• Bir İçerik Hata Raporlama Sistemi'nin ilk geçiş tamamlandığında
• Daha fazla detay sizin Prepar3D.CFG dosyasında ContentErrorLogging bayrağı ile etkinleştirme hakkında SDK mevcuttur Başvurmak ve düzeltmek için
• simülasyon içerik neden İfade EttiANKARA artık geliştiriciler için kaydedilir
• SimStart ve SimStop şimdi düzgün Çözülmüş Bilinen Sorunlar
• otojen ve yeni sezon dokular şimdi tam zamanı sırasında bir değişiklik sonra yüklenir Gün, mevsim ve hava durumu bilgileri
• Zaman artık, set kaydedilir ve FLT dosya yüklenir
• menü sistemi düzgün ek üçüncü taraf menü eklentileri yüklü çıkış kapatılıyor olmayan bir sorun düzeltildi
• kaydedilmiş yapılmıyordu çeşitli kontroller ayarları şimdi kaydedilir ediliyor Aynı tipi ve adı
•İki denetleyicileri artık destekleniyor ve şimdi (XBOX 360 kontrolörleri dahil) Prepar3D kullanılabilir
• 'CTRL-SHIFT-?' Şimdi Prepar3D Öğrenim Merkezi yükler Yüklenen gelen multi-player istemci misyonlar önleyecek
• Sabit birkaç hata
• Çıkışta bir program kaza Sabit bir kullanıcı siler kendi AppData ve ProgramData dizinleri varsa

atmaca53
29-08-2012, 15:15
Hikmet abi tekrar merhaba nihayet prepar3D'i indirdim şimdi ikinci aşamaya geldi ancak bu başlık altında yayımladığınız programı bulamadım acaba geri mi çektiniz şimdi elimdeki ürünleri p3d ye yüklemek istiyorum bu başlık altındaki yazıları okudum program yok internette aradım rada da bulamadım bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum görüşmek üzere hoşçakalın.

Mendoza
29-08-2012, 16:30
Soner download edebilmene sevindim.

Aradigin programi burada bulabilirsin

http://www.sanalpilot.com/forum/showthread.php?15833-FSX-Addons-setup-enabler-for-Prepar3D&highlight=fsxtop3d

atmaca53
29-08-2012, 17:01
Sağol abi sayenizde eksik olmayın.

atmaca53
30-08-2012, 08:57
Hikmet abi tekrar merhaba bu sefer'de aktivasyon sıkıntısı çıktı. Programı kurdum aktivasyon için 3 seçenek var üçünüde denedim aktif etmiyor yine mail farklılığından kaynaklı olabilirmi bir yere user code 1 ve 2 var buraya
Invoice #2008541 ve Customer ID giriyorum bana 7 haneli bir aktivasyon kodu veriyor ancak program arayüzünde bu kodu girecek biryer bulamadım birde bana gelen satınalma bilgileri arasında son 3 haneri gizlenen (Auth Code) var bu ne işe yarar anlamadım

Costumer Service kısmında şöyle yazıyor.
Status:OK
License ID: 3009***

Password: 829ee6c208*****

Activations Left: 0

Instructions:
The application will ask for a License ID and Password to enable it. Use the values above to activate your purchase.

To download your software, please visit the Prepar3D® Software Download Page (http://www.prepar3d.com/purchased_downloads/)!

Mendoza
30-08-2012, 15:43
Hikmet abi tekrar merhaba bu sefer'de aktivasyon sıkıntısı çıktı. Programı kurdum aktivasyon için 3 seçenek var üçünüde denedim aktif etmiyor yine mail farklılığından kaynaklı olabilirmi bir yere user code 1 ve 2 var buraya
Invoice #2008541 ve Customer ID giriyorum bana 7 haneli bir aktivasyon kodu veriyor ancak program arayüzünde bu kodu girecek biryer bulamadım birde bana gelen satınalma bilgileri arasında son 3 haneri gizlenen (Auth Code) var bu ne işe yarar anlamadım

Costumer Service kısmında şöyle yazıyor.
Status:OK
License ID: 3009***

Password: 829ee6c208*****

Activations Left: 0

Instructions:
The application will ask for a License ID and Password to enable it. Use the values above to activate your purchase.

To download your software, please visit the Prepar3D® Software Download Page (http://www.prepar3d.com/purchased_downloads/)!

Normal olarak internetten active seceneğini seçmelisin. Licence ID we passwordu verdinmi active etmesi gerek. etmiyorsa bir error vermiş olmalı ne error yada error code ne veriyor?

Birde bilgisayarında birkaç değişiklik yapıldımı tekrar active soruyor active etme hakkın 1 tane olduğundan dolayı bu gibi durumlarda mutlaka e-mail göndererek active hakkını resetlemeleri gerek, Prepar3D işi çok sağlam tutuyor gerçi müşterileri hep bu olaylardan şikayetci bilmiyorum ilerde kolaylaştırırmı biraz. Yani aslında P3D biraz zahmetli bence biraz acele ettin gibi keçke v2 yi bekleseydin ;-) Bu gibi sorunlarda bayağı bir ingilizce e-mail gönderecek kadar bilmek gerekiyor.

Sonradan gördüm özel mesaja yazmışın error codeyi, bu demektirki senin bir daha active etme hakkın yok diyor bir şekilde bir kere active etmişin sonrada yukarıdaki bahsettiğim bilgisayarınızda değişiklik durumundan deactive olmuş.
Bu durum da tek çaresi e-mail göndermen gerçek e-mailinle gönder e-mailde error codeyi ve Licence ID ini yaz şu maile gönder licensing@prepar3d.com

e-maile başlık olarak "Prepar3D Academic version can't activate" yaz gönder bir iş gününde sana e-mail gelecek e-maile bak cevap olumluysa Prepar3D yi çalıştır ve internet active seçeneğini seç.

LTCD
30-08-2012, 16:58
"Gördünmü lisanslı ürün kullanmayı" desem kızacak üstadlar olacaktır, o yüzden demiyorum.

atmaca53
30-08-2012, 22:20
http://img822.imageshack.us/img822/5995/code5013.jpg

http://img20.imageshack.us/img20/1672/p3d2.jpg

Bu uyarıları alıyorum dediğiniz gibi mail attım beklemedeyim iki gün önce başka birşeylemi karıştırıyorum anlamadım aktivasyon yaptığımda ikitane kod vermişltiler sanırım ama emin değilim elimde tek bir aktivasyon var ama onu kullanacak yer yok.

Bekleme konusunda haklısınız aslında bekliyordum ama 1.4 çıkınca Fsx teki bazı sorunlardan kurtulmuştur diye alıverdim şimdide uğraşıp duruyoruz sizide sıkıntıya soktuk galiba kusura bakmayın.

atmaca53
31-08-2012, 00:33
Galiba aktivasyonu yenilediler.

We have added an additional activation to your license ID. You should now
be able to activate online like normal. Let us know if it does not work.
Have a great day,
The Prepar3D Team

atmaca53
31-08-2012, 02:08
Evet nihayet simulatoru çalıştırabildim.

Hikmet abi emeğinizden dolayı Teşekkür ederim ama yine size ihtiyaç olacak sanırım.

Mendoza
31-08-2012, 19:18
Haydi gözün aydın Soner, ha bize zahmetten bahsetmişin ne zahmeti vaktimiz oldukça hobidaşlara yardımcı olabilirsek ne mutlu, bildiğimiz konularda yardımcı olmayacaksak ne diye burada bir aradayız değilmi :).

atmaca53
31-08-2012, 19:51
Teşekkür ederim abi sağol madem öyleyse buyrun :) NGX'i yükleyemedim dediğiniz gibi o programla yaptım ama olmadı sin ngx yükleyebilmişmiydiniz C klasörünü bi kontrol edeyim dedimde FSX olarak bir klasör açılmış yüklemeler buraya yapıldıktan sonra p3d'ye mi kopyalayacağız?

Mendoza
31-08-2012, 20:31
Nayır nolamaz:D
NGX biraz ayrıcalıklı çünkü setup yapılırken bilgisayarınıza bakıyor NGX FSX SP2 de dahil olmak üzere varmı diye, yoksa setup e devam etmiyor, bu nedenle FSXtoP3D setup yapılırken birkaç kez enable disable yapılmalı. Diğer addonlar bunu kontrol etmiyor veya ediyorsa aynen aşağıdakı işlemler takip edilmeli.

Bu durumda şu işlemleri yapınız:
P3D nin yanı sıra FSX bilgisayarında varsa ve NGX FSX e yüklüyse;

1- ilk önce FSXtoP3D programını çalıştırın FSX addon setup Enable for Prepar3D düğmesine tıklayın işlem bitince proğramı çalışır halde bırakın.

2- NGX in setup ü çalıştırın size NGX yüklü kaldırıyımmı diyecek sizde kaldır diyeceksiniz o da P3D den kaldıracak aslında zaten NGX orada yok ama o kaldırırmış gibi yapacak, kaldırma işlemi bitince NGX setup ü bitireceksiniz.

3- Çalışır halde olan FSXtoP3D programında FSX addon setup Disable for Prepar3D düğmesine tıklayın ve proğram işlemi bitirdikten sonra yine çalışır halde bırakın.

4- NGX setup ü çalıştırın NGX ilk kontrolde FSX SP2 ile yüklü görecek ve FSX yok demiyecek ve setupe devam edilebilecek duruma gelecek, tam yükle düğmesine tıklamadan önce Çalışır halde olan FSXtoP3D de FSX addon setup Enable for Prepar3D düğmesine tıklayacaksınız işlem bitince proğramı yine çalışır halde bırakacaksınız.

5- NGX setup e kaldığınız yerden devam edeceksiniz o zaman NGX uçağı FSX e yüklüyorum zannedecek ama aslında yukarıdaki 4 numaralı işlemden dolayı P3D ye yükleyecek ve setup tamamlanacak.

6- Çalışır halde olan FSXtoP3D programında FSX addon setup Disable for Prepar3D düğmesine tıklayacaksınız ve işlem tamamlandıktan sonra FSXtoP3D i de kapatabilirsiniz. NGX i P3D ye yükleme işlemi tamamdır.

atmaca53
01-09-2012, 19:38
Hikmet ağabey EZDOK Cam dada sorun var galiba normal kurulumu yapıyorum uçaklara uygulamaya kalktığımda hata veriyor şimdi bu yazıyı dışarda yazıyorum sorunun ne olduğunu paylaşacağım ben paylaşıncayakadar bu yazıyı okursan nasıl bir yöntem izleyebilirim anlatabilirsen sevinirim hoşçakal.

Mendoza
01-09-2012, 20:58
Soner yukarıdaki anlattığım mantık FSX addonlar ı Prepar3D ye uygulayacekken hep aynı. FSX te EZCA kullanmak için EZCA Config i her yeni uçak eklediğimizde bir kez çalıştırıyorduk ya. Şimdide durum aynı sadece bu işlemi FSXtoP3D ile ile Enable ve Disable işleminin arasında yapacağız Formul şu:
FSXtoP3D ile Enable -> FSXAddon işlemleri -> FSXtoP3D ile Disable.

atmaca53
02-09-2012, 00:04
bende öyle yaptım ancak config'e bastığımda hata verdi sanırım uçakları bulamadı birde atladım daha önce soracaktım P3D için tüm eklenecekler ekleninceye kadar FSX yüklü olmalımıdır ben P3D'yi kurunca Fsx'i kaldırdım ama daha iyi olacaksa yükleyebilirim.

Mendoza
02-09-2012, 07:42
bende öyle yaptım ancak config'e bastığımda hata verdi sanırım uçakları bulamadı birde atladım daha önce soracaktım P3D için tüm eklenecekler ekleninceye kadar FSX yüklü olmalımıdır ben P3D'yi kurunca Fsx'i kaldırdım ama daha iyi olacaksa yükleyebilirim.

Aslinda FSX in kurulu olmasi cok onemli degil ama benim onerim genede FSX temiz olarak kurulu olmasi iyi olur bazi addonlari denemek icin ve bazanda FSX addonu nu yuklemek icin fsx.exe yi Prepar3D nin ana klasorune kopyelemek gerekiyor.

ECZA ya gelince EZCA Prepar3D de calismasi icin Prepar3D icin v1.7 nin Betasi vardi onu download edeceksin bu forumda biryerde link vermistim bulabilirsin.

kaansezer
03-09-2012, 22:09
Merhaba,
Sunay hocam Trabzon - Ankara uçuşu benim için vazgeçilmez gibi birşey Trabzon havaalanını çok seviyorum eline sağlik Şu an Murat hocamın Ankarasını kullanıyorum ama FSX için biraz eski gibi bazı textür ler özellikle transparant olanlarda sorun oluyor FSX ve Prepar3D de. Sunay Hocam şu ankara ve istanbulada bir el atsan diyorum zamanın olunca.

Hikmet hocam, Sunay hocamıza Ankara Esenboğa Havalimanına imzasını atması için çok istekte bulunduk zamanında fakat netice alamadık umarım sizin isteğinizi kırmaz. :)

atmaca53
28-09-2012, 00:57
Lockheed Martin İle Röpörtaj

http://forum.avsim.net/page/AVSIM%20Pages/interview_with_lockheed.html

Yazıyı okuyan arkadaşlar gelişme varsa bizide haberdar edebilirse memnun oluruz.

VuLTuRe
28-09-2012, 05:18
Bütün maddeleri tek tek yazamadım fakat sanırım en çok ilgilendiğimiz performans ile ilgili kısmı, dilimin döndüğü kadar çevirmeye çalıştım.. Umarım anlaşılır olmuştur :)

Question: What is the road map? What expansions do you see to be added in the future? any set improvements planned? Features? Hardware compatibilities? What is the focus?

---- İleriye yönelik planlarınız nedir ? ne gibi eklentilerin ileride geliştirileceğini düşünüyorsunuz ? herhangi bir planlanmış geliştirme çalışması ? yeni özellik ? donanım ile uyumluluk ? ve ürün geliştirirken esas aldığınız noktalar nedir ?

Martile Allen: Our development work is now directed to further amping up performance and adding weapons training for our military customers.

Performance – As we mentioned earlier, feedback from developers and users in the community indicate that performance is a high priority. Prepar3D is well on a path to take advantage of modern day computing hardware, moving away from the tradition of being CPU bound. We are now updating our rendering system to support DirectX11 and development is progressing nicely. With DirectX11 support, Prepar3D can leverage features such as hardware instancing, shaders, GPU-based particle systems, tessellation and multi-threaded rendering. We’re excited about the future of Prepar3D’s new rendering capability and are eager to be able to release it to the community in 2013.

Weapons training – Prepar3D will soon offer weapons training to allow our core customers a training capability of weapon selection and target acquisition. It will also enable developers’ weapons add-ons to integrate with their Prepar3D-ready models. Developers and end users will be able to attach weapons to existing and user-created aircraft through configuration files and in-game user interfaces. Users will be able experience and learn weapon processes from all angles, including loading the munitions, acquiring the target and then experiencing the weapon collision and detonation results in real-time.

---- Şu anda performansı daha da geliştirip, askeri müşteriler için silah egzersizi ekliyoruz

Performans- Daha önce de belirttiğimiz gibi, yazılımcı ve kullanıcılardan aldığımız değerlendirmeler neticesinde performans yüksek öncelikli. Prepar3D günümüz donanımı ile, geçmişte yaşanan işlemci bazlı sorunlardan uzaklaşmak konusunda oldukça iyi bir başarı kaydetti. Şimdi ise grafik işlemlerini DirectX 11 ile uyumlu olacak hale getiriyoruz ve şu ana kadar iyi bir iş çıkardık. DirectX 11 desteği ile, Prepar3D çoklu grafikleri, gölgeleri, GPU tabanlı parçacık efektlerini (sanırım Nvidia Physx), mozaik grafikleri ve çok grafik çekirdekli sistemleri daha avantajlı şekilde kullanacak.

Silah eğitimi- Yakında esas müşteri kitlemize yönelik silah seçim ve hedefi kitleme eğitimi sunuyoruz. Aynı zamanda yazılımcıların silah eklentilerini prepar-3d modellerine entegre etmesine de imkan sunacağız. Yazılımcı ve kullanıcılar var olan uçaklara dosyalar veya oyun içi menüler vasıtasıyla silah ekleyebilecek. Kullanıcılar her yönden silah kullanımı ile ilgili işlemler hakkında silahların uçağa yerleştirilişi, hedefe kitlenmesi ve patlaması gibi özelliklerde dahil olmak üzere, anlık tecrübeler edinebilecek.

VuLTuRe
28-09-2012, 06:04
Ayrıca şunlarıda eklemekte fayda var

Shader 3.0 and increased texture sizes – A modernized shader model is offered for higher quality graphics and increased texture limits to 4096 x 4096. If you compare this texture upgrade in digital camera terms, we increased the maximum resolution from 1 megapixel to 16 megapixels. This allows for much higher fidelity visuals. Specifically, the shader 3.0 update allows for more instructions per shader, which we leveraged to create our new translucent water surface. It also improves performance on some hardware due to driver optimizations.

---- Gölge işleme 3.0 ve daha büyük kaplamalar - Daha modern bir gölge işlemcisi ve arttırılmış 4096x4096 kaplama boyutları ile daha kaliteli grafikler sunuyoruz. Dijital kameralara kıyaslamaya çalışırsak 1 mega pixelden 16 mega pixele arttırmış durumdayız. Bu bize çok daha tatminkar görseller sunmamızı sağladı. Özellikle, gölge işleme 3.0 ile gölge başına daha fazla komut(hesap) sığdırabiliyoruz, bunu özellikle akıcı su yüzeylerinin oluşturulmasında kullandık. Aynı zamanda bu şekilde bazı donanımlarda daha güncel sürücüler sayesinde performans artışıda sağlandı.

Bathymetry – Users can take their simulation experience under water with submarines and the U.S. Geological Survey’s coastal bathymetry. This feature includes the ability to import users’ custom bathymetry models using the Software Development Kit (SDK). The bathymetric data is the equivalent to an underwater digital elevation model and provides the ability to add underwater terrain anywhere in the world. This adds new perspectives for submarine, aerial water landings and boating training.

Kullanıcılar, simülasyon tecrübesini artık denizaltıların ve ABD jeolojik gözlemleri ile toplanan veriler sayesinde su altına taşıyabilecekler. Bu özellik aynı zamanda kullanıcıların kendi düzenlediği su altı ölçümlerini Yazılım Geliştirme Setleri kullanarak simülatöre birleştirmesine imkan sunucak. Su altı ölçeği verileri, su altındaki dijital yükseklik/alçaklık modellemesine denk ve dünyanın herhangi bir bölgesinde su altına yüzey ekleme imkanı sunuyor. Bu, denizaltı, suya yapılan inişler ve deniz vasıtaları eğitiminde yepyeni bir bakış açısı ekliyor.

Multi-channel – Users can harness the power of multiple computers to increase the quality of Prepar3D’s graphics, stability and performance on huge monitors or multiple monitors. Prepar3D offers multi-player and shared cockpit modes, and we wanted to expand those features and rev up the program’s performance for large or multiple monitors. We leveraged the existing software code to allow for multi-screen simulation, spreading out the graphics processing across several computers. Multi-channel works in two modes. The first option allows monitors to be placed individually, allowing for full 360-degree wraparound display systems and offering more than one view per computer. The other mode can be used for flat or nearly flat video walls and supports perspective-correcting technologies (OmniMap from Scalable Display Technologies and EasyBlend from Elumenati).

Çok-Kanallılık - Kullanıcılar çoklu bilgisayar sistemlerini, Prepar3D grafikleri, stabilitesi ve performansını; devasa veya çoklu monitörlerde geliştirmek için kullanabilecekler. Prepar3D, çok oyunculu ve paylaşılabilen kokpit modları sunuyor, ve biz bundan istifade edip bu özellikleri geniş veya çoklu ekranda daha iyi performans vermesi için yeniden gözden geçirdik. Var olan kodu çok ekranlı simulasyon çalıştıracak biçimde geliştirip, grafik işlemlerini çoklu bilgisayarlara işlenebilecek biçimde bölüştürebildik. Çok kanallılık ise 2 modda çalışıyor.
-İlk mod, monitörlerin birbirinden bağımsız kurulması ve 360 derecelik etrafınızı kapsayacak birden fazla bakış açısını aynı anda sunabilen bir sistem oluşturulmasını sağlıyor.
-Diğer mod ise düz veya hafif boğumlu ekranların, perspektif düzenleme teknolojisi kullanmasını sağlıyor. (Sanırım profesyonel simulatörlerdeki birleştirilmiş projeksiyon yüzeylerini düşünerek geliştirmişler)

atmaca53
28-09-2012, 18:06
Çok makbule geçti Teşekkür ederim.

btuncel
28-09-2012, 23:40
Biri gelir "yenisini yaptım..." der, oyundan öteye geçmez...

Diğeri gelir "Geliştireceğim..." der, yok hedef kitleme, yok askeri müşteri...

Ne olacak bu sanal pilotların hali...

Alp çeviri için teşekkürler...

targo
18-10-2012, 22:43
Merhaba, benim sormak istediğim FSX'te instant replay yaptığımız zaman görüntü kesik kesik akıyor,
Acaba Prepar3D'de bu sorun halledilmişmi? Deneyen oldumu?
Teşekkürler,
Selamlar...
Targan

mavi
19-10-2012, 10:55
Merhaba, benim sormak istediğim FSX'te instant replay yaptığımız zaman görüntü kesik kesik akıyor,
Acaba Prepar3D'de bu sorun halledilmişmi? Deneyen oldumu?
Teşekkürler,
Selamlar...
Targan

FSX e göre daha iyi, ancak halen kesik, kesik...

Serhan

targo
16-11-2012, 16:19
Teşekkür ederim Serhan kaptan...
Peki diğer merak ettiğim
-FSX'te lazım olan UIAutomationCore.dll problemi Prepar3D içinde geçerlimi?
-FSX te problem olan tam ekrana geçişteki ve normal menülü ekrana geri dönüşteki can sıkıcı görüntü problemleri devam ediyormu?
ve son olarak Academic ile Poefessional sürüm arasında ne fark var?

Teşekkür ederim...