PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VFR yakla?mada nas?l bir prosedür uyguluyorsunuz?

MeteUnal
14-11-2006, 15:31
Asl?nda çok kafam? kar??t?ran bir durum yok ama yinede belki bilmem gereken bi?eyler vard?r diye bir ku?kuya dü?tüm.VFR yakla?ma s?ras?nda örne?in FS 2004 ile offline LTBA - LTAI uçuşunda Ankara Center genelde vektör VFR 36 L veriyor.Bende buna uyuyorumki VFR ini?lerde zay?f kalmak istemiyorum.Bu arada uça??m 737-800.36 L için "make straight in" verildi?inde irtifam 2800 feet h?z?m 160 knot flap derecesi ise 25.Piste uzakl???m 15 nm.Yakla?maya devam ediyorum ve 5 nm kala "cleared to land" veriliyor.H?z?m bu noktada 135 knot.4 nm kalada ini? tak?mlar?n? aç?yorum.A?a?? yukar? uygulad???m prosedür bu.ILS yakla?madada çok de?i?en bir ?ey yok tabi.Hemen hemen ayn?.Ama VFR yakla?mada fark varm? bilmek istedim.Birde Concorde ILS yakla?malarda bu uça?a di?erleriyle ayn? muameleyi yap?yor FS.Ama concorde minimum 187 knot ile yakla?abilen bir uçak.Zaten 280 knottada ini? tak?mlar?n? açabiliyor.Bunun bir yamas? yada çaresi varm?d?r? Çok zorlan?yorum ini?lerde beni öyle bir yerde b?rak?yorki gelde in.Allah'tan PSS Concorde manevra yetene?i çok iyi bir uçak o yüzden çok kolay localize oluyor.

MeteUnal
16-11-2006, 19:25
Arakada?lar benden ba?ka VFR ini? yapan yokmu?

fatih.koz
16-11-2006, 21:41
E?er piste TD noktas?nda pist merkez hatt?nda de?ebiliyor ve pist üstünde durabiliyorsan?z sorunsuz iniyorsunuz demektir Mete Kaptan ...

VFR ile IFR'?n ana fark? VFR'da pisti daha uzaktan görüyor olman?z gerekmesi ve manuel yakla?man?z ILS ile ise VFR'a göre çok daha dü?ük bir minima ile otomatik geliyor olman?zd?r .

H?zlar bana biraz dü?ük ve flaplar ile uyumsuz geldi ama bunun tam bir kal?b? olmad???ndan çokta yorumlanacak bir husus de?il .

Kavram karma?as? olmas?n , VFR bildi?iniz gibi Görerek Uçu? Kurallar? demektir ve yakla?ma usulü de?ildir ...

Görerek Yakla?ma ( VISUAL APPROACH ) ise hem VFR hem IFR uçuşta kullan?lan bir yakla?ma usulüdür ... Normal ?artlarda VFR uçarken ILS yakla?ma yap?lmaz ama IFR uçarken ILS / VOR / NDB yada VISUAL yakla?malardan herhangi biri yap?labilir .

Velhas?l VREF uça??n yüküne , rüzgara vs. de?i?en bir de?er ... Genelde 738 ile ben 140 civar? VREF al?r?m , buna göre de flaplar?m? uygun h?zlarda açar?m ( AOM'de yazar bu de?erler - FLAP SPEED / GEAR SPEED ?eklinde )

Concorde için ise yorum yapamayaca??m çünkü vakitsizlikten uçamad???m bir uçak , bu konuda en ustam?z Do?an Zorlu a?abeydir ...

Umar?m aç?klay?c? olabilmi?imdir ,

Sevgiler

hakan737
16-11-2006, 22:31
e?er airline bir uçakta isem (737 veya a320 gibi) ve bunlar?n FMC-MCDU gibi kolayl?klar? varsa , aletli yakla?ma yap?yor gibi haz?rl?k yapar?m ve tüm araçlar?m? set ederim. Meydan?n cinsine göre bu haz?rl?k de?i?ir.

FS2004 ATC beni mutlaka yakla?maya ya meydan turu yada straight in linading ile sokaca??nda konfiguasyonumu bilgisayar?n verdi?i de?erlere göre ayarlayacak çekilde haz?r olurum ve beni yakla?maya serbest b?rakt???nda standart sürat-flap ayarlar?m? yaparak tamamen manuel ve piste bakarak ini?imi yapar?m.

uçak bu kategorilerin d???nda, FS2004 ATC'si var veya yok ise; mümkünse meydan turuna girip uça??n cinsine göre yakla?ma pateri uygular?m. A/B s?n?f? bir uçak ise genelde esas bacak noktas?n? k?sa tutar?m .C/D ise mutlak suretle meydandan en az 6 veya 8nm uzakla??r yer+2500 veya 3000ft'ü muhafaza eder, en geç 6nm'de pist görü?ümü tamamlam?? ve 600fpm'lik alçalmaya zaten daha önceden ba?lam?? olurum.

VFR yani visual yakla?malarda esas baca?a girdi?imde mutlaka süratim 180knt'd?r overshoot olmamak için. e?er shortcut yapacaksam biraz daha uyan?k olmaya gayret ederim.

TK957
17-11-2006, 01:27
B737 Family Visual Traffic Pattern Procedures

http://sanalpilot.com/forum/uploaded/TK957/visualpattern.jpg

?yi Uçu?lar;)

MeteUnal
17-11-2006, 04:03
Çok teşekkürler.Asl?nda Visual ini? yapabiliyordum ama içime sinmiyordu.ILS yakla?ma taklidi bir Visual oluyordu.Ama aç?klamalardan sonra bu konuya e?ilece?im.Fatih hocam h?zlar dü?ük evet.Çünkü tedirgin oluyorum Visual yakla?malarda o yüzden fazla yava?l?yorum.Hakan hocam meydan turu iyi fikir.Efe saol bunu uygulamaya çal??aca??m.

mutluckaya
17-11-2006, 10:24
Bu konuyla biraz ba?lant?l? olan VOR DME yakla?ma+ circle to land uygulamalar? ile ilgili konular?n daha önce tart???ld??? e?itim doküman? niteli?inde 2 enfes topic biliyorum:

http://www.flythy.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2002 (Erzincan)

http://www.sanalpilot.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4568 (Van)

Burada anlat?lanlar? aylard?r defalarca denememe ra?men ?eytan?n? baca??n? k?r?p do?ru dürüst bir ini? yapamad???m? söylemeye utanm?yorum. Yanl?? anlamay?n sorun IFR yakla?mada de?il, sorun visual'a geçtikten sonra ba?l?yor, hatta onda da de?il, finale döndü?ümüzde,pisti ya solda ya sa?da buluyorum, genelde erken dönüyorum, bunu düzeltene kadar da at? alan Üsküdar'? geçiyor. (Takt?m ben bu do?u limanlar?na, neredeyse hepsi circle-to-land istiyor)

TK957'nin (isminiz nedir) verdi?i resimden biraz benzeri (ama farkl?) Erzincan topic'inde de geçiyor:

http://img154.imageshack.us/img154/3498/visualbl9.jpg

Burada diyor ki, (737 için) meydan turu 1500 ft AGL'ye inerek yap?l?r, Rüzgar alt? pistten 2 mil aç?kta, ayr?ca esas bacak inece?iniz pistin threshold'undan 2-2,5 mil ilerisindedir, bu mesafeyi de h?z?n?za göre yakla??k pist threshold'unu görsel olarak gördükten sonra 30 sn zaman tutarak dönü?e ba?lan?r deniyor, (bu 30 sn de tart???lm??) esas baca?a dönerken alçalma ba?lar deniyor.

Ben bunu çok denedim. 2-2,5 mil az geliyor (bana) alçalmak için de?il de pist hatt?na oturma ad?na.

Ancak bakt?m ki Hakan hocam diyor ki yok ben 6-8 mil uzakla??r?m 2500-3000 agl'de oradan dönüp gelirim ..??

?imdi burada hem Hakan Hoca'y? hem Fatih Hoca'y? beraber bulmu?ken ?u meseleyi art?k çözmek istiyorum.

Meydan turunda pistten biraz daha uzakla?mak yasak m? ? Kendimizi emniyete almak için. Fazla uzakla?mamak gerekti?i san?r?m pisttle göz temas?n? kesmemek için.

Çok selamlar.

hakan737
17-11-2006, 10:58
737 manuelindeki de?erler minimum de?erlerdir asl?nda, bu de?erlerin alt?nda bunlar? yapmay?n?z demenin bir yolu ama standart?da budur.

benim 6nm aç?lmam?m sebebi tamamen keyfiyeten emniyet için. 6nm aç?l?nca do?al olarak 1500AGL olan de?erde 3000AGL oluyor mesafe artt??? için.

VFR yakla?mada ILS varsa bunu set etti?im halde gözlerim mutlak suretle PAPI veya VASI'lerde dir. Gerçek uçakda elbette hava hissi ve görü? aç?s?n?n geni?li?i nedeni ile kitab?ndaki gibi bir yakla?ma yapmak gayet mümkün ama FS'de bu olanaklar k?s?tl? oldu?u için ben meydandan biraz uzakla?may? tercih ediyorum kendi ad?ma.

biraz yumu?atmak gerekirse asl?nda 6nm'yi çok geçmemeye çal???yorum. Asl?nda e?er görü? müsait ise normalde de PAPI'lere bakarak inmeyi tercih ediyorum herzaman. GErçek bir uçakda olsam sola bakarak meydan? kontrol etme ?ans?m oldu?undan dönü?leri daha k?sa mesafede yapabilirim ama FS2de gerek bu aç?lar?n gerçekle uyu?mamas? gerekse tak?lma vs sorunu yüzünden uzakla?mak sonra son yakla?ma dönü?ünde düzeltme yapacak zaman kalmas?ndan yanay?m. Gayet tabii bu benim tercihim. ki?iye göre de?i?ir.

TK957
17-11-2006, 11:47
Mutlu Çetinkaya Hocam,
?smim imzamda yaz?yor göremediniz heralde.:D

?ki ?ema aras?nda çok önemli bir fark yok ikiside uygulanabilir.Sadece rüzgar alt? baca??n?n active runway e olan uzakl???na 0,5nm daha eklenmi?.Bu netice uyar?nca benim yollad???mda Base Leg e dönmeden hemen önce 25 flap koymu? olmam?z gerekli (Dikkat tüm Downwind leg boyunca de?il)Sizin yollad???n?zda ise sadece Base Leg e 15flap la girip orada son konfigürasyonumuza ula??yoruz (Arm Speedbrake denmi? ama speedbrake zaten Landing checklist s?ras?nda Arm ediliyor) birde Final App Leg'in uzunlu?u verilmi? ama buda sabit olamaz benim kan?mca.(Yani ikiside ayn? gibi hakl?s?n?z)

Bence bu tür bi uygulamada en önemli ve dikkat edilmesi gereken ?eylerden biri h?z, biri final leg de stabilized approach durumuna gelmek,bir di?eride (bu pistin sa?da veya solda kalmas?yla ilgili)uça??n ne kadar dönebilece?ini vs. önceden biraz olsun kestirmek (zaten 100% mükemmel olmuyor ço?u zaman). Birde 800-700ft stablized approach diyor ki bu çok önemli.Son bacakta hala h?z flap veya ba?ka ayarlarla u?ra?maya devam edersek neyle u?ra?aca??m?z? ?a??rabiliriz.

Bu yüzden ILS yakla?malarda 1000 (baz? ATC istekleri üzerine belki uygulanamayabilir ama olsun ), Görsel yakla?malarda 500ft geçilirken ?unlar?n tamamlanm?? olmas? gerekir (eksik hat?rl?yorsam lütfen düzeltiniz)

1)H?z vREF uyar?nca do?ru ?ekilde tutulmu? olacak
2)Bu h?z uyar?nca ini? konfigürasyonuda eksiksiz tamamlanacak.
3)Trim ve Gücün pistin alçalma profiline uyacak ?ekilde süzülü?ü sa?lamas? (Yani glidepath üzerinde olmam?z gerek)
4)Minimumlar?n ini?e izin vermesi(bu biraz gecikebilir tabiki)

dedi?im gibi bunlar?n tamamlanmas? gerekiyor.Pistin sa?da solda kalmas?n? önlemek içinde joystick üzerindeki hat ten sa?a veyahut sola bak?larak ayarlanabilir (ben öyle kestiriyorum)

Umar?m yard?mc? olabilirim.

?yi Uçu?lar