PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ba?lant? Sorunu

Conqueror
16-06-2005, 21:23
Herkese merhaba
ben online uçuşta yeni kullan?c?y?m ve bu yüzden de basit gelebilecek bir kaç sorum olucak.
Fs2004ü aç?yorum uça?? ve havaalan?n? seçiyorum daha sonra multiplayer? aç?yorum ve host server ekran?nda max players 16 yap?yorum ama max observers 0 olarak ayarlat?yor.squawkbox? aç?nca localhost yaz?nca looking for games diyor o kadar hiçbir?ey bulam?yor.

Conqueror
17-06-2005, 11:40
Heralde forumdaki en sorunlu ki?i benim :( ip adresine localhost yerine bo? b?rak?nca ba?lanabildim.
Ancak AVC program? için callsign bulunamad?,vatsim server?na log in yapmam gerekti?iyle ilgili msg alyorum.Vatsimde login k?sm?n? göremedim nereden ba?lan?laca??n? bilen var m? acaba?

biber
17-06-2005, 12:59
oncelikle cok temel baslangic bilgilerini vereyim:

online hava trafik kontrolu esliginde ucus yapabileceginiz iki ana server var: VATSIM ve IVAO. Her iki serverin da Turkiye uzerinde ATC kontrolu saglayacak kurumlari var: TRVACC ve IVAO-TR. Ayni zamanda her iki server uzerinde ucuslar yapan sanalpilot arkadaslar hem kendi baslarina ucabiliyorlar hem de sanalhavayollarindan birine kayit olup, onlarin kurallarina uygun olarak ucabiliyorlar.
Bu serverlardan birinde ucmak icin IVAO veya vatsimin (uluslararasi) sitelerine girip kayit olarak, VATSIM/IVAO kullanici adi ve parolasi almaniz gerekir.
Daha sonra bazi baglanti programlari indirip , ayarlamalari yapmaniz gerekir.

1. Vatsim - su anda Vatsim`e iki ayri software ile baglanabiliyor `Squawkbox 3 `veya ` fsinn`. Bahsettiklerinizden anladigim kadariyla siz Squawkbox 2 ile baglanmaya calisiyorsunuz ki, teknik acidan zayif bir program olarak kaldi SB2.` Squawkbox 3 `veya ` fsinn` i indirip birini kullanin. FSinn`i denemedim. Squawkbox 3 komple bir baglanti paketidir, ayrica herhangi bir ilave baglanti programi kullanmaniza gerek yok (AVC veya SBrelay gibi).

2. IVAO sebekesine `IVAP` programi ile baglanabiliyor,Ivap in kendi sesli muhaberat modulu olmadigi icin ayrica ozel bir ses programi gerektiriyor Teamspeak diye. Onu da indirip kurmaniz gerekir. Ayrica IVAO sitesinden MTL dosyalari dedigimiz diger ucaklari duzgun gormemizi saglayan eklentiler var, onlari da yuklemeniz gerek. IVO-TR forumunda kurulum bilgileri var , okumak faydali olur.

Online ucus yapmadan once bu serverlardan birinde mevcut ATC veya pilot trafigini gormek icin Servinfo programini indirip kurmaniz da yararli olur. Harita uzerinde o serverlarda acik ATC birimlerini ve hava trafigini izleyebilirsiniz.

Anladigim kadariyla vatsime uye olmussunuz. Tavsiyem squawkbox 3 veya fsinn den birini kurun, baglanmaya calisin. Sorun cikarsa yardimci olmaya calisalim.

Bu arada vakti musait olan arkadaslar eger bu iki programin Turkce kullanim kilavuzunu yazarlarsa cok sevaba girerler [^], Ben de site imkanlari cercevesinde aranjmanini yapip, sizlerle paylasabilmek icin siteye koyabilirim.

Conqueror
17-06-2005, 15:57
Biber aç?klaman için çok teşekkür ederim.Bendeki Squawkbox 2,35 oldu?u için problem ya??yordum.Sb,3ü kurunca ba?lant?m? gerçekle?tirdim.
Tabi yeni oldu?um için sonraki ad?mlarda da ne yapaca??m diye sorun ya??yorum :D Flightplan k?sm?nda route nas?l dolduraca??m? ara?t?r?yordum ama vatsimdeki flight plan management k?sm?n? görünce buradan yapabilece?imi anlad?m.
Yard?mc? oldu?unuz için teşekkür ederim.

admin
23-06-2005, 01:43
IVAO TR online uçuş ile ilgili olarak ayr?nt?l? Türkçe dokümentasyon haz?rlanm?? arkada?lar. Özellikle online uçuşa yeni ba?layanlar?n okumas?nda fayda var...

online k?lavuz : http://www.mutluol.com/flight.htm

ilgili forum topi?i:
http://forum.thyva.com/forum_posts.asp?TID=4200&PN=1&FID=2&PR=3

biber

freefall
23-06-2005, 17:43
evet ilgili manuelde ivao uzer?nden onl?ne baglant? ve kurulum ayr?ca programlar?n kullan?m? ve onl?ne olarak ucusun tum ad?mlar? ac?klamal? ve res?ml? olarak anlat?lm?st?r

hakan navdar