PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : NASA World Wind 1.2

Cobra
30-09-2004, 21:01
Arkadaslar merhaba,

Bakin nette neyle karsilastim, Nasa'nin yapmis oldugu 253MB'lik bir program (su an DSL oldugu halde ancak 20.00 KB/S hizla indiriyorum).

Anladigim kadariyla bu *kücücük* programla Dünyada istediginiz bir bölgeyi bilgisayarinizda yüksek cözünürlü uydu görüntüleri ile bakabiliyorsunuz, ayrica SRTM sistemiyle istediginiz bölgeyi 3 boyutlu olarak da görüntüleyebiliyorsunuz veya bu bölge üzerinde ucuyorsunuz! Sayfadan direk aldigim yaziyi buraya ekliyorum: "Combining LandSat 7 imagry with Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) Data, World Wind can display a dramatic view of the Earth at eye level. Users will litterally be able to fly across the world in any direction."

http://learn.arc.nasa.gov/worldwind/graphics/feat-ls72.jpg

http://learn.arc.nasa.gov/worldwind/graphics/feat-3d-wide.jpg

Daha büyük bir resmi görmek icin buraya tiklayin:

http://learn.arc.nasa.gov/worldwind/graphics/screenshots/08.jpg

Acaba bu görüntüleri bir sekilde FS'e aktarabilirmiyiz? Özellikle Türkiye'nin tümünü kapsayacak sekilde?

daha cok özellikleri var, iste adresi:

http://learn.arc.nasa.gov/worldwind/features.html

Download bölümüne girip indirebilirsiniz, fakat su an cok yavas calisiyor.

PROPAN
01-10-2004, 21:43
?smail kaptan,
Sen haber verdin ancak siteye ?öyle bir bakay?m dedim. Amcalar hemen "AC?L BAKIM"a alm??lar. Anlayaca??n kap? düz duvar olmu?...

PROPAN
01-10-2004, 21:43
?smail kaptan,
Sen haber verdin ancak siteye ?öyle bir bakay?m dedim. Amcalar hemen "AC?L BAKIM"a alm??lar. Anlayaca??n kap? düz duvar olmu?...

Cobra
01-10-2004, 22:35
Sevgili PROPAN,

Dün Forumlarinda okumustum, serverleri yogun ziyaretci akinina ugradigi icin kaldiramamis, onun icin önümüzdeki bir kac gün kapali olacakmis ve serverleri genisleteceklermis diye okumustum. Ben programi ancak iki denemeyle indirebildim, programi kurdum fakat serverler calismadigi icin görüntüler alamiyordum, sanirim birkac güne kadar hersey normale döner. Görüntüleri aldigimda buraya post ederim, özellikle Türkiye deki sehirler, havalimanlari ilk tercihim olacak:D

Cobra
01-10-2004, 22:35
Sevgili PROPAN,

Dün Forumlarinda okumustum, serverleri yogun ziyaretci akinina ugradigi icin kaldiramamis, onun icin önümüzdeki bir kac gün kapali olacakmis ve serverleri genisleteceklermis diye okumustum. Ben programi ancak iki denemeyle indirebildim, programi kurdum fakat serverler calismadigi icin görüntüler alamiyordum, sanirim birkac güne kadar hersey normale döner. Görüntüleri aldigimda buraya post ederim, özellikle Türkiye deki sehirler, havalimanlari ilk tercihim olacak:D

PROPAN
29-11-2004, 00:42
Program? bende indirdim, hakikaten muhte?em. Ama güncelleme durumu nas?l bilemiyorum...

biber
13-12-2004, 13:54
Ismail bey, programin boyutu cok buyuk oldugu icin indirememistim, sagolsun Salim hocam bana bir kopyasini verdi, denedim ve kullaniyorum, tek kelime ile harika. Birakin flightsim`i, cografyaya ilgi duyan herkesin pc`sinde olmasi gereken bir program. Goruntulerin refresh hizi cok yuksek. Resim rezolusyonu ve renk kalitesi terraserver uydu goruntuleri kadar iyi olmasa bile muhtesem bir browser. Tesekkurler...
biber

Cobra
13-12-2004, 18:21
Sevgili Propan ve Biber,

Programi sorunsuz kurup ve begendiginize sevindim, bende en son denedigimde server'lere baglanmiyordu, o yüzden bir süreligine HD'den silmistim sanirim simdi yeniden kurma zamani gelmis artik:)

PROPAN
13-12-2004, 19:44
?smail kaptan?m,

3 boyutlu olarak görüntülemeyi nas?l yap?yoruz? Bu konuda birkaç kelime yorum yaparsan?z çek sevinirim.

Mesut

Cobra
13-12-2004, 23:19
Mesut Kaptanim, programi uzun zamandir kullanmiyordum ve henüz yeniden kurmadim daha ama kurar kurmaz bir göz atacagim;)

biber
30-12-2004, 18:18
arkada?lar RTFM yapmadan ve tesaduf eseri buldum ki, sa? mouse'a bas?l? tutup dondurunce 3 boyutlu goruntulere ula??labiliyor....

http://www.sanalpilot.com/photos/images/ltba.jpg

http://www.sanalpilot.com/photos/images/ltfj.jpg

biber

JETLINER
03-01-2005, 23:53
Sevgili arkada?lar,
Aran?za kabul etti?iniz için sonsuz teşekkürlerle hepinize hay?rl? u?urlu y?llar ve bol kuyruk ruzgarlar? dilerim.Fs3 ten bu yana
her gelişmeyi elimden geldi?i kadar takip etmeye çal??t?m bu ilk mesaj?mda sizlere sunmak istedi?im bir öneri ile bir sorum olacak
once Cobra Ismail kaptan?n yollad??? NASA hakk?ndaki mesaj .! uydu görüntüleri . .
bu görüntüler bir ?ekilde bgl.dosyalar? olarak scenery içine enjekte edilebilece?inden ve bu konuda hocalar?m?z ustalar?m?z?n k?ymetli çal??malar? olaca??ndan hiç ?üphem yok. Ancak
Benim ba?ka bir dü?üncem var . . .
FS2006 ! . . . Bu Foruma kat?lan de?erli çal??malar? ile gerek bize gerekse tüm dünya sanal pilotlar?na de?erli eserlerini sunmu? hocalar?m?z Vatsim tr adminimiz sanal havayollar? adminlerimiz bu konu üzerine yo?unla??p ve sanal uçuş dünyas?ndaki di?er büyük kurulu?lar vatsim ivao avsim flightsim ile irtibata geçseler(geçsek) ve topluca MICROPSOFTa yaz? yazarak NASAn?n bu program?n? daha henüz erken iken (?) FS2006 ya uygulamalar?n? istesek bu iste?i?mize bir sonuç alabilirmiyiz ? I?e kendmizden ba?lasak bu mesaj? Türk ve yabanc? olan bütün gerçek ve sanal uçuş dünyas?na geçsek ? Mesela ben ilk f?rsatta bu konu hakk?nda www.landings.com avsim ve flightsime yazman?n yararl? olaca?? dü?üncesindeyim . Hepimiz için olacak bir eyleme hepimizin el atmas?n?n uygun oldu?unu dü?ünüyorum.Sorum ise ltba.net ve fsturk e hiçbir ?ekilde giremiyorum sebebini bilen arkada?lardan yard?m rica ediyorum.

Bütün arkada?lara sevgi ve selam ile.:)

Jetliner
Suat

biber
04-01-2005, 00:33
Suat bey ho?geldiniz.
Soylediklerinize kat?l?yorum. Microsofta micropsoft demek elbette ince bi espri, ayn? ?ekilde biz Turk Flightsim camiasi olarak ortak proje geliştirme, birbirimize destek olma ve talepkar olma konusunda çok daha MIKROPUZ :). Yazdiklarinizdan FS'i uzun zamandir takip etti?iniz anl?yorum, FSturk maalesef kapand?, Turk simulator dunyasinin okuluydu, kapanmasi eminim herkesi üzdü ama kimse de maalesef bu üzüntüsünü de belli etmedi. LTBA.net forumlari butun muhteviyat?yla sanalpilot.com a aktar?ld?, siteyi geliştirmek için bu aralar fazla bir vaktim/enerjim yok maalesef.
NASA viewer gercek dunya koordinatlar? kullan?yor, yukselti olarak da SRTM datas?n?. FS e bakarsak, kulland??? cografya datas? cok eski ve yanlis. Primitif Digital Chart of the World shapefile datas? kullan?yor. fs2006 ki yakinda beta surume gececek anlas?lan, hala bu datay? kullanacak m? bilemiyoruz. SRTM yukselti datas?n? aynen FS2002/fs2004 e aktarabiliyoruz. Sanalpilotlarin cogu tasarim derken havalimanlar?n? anl?yorlar, cografya ile ilgili bir talep gelmedi. Ama bu bilinci yavas yavas yakal?yoruz ki bu guzel birsey. Ben bu aralar Turk cografyas?n? duzeltmek için çal???yorum, Bu cercevede NASA viwer dan da terraserver uydu fotograflarindan da faydalan?yorum. Marmara bolgesi bitti say?l?r, ilgi olursa diger bolgelere de el atar?z. NASA viewer Avsim scenery forumlarinda bir kaynak (resource) programi olarak tavsiye ediliyor. Ticari olarak microsoftun biraz daha ufkunu acip gercek dunya cografyas?n? FS2006 ya yerlestirmesi laz?m. Bizlerinde microsofta, niye Imrali adasi, istanbul adalari, darl?k baraj? yok?, Ataturk baraj? cografyasi yanlis, Haliç olmas? gerekenden 500 metre kuzeyde, bunlari duzeltiver dememiz lazim. Avsim deki Flightsim anketini doldurmak bile Turklerin flightsim camias?nda var oldugunu gosterecektir.
?nsallah yeni sene ile birlikte ortak hareket etme, talepkar olma ve bu hobiye emek vermeye cali?an insanlara destek olma yolunda a?ama kaydederiz. Ben de sizin gibi Microsofttan Turkiyeye yonelik ne talep edebiliriz kafa yoral?m ve isteyelim derim.
sevgiler sayg?lar
biber

PROPAN
04-01-2005, 15:28
Biber hocam,
NASA World Wind program? Yapsa yapsa Polisan yapar gibi oldu ve "Yapsa yapsa Biber yapar!" ?ekline döndü. Gerçekten sa?olas?n. Gayet de?i?ik bir özellik oldu.

cenga32
24-01-2005, 18:49
NASA World Wind Program?n? kullan?yorum fakat SRTM özelli?ini anlam?? deilim, bir türlü 3 boyutlu görüntüye geçemiyorum.Yard?mc? olursan?z sevinirim.. Te?ekkürler..

PROPAN
29-01-2005, 21:06
Ben bu program? Laptopa kurdum ancak dedi?iniz gibi 3 boyutlu görüntü alamad?m. Ancak ayn? program? Desktop PC'ye kurunca (herhalde ekran kart?ndan kaynakl?) çok harika bir ?ekilde izleyebildim. :DDesktoptaki Ekran Kart?m NVIDIA GeForce2 MX/MX400 64 MB

DirectX Features
Direct 3D Acceleration: Enabled

admin
27-04-2005, 20:31
world wind`in 1.3 surumu eskisine gore daha hizli, resim kalitesi daha iyi ve sanki baz aldigi goruntuler daha yeni gibi.
Asagida Gokceada ve bize pek malum olmayan , sadece yakin donemde sivil ucuslara kapatildigini bildigimiz havaalanimiz..

http://www.sanalpilot.com/PHOTOS/images/gokce.jpg

biber

hakanunal00
27-04-2005, 22:45
Biber selam,
Program?n indirdi?i bu resimler FS'de yeryüzü kaplamas? olarak kullan?labilecek nitelikte mi? Bu resimlere program içinde bir ?ekilde eri?ebildi?imizi varsay?yorum tabi.

biber
27-04-2005, 23:18
Hakan maalesef o netlikte degiller. Texturelar direkt Landsat uydu fotolari, yukseklik bilgileri de bizim SRTM datalari. Ama bulutlanma etkisi sifira yakin oldugu icin kusbakisi hertaraf net gozukuyor. Landclass calismalari icin ideal bir kaynak.
biber

lishakoglu01
28-04-2005, 15:12
?smail hocam teşekkürler
Gerçekten havac?l?k d???ndaki ki?ilerinde hayranl?kla ilgilenece?i bir program bence muhte?em sabahtan beri hertafa bakt?m.
Fakat simulatorde görüntülerin böyle olmas? bizim için ürkütücümü yoksa co?turucumu olur onu tam kestiremedim
A?a??da Innsbruck var [xx(]

http://sanalpilot.com/forum/uploaded/lishakoglu01/11.30712E_47.26296N.jpg

PROPAN
29-04-2005, 02:12
Program? kime gösterdiysem hayran kald?. Sayfas?ndan güncellemeleri de takip ediyorum.
Sonuç olarak gayet güzel bir i? yapm??lar...