PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Allah Kabul Etsin !

agrilex
13-12-2006, 02:34
Deve kesip kurtuldular 13 Aral?k 2006

Tolga ÖZBEK

?ngiliz uzmanlar?n 1200 ar?za tespit etti?i, al?c? ?irketin de diretmesi nedeniyle teslim i?lemleri uzayan RJ100 tipi 11 yolcu uça??ndan sonuncusu apronda deve kesilerek iade edildi.

Atatürk Havaliman? Uçak Bak?m Ba?kan? ?ükrü Can’?n çal??anlara söz vermesi üzerine süslenen bir deve aprona yürütüldü ve törenle kesildi. 700 kilo et de çal??anlara da??t?ld?.

TÜRK Hava Yollar? Teknik, teslim i?lemleri al?c? ?irketin diretmeleri nedeniyle uzayan 11 adet RJ100 yolcu uça??ndan sonuncusunu deve keserek iade etti. Süslenerek Atatürk Havaliman?’nda THY Teknik Hangar?’n?n önüne getirilen deve, apronda kesildi.

Uçak Bak?m Ba?kan? ?ükrü Can, deve kurban edilmesinin motivasyon amaçl? oldu?unu belirterek, "Arkada?lar?m?z aylard?r kira sözle?meleri biten RJ100 uçaklar?n?n teslimi için u?ra??yordu. ?ngiliz BAE System ?irketi, uçaklara yeni mü?teri bulamad??? için sürekli sorun ç?kart?yordu. Hatta bize son iki uça??n gelecek y?l ?ubattan önce teslim edilemeyece?ini söylüyordu" diye konu?tu. Ba?kan Can, teknik personele "Uçaklar?n teslimat?n? 24 Aral?k’tan önce tamamlay?n, deve kesece?im" deyince, personel fazla mesai ücreti almadan aral?ks?z çal??arak uçaklar? iadeye haz?rlad?. Geçen hafta son uçak ?ngiliz yetkililere teslim edildi. Ancak, Türkiye’den uça??n önümüzdeki günlerde ayr?lmas?na karar verildi. Çal??anlar Ba?kan Can’?n ’deve’ sözünü yerine getirmesini beklemeye ba?lad?. Can’?n kap?s?n? sürekli a??nd?ran THY Teknik çal??anlar?n?n ?srar? üzerine ?stanbul’da deve aray??lar? ba?lad?.

DEVE HAB?PLER’DE

Aranan deve sonunda Habipler’de bulundu. Bir besici taraf?ndan yakla?an Kurban Bayram?’nda sat?labilir umuduyla ?anl?urfa’dan getirilen deve sat?n alma görevlilerince kamyona yüklenip, Atatürk Havaliman? B Kap?s?’na getirildi. Burada süslenen deve, uçaklar?n park edildi?i aprona yürütüldü. Teslim edilecek uça??n alt?nda kesilen deveden 700 kilo et ç?kt? ve THY çal??anlar?na da??t?ld?.

1992’DE GELM??T?

THY, iç hat uçuşlar?nda kullanmak üzere ?ngiliz BAE Systems imalat? 4 motorlu RJ100 ve RJ70 tipi yolcu uçaklar?n? Temmuz 1992’de almaya ba?lam??t?. Finansal kiralama metoduyla filoya kat?lan uçaklar?n, 2004’te sözle?meleri uzat?lmayarak iade edilmesine karar verildi. RJ100’lerin imalatç?s? ve ayn? zamanda sahibi olan BAE Systems, art?k demode olmaya ba?layan uçaklara yeni mü?teri bulamad??? için teslimatlar?nda sorun ç?kartmaya ba?lad?. Normalde THY, Boeing 737, Airbus A320 gibi iade edece?i uçaklara 2 ila 3 hafta süren ’C Bak?m?’ yaparak k?sa süre içinde yeni sahibine teslim ediyor. Yap?lan kontrollerde ortalama 15 eksik normal kabul ediliyor.

1200 ARIZA BULDULAR

RJ100 tipi uçaklarda ise ?ngiliz uzmanlar 1200 adet ar?za tespit etti. Her parçan?n kullan?lmam?? olan?n? isteyen BAE Systems, teslimat sürecini kilitledi. Bak?m Ba?kan? Can, RJ serisi uçaklar?n uzun süre önce imalatlar?n?n bitti?ini belirterek "Bu nedenle parçalar? toparlamakta güçlük çektik. Teslimat süreci çok uzad?. Sonunda kurtulduk" dedi. THY parça de?i?iminde BAE Systems’a sordu?u her soru kar??l??? para ödedi. ?irket, her soruya bir saat içinde yan?t verdi?inde kar??l???nda 1024 pound (2 bin 867 YTL), gün içinde 512 pound (1433 YTL) ve ’normal’ sorular için de 260 poundluk (728 YTL) fatura ç?kartt?. ?lk uçak ancak Temmuz 2005’te teslim edilebildi.

Bozo
13-12-2006, 06:42
http://www.youtube.com/watch?v=Ft5tu-5sQr4

emrecity
13-12-2006, 10:39
Bu uçaklardan thyyenin kurtuldu?u çok iyi oldu filodan

kalkmas?na çok sevinmi?tim.

hakan737
13-12-2006, 12:14
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">THY parça de?i?iminde BAE Systems’a sordu?u her soru kar??l??? para ödedi.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

zaman?nda bu uçaklar için nas?l bir anla?ma yap?lm??sa?! gerçi o dönemlerde yap?lan tüm anla?malarda bir tuhafl?k var. Aleina radar sistemlerinde de örne?in Y2K zaman?nda acayip bir "dan??ma" paras? talep edildi?ini okumu?tum.

MD88
13-12-2006, 13:05
http://img184.imageshack.us/img184/8426/picir4.jpg

extronus
13-12-2006, 13:13
Deveyi THY mi odemis?

ersin737
13-12-2006, 13:21
100. uçakda kesselermi? daha güzel olmaz m?yd? sizce? benim bildi?im gidenle de?il gelende kesilir THY bence yapd??? yanl??dan kurtuldu?u için bu deveyi kesmi?. yaz?k oldu yüzlerce ölen yolcuya.
-Nasıl geldi?i belli olmuyan uçaklar nas?l gitti?ide belli de?il.

ERS?N BOZKURT

hakan737
13-12-2006, 13:29
aferim bulvar gazetemiz Airport haber "kurbanl???n faturas?n?" bularak büyük bir habercilik örne?i sergilemi?. Yaln?z bu bulvar gazetemizin haber sitemizin çok önemli bir eksi?i, deve resminin yan?nda bikinisi ile bir poz vermi? bir kad?n resmi ve konu?ma balonu "deveye bay?l?r?m!"....

1- fatura'y? nas?l buldular? bu faturalar THY muhasebesinden öyle elini kolunu sallayan herkese veriliyormu?
2- fatura ile ellerine ne geçti çok merak ediyorum, bunun haber konusu olarak millete ne faydas? var?
3- Airport haber tabiri caiz ise önce dönüp kendisine bir baks?n. Türkiyenin ilke ve tek havac?l?k gazetesini ç?kar?p sonra bunu ailem-çocu?um ve ben dergisi haline nas?l getirdiklerinin hesab?n? versinler! e?er konumuz sorumluluklardan dem vurmaksa.

bulvar gazetesi derken hakikaten gazete ve haber de?eri olmayan, bulvar, tan, posta vb gibi gazeteleri kasederek söylüyorum, airport haber e?er hakikaten habercilik yapmak ve ad?ndan sayg? ile bahsettirmek istiyorsa, önce üzüm yemeyi ö?renmeli ba?c?y? dövmeyi de?il.

-----

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Deveyi THY mi odemis?</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

bütün büyük ?irketlerde ,çal??anlar için yap?lacak her türlü ayni yard?m, motivasyon yemekleri, toplant? masraflar? ?irket hesab?na fatura edilerek vergiden dü?ülür.
Ayr?ca her büyük ?irkette daha önceden belirlenmi? statüsü belli baz? çal??anlar , baz? müdürler ile genelmüdür yard?mc?s? ve genel müdürlük makam?, yönetim kurulu üyeleri ile ba?kanlar?n?n temsil ödenekleri vard?r. Hiyerar?ik s?raya göre en alttan ba?lamak üzere, bunun miktar? artarak yükselir ve belli bir seviyeden sonra limitsizdir. Temsil ödene?i, bu hakka sahip ki?ilerin, çal??t?klar? firmay? temsil ederken yapacaklar? harcamalar, i? yemekleri, davetler veya özel harcamalar için (bununda bir listesi vard?r) tahsis edilmi?tir. Bir çe?it reklam gideri olarak dü?ünmekte fayda vard?r. Gayet tabi istismarlarda söz konusu olabilir.
------------------------------------------

515
13-12-2006, 15:00
Türk Hava Yollar?n? çok seviyorum. Yapt?klar? çok ho? bence.

metalpro
13-12-2006, 15:28
Vay be! Super kokulu RJ' ler tarih oldu artik hayirli olsun.

ersin737
13-12-2006, 16:35
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Vay be! Super kokulu RJ' ler tarih oldu artik hayirli olsun.

<div align="right">Originally posted by metalpro*-*13/12/2006*:* 15:28:46</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

-Yaln?z tarihi yaparkende tarih olduk.[8D]

ERS?N BOZKURT

Cagatay
13-12-2006, 18:07
Allah kabul etsin.Sivil havacilik olarak ilk cektigim ucaklardi.Fatura gercekten süper bir detay:D

linsux
13-12-2006, 19:32
Deniyor ki, bu meselenin kotu sonuclari da olmus:
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=471144

Arno
13-12-2006, 21:31
Böle bir saçmal?k anca zaten Türkiye'de olur hangi firma deve kesmi? gelen giden uçak için.Çok gülüyorum THY'ye,özel firmalarla gitmek için bir sebeb daha ç?kt?.

Avrupa ?u resimleri görse ki kesin görmü?dür gülüyolard?r:D.

extronus
13-12-2006, 21:51
Olan deveye oldu yani.. :D

LTCD
13-12-2006, 22:01
deve kesmez de ?ampanya patlat?p kadeh k?rar; herkesin kendine göre ritüeli vard?r da deve biraz abart?l? olmu? koç keseler bu kadar dillenmezdi...

ayr?ca bu derece zora sokulan bir süreci tamama erdirmek hakkaten kurban gerektirir :))

Zaten ?ükrü Can ?n kellesi al?nm??; deve kesmek yasak, günah keçisi kesibülüü..

TC-BRS
13-12-2006, 22:02
Bende sabah hürriyette gördü?ümde bir anlam veremedim deve kesilmesine, her uça?a ayr? ayr? olmas?n hepsine toplu olarak kesilsin diye deve seçmi?ler. soru?turma aç?lmas?da ayr? bir hadise
ilginç durumlar

A310
13-12-2006, 23:16
O ba?kana de?il gerçekten deveye yaz?k olmu?.THYye hiç yak??t?ramad?m malesef.

kahveci
13-12-2006, 23:49
"ah ?u mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim" demi? eski bir milli e?itim bakan?m?z.
güncel deyi?lerimiz ise ?öyle olmal?:
"ah ?u uçaklar olmasa , ne güzel bak?m yapard?m " veya
"ah ?u uçaklar olmasa , ne güzel leasing yapard?m " [xx(]

sayg?lar

Bozo
14-12-2006, 00:46
bir?ey diycem ama umar?m fazla komplo teorisi olmaz..
?imdi sa??r oda (konsept dan??man? soner yalç?n gibi çok önemli bir isim) adl? dizide daha son bölümde "keriz silkeleme" olay?na de?inildi, binbir hileyle hisseleri ucuza kap?p 1 y?lda yap?lacak geliri 1 günde elde ediyor, ?imdi ortada Mark Mobius denen kelto? bir ?ah?s var THY'nin pe?inde olan, bu adam?nda yöntemleri al, böl, devret sistemi üzerine kurulu...
k?sacas? özellikle bu adam?n do?an medya grubuna yak?n bir isim olmas?, vede yine bu gruba ait kanallar?n özellikle THY'ye takm?? olmas? beni bu tür komplo teorilerine sürüklüyor.. bilmiyorum ama bugüne kadar olan bitenden sonra bana pek imkans?z gibi gelmiyor, sonuçta

-türk hava yollar? büyüdükçe büyüyor - ortado?unun en h?zl? büyüyen ?irketi

-star alliance DAVET üzeri üyelik

-gelişime aç?k bir bölgede, kilit ?irket

-bu tür haberlerle "keriz silkeleme" olay?na gircen, hisseleri ucuza kapacan, özellikle söz konusu din gibi hassas konularda milleti dellendirerek

-1e al?p 10a satacan

imkans?zm??

sizcede garip de?ilmi tam bu s?ralar türk hava yollar?n?n sürekli haber konusu olmas?, ve buna ra?men büyümesi?

linsux
14-12-2006, 02:05
Olabilir elbette, ama acaba THY hisseleri deve kesilmesi sonucunda yada buna bagli olarak bir yetkilinin gorevden alinmasi sonucu duser mi? Duserse, THY kagitlari spekulatif kagit sinifina girmez mi? Bana kalirsa sirketin ekonomik gucunu etkileyen herhangi bir hadise cereyan etmemis, hersey kontrol altinda, dolayisiyla piyasadaki hisselerin etkilenmemesini beklerim.

"Avrupa bunlari gorse ne der?"
Evvela, Avrupa birsey demez, buyuk ihtimalle dikkate bile alinmadi. Velev ki duyuldu, ne diyecekler - "aa barbar Turkler deve kesti" derler mi? Diyelim ki "ayiplandik", bize ne? Onlarin da bize ters gelen hareketleri var, fakat akli basinda bir insan kulturu yargilama cur'etini gostermez. Turkiye'de bu hadiseyi ayiplayan daha fazla kisi bulursunuz, cunku onlarin meslegi boyle seyleri ayiplamaktir, cok fazla ulke gorup incelediler ya, bizdeki egiriyi de dogrultmaya calisirlar.

Hadisenin ic yuzu yakinda aydinlanir, ben kotu niyetle yapildigi kanaatinde degilim.

Melih_Memis
14-12-2006, 17:35
Evvel zaman içinde,

GAP projesi çerçevesinde aç?lan ?anl? Urfa Tünellerine verilecek ilk suyun münasebetine kanallara kurban kesilerek KAN AKITILMI?TIR.

?stanbul Bo?az Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin aç?l??lar?nda kesilen kurbanlar?n ak?t?lan kanlar? o köprüleri kullanacak olan insanlar?n ve o memleketin ?slami kültürünü göstermezmi?

THY ye geçmi?te al?nan uçaklar için Kurban kesilmedimi? Hayal aleminde görmediysem, kesilen kurbanlar?n AKITILAN KANLARI uçaklar?n burunlar?na sürülmedimi?

Bu yaygara neden kopuyor anlam?? de?ilim.

Kurban iki temelde kesilir.

1.Temel: ?slami kurallar çerçevesinde AKITMAK zorunda oldu?unuz KAN bedelidir.

2.Temel: ADAK niyetine. Yani ?u olsun veya bu olsun , kurban kesece?im. Olay olur gerçekle?ir sizde ADA?I kesersiniz.

Ele?tirenlerin ard niyetli oldu?unu, ya?ad?klar? ülkenin gerçeklerini s?rf ideolojik temeller yüzünden tümden silme ve redetme geleneklerinden geldi?ini bildi?im için, neden bunlar oluyor neden bu ele?tiriler oluyor sorusuna san?r?m cevapda vermi? oluyorum.

Yap?lan hareketin (Kurban?n) alt?nda gizli olan esas meseleye e?ilece?imize, DEVEYE bak?yoruz.

hakan737
14-12-2006, 18:46
Melih hocam 3 kere yaz?p sonra sildi?im yaz?daki birkaç noktaya dikkat çekmi?sin. Çok do?ru, bu olaya sosyo-kültürel olarak bakarsak herbirimizin ba??ndan en az bir kere, iki kere böyle hadise geçmi?tir. Asl?nda THY çal??anlar?n?n,THY'nin de?il dikkatinizi çekerim, sadece olay?n taraflar? THY teknik-ki insani olarak dü?ündü?ümüzde, davran???n yeri ve zaman? aç?s?ndan yanl???n biraz daha ötesinde hakl? sebepleri olabilir. Sorun ç?karan, ba? derdi, her vidas? sorumluluk gerektiren güvenilirli?ini yitirmi? bir uçaktan kurtulmak herhalde onlar için a??zlar?ndan adak ç?kacak onlar? bezdirmi? olmal?! :)

LTCD
14-12-2006, 18:46
?imdi melih beyin tespitinden hareketle soray?m;

örne?in 100. uçak geldi?ide bakan Binali Y?ld?r?m ve mülki erkan ile bir koç kurban edilip törenle hizmete sokulsayd? bu kadar yaygara koparm?yd?? kesinlikle hay?r,

peki burada sorun nerde sizce?

a-Kesilenin deve olmas?
b-Uçak gelirken de?il gönderilirken kesilmesi,
c-Kesim an?nda protokolden kimsenin olmamas?,
d-hiçbiri
e-hepsi

ben bulamad?m valla...

i?bu sitenin varolu? amac? nedeniyle; sadece dü?ük yo?unluklu 28 ?ubat sezgilerimin her geçen gün kuvvetlendi?ini söylemek le yetinip keseyim...

TK688
14-12-2006, 19:05
Cok memleketler gezdim,
neler gördüm görmedim,
su kocaman dünyada apronda deve kesildigini görmedim.
E yuh vallahi.
Yahu devede kesersin, koyunda, danada kesersin, tavukda ama
hayvani kurban edecek daha müsaid bi yer bulunamazmiydi acaba.
Yoksa kurban kesmek elbette gelenegimizin ve kültürümüzün bi parcasidir.
Ama sen kalk koca Atatürk Hava Limaninin ortasinda, ucaklar taxi yaparken deve bogazla.
Benim bu ise aklim ermiyo. Kimse kusura bakmasin.

ali.darende
14-12-2006, 19:06
Bu da kurbanl?k devenin konu ile ilgili görü?leri..

http://www.milliyet.com.tr/2006/12/14/yazar/dundar.html

Excalibur
14-12-2006, 20:49
Deve kestiren müdürün akibeti pek iyi olmam??.
Bugün aprondaki söylentilere göre uzakla?t?r?lm??.
Ben burada duyduklar?m? iletiyorum.
Dü?ünce iyi ama kesilen yer falsolu:D:D:D:D
Adam kurtulmak istemi? o uçaktan kurtuluncada kesmi? deveyi[xx(][xx(]:D

Bozo
14-12-2006, 20:52
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">
i?bu sitenin varolu? amac? nedeniyle; sadece dü?ük yo?unluklu 28 ?ubat sezgilerimin her geçen gün kuvvetlendi?ini söylemek le yetinip keseyim...
<div align="right">Originally posted by cleared to take off*-*14/12/2006*:* 19:46:44</div id="right">

bi deve için darbe'mi yap?lcak? :D:D:D:D

bizim okulada biri bi darbe yapsada ?u ö?retmenlerden kurtulsak [8)]

LTCD
14-12-2006, 21:44
bozo hocam

Demek istedi?im; deve bahane... Bu deve, deve yap?lan pirelerden biri sadece...

Mant?k ?u; mümkünse hükümet her vakit ve f?rsatta yumu?ak karn?ndan tekmelene... Ele geçen her done allan?p bullan?p "bak i?te gördünüzmü, bunlar asla de?i?mez" ba?l???n?n alt?na yaz?la...

Deveden darbe ç?kmas?na ç?kmaz ise de ba?bakan?n idam ferman?na "köpek davas?" i?lendi?ini biliriz az buçuk...

Damdan dü?enin halinden damdan dü?en anlar... [B)]

hakan737
14-12-2006, 22:07
Arkada?lar k?zacaks?n?z ama , mümkün oldu?u kadar konumuzu "talihsiz deve" ve "deve kadar uçaklar"?n ötesine ta??mayal?m. Biliyorsunuz adminimiz ana temam?z?n d???na ç?kan siyaset vs gibi konularda hakl? olarak hassas, bizimde kendisine biraz yard?mc? olmam?z gerek. anl?yorum dilin kemi?i yok ama art?k giden devenin ard?ndan a?lanmaz, ölen deve ile ölünmez. her koyun kendi baca??ndan as?ld??? gibi, minareyi çalan?nda k?l?f?n? önceden haz?rlam?? olmas? gerekirdi. Sonuç olarak her horozun kendi çöplü?ü var. Buradan sonras? Bakanl?k, THY,THY teknik ve bulvar gazetelerimiz aras?nda yap?lacak japon kale maç?n neticesine göre belli olur art?k :)

Bozo
14-12-2006, 22:09
tamam bende zaaten alaman ö?retmenlerden bahsediyordum :D

LTCD
14-12-2006, 22:41
;) [OK]

ee_ee
14-12-2006, 23:42
Benim sorum ?u arkada?lar konuyu ba?ka bir boyuta ta??mak aç?s?ndan...

1- O deve hasbel kader kaçsa idi havaalan? ne olurdu?

2- Biber hocam deveyi LTBA scenery ekleyecek mi?

Benim en çok merak etti?im ikinci sorum...

admin
15-12-2006, 00:14
hayvansever havayolumuzdan bize sincap yadigar kald?. Benimsedik sincab?. Deve haz?m kapasitemizi a?ar.
SAHI diye bir havayolu tan?mlamas? vard? Arslan hocan?n. Hat?rlayan ç?kacak m? bakal?m.
Onu DAHI diye de?i?tirsek mi acaba?

ersin737
15-12-2006, 00:35
:)

ERS?N BOZKURT

Melih_Memis
15-12-2006, 08:19
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">

Demek istedi?im; deve bahane... Bu deve, deve yap?lan pirelerden biri sadece...

Mant?k ?u; mümkünse hükümet her vakit ve f?rsatta yumu?ak karn?ndan tekmelene... Ele geçen her done allan?p bullan?p "bak i?te gördünüzmü, bunlar asla de?i?mez" ba?l???n?n alt?na yaz?la...

Deveden darbe ç?kmas?na ç?kmaz ise de ba?bakan?n idam ferman?na "köpek davas?" i?lendi?ini biliriz az buçuk...

Damdan dü?enin halinden damdan dü?en anlar... [B)]

<div align="right">Originally posted by cleared to take off*-*14/12/2006*:* 21:44:54</div id="right">

Fikriyatta Demokrasi olmadan ya?anmaz.

MeteUnal
15-12-2006, 14:29
Yavrusuna b?dik, çok sinirlenen erkek deveye esirik, çok k?zm?? erkek devenin a?z?ndan ç?kan köpü?e dahme, devenin di?isine de maye denir.

Bir devenin omurgas?, bir at?nki kadar düzdür.Devenin sütü asla kesmez, yani bozulmaz.
Kum rüzgarlar?ndan korunmak için gözlerinde üç göz kapa?? bulunur.

Dünyada 19 milyon civar? deve bulunmakta olup, Arizona'da deve avlamak yasal de?ildir.

Birde baz? olaylara çü? deve denir.

ali.darende
15-12-2006, 16:58
Mete bey DS (Deve simulatör) için verdi?iniz bu de?erli bilgilere teşekkür ediyoruz !..
?aka bir yana gazete haberine göre,kaba bir benzetme ile aynen elçilik binalar?n?n o ülkenin kendi topra?? say?lmas? gibi apronlarda uluslararas? kurallar gere?i uluslararas? bölgeler olarak de?erlendiriliyormu?.Bu nedenle her türlü giri? ç?k?? için valilik izni al?nmas? zorunlu imi?.Ayr?ca kesilen etlerin içeri geri giri?inde gümrük mevzuat?na uyulmad??? gerekçesiyle Cumhuriyet Ba? Savc?l??? taraf?ndan toplu kaçakç?l?k gerekçesi ile THY üst yönetimi ve sorumlular hakk?nda adli soru?turma aç?lm??...Oldukça ilginç bir prosedürler zinciri..Devede ne deveymi?,koskoca ?irketi dibinden sallad? valla..

fatih.koz
15-12-2006, 20:59
:) Bu konuda tespit do?ru , Büyükelçilik sahalar? o ülkenin topra?? say?l?r ... Uluslararas? tüm meydanlar ise "ülkesiz"dir . Bak?n?z vatans?z yada milliyetsiz demiyorum ikisi farkl? kavramlar çünkü .

Çok basit bir örnek ;

Bir uçuşa ba?lad?n?z Torombik diye bir ülkenin pasaportu ile ve siz seyahatinizi sürdürürken o ülke yok oldu ( resmi olarak fesh edildi , ilhak oldu , bürokratik olarak tan?nmaz hale geldi vs. ) . Bu durumda giri? yapt???n?z ilk meydanda kal?rs?n?z . Meydan d???na ç?kman?za izin verilmez çünkü pasaportunuz geçerlili?ini yitirir :) ( hatta bunun filmini bile yapt? Tom Hanks "Terminal" ad? ile izlemeyenlere öneririm ho? bir yap?tt?r )

Uluslararas? meydanlar?n bu tan?mlamas?na "apron" ve "pist" giriyor ise do?rudur , Deve ülkesiz bir alana izinsiz sokulmu?tur ve kesim i?lemi legaliteden yoksundur ... Ha bu tan?m sadece "terminal" alan? için geçerli ise yani "apron" Türkiye Cumhuriyeti'nin bir topra?? ise pek sorun ç?kmaz ... Olsa olsa izinsiz aprona giri?ten problem olur .

Velhas?l "adak" anlam?nda kan ak?tmak kötü de?il , ha deve olmaz koç olur yada ikisinin ortas? olur o tart???l?r ... Ayr?ca bir hususta adak etinin tamam?n?n da??t?laca??d?r , yani adak kesen o etten al?p yemez hepsini da??t?r . Hal böyle olunca LTBA gibi bol personelli bir yerde koç yeter mi ona da bakmak laz?m :)

Neticede konunun özü RJ'lerin geri verilmesi idi , verildi olay bitti ... Fazlaca da uzatmamak laz?m kan?mca çünkü bunun bize faydas? yok .

Sevgiler

shc_04
15-12-2006, 21:10
Tom hanks'?n oynad??? film gerçek bir hikayeye dayan?yordu.
??te gerçekten havaalan?nda mahsur kalan ki?i.

http://en.wikipedia.org/wiki/Merhan_Karimi_Nasseri

LTCD
15-12-2006, 22:38
terminal man hakk?nda türkçe bilgi:

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=merhan+karimi+nasseri

o zaman ?öyle de bir sorun olmazm?, tamam deve bir ?ekilde girmi?tir ama ithalat belgesi olmad??? için d??ar? ç?kart?lamaz, ç?kmad??? için yakalan?p tar?m il müdürlü?ünüde teslim edilemez, o zaman deveyi kesmezseniz özerklik vereceksiniz apronda kendi ba??na tak?lacakt? hindu inekleri gibi ve LTBA atis bilgisine devenin o anki konumuda eklenmek zorunda kal?nacakt? ki al?n size birde terminal camel hikalesi

o zaman spilberg e yeni bir i? ç?kard? :))

hakan737
15-12-2006, 22:40
e?er bir havalaan? "ULUSLARARASI" statüye sahip ise, havaalan? içersinde bir izolasyon s?n?r? vard?r. Yani gümrüklü saha. Bu s?n?r?n ötesine ancak pasaport, özel izin, apron ve terminal geçi? kart? olmayanlar haricinde istisnas?z hiç kimse geçemez. Bu yüzden havaalan?'n?n biz normal yolcular?n ula?abildi?i en son gümrüksüz alan, pasaport geçi? noktas?d?r. Ayn? ?eyi gümrük binalar?, cargo, teknik ve apron giri? ç?k??lar? içinde geçerlidir.

dolay?s? ile yanar?m yanar?m Deve bizim göremeyece?imiz yerleri görmü? oldu :) gerçi sonunda kesilmek var ama! art?k mukadderat, her?eyin bir bedeli var!. buradan ç?karca??m?z sonuç, apronda fotoğraf çekmek için ne yapacakm???z , çok ?srarc? olmamak gerekiyormu? :)

errayn
17-12-2006, 12:21
hani suudi arabistanda bir uçakta 80 fare ç?km?? ya, peki 80 deve ç?ksa ne olurdu dü?ünsenize :D kurban edilen devenin arkada?lar? eylem yapmas?nlar sak?n ? [8D]

Mendoza
20-12-2006, 18:16
Kurt bulanik günü sever, bu nedenle bazi arkadaslarin agzinin suyu akmis hatta tabiri caizse zevkten 4 köse olmus, ortada gülünecek kinanacak bir durum varmis gibi.
Aynaya bakmakta fayda vardir...