PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ONL?NE UCUSTA SIK YAPILAN HATALAR

ozyagtir
20-05-2004, 01:37
Subject kismina "online ucusta sik yapilan hatalar" basli?ina "SID,STAR ve VECTOR uygulamalarinida yazmak istedim.yer olmadi?i için yazamadim.

?lk önce Ertaç'in bahsetti?i vectorle ilgili bazi seyler söylemek istiyorum.
Evet do?rudur,E?er elinizde chart yoksa veya verilen SID;STAR i uygulamasini bilmiyorsaniz
VECTOR talep edebilirsiniz.Görevli ATC sizi vectorle yaklastiracaktir.
Ama bu demek degildir ki,SID ve STAR i bilmemize gerek yok.Gerçek hayatta her pilot SID ve STAR i bilir ve her pilot bunlari uygulamakla mükelleftir.bir ATC sid,star verdi diye kimsenin sitem etme hakki yoktur.

Bu sanal ortamda herkesin her meydan için her türlü prosedürü bilmesine pek olanak yok.
(Aslinda varda kimse pek u?ra?mak istemiyor)
www.trvacc.org sitesinden gerekli chartlari indirebilirsiniz.bir Jepssen yurt disi ucuslar icin cok faydali olucaktir.

En azindan bir pilot olarak LTBA ve LTAC için SID ve STAR uygulamalarini ö?renin.
çünkü format geregi bu meydanlarda clerans verilirken SID verilir.
En çok SID ve STAR verilen meydanlar bunlardir.diger meydanlarda çok kez vectorle kalkis yaptiriliyor.

simdi gelelim uygulama konusuna;Ertac'in söyledi?i gibi YAA üzerinden AYT direct vermesi absürd.Adam zaten uçuş plani yapmis onu uygulayacak ilk önce KFK gelecek oradan EKSEN yapicak sonra AYT gelecek.ATC nin böyle bir talimat vermesi saçma.öyle ise uçuş plani yapmamizada gerek yok.UL615 VG8 yollarada gerek yok..

size SID ve özellikle STAR vermemizdeki maksat sanildiginin aksine bilakis sizin ucusunuzu kolaylastirmak icindir.nasil mi?

Diyelimki LTAI-LTBA ucuyorsunuz.YAA ya 20 nm var.
ben size "cleared for inbound LTBA airport via YAA1A arrival expect rwy 36R" dedim.
siz YAA üzeri gelecek ve oradan 280 radyale dönerek SAD?K devam edeceksiniz.
Aslinda size STAR vermekle ILS yaklasmasina kadar clear etmis oluyorum.yani bir pilot olarak simdi hangi piste yaklasacam? ne zaman nereye nasil dönücem?acaba ATC bana ne zaman vectör vericek derdinden kurtulmus oluyorsunuz.yani o meydana yaklasmaniz önceden planlanmis oluyor.bunu vector vermekten üsendigim icin söylemiyorum.bilakis size yolun acik oldugunu ATC nin talimatlarini beklemeden verdigim STAR uygulayarak meydana yaklasmaya serbest oldugunuzu söylüyorum.

size STAR verildiginde yapilacak 2 sey var. birincisi reedback yaparsiniz verdigim STAR i uygulayacaginizi teyit edersiniz.Yada "Request vector" dersiniz. VECTOR ile yaklastirilsiniz.
verdigim STAR i yanlis uygulayip trafigi alt üst edeceginize vector talep etmeniz daha iyidir.
her ATC sizi vectorle yaklastirmak zorundadir.yapilan hatalari asagida yazicam.

size bir tüyo vereyim mi? biz ATC ler aramizda ,bir pilotun ustaligini verdigimiz SID ve STAR i ne kadar iyi uygulayabildigiyle ölceriz.prosedürü uygularsa bak pilotu görüyormusun helal olsun isi biliyor deriz ve takdir ederiz.bilmiyorsada bak bu adam acemi galiba bir SID uygulayamadi deriz.bu söylediklerim ATC ler karsisindaki pilotlari kücümsüyorlar diye anlasilmasin.bilakis bu prosedürleri bilip uygularsaniz iyi karizmaniz olur ve size bir arti olur.

Gelelim STAR verildiginde sik yapilan yanlis bir uygulamaya.
size YAA1A arrival verildi.sizde reedback yaptiniz. artik YAA üzeri gelip 280 a dönüp SADIK 'a devam etmeye serbestsiniz.kimisi ATC talimati bekliyor Yalovayi gecip BKZ ye gidiyor.yanlis size arrival verildi sizden onu uygulanmasi bekleniyor.YAA üzeri geleceksiniz ATC talimati beklemeden SADIK a devam edilecek.
burdan sonra 2. yanlis yapiliyor. YAA gecildi SADIK devam ediyorsunuz.diyelimki SADIK 15 nm var. "Cleared ILS app rwy 36R" talimati verdim.bundan sonra SADIK üzerinde benim sag dön sola dön talimatimi beklemeyeceksiniz.artik sizi ILS e clear ettim ILS e giris serbest kimisi SADIK tan sonra dönmüyor ?MREN e devam ediyor yanlis.
ben bu talimati pek kullanmiyorum.genelde ATC ler ve özelikle vectorle yaklastirilan ucaklar ILS ye 30 derece aci yapacak sekilde getiriliyor. su sekilde:
YAA üzeri geldiniz Turn Left Hdg 280 sonra biraz ILS'e girisinizi yumusatmak icin sadik a devam ettirmiyorum. turn right hdg 300 veriyorum.en son talimatim
"Turn Right Hdg 330 cleared for ILS app rwy 36R report establish" oluyor. bitti, bu asmadan sonra ils alive oldu?unda saga 355 dereceye dogru dönüp ils establish olup rapor edeceksiniz.burda tam establish olmadan yani localizer hareket ettigi an ils establish deyin.çünkü baska bir yerde trafike ugrasirken locaizer alive oldu?unda raporlarsaniz ben sizin kapaca 10 nm de oldugunu anlayacagim.
bu asamadan sonra size su talimatlar verilebilir :
continue app, report 4nm, cleraed to land.
eger trafik müsaitse ils e establish olur olmaz inis izni veriyorum.önünüzde trafik veya piste ucak varsa 4 nm raporlamanizi bekliyorum.4nm gecildiginde passing 4 nm diyeceksiniz.
halen inis izni almadiysaniz.size continue app derim 1nm kadar yaklasmaya devam edin.
o asamadan sonra cleared to land derim yada GO AROUND!!! derim.
Eger 1 nm yada minumumlara geldiniz .inis izni almadiysaniz bende bir sey söylemediysem pass geciyorsunuz. chartlarda belirtilen missing app prosedürünü uyguluyorsunuz.
örnegin 36Ryaklasmadasiniz go around dendi.5000 ft tirmanip CEK NDB sine devam edeceksiniz.
Geçen gün bir arkada? 18L pistinde online oldu.o esnada 10 nm de 36R yaklasmakta olan bir trafik var.10 nm diye ben piste ucak sokuyorum.tam takeoff vericem.Vatandas kamil 18Lda online oldu.hadi buyrun siz benim yerimde olsaniz ne yaparsiniz.
i?te size tam raporlanacak bir adam o kisinin ismini ve vatsim ID sini aldim.bu seferlik hicbir sey yapmadim ama tekrar ayni seyi yaparsa hic affet etmeyecegim.umarim o kisi bu yaziyi okur.çünkü onun yüzünden kalkacak ucak 10 DAK bekledi ve yaklasmadi ucak inemedi.
pisteki kalkmayi bekleyen ucak pist sonundaki ucagi görüyordu ama yaklasmadaki ucagin meydanda olup bitenden haberi yoktu.son 10nm de onu ils ten cikarip holda sokmam ona yapilan bir giciklik olarak düsünebilir yada yerde clerans almak icin bekleyen ucaklar onlari ATC nin kastti olarak beklettigini düsünebilir.(çünkü kendi adima böyle bir sikayet almistim)

Bu sekilde ilk önce "ART" niyetli düsünmeyin.Mutlaka ATC nin sizi bekletmesinin bir anlami vardir.o esnada hava ve yerde sizden baska ucaklarda oldugunu unutmayin.ATC talimatlarina mutlaka uyun.biz size hizmet vermek ,ucusunuzun emniyetli gecmesi icin ordayiz.bir ATCnin kontrolu altinda ucmak sizin avantajinazidir.
ATC ile ucmaktan korkmayin.bilakis ATC olmadigi zaman korkun.

Hepinizi ?yi Ucuslar Dilerim...

MURAT OZYAGT?R

admin
20-05-2004, 01:53
Siz controller`larin yazilarini okumak hem benim gibi acemilere motivasyon veriyor, hem de bilgileniyoruz.
Murat hocam herseyden once samimi ve acik uslubundan dolayi tesekkur ederim.
biber

epaprat
20-05-2004, 05:09
Selamlar,
Öncelikle SID STAR'?n ne demek oldu?unu bilmekte fayda var.
SID STAR abart?ld??? gibi bir öcü de?ildir.Yani bu standart prosedürü "uygulad?n iyi pilot uygulayamad?n kötü pilotsun" böyle bir?ey yok.Bu prosedür alet uçuşun bir parças?d?r ve basit bir radyal önlemeden ba?ka bir?ey de?ildir.Zaten bir pilot yol takibi yap?yorsa pekala bu prosedürüde uygular.
Bu i?e yeni ba?lam??t?r,alet uçuşu tam manas?yla kavrayamam??t?r,baz? eksikleri vard?r,prosedürde bir yanl??l?k yapar ama bu onun kötü pilot oldu?u anlam?na gelmez.Zaten bu tip hatalar? gerçekte yada sanalda hangi pilot yapmam??t?r ki?Ayn? ?ekilde SID STAR'? ka??ttakinin kopyas? gibi uygulamakta iyi pilot oldu?u anlam?na gelmez.
Eskilerin iyi pilot için bir tabiri vard?r:"Bile?i sa?lam."
?imdi fly by wire ç?kt? mertlik bozuldu.Ayn? ?ekilde günümüz uçaklar?ndaki bilgisayarlar vas?tas?yla alet uçuşuda bir hayli kolay,uçak ini?i bile kendi yap?yor.Bu durumda pilot kim oda ayr? bir soru...
K?sacas? benim dü?üncem iyi-kötü ayr?m? için yanl?? bir k?stas seçmi?siniz..
Gelelim uygulama konusundaki dü?üncenize.Murat Bey söyledi?im olay gerçek hayatta aynen olmu?tur bunda absürd yada saçma bir taraf göremiyorum.Sonuçta yak?t hesaplama uçuş planlama ciddi bir i?tir bamba?ka bir deryad?r.Bazen 30 mil yolu k?saltmak ciddi bir yak?t tasarrufu sa?layaca?? gibi bazende 30 mil daha uzun bir yoldan gitmek ayn? yak?t tasarrufunu sa?layabilir.Bu yüzden trafik durumunu,hava durumunu uça??n ini?ine kadar geçecek zamanda olacak olaylar? bilmeden bu konuya absürd yada saçma diye yorum getirmek yanl?? olabilir.Ben bu konu?may? örnek olmas? aç?s?ndan verdim.
Ayn? ?ekilde bir di?er örnek yine gerçek hayattan:
Sa?-Sol iki paralel piste sahip olan bir havaalan?na bölgenin yabanc?s? oldu?u belli olan bir trafik yakla?makta.Atco sa?daki piste ini? veriyor,uçak yakla?maya devam ediyor geri okumas? do?ru sa? piste inece?ini teyit ediyor.?ni? tamamlanmak üzereyken pilot pistteki kocaman "L" harfini görmü? olacakki hemen atcoyu ikaz ediyor.Atco bu kez sol pist için ini? izni veriyor ve ekliyor "Bir dahaki gelişinizde sa? piste ini? borcunuz var." ve telsiz kanal?nda gülü?meler.
Gerçek hayattan benzer birçok örnek vermek mümkün.Benim demek istedi?im bu hatalar? gerçekte yapanlar profesyonel insanlar bu i? onlar?n mesle?i.Hal böyleyken belkide ak?amlar? günün stresini atmak için bilgisayar ba??na geçip uçmaya,merakla bu i?i ö?renmeye çal??an bir insan? yapt??? bir hatadan dolay? neden raporlayal?m,neden "Kamil" "Serseri May?n" yak??t?rmas? yapal?m.
Benim ba??mdan geçen bir olay:
LTBA'da atc pozisyonu açm??t?m.O ak?am yo?unda bir trafik var.O yo?un trafik aras?nda birden yakla?ma hatt?nda bir uçak belirdi.O s?rada frekans?mda olup son yakla?mada olan uça?a trafi?i takip edip etmede?ini sordum.Aynen trafi?i oda görüyordu.Neyseki aralar?nda mesafe vard? son yakla?madaki trafi?i devam ettirdim.O s?rada bu beklenmeyen trafikle temas kurmaya çal???yorum.Özel mesaj at?yorum cevap yok,guardtan sesleniyorum yok,en sonunda yeni biri oldu?unu dü?ünerek nas?l özel mesaj ataca??n? yazmaya çal???yordum ki bu uçak önce hold shorttaki bir uça?a çarpt? sonra pisti çapraz kat ederek tahminen papileri k?rd? sonrada meydan?n güzelim çimlerine zarar vererek çak?ld?.Neyseki son çare olarak 122.800 frekans?n? monitör etmek akl?ma geldi.3. kanala 122.800'ü ald?m bir bakt?m bizim trafik o frekanstan benimle yaz??maya çal???yor.Sonunda ileti?im kurulmu?tu.?lk söyledi?im söz holdshorttaki 737,pist ???kland?rmas? ve çimlere verdi?i zarar?n tazminat?n?n bir hayli yüklü oldu?u.Tabi Cevap "Kabahatimin büyük hocam öderiz cezas?n?." Hemen sesle nas?l ileti?ime geçilece?i konusunu anlatt?m.Yaz??mak konusunda zorlanm?? olacak ki telefonumu istedi.Telefonda teamspek ile nas?l ileti?ime geçilece?ini anlatt?m 5 dakika sonra teamspeak kanal?nda konu?ur durumdayd?k.O ak?am birkaç saatte neyin nas?l yap?laca??n?,nerden ba?lamas? gerekti?ini anlatt?k.Bakt?m o ak?am beni terleten pilot hergün i?i bitti?inde bilgisayar?n ba??na geçip ders çal???r gibi havac?l?kla ilgili ne varsa okur duruma geldi,sordu soru?turdu geçti?imiz haftalarda Türkiye VFR turunu birinci dünya sava??ndan kullan?lan uçakla tamamlad?.O ak?am bu ?ekilde davran?p ?imdi hemen hergün görü?tü?üm bir a?abey kazand?m.Peki rapor edip yada bir supervisora haber verip ceza almas?na sebep olsayd?m elime ne geçecekti?Bu i?i ?u an yapt??? gibi zevkle yapacakm?yd? yoksa "lanet olsun" deyip online uçuş zevki ba?lamadan bitecekmiydi?
Kimse do?u?tan pilot yada atco de?ildir herkes zaman içinde bu i?i ö?renebilir sadece zaman vermek,yap?c?k yakla?mak gerekli diye dü?ünüyorum.
Bir de benim çok rahats?z oldu?um bir konu var "K?demli pilot" "Uçu? saati fazla pilot".Bazen forumlarda görüyorum falanca çok k?demli pilot veya filanca ?u kadar saat uçmu? çok iyi pilot.Bu k?demli say?lan arkada?larda gayet kendinden emin ?ekilde "Ben XXX uça??n? çok iyi biliyorum" veya "Ben ?öyle pilotum ?unlar bir?ey bilmiyor." havas?nda.
Yapmay?n lütfen.Tamam simulatörle online ortamda uçuş yapan insanlar belkide birçok ?eyi biliyorlar ama bu bilmeleri gereken her?eyi biliyorlar anlam?na gelmiyor.Arkada? sohbetlerinde zaman zaman duyars?n?z,seyretti?i bir kokpit videosundan sonra "Yahu videoda benim yapt?klar?m?n ayn?s?n? yap?yor bende uçururum bu Boing'i ne var ki?" derler.Bu konuda tek bir?ey söyleyebilirim o kullan?r?m dedi?i Boing'in sadece DASH1'?n? üst üste dizerse kendi boyu yüksekli?inde bir kitap ar?ivi olur.;) Tamam simulatör do?ru kullan?ld??? takdirde çok iyi bir e?itim kayna?? ama fazla da abartmamak gerek.
Sanal atcolar ne gibi hatalar yapar konusunda da yazacakt?m ama konu uzamadan okuyanlar?n can? s?k?lmadan burada bitireyim.Art?k bir ara sanal atcolara da de?iniriz...:D

ozyagtir
20-05-2004, 13:48
Online ucus sirasinda yapilan bazi hatalari aklima geldikçe bu topige yazicam.

?lk aklima gelen squawk Charlie modunda meydanda online olmak.
connect olmadan önce squawk standby isaretli oldugundan emin olun.sonra connect olun.
pist h/p (holding point) noktasina gelince "squawk C"" konumuna gecin.cogu kez ucak taxiye basladimi yerdeki trafigin durumun göre squawk C yaptiriyorum.
size clerans verilirken 4 basamakli bir squawk code verilir.bu kodu taxiye baslamadan önce transponder a girin.
?nistede pist terk edildikten sonra squawk i stanby konumuna alin.Meydanda squawk mutlaka standby olmali.

2.sorunda daha önce yazdigim ils yaklasmasinda establish olurken yasaniyor.sizi 30 derece ile ils ye sokmaya calisirken özellike text mode olanlar bana reedback yapmaya calisacagim diye ils yi kaciriyorlar.ilk önce size verilen talimati uygulayin sonra reedback yapin.
çünkü bende bazen kontropiyede kaliyorum. 36R pistine SADIK tan gelen ucaga "turn right hdg 330" verdigimde bazen erken dönüyor establish gec oluyor.bu seferde glideslope kaciyor.
o nedenle ben "cleared for ils app rwy 36R" talimati vermekten yanayim.yani pilot dönecegi zamani kendi ayarlasin.
çünkü bazi yurt disi ucuslarimda benimde basima geliyor.ATC döndürecek diye beklerken outbound oluyorum.beni o noktaya gelmeden clear etse daha iyi.

E?er "Cleared for ILS app rwy36R" talimati alirsaniz.bilinki ILS yaklasmasina serbestsiniz.o noktaya geldiginizde artik vector beklemeyin.gelin ILS ye girip establish olun.

Murat Özya?t?r

TC-URL
20-05-2004, 15:22
Murat hocam 2. sorun için size kat?l?yorum,bu i?e ilk ba?lad???mda ATC'den talimat bekleyece?im diye ILS'i kaç?rm??t?m, art?k ILS'e oturmak üzereyseniz ATC'den talimat beklemek yanl?? olur,localiser alive oldu?unda talimat beklemeden ILS'e oturmak hem pilot hem ATC için daha rahat olur, nas?l olsa belli ATC'nin bize pisti "clear" edece?i
Bilmem yanl?? m? dü?ünüyorum?

TC-URL
20-05-2004, 15:29
Bir de lütfen aktif ATC yokken trafik anonslar?n?z? mutlaka ama mutlaka yap?n(Meydan da kimse olmasa bile). Ne omuzu kalabal?k pilotlar sessiz sedas?z ini? yap?yorlar bir bilseniz...
Zaten yapaca??n?z fazla bir ?ey de?il,özetle yapt???n?z hareketleri yerdeki ve havadaki pilotlar?n bilmesi gerekiyor,bir de anonsu yapt???n?z meydan kodunu yazmay? unutmay?n
Mesela "localiser alive for rwy 03R" yerine "LTAC traffic, localiser alive for rwy 03R" yazarsan?z nerede ne yapt???n?z daha iyi anla??l?r

ozyagtir
20-05-2004, 16:45
"ATC'den talimat beklemek yanl?? olur" cümlesi dogru degil.
ince bir nokta var. sizi "clear" etmis olmasi gerek.burasi önemli çünkü nasilsa beni artik clear edecek ben döneyim diye birsey yok.
bende ucuslarimda artik nasilsa beni döndürücek diyorum ama "cleared ILS app" talimati almadan dönmüyorum.gerekirse outbound oluyorum.
çünkü genelde clear etme vectorle birlikte veriliyor.2 talimat bir ardada veriliyor.
"Turn Right Hdg 330 ,Cleared for ILS app rwy36R"gibi...

"Request vector " talep edebileceginiz gibi, "request cleared ILS app" ta talep edebilirsiniz.
yani ILS e girmeye izin istersiniz.uygunsa ATC sizi clear edicektir.

Murat Ozyagtir

Serdar Sualp
20-05-2004, 18:12
Cok keyifli bir topik devam ediyor.

Glide slope ve Localizer'?n en sihhatli bilgi vermeye ba?ladi?i nokta sinyal istasyonu ile 10 nm arasindadir. Bu nedenle uçaklarin vektörlendi?i zaman bu noktaya planlanmasi ve 10 nm'de yer + 3000 feet yükseklikte olmasi idealdir. ILS'e yaklasirken yon kadar yukseklik ve surat de onemlidir.

Vektörleme disinda uçagin belli bir fix üzerinde ILS e oturtulmasi da genel trafik akisi için uygun olur. Ornegin '' TK 123, cleared to ILS approach runway 36R via ERMAN'' ATC'ler tarafindan cok sik kullanilan bir talimattir. Bu durumda pilot yaklasma chart bulunan ve ERMAN fix'inden gecen proseduru uygular.

Pilot'un ILS hatt?na gelince klerans almadan ILS e oturmasi mumkun degildir. Pilot ILS hattina yaklasirken boyle bir durumla karsilasacagini dusunuyorsa (ki bu durum Sanalda cok yogun trafik yuzunden olabilir) ATC unitesine ''Localizer alive'' seklinde kisa bir mesaj gecerse ATC gerekli talimati verecek ve sorun ortadan kalkacaktir.

Neticeten, ATC kontrolunda ucan bir pilot talimat disi insiyatif kullanamaz. Ancak ucus emniyeti tehlikeye girmisse (ki bu aniden olmaz) ya da ATC'den bekledigi talimatta gecikme varsa bu durumda ATC'yi kisaca bilgilendirerek gerekli kleransi almalidir. Örnegin ucus emniyeti ile ilgili olarak ''MNG 171, request to divert 30 degrees left due to CB activity'' veya son kleransin verildigi bir fixe yaklasirken ATC den yeni klerans beklediginizi ifade etmek icin '' EHY 123, Approaching YAA'' seklinde mesaj atmak iyi bir Sanal pilotaj ornegidir. Bu noktada bir hususa da dikkat ertmek gerekir. ATC size talimatlari zamaninda veriyor ve isler duzgun gidiyorsa, bu durumda ATC'yi gereksiz mesajlarala da mesgul etmemek gerekir.

Keyifli, bol pilot ve ATC'li ucuslar dilerim.

Sevgilerimle