PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boeing'in koltuk sorunsali

Sercan YILMAZ
01-05-2005, 00:16
Uzun zamandir kafami mesgul eden cok onemli bir soruyu sizlerle paylasayim dedim. Biber hocamla Salim hocamla da konustuk icinden cikamadik:D
Boeinglerin pilot koltuklari neden koyun postuna benzer bi yun bir kilifla kaplidir?? 40 sene onceki 707'de de ayni bugunku 777'de de..Terletmezmi, pisik yapmazmi? Kisin iyidir de yazin durumu dusunemiyorum[:P]

sarp
01-05-2005, 04:09
Bahsettiginiz kilif statik elektriklenme yapmayan sentetik bir madde
ve ozellikle terletmiyor ve ateste yanmiyor.(Hemen hemen kabinde kullanilan tum kumaslarin yanmama ozelligi var)
Yaz veya kis farketmiyor ucak zaten klimasiyla her mevsim ve her
iklimde sabit isida tutuluyor ayrica zaten hep yuksek irtifada -40 / -50 derecelerde ucuyor.
Ama sanirim en onemli faktor ucagin en yipranan yerleri de pilot koltuk
larinin kumasi cunku hic bir ucusta o koltuklar bos kalmiyor bu kilif cok
uzun dayaniyor dolayisiyla ucagin ucusunu kesip yenilemek icin vakit
kaybedilmiyor.
Cok basarili bulunmus olsaki dediginiz gibi 40 senedir yeni bir dizayna
gerek duyulmamis,Mercedes'in uc bacakli yildiz armasi gibi bu da sanki Boeing'in armasi haline gelmis.
Sevgiler Sarp

hakan737
01-05-2005, 15:06
bu konu benim ?çmimarl?k'daki yüksek lisans tezimin de bir parças? idi. post veya benzeri malzemenin en büyük özelli?i SArp hocam?n belirtti?i özelliklerin yan?s?ra otruma pozisyonun ki?iyi en rahats?z etti?i durum olan ?s?nma ve terleme problemine çözüm olmas?. Sentetik malzemeler hava geçirgenlikleri az oldu?u için belirli bir süre sonra kayma ve yanma hissi verirler.Post'un bo?luklu yap?s? hava dola??m?na müsait oldu?u için öncelikle k?sa süredeki terleme (yani pantalonun yap??mas? rahats?zl??? durumunu) etkisini ciddi derecede azalat?yor. hem oturak hem s?rt k?sm?nda ayn? etki var. ESkiden ?s?tma tertibatlar? bu kadar iyi de?ilken ilave olarak s?cak tutma etkiside varm??. ??mdi as?l kullan?m amac? terlemeyi önlemek. ?? mekanlar?nda 30 dk'da bir kalkarak bu sorun hallolur ama uçakda zor tabiiki.Bu yüzden en iyi çözüm bu.