PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : short notice

imported_admin
14-07-2004, 14:52
bu gece yerel saat 21.00 LTBA-LGAV ucuyorum Vatsimde. Vakti musait olup eslik etmek isteyen lutfen buyursun.
biber

biber
15-07-2004, 01:38
ucusuma eslik eden Ugur Uzgan, Murat Ozyagtir, Fatih Akgunduz ve Remzi Ozturk`e ve Istanbul Center Sabih Gultekin`e cok tesekkur ederim [^].
biber

ergenekon
15-07-2004, 09:27
Beyler kat?lamad???m için çok uzgunum ...en k?sa zamanda bi,rlikte olmak dile?i,yle..

Ergenekon

kral21
15-07-2004, 23:21
Güzel bi uçuştu benim a320 nin motoru aç?lm?? oldu:) organizasyon için teşekkürler...

TanerSevim
16-07-2004, 09:31
Hocam bildi?in üzere ogün i?lerim aksi gitti ve etkinli?e kat?lamad?m. Güzel bir uçuş oldu?una sevindim bir sonraki uçuşta umar?m bende olurum.

biber
16-07-2004, 12:32
Efendim, birkac ucak birlikte ucmak cok keyifli oluyor. Kisa bir zaman onceden haber verdigim icin siz kusura bakmayin ve ilginize tesekkur ederim.
Her ucus gibi Atina ucusu da tecrube oldu benim icin. LGAV Atina`ya online ilk ucusumdu, offline da ucmamistim.
Ucus yapmak bir anlamda bisiklet kullanmaya benziyor. Yani, uygulayarak ogreniyorsunuz.
Ucus saatleri arttikca kazanilan ozguven ise, eger iyi hazirlik yapilmazsa ve iyi konsantre olunmazsa sakincali durumlar da yaratabiliyor.
Atina ucusunda seyir irtifasina kadar ucagi manuel kullanmayi hedeflemistim. Benden once taxiye baslayan arkadaslara yetisebilmek icin (ne gerek varsa?) motor calistirma prosedurunu biraz hizlica yaptim. Seyir irtifasina kadar da sorunsuz bir ucusum oldu. Hedefledigim irtifada VNAV mode`a gectigimde ise Auto-throttle`imin calismadigini farkettim. Ugrasmama ragmen aktive edemedim A/T`yi. Buna ragmen, hedefledigim varis prosedurunu charta gore uygulamaya calistim.
Uygun bir arrival irtifasi yakalayim derken 10000 ft altina biraz hizlica girdim. 7000 feet seviyelerine inerken Atina approach on-line oldu ve bizim hedefledigimiz pisten baska bir pistin kullanimda oldugu bildirdi. Nav Frekanslarini degistirdim. Yaklasma hizimin yuksekligini farkeden Approach beni radar vectorleriyle ILS hattina yonlendirecegini soyledi ve Atina`ya ilk inisimi gayet iyi bir sekilde yonlendirdi . Cok kibar bir ATC`di sagolsun ve Atina`ya ucmamizdan duydugu memnuniyeti sozlu ve yazili iletti. Problemsiz indim ama A/T calissaydi eminim kendimi daha rahat hissederdim. Taxi yapmaya baslamadan once kokpit kontrollerini iyi yapmadigim icin kendime kizdim.
Bu arada LTBA da sasirdigim bir husus oldu. LTBA 36R pisti holding pointe gelirken onumdeki ucak (Murat`in ucagiydi) pist basindaydi ve kalkis yapacagina beni haberdar etmek icin `cleared for takeoff Rnw36R` dedi. Bu arada bir arkadas `MNB-355 who cleared you?` diye bir mesaj atti ortaya. Ben ATC mi acildi, beklemedigimiz bir trafik mi var ? nooluyor? diye teyakkuza gecip ATC directory ve TCAS`a baktim. Hersey normal gozukuyordu. ATC henuz acilmamisti. Bu mesajin geregini pek anlamadim ama gerek duyulsa bile ozel mesaj yoluyla yazilmasi daha uygun olurdu.
Acemi sanalpilottan ucus izlenimleri simdilik bu kadar. Arada bir ucus arkadasi istedigimde Serbest Tartisma forumuna mesaj atacagim.
Iyi ucuslar dilerim.
biber

Bozhan Özsoy
16-07-2004, 14:03
Bu arada LTBA da sasirdigim bir husus oldu. LTBA 36R pisti holding pointe gelirken onumdeki ucak (Murat`in ucagiydi) pist basindaydi ve kalkis yapacagina beni haberdar etmek icin `cleared for takeoff Rnw36R` dedi. Bu arada bir arkadas `MNB-355 who cleared you?` diye bir mesaj atti ortaya. Ben ATC mi acildi, beklemedigimiz bir trafik mi var ? nooluyor? diye teyakkuza gecip ATC directory ve TCAS`a baktim. Hersey normal gozukuyordu. ATC henuz acilmamisti. Bu mesajin geregini pek anlamadim ama gerek duyulsa bile ozel mesaj yoluyla yazilmasi daha uygun olurdu.

Neden?

Dikkatinizden kaçt???n? sanm?yorum ama yinede söyleyeyim, mesaj? ben yazd?m. Unicom'dan özel yaz??ma yap?lmamas? uygun olmamas?ndan öte yasakt?r. Benim de amac?m bu de?ildi zaten, kazara unicom'dan gitti. Yazma sebebimi de söyleyeyim; sizinkiyle ayn? sebepten. Murat'?n unicom'a yapt??? duyuru sanki bir klerans? readback eder gibiydi. Bende sizle ayn? ?ekilde "noluyoruz, ATC mi var?" diye dü?ünüp squawkbox'u falan kar??t?rmaya ba?lad?m, malumunuz atc varken kendi kendinize gelip laylaylom ini? yapmak pek de ho? olmaz. Fakat o s?rada localiser korsunu kaç?rd?m, bende sizin gibi otopilot kullanmadan inmeye çal???yordum. Murat gibi tecrübeli bir ATC'nin nas?l olupda böyle garip bir mesaj atabildi?ini anlamad???m için de ona bir mesaj gönderim, cevap gelmedi. Bu tür ufak konular? bir husus olarak de?erlendirmeyin lütfen, ama dile getirmekte kararl?ysan?z ilk önce muhatab?yla görü?meniz daha sa?l?kl? olur. En k?sa sürede acemilikten kurtulman?z dile?iyle..

biber
16-07-2004, 14:41
Bu tur mesajlarin unicomdan yazilmamasi gerektigine dair mutabikiz. Pilot arkadaslarin mesgul olabilecegi varsayimiyla, gerekmedikce ozel mesaj atmiyorum ve gelen ozel mesajlara ancak rahat oldugum zaman cevap veriyorum.
Vaktim ve kabiliyetim musaade ettigi surece acemilikten kurtulmaya calisiyorum.
biber