PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DHMI AIP

hakan737
28-05-2005, 23:33
DHMI'yi yi gönülden kutluyorum!!! AIP sayfalar?n ?ifreleyerek ülkemizi bizim gibi büyük bir dü?man toplulu?un elinden kurtard?lar!

10 dakika önce bir chart? kontrol etmek için http://www.ans.dhmi.gov.tr/AIP1/main.html siteye girdi?imde AIP AD sayfalar?n?n ?ifrelendi?ini gördüm. çok yaz?k, çoooook yaz?k, bu karar? kim verdiyse eminim mutlu olmu?tur ama hangi dü?ünceyle bu karar? kim nas?l ald?rd? çok merak ediyorum!
yani pilot olursam bu bilgilere ula??r?m, de?ilsem ula?amam.Ula?amam?n nedeni potansiyel tehdit olmam, peki bütün pilotlar?n veya bu ?ifrelere ula?abilecek olan ki?ilerin tehdit olmad???n?n garantisi nedir?

biber
29-05-2005, 00:09
cok uzuldum, cok faydali bir dokuman kaynagiydi. DHMI nin AIP servisinden cok faydalaniyorduk calismalarimizda, epeyce de ogunuyorduk bati standartlarinda bilgi paylasimi yaptigi icin.
Yazik, kirk yillik AIP, olur mu boyle AYIP....
biber

MEHMETYARBASAN
29-05-2005, 00:16
Merhaba;

Hakan hocam yürekten kat?l?yorum size.DHM? havac?l???m?z?n gelişmesine
"s?n?rs?z katk?da"bulunuyor.

San?r?m sat??lar? dü?ürmemek için.Çok kar elde ediyorlar ya döküman sat??lar?ndan.Sen elindeki i? yapan meydanlar? bir sürü ?aibeyle özel i?letmecilere devret hem de mü?teri garantisiyle (taahhüt etti?i yolcudan az gelirse paras? DHM?'den )ve kar edenleri,sonra bilgiye dökümana ula?mak isteyenlere önce pamuk eller cebe de.Yarama tuz bast?n?z..
Söyleyecek ne çok ?ey var..

AIP konusunda yard?mc? olabilirim dilerseniz..

mehmetyarbasan@hotmail.com

Mehmet YARBASAN

hakan737
29-05-2005, 00:30
Mehmet hocam ben güvenlikten dem vurmu?tum siz ticari boyutunuda hat?rlatt?n?z. DHMI'nin bu yolla ne elde ettigini aç?kças? bilmiyorum. Jeppesen zaten bunlar? satm?yormu havayolu ?irketlerine yoksa bu AIP dökümanlar?n?(bize laz?m olanlar chartlar elbette) almak mecburimi? o zaman niye bugüne kadar serbest b?rakt?larda birden ak?llar?na geldi????

ne diyece?imi bilemiyorum, tam 2-3 ay önce burada remzi hocan?n linkini görüp mutlu oldum derken bütün çal??malar güme gitmek üzere. En yeni bilgi olarak bunlara güveniyorduk. bence ciddi anlamda birlik olup mail bombard?man?na tutmal?, belki i?e yarar

MEHMETYARBASAN
29-05-2005, 00:42
Hocam mant?k var m? yapt?klar? i?te gerçekten anlamak zor.Güvenlik amaçl? oldu?unu sanm?yorum çünkü gizlili?i olmayan tasnif d??? dökümanlar.Akl?ma ticari k?sm? geldi.Dedi?iniz gibi mail ya da dilekçe ile ba?vural?m.

e-devlet derken neler ç?kar?yorlar insan?n kar??s?na.Elin o?lu insan?ma daha çok daha kolay ve h?zl? nas?l hizmet ederim diye u?ra??rken burda yap?lan? nereye koymak gerekir ki?
Allah ak?l fikir ihsan eylesin cümlelerine..

Mehmet YARBASAN

remziusta
30-05-2005, 01:50
Ben ba?ka bir ihtimal üzerinde duruyorum.
?öyleki;
a) yap?lan i? son derece mant?ks?z oldu?una göre..
b)ticari kayg?lar? olsa bunu ilan edip, banka hesap numralar?n? bildirmeleri gerekti?ine göre,
c)sitenin kendisi amatör görünmünden kurtulamam??ken, ?ifreli download hizmetini nas?l verece?i ayr? bir merak konusu oldu?una göre,

Olsa olsa webmaster siteyi kazara ?ifrelemi?tir, nas?l açaca??n? bilmiyordur. :D

hakan737
30-05-2005, 11:44
bozhan flythy forumunda yazd???na göre DHMI'nin bu hizmet için 160euro istedi?ini söylüyor.
Yani bugüne kadar ücretsiz olan(en az?ndan faydaland???m 3 ayl?k süre içinde) bir servis için birden bire para almak ak?llar?na geliyor!!! ilginç

sevgili Biber, flythy, kendi forumlar?ndaki topi?i (hakl? sebeplerden özellikle yeni TCK)ba?lar?na i? açabilece?ini dü?ündükleri için bugün sileceklermi?. istersen sende silebilirsin, durduk ba??na i? aç?lmas?n? istemem. ben konuyu kendi turksim'de gerekirse devam ettiririm.

biber
30-05-2005, 13:58
Sevgili Hakan, DHMI`nin topluma bedava sundugu bir servisi parali hale getirmesi elbette kendi kurumsal kararidir, saygi duyariz.
Yukaridaki yazilarla birbirimizi bilgilendirdik, uzuntu ve saskinligimizi ifade ettik. Ben yazilanlarda herhangi bir suc unsuru gormedim. Hakaret, asagilama, tehdit, bir kurumun ticari itibarini zedeleme gibi. Bu nedenle topigi ve yazilanlari silmeyi dusunmuyorum.
sevgiler
biber

ahmetcelik
06-06-2005, 08:33
Hocalar?m benzaman?nda AIp'in bir kopyas?n? cd yapm??t?m..Hani isteyen falan olursa yard?mc? olabilirim...