PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cok acil gümrük sorusu anlayan yardim lutfen..

TC-BUG
07-04-2006, 02:22
Tam sipari?i vermek üzereyken dank etti kafama.boeingstore.com dan birkaç cici ald?m toplam de?er 28 dolar tuttu kargo da 25 dolar toplamda 53 dolarl?k bir tutar var.ald?klar?m 1 tshirt kalem 7 tane sticker ve 2 adet boyuna as?lan kart tutaca??.sadece fedex ile gönderim yap?yorlarm?? amerikadan :(:(:(.geçen aylarda 250 dolara ch yoke ve rudder pedal ald?m fedex 160 dolar kargo tuttu toplam 410 dolar fedex getirdi burada gümrü?e tak?ld? toplam 400 dolar gümrük ödedim ç?kartabilmek için 250 dolarl?k ürüne 800 dolara sahip oldum can?m ülkem ! böyle bir olay tekrar ba??ma gelmesin diye soruyorum burada anlayanlara.içinde sayd???m ürünler olan ve kargosu dahil 53 dolara gelen bir paket gümrükten kesin geçer mi?benim bildi?im 100 dolar gibi bir üst s?n?r vard? onun alt?ndakiler geçiyordu ama emin olmak istiyorum ? gene gümrükte tak?l?rsa babam herhalde art?k beni evden atar :D teşekkürler.

fatih.koz
07-04-2006, 08:35
K?sa Cevap : Geçer , hay?rl? olsun .

Uzun Cevap ;

Normal zamanlarda minimum gümrük bedeli 100 Euro'dur , bu bedeli a?an her ürün için vergi al?n?r lakin bayramlardan 1 ay önce ve sonras?nda bu bedel 300 Euro'ya yükseltilir hediyele?melerden vergi almamak için .

Bu tip al??veri?lerde kar?? tarafça kabul edilir ise her ?ekilde hediye pakedi yapt?rmak geçi?i kolayla?t?r?r .

?kinci el ürün al?mlar?nda ise yine hediye pakedi tekni?inin yan? s?ra dü?ük bedel gösterilmesi faydal? olabilir gümrük bedellerini a?abilecek durumlarda .

Bildi?im kadar? ile e?er CH'yi hediye pakedi yapt?rabilse idin onada gümrük ödemeyecektin Bu?ra Kaptan .

Umar?m faydas? olur .

Sevgiler

TC-BUG
07-04-2006, 12:53
Fatih kaptan saol cevap için.
Boeingstore.com sitesinde hediye yapt?rma seçene?i var kendime not yazabilirim ve hediye olunca price not printed diyor acaba üzerinde fiyat yazmamas? 50 dolar yazmas?ndan daha m? iyi daha m? kötü onu anlayamad?m fiyat göremeyince kafalar?na göre gümrü?e sokarlar m? acaba diye merak ettim.
ben en yak?n bayram? beklesem en iyisi o zamana belki ch kolu da al?r?m hediye getirtirim bu sefer.
ch yoke ve pedal ?n tak?lma sebebi 400 dolar fiyat? olmas?,çok büyük olmas? ve elektronik e?ya olmas?.yeni yasalarda amerikadan gelen tüm elektronik e?yalar tak?l?yor hediye olsun olmas?n.hatta adamlar 5000 euroluk CE belgesi istedi de zor kurtard?k.Neyse ben 1-2 gün daha bekliyeyim bu sipari?i vermek için iyice kesinle?sin olay da ?ansa b?rakmasam.
sizce peki hediye olarak m? getirtsem üzerinde fiyat olmadan yoksa normal fatural? m? getirtsem ?

hakan737
07-04-2006, 13:34
bu?rac?m, bu gümrük konusunda epeyce yazd?k, deneyimlerimizi detayl? ?ekilde anlatt?k, son olarakda 2006 y?l? itibariyle ba?layan yeni gümrük mevzuat?n?da çok kere 100$m? €mu diye yine defalarca yazd?k.

Gümrük ka??d?n?n üzerinde 4 tane seçenek vard?r. Gift, Commercial,Sample ve others.

Commercial bizim bildi?im anlamda de?il, tamamen ticari endüstriyel anlamda kullan?lmakta. Sen boeing stroe'dan hediye seçene?ini seçti?in takdirde bunu hediye kategorisine sokacaklar.

yeni gümrük mevzuat?na göre gümrük alt limiti 100€ yani kutunun üzerindeki etikede içideki mal?n de?eri 99€ yazarsa ve içindeki fatura bunu 99€ olaraka belgelerse (gift oldu?unda fatura olmas?da gerekmiyor) gümrük bedeli ödemiyor sadece harç bedeli olan eskinde 25YTL ?imdi 1.5YTL olan bedeli ödüyorsun(tam olrak 1.65YTL olmas? laz?m)

Ama gümrük belgesinde 101€ (euro , asla dolar de?il) oldu?unda mal?n cinsine göre s?ras?yla gerekli harçlar? ve KDV'yi "GIFT" olsa bile ödüyorsun. Bu KDV ürünün cinsine ve gümrük kategorisine göre %18'den %25 elektronik ve ÖTV vergisine kadar de?i?ebiliyor. Ayr?ca 100€ üzerindeki mallarda yine mal?n cinsine göre belki paketini bir gümrük komisyoncusunun almas? icap edebiliyor.

Fatih'in dedii gibi Y?lba?? öncesi ve sonras? 1 ay boyunca nerdeyse "GIFT" de s?n?rlama yok. çok abartmad???n sürece (abartma ?artlar? gümrükde var maalesef ben bilmiyorum herhalde araba yedek parças?, bilgisayar vs gibi pahal? elektronik ürünler olabilir)

normal insanlar?n getirtti?i 100€ alt?ndaki ürünlerde ise yine sadece 1.65YTLlik gümrük harc? var. E?er ürün Commercial yani ticari bir nitelikde ise bedeli ne olursa olsun ona göre bir prosedür i?leniyor, KDV, s?n?f vs. Muafiyet sadece ki?iye özel getirilmi?, ki?isel t?bbi cihazlar için geçerli.

Tam bilgi almak istiyorsan , Topkap?ya gidip paket postanesindeki görevlilerle konu?man gerek.

unutmadan, bu sadece Amerikadan gelen ürünlere de?il, dünyan?n neresinden gelirse gelsin ayn? i?leme tabii tutuluyor. CE belgesi için sizi zorlam??lar yada siz derdinizi tam olarak anlatamam??s?n?z. gelen fatura e?er ?irket adresine gelmi?se , bunu sataca??n?z? dü?ünmü? olabilirler bu yüzden CE belgesi isteyebilirler. ama ki?isel ürünlerde CE belgesine gerek yoktur. CE belgesi gümrük birli?i uyum mevzuat?na ve garanti kapsam? anla?malar? ile ilgili san?yorum. ?ah?slar? ilgilendirmez diye biliyorum.

e?im profesyonel cocacola kolleksiyoneri oldu?u için arada s?rada gümrü?ü ziyaret ediyoruz , oradan bildi?im bilgiler.

Ferdi Vefa
07-04-2006, 14:13
Fedex yada DHL teslimatlar?nda geçip geçmemesi tamamen ?ansa ba?l? ama %80 geçer.
Fabrikadaki laboratuar cihaz?n?n ana kart? yanm??t? DHL le getirttik ve gümrü?e verilmesi gerekiyordu, ki resmi yoldan al?p muhasebede masrafa yazal?m ve paras?n? havale edelim diye. Adamlar parçay? direk masama getirdi bende olmaz böyle al?n gidin gümrü?e verinki i?lerim yürüsün demek zorunda kald?m. Çocukca??zda abi sizede iyilik yaram?yor dedi. [:o)] Gümrü?e tak?l?r ba??r?rs?n?z tak?lmaz ba??r?rs?n?z ben bu i?i anlamad?m dedi. [B)]

TC-BUG
07-04-2006, 14:27
hocam ups ve dhl de genellikle sorun olmuyor.malesef fedex i burada arac? ?irket conex diye bir firma i?letiyor ve her?ey rezalet.gümrü?e tak?l?nca kafadan 150 ytl form paras? veriyorsun bir kere.sonra gümrükte tak?lan fiyat kadar da neredeyse gümrük vergisi var falan.fena patl?yor yani.o yüzden çok korkuyorum bir?eyler almaya.off ya neden modern ülkeler gibi olam?yoruz ki.yeter art?k devlet vatanda??n?n tüylerini yolmay? b?raks?n ya :(.san?r?m ben her?eyi ç?kartaca??m sadece almam gereken boyun ask?l?g? 4 dolar ve kargo 25 dolar toplam 29 dolarl?k olacak alaca??m :(.4 dolarl?k ürüne de 25 dolar kargo ödemek bamba?ka bir duygu tabii.

hakan737
07-04-2006, 14:48
Bu?ra kusura bakmada sende bir tuhafs?n yani! diyelimki Boeing store'dan ald?n 25$'l?k ürün DHL'in yada UPS'in buraya kaça getirece?ini san?yorusun? 10$'m?? ben anlayamad?m senin mant???n? kusura bakma ?imdi. DEvletin ald??? verdiye çok diyorsun sonra dünya kadar paray? minicik bir kutu için DHL'e veriyorsun.

Biz evlenirken Endonezya Jakarta konsoloslu?una önce DHL ile belgelerimizi gönderdik sadece belge diyorum sana zarf yani nerdeyse 90$ ödedik, adamlar bizim kargomuzu "kaybetti" . o salaklar yüzünden az kals?n bütün evlilik planlar?m?z altüst oluyordu. sonra bütün belgelerimizi bir daha UPS ile gönderdik. oda 100$'a gitti.
anlayaca??n minimum bir limit var bu kargo ?irketlerinde de en az 60$ ödersin kargoyada.

Boeing store 4$'l?k ürünede 25$al?yor 20$l?k 4 ürünede. yani kargoya 100lerce dolar vermeyi göze al?yorsan al 28$'a ürünlerine 25$da posta paras? ver, nesini dü?ünüyorsun anlamad?mki? bunu devletle ne alakas? var , eskiden daha beterdi mevzuat sen yat kalk ?imdiki hallerine dua et.

hasmet
07-04-2006, 15:16
Evet Bu?ra baban sana ne etse hakl? ,300 euroya 3 gün paris gezisi var atla uça?a git gez hemde istedi?ini al gel. Yaz?k o paralara. Deyip a?abey nasihat? çekelim.

Cuneyt
08-04-2006, 15:52
Valla benim yurtdisindan en cok getirttigim urun kitap oldugu icin soyle bir ornek verebilirim; Cogu sefer bir kitaba 120$ shipping e 45$ gumrugune de 50ytl gibi rakamlar odemem gerekti. Ancak bu isler boyle malesef, bize agir gelen miktarlar aslinda adamlar icin 'discount' fiyatlari...