PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : minimax....hayir o bir R/C değil...

hakan737
17-09-2011, 15:32
http://www.youtube.com/watch?v=T3vEhvvVxy4&feature=feedrec_grec_index

Minimax, VP1, flybaby...vb, bunlar "ev yapımı" uçakların en küçük modelleri olup bakınca "şaka yapıyor olmalısınız" denen tiplerden uçaklardır. Ama işin tuhafı "uçarlar" hemde çoooook güzel uçarlar, onlar küçük arı kuşları gibidir.
Tamamı el yapımı olan herhangi bir kit vs gibi yarı mamül malzeme kullanılmayan bu sınıfdaki uçakların hemen hemen ortak noktası, hepsinde bir volkswagen motoru bulunmasıdır. Genellikle VW 1300cc motorlar çok uygundur. Hava soğutmalı olması, boxer tipi olması, kolaylıkla manyeto ve prevane deviri için redüksiyon dişlisi uyarlaması yapıldığı ve tabi nispeten hafif olduğu için çok yaygındır.

Video'daki uçakta "mosler" adındaki bir motor kullanılıyor, VW'nin aynısı ama iki <s>zamanlısı</s> silindirli,sadece 40beygir!!!!

müthiş değilmi?

----edit----
yanlış yazmışım düzelttim

paranoiac
18-09-2011, 17:35
Hakan abi paylaştığın videolar çok güzel, insana hayal kurduran videolar.

Ehliyeti yeni aldığımda 73 model VW Minibüs almıştım. Fakat onun motoru 1300 değil, 1600 motordu. Motorun pat pat sesini uçak üzerinde duyunca çok mutlu oldum aniden. :)

Bir de bu motorlar modifiyeye çok uygun. O zaman az yaksın diye karbüratördeki memeleri murat 131 memeleri ile değiştirmiştim. (Bunun tam tersini yapıyorlar normalde.)

Parçası arıza yaptığında hurdalıklarda benzin pompası falan aramaya çıkıyordum.

Uçak motorlarından anlamam hiç ama, sanki bu motorlar arabadan ziyade uçağa daha uygun gibi. Yağ devirdaimi için sürekli devirli kullanmak gerekiyor.

2. dünya savaşında Rusya için hava soğutmalı üretilmişler gibi hikayeler var ama ne kadar doğru bilmiyorum.

hakan737
18-09-2011, 18:12
araba içinmi, uçak içinmi üretmişler?

paranoiac
18-09-2011, 18:35
İlk önce uçaklar için üretilmiş ve kullanılmış diye duymuştum bir yerlerden.

paranoiac
18-09-2011, 18:47
Hakan abi şimdi baktım bir kontrol ettim internetten;

Uçaklar için üretilmemişler ama 1960'lardan beri uçaklarda baya bir kullanılmış bu motor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_air_cooled_engine

hakan737
18-09-2011, 19:02
Aslında durum biraz karışık. İlk uçak motorları aslında araba motorlarından, bu yüzden radyatörleri var ama uçaklar bunların hepsini kaldıracak durumda değil :) malum. Bu yüzden motorsiklet motorlarını kullanmaya başlıyorlar ama onlarında gücü yeterli değil. Bu sefer tekrar araba motoruna dönüp küçük ama daha verimli olanlarını üretiyorlar ve ilk I tipi motorlar çıkıyor. Çoğu I tipi motor hava soğutmalı ama gücü fazla değil ve hava soğutması için ters konmak zorunda (tasarım gereği). Bu zamanlarda ikilemde kalınıyor.Sıvı soğutmalılar daha performaslı ama mekanik olarka daha kapsamlı. Bu sebep yüzünden bazı üreticiler hava ile soğutmanın çaresini arıyorlar. İLk önce rotatif motorlar ortaya çıkıyor, yani radyal motorun ilk versiyonu. Rotatif motorda krank mili sabit, motorun tamamı krank mili etrafında dönerek kendini soğutuyor! Başlarda işe yatıyor ama motorun tamamının dönmesi pek tercih edilmiyor, arkasından bildiğimiz radyal motorlar ortaya çıkıyor. Fakat uçakların tipine göre radyal motor hava direnci yarttığı için bu sefer yine düz sıra motora yöneliyorlar. Ama uçak tasarımları ve ihtiyaçlar değişiyor ve çok yüksek performansı motorlar gerekiyor. Hava soğutma çok işe yaramayacağı için sıvı soğutmalı motorlar tekrar gelişiyor. BAzen sadece yağ soğutmalı bazen metanol ve glikol karışımlı kaynama ve donma dereceleri düşürülmüş sıvılarla motoru soğutuyorlar. Bazen sadece yağlama sistemi için bile ayrı bir soğutma gerekiyor! özellikle turbochargerlı motorlarda. Aynı dönemde radyaller hala devam ediyor ama malzemelerde gelişmeler olduğu için onlarda daha çabuk soğuyabilen veya ısıyı dağıtması için daha fazla işlenebilen yeni materyaller kullanıyorlar.

Boxer tipi motorlar tamamen Volkswagen ile özdeş bir tarihe sahip. Arabanın ucuz, bakımının kolay olması için tasarlanmış bir motor. Sonradan motorun şekli her açıdan çok beğenildiği için genel havacılıkta kullanılan motorların büyük kısmı bu temel form'a göre üretilmiş.

Günümüzde de özel bir seçim yok hala üreticilerin tercihine göre kullanılıyor.