PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede sivil havaciliga verilen önem

Ferdi Vefa
25-04-2004, 14:57
Acaba kacimizin haberi oldu? ?ste memleketimizde havaciligin durumu. Gelde bröve al yada ucmaya calis.

Yay?n Hayat?m?za Son Verirken...

Bundan yakla??k 2 y?l kadar önce, ciddi bir havac?l?k dergisinin ülkemizdeki eksikli?ini hisseden bir grup profesyonel havac?l?k merakl?s? taraf?ndan, “KANATLAR” Havac?l?k ve Uzay dergisini sizlere sunmaya ba?lad?k. Havac?l?k sektörünü olumsuz etkileyen 11 Eylül facias?ndan sonra, asl?nda yanl?? say?labilecek bir zamanlamayla ba?latt???m?z bu giri?im, daha sonra Sars Krizi ve ?kinci Irak Sava?? yüzünden malesef ciddi maddi problemlerle kar??la?t?.

Tüm bu süre zarf?nda, kar??la?t???m?z kötü ?artlar?, elimizden geldi?ince sizlere yans?tmamaya çal??t?k. Söz verdi?imiz zamanlarda olmasa da KANATLAR dergisini, içeri?ini de?i?tirmeden ve en önemlisi, bask? kalitesini dü?ürmeden sizlere ula?t?rmaya devam ettik. Bu ?artlar alt?nda, bugüne kadar, ikisi birle?tirilmi?, toplam 8 say? ç?karmay? ba?ard?k. Gerek içerik, gerekse bask? kalitesi olarak Dünya standartlar?n? yakalayan dergimiz, malesef hiç bir medya kurulu?una mensup olmad???, ciddi para kaynaklar? bulunmad??? ve tarafl? ticari ili?kiler gütmedi?inden dolay?, her geçen gün daha a??r ?artlar alt?nda ayakta durmaya çal??t?. Bu problemlere ek olarak, bizleri rakip olarak gören ve baz? ç?kar ili?kileri bozulan çevreler taraf?ndan da sürekli olarak engellendik.

Son olarak, bizim için çok de?erli ve anlaml? olan “KANATLAR” markam?z? da, kaybettik. Bu yüzden son say?m?z? “TURKISH WINGS” olarak ç?karmak zorunda kald?k. Maddi s?k?nt?lar yüzünden son say?m?z? yeterli oranda gazete bayilerine ula?t?ramad?k. Bizi, ilk günden beri takip eden siz de?erli okuyucular?m?zdan bu nedenle özür dileriz.

Malesef havac?l?k, ülkemizde hic bir zaman yeterli deste?i ve ilgiyi ne toplumsal, ne de idari bak?mdan görmedi. Dünya’n?n özellikle havac?l?k sayesinde bu denli küçüldü?ü bir ça?da, Türk toplumunun havac?l??a olan ilgisi F-16 uçaklar?na hayranl?ktan öteye gidemedi. Öte yandan bugüne kadar da, toplumu bilgilendirecek ve ilgi seviyesini art?racak bir havac?l?k dergisi de malesef ç?kart?lamad? ya da ç?kart?lmak istenmedi.

yazinin devami www.kanatlar.com adresinde.

vaccaro
25-04-2004, 22:58
Güle güle Kanatlar
Bu güne kadar hiç okumad?m.
Öncelikle nedeninden bahsedeyim askeri havac?l?k hiç ilgimi çekmiyor. TIAD 2000 istisnad?r. ?zmir'de organize edilen ilke belki de tek havac?l?k konulu organizasyondu.
7 say?n?n ço?unlu?ununda kapak resmi olarak sava? uça?? fotoğraf? kullanan bir dergiye para vermeyi istemedim bu güne kadar.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">KANATLAR dergisi, bu ülkede genci ya?l?s? tüm havac?l?k merakl?lar?n? ciddiye alan ve yüksek maliyetine ra?men hedefledi?i yolda yürümeye çal??an bir dergi oldu. Y?llard?r ülkemizde ciddi bir havac?l?k dergisinin bulunmay??? yüzünden belki de havac?l?k merakl?lar? ümitlerini yitirip, ülkemizde böyle bir derginin varl???ndan haberdar olamad?lar, ya da olduklar? halde y?llar?n getirdi?i küskünlükle bu yeni giri?imle ilgilenmediler. K?s?tl? imkanlar?m?zla, dergimizin tan?t?m?na büyük önem vermemize ra?men, bunda istedi?imiz ba?ar?y? elde edemedik</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

?imdi burada bir sorun da yok de?il.
Kanatlar'dan çok önce de var olan sanal havac?l?k forumlar?nda ben bu derginin ne ad?n? ne de tan?t?m?n? gördüm bu güne kadar.

Bu derginin bir web sayfas? oldu?una göre benden daha iyi bir webmaster'? mutlaka vard?r.
Be adam hiç mi google kullanamay? bilmezsin.
B?rak sanal? HAVACILIK diye aratsan zaten hedef kitlene ait forum sayfalar? kar??na ç?kacak. ?ki sat?r yazsan. Böyle bir dergi var diye. Hatta desen ki siz neler istersiniz dergide olsun.

Söylemez miydik ?unlara a??rl?k verin diye. Doldurmaz m?yd?k abone formunu bizim iste?imiz do?rultusunda bir dergi olsayd?.

Yine de yaz?k tabiki
Türkiye'miz bu ne yapal?m.

vaccaro
25-04-2004, 22:58
Güle güle Kanatlar
Bu güne kadar hiç okumad?m.
Öncelikle nedeninden bahsedeyim askeri havac?l?k hiç ilgimi çekmiyor. TIAD 2000 istisnad?r. ?zmir'de organize edilen ilke belki de tek havac?l?k konulu organizasyondu.
7 say?n?n ço?unlu?ununda kapak resmi olarak sava? uça?? fotoğraf? kullanan bir dergiye para vermeyi istemedim bu güne kadar.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">KANATLAR dergisi, bu ülkede genci ya?l?s? tüm havac?l?k merakl?lar?n? ciddiye alan ve yüksek maliyetine ra?men hedefledi?i yolda yürümeye çal??an bir dergi oldu. Y?llard?r ülkemizde ciddi bir havac?l?k dergisinin bulunmay??? yüzünden belki de havac?l?k merakl?lar? ümitlerini yitirip, ülkemizde böyle bir derginin varl???ndan haberdar olamad?lar, ya da olduklar? halde y?llar?n getirdi?i küskünlükle bu yeni giri?imle ilgilenmediler. K?s?tl? imkanlar?m?zla, dergimizin tan?t?m?na büyük önem vermemize ra?men, bunda istedi?imiz ba?ar?y? elde edemedik</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

?imdi burada bir sorun da yok de?il.
Kanatlar'dan çok önce de var olan sanal havac?l?k forumlar?nda ben bu derginin ne ad?n? ne de tan?t?m?n? gördüm bu güne kadar.

Bu derginin bir web sayfas? oldu?una göre benden daha iyi bir webmaster'? mutlaka vard?r.
Be adam hiç mi google kullanamay? bilmezsin.
B?rak sanal? HAVACILIK diye aratsan zaten hedef kitlene ait forum sayfalar? kar??na ç?kacak. ?ki sat?r yazsan. Böyle bir dergi var diye. Hatta desen ki siz neler istersiniz dergide olsun.

Söylemez miydik ?unlara a??rl?k verin diye. Doldurmaz m?yd?k abone formunu bizim iste?imiz do?rultusunda bir dergi olsayd?.

Yine de yaz?k tabiki
Türkiye'miz bu ne yapal?m.

remziusta
25-04-2004, 23:27
Aslan Hocam çok hakl?, O dergiyi tüm yay?n hayat? boyunca bende sadece iki kere ald?m.

Bir f?kra vard?r:
"?ki arkada? konu?urlar, biri derki
-Aa kar??dan gelen köpe?e bak, bir gözü yok.
Bunun üzerien arklada??:
-Yahu bir cümlede öyle çok hata yapt?n ki hangi birini düzelteyim,
bir kere o köpek de?il kedi, gelmiyor gidiyor, o gördü?ün de gözü de?il,... "

O hesap ?imdi kanatlar dergisi de en büyük handikap? 2 ayda bir ç?kmakla yapt?. 2 ayda bir ç?kan dergiyi okuyucusu bile almaya untur.

Bence kanatlar havac?l???n nabz?n? çok da iyi tutmuyordu, ve beklenen oldu.
Bu alandaki ba?ar?s?zl??? da Türkiyede sivil havac?l?k alan?da bir ?eyler yap?lam?yaca??n?n da delili olamaz.
Malum hukukda bir kural vard?r kötü emsal, emsal olamaz diye.
Daha iyisini yapan bir gün mutlaka ç?kacakt?r.

Remzi Öztürk

remziusta
25-04-2004, 23:27
Aslan Hocam çok hakl?, O dergiyi tüm yay?n hayat? boyunca bende sadece iki kere ald?m.

Bir f?kra vard?r:
"?ki arkada? konu?urlar, biri derki
-Aa kar??dan gelen köpe?e bak, bir gözü yok.
Bunun üzerien arklada??:
-Yahu bir cümlede öyle çok hata yapt?n ki hangi birini düzelteyim,
bir kere o köpek de?il kedi, gelmiyor gidiyor, o gördü?ün de gözü de?il,... "

O hesap ?imdi kanatlar dergisi de en büyük handikap? 2 ayda bir ç?kmakla yapt?. 2 ayda bir ç?kan dergiyi okuyucusu bile almaya untur.

Bence kanatlar havac?l???n nabz?n? çok da iyi tutmuyordu, ve beklenen oldu.
Bu alandaki ba?ar?s?zl??? da Türkiyede sivil havac?l?k alan?da bir ?eyler yap?lam?yaca??n?n da delili olamaz.
Malum hukukda bir kural vard?r kötü emsal, emsal olamaz diye.
Daha iyisini yapan bir gün mutlaka ç?kacakt?r.

Remzi Öztürk

TanerSevim
26-04-2004, 09:51
Ben de Kanatlar dergisinin kapat?lmas?na üzüldüm. Ancak Arslan ve Remzi'nin dediklerine kat?lmamak mümkün de?il. Ben bu dergiye Airex te iki senelik abone olmu?tum. ?ki seneyi dolduramadan dergi kapand?. Remzi iki ayda bir ç?kt???ndan bahsetmi? fakat buda mümkün olmad? , bazen 3 ay bazen dört ay, postada düzensizlikler, ucunu ben bile kaç?rd?m. Ayr?ca fuarda görü?tü?üm yetkililer, her say?da sanal havac?l?kla ilgili mutlak bilgiler verilece?ini söylediler ama sad?k kalamad?lar. Hatta kendileri ile temasa geçtim ve ephesusva dan bahsettim. Bir yaz? haz?rlayacaklar?n? söylediler ama sonuç ç?kmad?. Arslan'?n da söyledi?i gibi askeri uçaklar?n a??rl?kta oldu?u bir dergiydi. Yine de kapanmas?na üzüldüm.

TanerSevim
26-04-2004, 09:51
Ben de Kanatlar dergisinin kapat?lmas?na üzüldüm. Ancak Arslan ve Remzi'nin dediklerine kat?lmamak mümkün de?il. Ben bu dergiye Airex te iki senelik abone olmu?tum. ?ki seneyi dolduramadan dergi kapand?. Remzi iki ayda bir ç?kt???ndan bahsetmi? fakat buda mümkün olmad? , bazen 3 ay bazen dört ay, postada düzensizlikler, ucunu ben bile kaç?rd?m. Ayr?ca fuarda görü?tü?üm yetkililer, her say?da sanal havac?l?kla ilgili mutlak bilgiler verilece?ini söylediler ama sad?k kalamad?lar. Hatta kendileri ile temasa geçtim ve ephesusva dan bahsettim. Bir yaz? haz?rlayacaklar?n? söylediler ama sonuç ç?kmad?. Arslan'?n da söyledi?i gibi askeri uçaklar?n a??rl?kta oldu?u bir dergiydi. Yine de kapanmas?na üzüldüm.

Melih_Memis
26-04-2004, 10:29
Arkada?lar.. KANATLAR Dergisinin Genel Yay?n Yönetmeni ve Kurucusu Leven BA?ARA samimi bir arkada??m olur. ?nan?n o derginin ç?kar?lmas? için o kadar çok u?ra? ve zahmet gösterildiki bilemezsiniz. Gerçi her i?in bir zahmeti vard?r, her i?te al?n teri dökmek gerekir. Ama sponsor veya medya patronlar?n?n deste?i olmayan bir mecmuan?n ç?kar?lmas? çok büyük riskler ta??maktad?rki örnekte oldu?u gibi, dergi Türkiye ?artlar?na Beyaz Bayrak açt?.

Yaz?lacak o kadar çok ?ey varki neyse.

Sevgiler_Sayg?lar

Melih
ANKARA

Melih_Memis
26-04-2004, 10:29
Arkada?lar.. KANATLAR Dergisinin Genel Yay?n Yönetmeni ve Kurucusu Leven BA?ARA samimi bir arkada??m olur. ?nan?n o derginin ç?kar?lmas? için o kadar çok u?ra? ve zahmet gösterildiki bilemezsiniz. Gerçi her i?in bir zahmeti vard?r, her i?te al?n teri dökmek gerekir. Ama sponsor veya medya patronlar?n?n deste?i olmayan bir mecmuan?n ç?kar?lmas? çok büyük riskler ta??maktad?rki örnekte oldu?u gibi, dergi Türkiye ?artlar?na Beyaz Bayrak açt?.

Yaz?lacak o kadar çok ?ey varki neyse.

Sevgiler_Sayg?lar

Melih
ANKARA

biber
26-04-2004, 13:22
uzuldum
derginin birkac sayisni almistim ama iki aylik bir dergiye abone de olmak istemedim.Son aylarda bayilerde hic rastlamadim.
Kaliteli bir basimi vardi. Bazi ilginc yazilar da ç?k?yordu ozellikle Türk havac?l?k tarihi ile ilgili...
Bu haz?n olayda hem türk sivil havac?l???n?n zayifligi , heme derginin k?s?tl? butcesi hem de pazarlama hatalari rol oynadi.
Elimizde havacilikla ilgili ne yay?n kald?. Havaciliga ilgi duyanlar kaç tane türkçe kitap bulabiliyorlar piyasada. (ikiyi geçmez :().
Türkiye'de havaciligin gelece?i ve lokomotifi sanal havaciliktir...
biber

biber
26-04-2004, 13:22
uzuldum
derginin birkac sayisni almistim ama iki aylik bir dergiye abone de olmak istemedim.Son aylarda bayilerde hic rastlamadim.
Kaliteli bir basimi vardi. Bazi ilginc yazilar da ç?k?yordu ozellikle Türk havac?l?k tarihi ile ilgili...
Bu haz?n olayda hem türk sivil havac?l???n?n zayifligi , heme derginin k?s?tl? butcesi hem de pazarlama hatalari rol oynadi.
Elimizde havacilikla ilgili ne yay?n kald?. Havaciliga ilgi duyanlar kaç tane türkçe kitap bulabiliyorlar piyasada. (ikiyi geçmez :().
Türkiye'de havaciligin gelece?i ve lokomotifi sanal havaciliktir...
biber

Ferdi Vefa
26-04-2004, 14:57
Gelecegin sanal havacilikta oldugu kesin.
Bir ara iyice kafaya koydum bröve almayi.
5000 Dolar bir bedeli var. Alacagin bröve tek pervaneli.
Peki bröveyi aldin ne olacak?
Bröve sahibi bir arkadasim var. Onun yorumu bu isi yapiyorsan sonunda ucak almak zorundasin. Yoksa hic girme dedi. (Ortak alimda söz konusu ama o is bana ters geliyor. Kim ne zaman kullanacak v.s )
Gecenlerde bu arkadas bir yere ucmak isemis fakat inis izni alamamislar. Asker bu konuda cok kati kurallar uyguluyormus. ?nis iznleri cok fazla prosedürlüymüs. Gecen sene bir hanim gelmis kadincagiz dogu tarafina ucmak icin ?stanbulda günlerce beklemek zorunda kalmis.
Bu durumda bröve alip her hafta sonu Canakkale yada Edremit git gel git gel.
Kiralama yoluna gitsen nasil güveneceksin ucaga. Ayrica kira bedeli saati 100 Dolar. Bu rakamlar hala Türkiye icin cok yüksek. Ayda 4 ucus yapsan minimum 400-600 Dolar gidecek. 600-700 milyon TL.
Yani lafin k?sasi olay pahali. Bu is kayak,tenis,golf sporlari gibi. Yap diyorlar ama ancak cok dar bir kapsamdaki kesim bunu gerceklestirebilir.
Tek basina Hezarfene gitmek bile zor. Yani bu is zor.
Bu noktada Flight Simulatör devreye giriyor. Al sana diyorlar 50 Dolara Cessna dan 747'ye kadar istemedigin kadar ucak. Tatmin ol.
Biberin dedigi dogru. Su anda görünen, gelecek sivilde degil sanalda.
Dahada böyle olacaga benzer.

Ferdi Vefa
26-04-2004, 14:57
Gelecegin sanal havacilikta oldugu kesin.
Bir ara iyice kafaya koydum bröve almayi.
5000 Dolar bir bedeli var. Alacagin bröve tek pervaneli.
Peki bröveyi aldin ne olacak?
Bröve sahibi bir arkadasim var. Onun yorumu bu isi yapiyorsan sonunda ucak almak zorundasin. Yoksa hic girme dedi. (Ortak alimda söz konusu ama o is bana ters geliyor. Kim ne zaman kullanacak v.s )
Gecenlerde bu arkadas bir yere ucmak isemis fakat inis izni alamamislar. Asker bu konuda cok kati kurallar uyguluyormus. ?nis iznleri cok fazla prosedürlüymüs. Gecen sene bir hanim gelmis kadincagiz dogu tarafina ucmak icin ?stanbulda günlerce beklemek zorunda kalmis.
Bu durumda bröve alip her hafta sonu Canakkale yada Edremit git gel git gel.
Kiralama yoluna gitsen nasil güveneceksin ucaga. Ayrica kira bedeli saati 100 Dolar. Bu rakamlar hala Türkiye icin cok yüksek. Ayda 4 ucus yapsan minimum 400-600 Dolar gidecek. 600-700 milyon TL.
Yani lafin k?sasi olay pahali. Bu is kayak,tenis,golf sporlari gibi. Yap diyorlar ama ancak cok dar bir kapsamdaki kesim bunu gerceklestirebilir.
Tek basina Hezarfene gitmek bile zor. Yani bu is zor.
Bu noktada Flight Simulatör devreye giriyor. Al sana diyorlar 50 Dolara Cessna dan 747'ye kadar istemedigin kadar ucak. Tatmin ol.
Biberin dedigi dogru. Su anda görünen, gelecek sivilde degil sanalda.
Dahada böyle olacaga benzer.