PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EMEĞE SAYGI

mehmetcelbis
09-04-2012, 16:42
Merhaba Arkadaşlar

Emeğe saygı adlı konuda ne yazacağımı bilmiyorum.Fakat şunu çok iyi biliyorum ki bundan sonra tarafımdan yapılmış olan boyamalar (boyamasını yaptığım texture ) iznim olmadan yayınlanır ise sildirilecektir.Daha evvelden izin veriyordum.Fakat bana gelen bir e-mail bu düşüncemi değiştirdi.

Arkadaşlar bana gelen e-mailleri bir okusanız (yurt dışından gelen) şaşırırsınız.Beğenenler, bizim içinde yap, falanca texturedeki yapmış olduğun objeji kullanabilirmiyim ve diğerleri…Neden bizim insanımız emeğe saygı göstermiyor.Bunu anlamıyorum.
Almanya katıldığım bir toplantıda ( mesleğim ile ilgili) bir firmanın ihracat müdürü bana bir soru sormuştu. “Niye ülkenizde bizim malları taklit ediyorlar” (delil ile gösterdiğinde) diye soru sorduğunda hiç cevap verememiştim.Çünkü utanmıştım.Ülkenin üretmiş olduğu malzemeyi kopya ederek biz yapmış gibi piyasaya sürmüşüz.(Bizim firma değil)

21.yüzyıla geldiğimiz şu anda bile hala İZİN istenmeden bazı boyamaları kendileri yapmış kullanıp yayınlıyorsa ne yazayım bilemiyorum.

Bu yazıyı okunuğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Airone
10-04-2012, 08:06
Elinize emeğinize sağlık, ben de NGX boyamalarınızı kullanıyorum mesela.
Internette freeware paylaşım yapan herkesin sanırım bir süre sonra mutlaka bu konuda en az bir tatsız deneyimi oluyor.
Ben kendi adıma bununla yaşamaya alıştım gibi, veya kafaya takmıyorum.
Ama kesinlikle size katılıyorum.
Özellikle Türkiye'de internetten indirilen şeylerin nasıl ortaya çıktığı, onun için harcanmış emeğin miktarı düşünülmeden tüketiliyor, kendi yapmış gibi yayınlayanlar da cabası.
Ama bu durum yeni çalışmalar konusunda motivasyonu azaltmamalı.
İyi çalışmalar,

ta1dr
10-04-2012, 15:54
genetik mühendisliği bu soruna çözüm bulacak mehmet abi sen merak etme

Hakan Sevindik
19-04-2012, 16:26
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Neden bizim insanımız emeğe saygı göstermiyor.Bunu anlamıyorum.

<div align="right">Originally posted by mehmetcelbis*-*09/04/2012*:* 19:42:22</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Sevgili Mehmet, bu cümleden sanki istisnasız tüm vatandaşlarımız gibi bir anlam çıkıyor ancak ben bunu kastetmediğinden elbette eminim.
Evet ne yazık ki bizde de bu tür emeğe saygı olgunluğuna erişememiş insanlar var. Hatta bizim ülkede emeğin pek de bir değeri yoktur, bunu da eklemek lazım. Materyalistizdir, etiketçiyizdir vs. Tabi yine eklemeliyim ki genele yaymamak lazım. Ancak şu da bir gerçektir ki bu (tabirimi mazur görün) terbiyesiz davranış türü (kastettiğim emek hırsızlığı) dünya genelinde var. Mal taklidi konusunda zaten ismi önemli değil bazı uzak doğu ülkelerinin eline kimse su bile dökemez. Hatta bizim ürünlerimizi bile taklit ederler.
Bahsettiğin boyamalar konusundaki emek hırsızlığı ise yine azımsanmayacak kadar çok dünyada. Yabancı forumlarda karşılaşabilirsiniz. Ben sıkça şahit oluyorum bu tür şikayetlere.
Sevgiler,