PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 737 ve Reverser

doganzorlu
05-07-2005, 15:29
Selam,

Bu sabah Menderes 34 e inen bir uça??n reverse kapatmadan taxi yoluna döndü?ünü gördüm dumur oldum. Reverse aç?nca aç?lan motorun arka bölümünü kontrol etmenin ba?ka bir yolu daha m? var acaba ? (kapa?? ac ama gaz? ters çevirme gibi)

kadir emin
05-07-2005, 17:01
737 uçaklar?nda kullan?lan ve oldukça popüler olan CFM56 motorlar?nda 60kt süratin alt?nda reverser operasyonu yoktur. Hatta taxide reverser açmak prosedür d???d?r. Ancak baz? eski motorlarda dü?ük süratlerde revers yapmak mümkündür. Bildi?im kadar?yla DC9 uçaklar?n?n eski JT motorlar?nda mümkün. Bir 737-400 de taxi h?z?nda reverser aç?lmas?n?n sebepleri bence;
1- pilotaj hatas?
2-sistem hatas? (reverser jam)
3-acil durumu (pisti acil terketme)
olabilir.

doganzorlu
05-07-2005, 17:57
Selam,

Uçaktan reverse e ili?kin bir ses de gelmiyordu (motor gürültüsü). Normal pisti terkeden bir uçak gibi görünüyordu. Sadece reverse bölümü aç?k olarak... Anlamad?m ben de.. 10-15 knot gibi bir?eyle döndü taxi yoluna sonra orda Condor'u bekledi vs.. Ama o kapak hep aç?kt?.. Hani on ini? takimini handle etti?imiz gibi ilave bir kontrol mü var o kapa?? açan onu merak etmi?tim..

Te?ekkürler.

kadir emin
05-07-2005, 18:50
Uçu? kompart?man?nda reverser için ekstra bir kol yok. Sadece gaz kollar?n?n üzerinde reverser kollar? var. Motor sesi gelmiyorsa bu kapak bir bak?m kapa?? olabilir. Ben de anlayamad?m aç?kças? [:I]

Sayg?lar,

Serhan Lokman
06-07-2005, 10:29
LTBA da taxiway e dönerken reverser lari acik olan bircok ucak görüyoruz. Bunlarinin sebebi pisti biran önce terk etmek icin oldugunu düsünüyorum. Özellikle yogun trafiklerde pist sonuna kadar gitmeyipte en kisa yoldan dönmek gibi bir amaclari var sanki.. Velhasil bilmiyorum ama a320 B747- 737- A310 A 321 akliniza gelebilecek tüm tiplerin bu hareketi yaptigini gördüm LTBA 'da.

hakan737
06-07-2005, 11:04
bu konuda çok bilgili de?ilim , sadece limdeki B737-400 manuelinden okudu?um ve anlad???m? iletekmek istiyorum. kadir bey do?rulayabilir yada do?rusunu yazabilir san?yorum.

Manuele göre REVERSER kolu 4 kademeden olu?uyor.
1- stowed--- yani emniyetli hali
2- interlock--- bu reverse kapaklar?n?n aç?lmas?n? ba?l? olarak RERVERSER UNLOCKED ?????n?n yanarak reverse'n devreye girmesini sa?l?yor.
3- detent no1--birinci kademe reverse
4- detent no2 --ikinci kademe maximum reverse thrust

yani anlad???m kadar? ile gaz kollar?n?n önündeki (737-400 için) küçük kollar , sadece gaz kolu IDLE pozisyonunda iken (mekanik emniyetli), yere 10ft kala (her ikiradio altimetrede) veya air/ground sensoru devreye girdi?inde aktif hale geliyorlar ve kollar ilk kademe INTERLOCK 'a çekildi?ine kapaklar geriye kay?yor, bu anda reverse yok takiben detent1 veya 2 durumuna çekilince reverse gücü devreye giriyor. uçak 80knt'a geldi?inde e?er kol interlock'a geri getirilirse kapaklar geriye kay?k olarak kalabiliyor.Bu durumda uçak kendi kinetik h?z? ile hareket eidiyor olmal?, zira kapaklar geriye kay?k durumda iken egzost ç?k??lar? buraya yönlendirildi?i ve mekanik olarak sistemde reverse kollar? aç?kken gaz kollar? ileriye gidemedi?i için motor güç vermenin bir anlam? olmayacak demektir.
Ayn? ?ekilde reverse kollar? STOW yani kapal? duruma gelse ve mekanik arz?a ile kapaklar geriye kay?k kalsa-ki her motor ayr? ayr? kumanda ediliyor, motora güç verildi?inde egzost ç?k??? reverse ç?k??lr?na gidece?inden bu sefer daha beter bir duruma yol açabilir.

san?r?m ilk bahsetti?im durum söz konusu olsa gerek. Yani belki cockpit içinde yap?lan checklist, konu?ma vs 'den kapaklar? kapatmak gecikmi? olabilir.

kadir emin
06-07-2005, 14:54
Ben de manualleri bir göz gezdirdim sistem biraz ilginç çal???yor:
?nterlock mekanizmas?, Hakan beyin de belirti?i gibi reverser kapaklar?n?n belirli bir konuma gelmesi ile beraber revers kolunun 1. detende gitmesine müsaade ediyor. Bu belirli konum %60 t?r. E?er reverser hareketli kovan? %60 veya daha fazla aç?lmazsa reverser kolunu daha fazla geri çekemezsiniz ve böylece revers çal??maz (kapaklar s?k??m?? olabilir). Bu olay, reverserlar stow konumuna gelirken de çal???r. E?er revers kolu stow konumuna getirilirse kol öncelikle interlock ta kilitlenir. E?er reverser belirli bir konuma gelirse i?te o zaman interlock kilidi aç?l?r ve reverser kollar? off konumuna getirilebir. Dolay?s? ile reverser lar? toplad?ktan sonra reverser kolunun interlock ta kilitlenmesi, bu kollar?n?n off konumuna getirilmesi i?lemini geciktirebilir. Yani interlock kilidinin açl?mas? beklenmeli ve ondan sonra kola ileri itilmelidir. Bu da pek aciliyet gerektirmedi?inden sonra yap?lmas? do?ald?r. Kol ne zaman interlock konumundan ileri itilirse reverser o zaman tam olarak kapan?r.

lishakoglu01
06-07-2005, 23:33
Evet bahsi geçen konuyu park yerine 20-30 m kalana kadar bende görüyorum.Fakat motorlar idle konumunda gibiler ve ters bir iti? yok.