PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CPL MUAYENESI

imported_n/a
04-07-2005, 22:55
IY1 aksamlar say1n hocalar1m.www.teyyareci.com forum uyes1 b1r p1lot aday1n1n muayenes1n1 s1z1nle paylasmak 1st1yorum.Baz1 ozel hastane 1s1mler1 var.Bu olgu FORUM kurallar1na ayk1rysa s1md1den ozur d1l1yorum ama s1z degerl1 hocalar1ma ve de bu konuda b1lg1 sah1b1 olmak 1steyen arkadaslar1m1za bu konuyu eks1ks1z, ayr1ca www.teyyreci.com forumun da bu yaz1y1 yazan arkadasada sayg1l1 olmak 1c1n aynen yazmak zorunday1m.tesekurler:D

Merhabalar,

1 Temmuz 2005 'te ilk muayenemi yapt?rd?m. Çok ?ükür bir engel ç?kmad?. S?n?f 1 CPL için muayeneden geçtim.

SHGM yeni bir sa?l?k prosedürü yay?nlam??. ?lk muayeneye yeni zorunlu testler eklenmi?: Görme alan? testi ve Nöroloji muayenesi de standart yap?l?yor.
Bu tarihten itibaren periyodik sa?l?k kontrolünden geçecek ticari pilotlar?n da bir kereye mahsus tüm muayeneleri t?pk? ilk muayene olur gibi yapt?rmalar? gerekiyor. Sonras?ndaki periyodik muayenelerde EEG ve görme alan? gibi testler daha seyrek aral?klarla tekrarlanacakm??. Eskiden EEG ve görme alan? testi periyodik muayenede zorunlu de?ilmi?.

Merak edenler için olan? biteni anlatay?m.
Do?an Hastane 'si ?stanbul 'daki en ucuz ve nispeten h?zl? muayene yapan yetkili kurulu?. Ac?badem yapm?yor (SHGM sitesinde yetkili görünüyor ama yok), Amerikan Hastanesi 2 misli pahal? ve rapor 1 hafta sonra veriliyor diyor, Alman Hastanesi Do?an 'a göre %15 daha pahal?. Ben Do?an 'a gittim. Randevu al?rken 595 YTL demi?lerdi. Ancak 1 Temmuzda yeni eklenen muayeneler yüzünden fiyat artm??, 665YTL ödedim. Antalya Akdeniz Üniversitesi için ucuz deniliyor ama git gel, kalmak da gerekir, yakla??k ayn? olur.

Sabah 8:30 'da orada oldum, tam kan ve tam idrar tahlili için örnek ald?lar.

Röntgen ile akci?er grafiniz çekiliyor. Çok basit.

Odyometri (duyma testi) 5-10 dk. sürüyor. Kolay bir test. Hangi frekanslar? ne kadar duyabildi?inizi ölçüyorlar. Duyunca butona bas?yorsunuz.

EKG (elektro kardiyografi) çekildi, bu da 10-15 dakika ve kolay.

Sonra manzaras? çok ho? de?il ama terasta kahvalt? var. Ye?ilköyden 18 pistinden kalkan uçaklar?n t?rman??lar?n? uzaktan izlemek mümkün. Basit ama tatmin edici bir kahvalt? ikram ediyorlar. Bolca yemek laz?m, günün geri kalan k?sm?nda yorucu testler var ve yemek için vakit kalmayabiliyor.

EEG (beyin sinyallerinin ölçümü) 1-1.5 saat kafan?za jelle yap??t?r?lm?? 10 kadar elektrot ve çok can s?k?c? ve yorucu bir test, elektrotlar yap??m?yor falan, uzuyor. ?? bitince kafan?z? y?kayabilece?iniz bir lavabo ve havlu var.

Solunum fonksiyon testi. Bir cihaz solunumuzu ölçüyor. Kolay bir test 1 dakikada bitiyor.

Görme alan? testi. Feci yorucu. Her iki göz için 20 ?er dakika sürüyor.Küresel bir alanda ardarda yan?p sönen ???klar? görmeniz gerekiyor. Her ???kla beraber bip sesi geliyor. Bazan bip sesi ile ???k yanm?yor. Ya da göremiyosunuz. Her gördü?ünüz ???k için butona basman?z laz?m. Uzun sürdü?ü için yorucu oluyor. Baz? ???klar çok zay?f yan?p sönüyor, emin olam?yorsunuz.

Sonra göz muayenesi, (min %80 görmeniz bekleniyor, gözlü?ünüz varsa götürün) çabuk bitiyor.

KBB muayenesi sadece 1 dakika sürdü. Aletle kulak burun ve bo?az?n?za bak?l?yor.

Psikoloji muayenesi 5 dakika kadar doktorla havadan sudan sohbet ediliyor.

Nöroloji muayenesi 5 dakika. Parma??n?zla burnunuza ve doktorun parma??na dokunuyorsunuz, refleksleriniz ve kollar?n?z? bacaklar?n?z? kullan?p kullanamad???n?z h?zl?ca kontrol ediliyor.

Formlar yeni ve personel bu prosedüre al???k olmad??? için sonucu alana kadar 16:30 oldu. Normalde 14:00 'da bitmi? olur asl?nda. Formaliteler vakit al?yor bazan da doktoru bekliyorsunuz.

Hastanedeki ilgi alaka oldukça iyi. "Kaptan?m" ?eklinde hitap edilmesine ilk ba?ta "yok henüz de?ilim, ilk muayenem..." falan diyorsunuz ama sürekli tekrar edilince aç?klama yapmaktan s?k?l?p havaya giriyorsunuz. Ayr?ca gelen gerçek kaptanlarla tan??ma sohbet etme ?ans?n?z da oluyor. Bazan size e?lik eden hostes ortadan kayboluyor onu beklemek ya da bulmak için vakit kaybediyorsunuz.

Personel sürekli havayolu pilotlar?na sevk yaz?s?yla muayene yapt?klar? için ?ahsi müracatlar? anlamakta güçlük çekiyor. Habire "hangi havayolundans?n?z?" sorusu geliyor.

Bence bu i? için büyük bir yat?r?m ve zaman harcay?p riske girilecek ise muayenenin i?in en ba??nda okul bile seçmeden önce yap?lmas?nda fayda var.

Sonras?nda ne olur bilmem ama ilk muayene böyle oluyor i?te. Öyle korkulacak kadar detayl? bir muayene de?il. Görme alan? can s?k?c? ama bir daha girsem ne kadar sürece?ine haz?rl?kl? olaca??m için daha az s?k?l?r?m san?r?m. EEG de öyle.
Ya? k?rk?n alt?ndaysa ticari pilot(CPL ya da ATPL) (s?n?f 1) ald?ysan?z sa?l?k muayenesi 1 y?l geçerli diye biliyorum. ?lk muayenede PPL ya da CPL/ATPL yap?lan i?lemler ve ücret farketmiyor bu nedenle doldurulan forma CPL yazmak daha mant?kl? geldi bana. Sonuçta da verdikleri yaz?da CPL s?n?f-1 için sa?l?k durumu uygundur diyor. Tabi bütün tahlillerin neticeleri ve rapor aynen SHGM 'ne de hastane taraf?ndan gönderiliyor. ?lk muayene sonucunda as?l geçerli jaa "pilot sa?l?k sertifikas?" SHGM taraf?ndan verliyor. Benim bir kaç hafta sonra SHGM 'ye ba?vurup onayl? sertifikam? almam da laz?m. Okula ya da pilotsan?z kurumunuza bu resmi belgeyi vermek gerekiyor.

Diyelim ki CPL için sa?l?k muayenesi yapt?rd?n?z ve geçtiniz, bu muayene PPL 'i kapsad???ndan sadece PPL almak için okula gitti?inizde ya??n?z da 40?n alt?ndaysa 2 y?l geçerli olmal?. Çünkü PPL için muayene periyodu 2 y?l, CPL için 1 y?l.
40 ya? üstünde periyod hem PPL hem de CPL için yar?ya iniyor.

Okul henüz seçmedim. MNG 'nin ?artlar?n? bekliyorum. Olmazsa para da yeterse Florida 'daki FlyEFT ya da para yetmezse Naples Air Center h?zl? JAA lisans? almak için mant?kl?. Bildi?im kadar?yla bu okullar JAA Frozen ATPL s?navlar?na da sokuyorlar ve geçme oran? bir hayli yüksek. Bu arada THY de yeni uçuş okulu kuruyormu? Sabiha Gökçen 'de. Onu da de?erlendirmek laz?m. Ayr?ca Sindel havac?l?k da yetkili ve neden olmas?n?

Muayenede asker kökenli bir kaptan abimizle tan??t?m. 52 ya??nda ve 12000 saat uçuşu var. Kendi o?lunu ünivesiteden sonra Sindel 'e kaydettirmi?. Pilot olmas?n? hiç istemiyor ama hevesi k?r?lmas?n diye engel olmam??. Bana da "iyi dü?ün sadece para ve prestij için kesinlikle yap?lacak i? de?il" dedi. Kendi k?z?n?n dü?ününe bile uçuşta oldu?u için gidememi?, gecesi gündüzüne kar??m?? ve aile hayat? ç?kmaza girmi? durumda. Uçu? zevkini zaman?nda F4 'lerle doya doya ya?ad??? için at?k hiç tat almad???n? sadece i? için uçtu?unu söylüyor. S?k?lm?? art?k, bu 6 ayl?k muayeneler de adam? bezdirmi? durumda.

Anlayaca??n?z pilotluk mesle?i için e?inizin de size tam destek olmas? tercihen uçmay? ve teknolojiyi sizin kadar seviyor olmas? laz?m. Bu meslekte sanki ilk bir kaç y?l daha da bir s?k?nt?l?, ek geliriniz ya da sa?lam bir birikiminiz yoksa s?n?rda ya?amak sinir bozucu olabilir. Aileniz de en az mesle?iniz kadar size ihtiyaç duyacakt?r. Bazan bu i?e ba?lamak için e?inden ayr?lanlar? bile duyuyorum. Kula?a küpe.

PROPAN
06-07-2005, 00:13
Oldukça me?akkatli bir kulvardan geçmi?siniz, deneyimlerinizi bizimle payla?man?za da sevinidim. Yolunuz aç?k olsun diyeyim, ba?ka bir ?ey söyleyemiyorum.