PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kurallar, gerçeklik ve sanal online uçu?

vaccaro
25-05-2004, 13:51
Arkada?lar
Online uçuş için aç?lan bu bölüm gerçekten çok yararl?.
Benim de?inmek istedi?im bir iki ufak konu var. Say?n hocalar?m (Hem VATSIM hem de IVAO ortam?ndakiler) burada yazarken hakl? olarak gerçeklikten bahsediyorlar. Ama nereye kadar?
VATSIM ortam?n? fazla kullanm?yorum (bana fazla askeri hiyerar?i gibi geliyor o nedenle) ama IVAO da dahi (ki VATSIM'e göre daha large d?r) öyle kurallar var ki uygulanmaya çal???lan gerçeklikle çeli?iyor. Muhtemelen benzer kurallar VATSIM'de de vard?r.
Örne?in
sqk 7500 yasak. Niye? Gerçekte de yasak m??
Askeri uçuşlar izne ba?l?. Niye? Türk Hava Kuvvetleri istedi?inde uçak kald?ram?yor mu?
VATSIM ortam?nda LCEN uçuşlar? özel prosedürlere ba?l?. Niye? Türk meydanlar?n? kullanmak kayd?yla TC kay?tl? uçaklar plan doldururken LCLK diye mi dolduruyor.
IVAO'da Yunan pilotlar Türkiye'de s?nava giriyor. Niye? Yunanl?lar gerçekte de bunu yap?yor mu?
SHIFT+S tu?una bas?p uça?a d??ardan bak?yoruz. Var m? bu? Hangi pilot FL360 da d??ar? ç?k?p "peh peh peh ne güzel uçak yaaw" diyor?
Bu liste uzar gider...
Bu ba?l??? açmamdaki ana sebep asl?nda bu de?ildi.
Uzun zamandan beri biz gerçek hayattaki prosedürler hakk?nda bilgiler veriyoruz. Kötü olmuyor tabi. Fazla bilgiden zarar gelmez.
Ama madem hakikaten online uçmak isteyen arkada?lar var, gelin o zaman platformumuzun kurallar?n? anlatal?m.
VATSIM de motor çal??t?rma izni gerekli. Tama ben de izin al?r?m. Belki gerçekte de?ildir. Ben gerçek pilot de?ilim beni sadece online oldu?um platform ba?lar.
IVAO da VG80 airway için gerçek prosedür kullan?l?yor. Uyar?m, ters seviyede uçulacaksa öyle uçar?m. VATSIM'e geçince de di?er prosedürü uygular?m.
Maalesef bulundu?umuz ortamda gerçeklik bir yere kadar var ondan sonras? platform kurallar? ile belirlenmi?.
??te bu nedenledir ki bence tart??mak yarars?z. Online uçmak isteyenler istedikleri platforma ait bilgileri al?r ve uçar. Benim gibi her ikisinde de uçuyorsa biz di?er tarafta bunu farkl? uyguluyorduk diye ATC veya pilotu muhatap almaz.
Ha dedikodusu yap?l?r o ayr? konu. Mesela ben hala anlat?r?m VATSIM uçuşumun birinde (kimdi hat?rlam?yorum yoksa isim verirdim) Trabzon Ankara uçarken LTAC s?f?r rüzgar. Ben de ini?i 03 piste planlad?m alçalmalar ona göre vs vs. Neyse LTAC_APP'a bilgi geçtim ini?i 03'e planlad?k diye. Cevap ?u oldu "b?rak?n onu biz planlayal?m rwy 21 in use"
No problem. Ne bana bir ?ey olur ne yolcuma 1200 varyo yerine 3200 kullan?p alçal?r yine konar?m :). Gerçekçi mi? HAYIR ama bana göre ATC ninki de gerçekçi de?ildi. Olsun, demek ki prosedür bu.
Online uçuşa ba?layan arkada?lar?ma tavsiyem ?udur. Hem TRVACC hem de IVAO-TR sayfalar?nda gereken her türlü bilgi mevcut.
Gerçek kurallar? da ö?renelim ama bence sanalda sanal?n kurallar? ile uçal?m.

vaccaro
26-05-2004, 09:35
Murat hocam
Konu arkada?? ?ikayet veya bir organizasyonu karalamak de?il.
Böyle bir davran??? niye ?ikayet edeyim ki. Neticede olay sanal. Gerçek olsayd? herhalde uzun tart??malara neden olurdu.
Ben de ATC hizmeti verirken ne hatalar yap?yorum. Pilot olarak her kurala uymuyorum. En basiti daha iki gün önceki Malta uçuşum.

ATC : EHY-S18 bactrack rwy 32 and report ready for departure nr.1
EHY-S18 (ben) : Sir if possible we would like to depart from C h/p
ATC : roger no problem. no traffic sir.
EHY-S18 : Thank you will report ready
EHY-S18 : oops! Sir I think we are at D, can we depart from here?
ATC : (gülüyor) All runway yours sir, you may depart if able
EHY-S18 : (gülüyorum) Lets try with this lame duck (A320) if no please send ambulances
ATC : EHY-S18 winds less than 5, cleared for t/o rwy 32

Evet olay?m?z gerçe?e en uygun olsun ama ne?emiz kaçmas?n. Ankara olay?nda da benim ne?em kaçmad?. Dedim ya verdim lövyeyi ileri dald?m piste.

Olay? anlatmamdaki amac? tekrar edeyim. Her ne kadar havac?l?k zavkimizi tatmin ediyorsak da -kendi ad?ma- en ba?ta e?lenmek ve zevk almak gelir.

Melih_Memis
26-05-2004, 09:55
Arkada?lar (Pilotlar).. !!!!

ATC lerle tart??mak iyi oluyor. Gerçekten. Neden iyi oluyor derseniz anlatay?m.. Belki Türk Sanal Havac?l?k tarihinin en ?atafatl?,en gürültülü ve en aç?k kanaldan olmas?yla bilinen tart??mas?n? bendeniz ile de?erli abim U?ur Uzgan aras?nda gerçekle?ti. (iddiaa) [:P] Tart??ma içerisinde neler oldu?unu bilseniz gülmekten çatlars?n?z :D

Ama sonra ne oldu. Bu tart??ma sonras? U?ur Hocayla çok güzel bir abi-karde?lik ba?lad?. Zaman zaman dedi?iniz gibi kurallar ne ise burda tam olarak uygulanam?yor.Platformun baz? ?artlar? bunu gerektiriyor.

Ancak ?unu unutmayal?m.Genelde yap?lan hata ATC nin verdi?i karara sanki harfi harfiyen uyman?n ?art oldu?u gibi kan? var ve bu yanl?? kan? baz? pilot arkada?lar? s?k?nt?ya sokmaktad?r. E?er uçuş esnas?nda herhangi size uymayan bir prosedür isteniyorsa yapmaya bilir, ba?ka seçenekler isteme-talep etme hakk?n?z var.Sorumluluk HOSTESE ait [}:)] Sorunlar? ve olumsuzluklar?n?z? uçuş esnas?nda DEL?KANLI gibi ATC DEDELERE ;) bildirin, sorunu anl?k halledin.?ahsen ben bunu yap?yorum. ?imdiye kadar iki DEDE yle tart??t?m-b?d?b?d? yapt?m. Biri U?ur Uzgan di?eri Burak Da?devirendi.Ama sonra ne oldu. Bir ... olmad? ;) Arkada? karde? olduk. [:P]

Abi ben art?k ATC yi felan dinlemiyorum. Hostes gaciler var burda [^] onlar tarlaya inelim diyorlar, iniyorum. bir ?ey diyormuyum, yok [8D]

iyi uçuşlar dilerim.....

Sevgiler_Sayg?lar

Melo
ANKARA (Baht? Kara)