PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ATC siz

tansu
21-05-2004, 20:22
Merhaba herkese...
Bu aralar akl?m? kurcalayan bir sey var. On-line ucus yapanlardan duyuyorum "ATC yoktu indigim/kalkt?g?m alanda". Eger bir yerde ATC yoksa nas?l inis guvenle gerceklestiriliyor? Cunku baska ucaklar olabilir, pist kapal? olabilir...

Acaba bu sistem FS2004 de ATC olmayan havalimanlar?ndaki gibi mi oluyor: Ornek Hazerfan. Yani inise gecince ben inisyeyim diye bosa soyluyorsun. Sonra short-final a gelince yine bosa soyluyorsun. Oyle mi?

Ferdi Vefa
21-05-2004, 21:10
ATC 'siz ucus;
1- Squaawkbox'u aç. Bak bakal?m etrafta ONLINE baskasi varmi. Yopksa hicbirsey yapmana gerek yok. Sessiz sedasiz in, kalk, uc.
2- Eger etrafta ucak varsa Unicom'dan (122.800) mesajini ortaya söyle. Bu pozisyon bildirmede olabilir, inip kalk??da. Mesela "taxi to 18R at LTBA" bu ?ekilde etrafta diger ucanlara bilgi veriyorsun.
Eger arka arkaya inme yada taxi yapip kalkma durumu varsa direk diger ucaga özel mesajda atabilirsin ama genelde yap?lmaz. Efendilik olsun diye o senden öndeyse "we are number two" yada "safe landings" diyerek diger ucaga öncelik tan?m?? oluyorsun.
Kapal? pist nas?l oluyormus? FS de her?ey olur ama pistler KAPANMAZ:D

tansu
21-05-2004, 21:35
Hocam pistin kapal? olmas?n? pist uzeinde baska bir ucak olmas? bak?m?ndan dedim.

hkarabilgin
21-05-2004, 22:08
E?er ini?te iki numaraysan?z ve önünüzdeki uçak pisti bo?altmad?ysa minumunlara kadar yakla??n tabi bu esnada yine özelden veya unicomdan sizden önceki uça?a 'please report vacated' diyerek uyar?da bulunun siz minumumlara geldi?iniz halde piste bo?altmad?ysa pas geçerek go araound prosedürlerini uygulay?n.

Hayri Karabilgin