PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : II. Sanal ve Amator Havacilik Calistayi sona erdi

Serdar Sualp
20-04-2004, 13:41
Degerli Sanal Havaci Kardeslerim,

17 Nisan 2004 Cumartesi gunu ITU Suleyman Demirel Kongre Merkezinde 207 kisinin katilimi ile II. Ulusal Amator ve Sanal havacilik Calistayimizi gerceklestirdik. Calistayimiz beklendigi uzere cok basarili gecti. Calistayimiza Ulastirma Bakanimiz Sn. Binali Yildirim beyefendi de bir telgraf gondererek bizleri kutladi ve basarilar diledi. Bu vesile ile bizlerle birlikte olan ve olamayip ta mesajlari ile bizlere destek veren tum Havaci dostlarimiza sukran duygularimi sunuyorum. Keza, Calistay'in gerceklesmesinde bizzat gorev alarak ya da disaridan destekleriyle bizlere yardimci olan tum dostlarimiza da tesekkur etmeyi borc bilirim.

Calistayimizin iki ana amaci vardi. Bunlar :

Sanal Havaciligin bir Havacilik Kolu olarak taninmasina yonelik tanitim yapmak.
Gercek ve Sanal havacilik kurum ve kuruluslarini bir araya getirerek bir insiyatif olusturmak.

Her iki amacimizin da gerceklestigini memnuniyetle ifade etmek isterim. Ozetliyecek olursak :

Calistay oncesi uzun suredir gorusmelerini surdurdugumuz ve fikir babasi oldugumuz "Sanal Havacili Okulu" onerimize Turk Hava Kurumu son derece olumlu bakiyor. Bu konuda calismalarimiz Genel Baskanin da izledigi bir platformda devam ediyor.
Havacilik Bolumleri olan diger Universite ve Yuksek Okullar da bu harekete katilacaklarini ifade ettiler.
Havacilik Bolumleri olmayan Universite, Yuksek Okul ve Liseler de bunyelerinde birer "Sanal Havacilik Kulubu" kurulmasi icin bizlerden teknik yardim talep etmektedirler.
Sivil Havacilik Kulupleri de "Sanal Havacilik" uygulamalarini egitimlerinde kullanabileceklerini gorerek bu konuyu gundemlerine tasiyacaklarini ifade ettiler.
Hava Harp Okulu da konuya ayri bir onem vererek, detaylari ile gorusmek uzere bir gorusme onerdi.

Butun bu guzel gelismelere baktigimizda bizlere yeni gorevlerin dustugu acik olarak ortaya cikmaktadir. Calistay konusmamda da ifade ettigim uzere ulkemiz Amator Sportif Havaciligina yeni bir VIZYON getirmek gerekmektedir. VIZYON'umuz ne kadar genis ve ileriye donukse basari ihtimalimiz de o oranda yuksek olacaktir.
Bu nedenle bir VIZYON ve buna bagli MISYON belirlemek uzere cok degerli ve deneyimli, vaktini bu ise ayiracak Gercek ve Sanal havacilar'dan olusan bir "Calisma Gurubu" yapilandirilmaktadir.

Calistay bitiminde, bu gune kadar Sanal Havacilik toplumuna fedakarca hizmet etmis, faydali olmus, asagida bir listesi verilen kendilerine cok sey borclu oldugumuz kisi, kurum ve kuruluslara "Tesekkur Plaketleri" verildi.

Prof Dr. Gulsun Saglamer ITU Rektoru
Prof Dr. Yurdanur Tulunay UUBF Deakani
THK
Yusuf Kahvecioglu
Ahmet Bedir
Murat "Biber" Koncavar
Hakan "BB" Unal
Cenk Akyildiz
TRVACC
IVAO-TR
FLYTHY
THYVA
MNGVA
EPHESUSVA
KTHYVA
TURKSIM
FSTURK

Umarim onumuzdeki yillarda daha bir cok yeni kisi, kurum ve kurulusa da plaketler verme sevincini hep birlikte yasariz.

Sizlere son olarak da "Calistay Sonuc Bildirgesini" takdim ediyorum. Bu bildirge ile calistayimiz bu senelik sona ererken Sanal Havacilik adina yepyeni acilimlar baslayacaktir.

<center>SONUÇ B?LD?RGES?</center>

<center>?K?NC? ULUSAL AMATÖR VE SANAL HAVACILIK ÇALI?TAYI</center>

<center>17 Nisan 2004</center>
<center>?.T.Ü. SDKM, Maslak, ?stanbul</center>

Elektronik ça??n insanlara sa?lad??? olanaklardan biri de bir çok etkinli?in Sanal ortamda yap?labilmesidir. Böylece, çe?itli nedenlerle, gerçek anlamda do?rudan uçak kullanamayan, havac?l?k etkinliklerinde bulunamayan havac?l??a gönül verenler, elektronik ortamda, uçuş simülatörleriyle havac?l???n tüm boyutlar?n? ya?ayabilmektedirler. Uluslararas? birimlerde internet ortam?nda uçuş yapan insanlar?n say?s? yüzbinlere ula?m??t?r. Ülkemizde uçan sanal pilotlar?m?z?n say?s? üçbinbe?yüzdür ve bu say? h?zla artmaktad?r.

Ülkemizde her kesimden çok say?da insan uçuş sevgilerini Sanal havac?l?k etkinlikleriyle eyleme dönü?türmektedirler. Sanal
Havac?l?k da Havac?l???n etkin bir kolu olabilece?ini böylece kan?tlamaktad?r.

Sanal Havac?l??a gönül verenler, elektronik ortamdan en üst biçimde yararlanabilen, ça?da? gelişmeleri izleyen, ara?t?rmac? ve üretici ki?ilikleri ile seçkin bir topluluk olu?turmaktad?rlar. Çe?itli ülkelerden bir çok Sanal havac? her gün Internet ortam?nda birlikte uçmakta, bilgi ve becerilerini payla?arak ülkelerinin, kültürlerinin tan?t?m?na, sosyal yak?nla?maya katk?da bulunmaktad?rlar.

Bu gelişme ve saptamalar do?rultusunda, ülkemizde etkinlik gösteren Sanal havac?lar?n, gerçek havac?lar ile bir araya gelerek ortak bir uzgörü, ülkü, özgörev olu?turmas? amaçlanmaktad?r. Özellikle, havac?l?k sevgisinin ülkemiz geneline yay?lmas?, varolan Sanal havac?lar?n, ba?ta Türk Hava Kurumu olmak üzere, benzeri gerçek uçuş okullar? taraf?ndan e?itilmesi için elektronik ortamda ygulanabilecek bir E?itim-Ö?retim sisteminin kurulmas?na gereksinim duyulmaktad?r.

Bugün, bu amaçla Sanal Havac?lara kucak açarak destek veren, olanaklar?ndan yararland?ran kurum, kurulu? ve derneklere çok teşekkür ederiz.

Sayg?lar?m?zla,

Yurdanur Tulunay
?.T.Ü. UUBF Dekan V.

A. Serdar Sualp
?HK E?itim Kolu Ba?kan?

Sizleri III. Ulusal Amator ve Sanal Havacilik Calistay'ina kadar gercek ve Sanal havalarda gormek dileklerimle sevgi ve saygilarimi sunuyorum.

A. Serdar Sualp