PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : S.Gökçen2011_LTFJ scenery (Fs2004)

BEST
26-08-2011, 09:46
Merhaba arkadaşlar,
Bu scenery, sayın Biber hocamızın LTFJ_2005 scenerysi ve bir önceki LTFJ_2010 scenery çalışmamız üzerinden geliştirilmiştir.
Scenery geliştirilmesine verdiği izin ve Gmax yardımları için öncelikle sayın Murat Koncavar(Biber) hocamıza,
LTFJ_2005_afcad dosyasını hazırlayan sayın Salim Unuver hocamıza,
LTFJ_2010(2011) için AFCAD dosyasını güncelleyen sayın Mete Onat hocamıza teşekkürler!.
Ayrıca LTFJ_2010 için fotoğraf, döküman ve teknik yardımlar için bütün hocalarımıza teşekkür ederiz!
Diğer ayrıntılı açıklamalar ve yeni eklenen özellikler, ZIP içindeki TXT'de yazılıdır.

<center>Güle güle kullanın.</center>

MINIMUM sistem Gereksinimi:
====================
İşlemci............: 2.4Ghz. ve üstü
Ekran kartı......: 256Mb.
Ram...............: 1Gb.
Harddisk alanı..: 39.6Mb.

DOWNLOAD: http://www.2shared.com/file/TrGhIACO/LTFJ_2011_scenery.html

ÖNEMLİ Açıklamalar:
------------------------
LTFJ_2011'de "Out of Memory" hatası alınıyorsa, "Bulding Crash" sorunu varsa, FS'ye başladıktan 20-25 dakika sonra [u]ekran kararması </u>ve [u]masaüstüne atılıyorsa</u>!..
Lütfen alttaki uygulamaları yapınız!.

1) (Uğur Kenel'in Turkey Lanclass) + (Global Terrain Mesh) + (Ground Environments) .. Bu mesh ve Landclasslar hepsi birlikte Fs'de yüklüyse, 20 dakika marmara bölgesinde uçtuğunuzda "Out of Memory" hatası alınıyor!..
ÇÖZÜMÜ:
Sadece "Ground Environments" veya buna benzer diğer Mesh eklentileriniz varsa sisteminizden KALDIRINIZ!..
Turkey Lanclass + Global Terrain Mesh iklisi sorun yaratmıyor!..Bir ihtimal olarak, gerekirse Bu iki eklentiyi fde kaldırıp deneyebilirsiniz.

2) LTFJ_2011/Scenery klasörü içindeki "ltfj_ltba_ltbe_LANCLASS_Ukenel.bgl" (3KB.) isimli dosyanın sonundaki uzantısını ".BGG" olarak değiştiriniz!..Veya klasörden dışarı alınız!.(Turkey lanclassı komple kullanmayanlara sadece adı geçen bölgeleri kapsaması için kulanmıştım.)

3) 06 veya 24 pist başlarına yaklaşırken, "Building Crash" hatası alıyorsanız;
LTFJ_2011/Scenery içindeki ng_pap-lndgpoles_ltfj_011_ADD.bgl isimli dosyanın sonundaki ".bgl" uzantısını ".BGG" olarak değiştiriniz!.

4) a- Fs9/Aircraft dizini içindeki AI trafik uçağı olan "vapsAI_LTFJ_ATR72-500_BORAjet_ISDT" adındaki klasörü dizinden kaldırınız!.
b- Fs9/Scenery/World/Scenery içindeki (en altlardaki) Traffic_LTFJ_vBORA.bgl isimli dosyanın ".bgl" uzantısını ".BGG" olarak değiştiriniz!.

http://img651.imageshack.us/img651/9183/1ltfj11medium.jpg

http://img853.imageshack.us/img853/9236/ltfj3.jpg

http://img571.imageshack.us/img571/3772/ltfj2.jpg

http://img835.imageshack.us/img835/9568/ltfj4.jpg

[EDİT]:
"Önemli Açıklamalar" eklendi.

tazmania
26-08-2011, 12:30
Nuri ağabey eline,koluna,boyana sağlık teşekkürler ağabey.

kivancucan
26-08-2011, 12:41
Harika olmuş hocam. Ellerinize sağlık.

Rosemy
26-08-2011, 13:07
Cıvıl cıvıl olmuş.
Emeği geçen herkesin eline gözüne sağlık...

MuratKANDEMIR
26-08-2011, 14:18
Çok teşekkürlker hocam elinize emeğinize sağlık..

Arno
26-08-2011, 15:35
Hocam ellerine sağlık güzel gözüküyor en kısa sürede bir uçuş yapmalı ;)

Umut ÖZTÜRK
26-08-2011, 17:09
Ellerinize sağlık hocam. Emeği geçenlere teşekkürler.

Sevgiler,

BEST
26-08-2011, 17:10
Öncelikle Murat Koncavar hocamıza teşekkür ederiz. Geliştirmemize temel oluşturan 2005 üzerinden izin verdiği için..
Dolayısıyle, geçen sene 2010 yapımında da yüzlerce fotoğraf gönderen değerli arkadaşlarımıza da tekrar teşekkür ederiz.
Herşey ekip çalışmasıyle oluşmuştur. Güle güle kulanın.

Scenery hakkında en çok üzerinde durduğum ve yapılmasını rica ettiğim şey; aslında bu scenery için değil, genel olarak FS'ye her girdiğimizde Frame artırmak açısından yapmamız gereken şu olmalıdır;
ZIP'teki TXT'de de belirttiğim gibi "Landing Light" denilen apron ışıkları (haliyle uçağımızın landing ışıkları) bunların hüzmesini 2-3 kademe kısmamız gerekir. Bu sayede LTFJ'de de 6-8 arasında bir Frame artışı sağlıyoruz.Bunu testlerimde gördüm.

Bu ayarları her Fs'ye girdiğimizde kısmak yerine, otomatik olarak yapılması için "fs9.CFG" dosyasında hangi satırdaki ayarları değiştireceğğimizi bulamadım. Çok aradım ve bazı satırların karşısındaki değerleri değiştirdiğim halde, hiçbir farklılık göremedim. Bilen bir arkadaşımız bu konuda yardımcı olursa, büyük kolaylık getirecektir.
FS'ye girdiğimizde apron ışıkları %80 parlak geliyor. Bu da gece-gündüz farketmeden Frame'lerimizi düşürüyor. Mecburen ışıkları 2-3 kademe düşürüyoruz.
Sanırım bu iş, "fs9.CFG" dosyasından otomatik ayarlanabilir.. Saygılar

fatih.koz
27-08-2011, 03:34
Nuri Hocam ,

Öncelikle emeğiniz ve göz nuru Sabiha Gökçen çalışmanız için teşekkür etmek istiyorum ... İndirdim , muhtelif düzenlemeler sonucunda elle kurulumu gerçekleştirdim .

Test uçuşundan önce belirtmek istediğim üç husus var ;

1. AI Uçaklar (isimlendirme ve kullanım)

Başka paketlerden aldığınız AI uçaklara ait klasörlerin isimlerini değiştirmişsiniz ancak aircraft.cfg içindeki "Title" satırlarını aynı bırakmışsınız . Bu da teknik olarak beraberinde sorunlar getiriyor çünkü AI trafik bgl dosyaları uçakların olduğu dizine değil uçağın Fs'teki tanımlayıcısı olan "Title" satırına bakıyor .

Bu durumda da sizin farklı klasöre koyduğunuz misal "Kuzu Kargo A300" uçağından sistemde aynı isimle iki tane olmuş oluyor . Herhangi bir AI düzenleyicisi , hata bulucusu ile baktığınızda bu direkt olarak sistemin kontrolüne takılacaktır .

Sorun olur mu , görünürde olmayabilir ancak arka planda çakışan iki uçak problemi doğacaktır. Fs TRAI'nin Kuzu planını çalıştırmak istediğinde "title=TRAI KZU A300-B4" satırını arar ve iki tane birden bulur .

Bu durumda ise ya bu planı çakışma nedeniyle işleme almaz çünkü hangi uçağın uçacağına karar verememez , ya da ilk gördüğünü alır işleme koyar diğeri hafıza şişmesine ve kodun boşu boşuna sürekli işletilmesine neden olur .

Aynı sorunu Fs LTFJ'nin Kuzu trafiğini çalıştırmak istediğinde de yaşanır ve gereksiz işlem sayısı , gereksiz çalışma ve çakışma sonrası dönen hata kodları ikiye katlanır .

Çözüm için nacizhane önerim klasör isimlerini değiştirdiğiniz gibi kullanmak istediğiniz uçakların "Title" isimlerinde de değişiklik yapmanız ve AI trafik bgl dosyalarınızı yeniden derlemeniz olacaktır.

Bu arada daha önce yayınlamış olduğum TRAI modellerini çalışmanızda kullanmanızda ( üstteki çakışmalara dikkat ettiğiniz sürece ) bence hiçbir sakınca yok ancak umarım diğer yapımcılardan nezaketen bile olsa izin almışsınızdır ( WoAI , vAI gibi ).

2. AI Planlar

Bu aslında bir sorun değil , küçük bir tüyo ... AI trafiklerin BGL dosyalarını Scenery\World\Scenery klasörüne atmak zorunda değilsiniz . Çok rahatlıkla bu dosyalarınızı istediğiniz ismi vererek Addon Scenery\LTFJ 2011\Scenery klasöründe barındırabilirsiniz . Hiçbir sorun çıkarmadan çalışacaklardır .

Böylece hem takibi , hem de düzenlenmesi , eklenmesi - kaldırılması son kullanıcılar ve sizin için çok daha kolay olur ;)

3. AI Uçaklar (Farklı teknik detaylar)

Bu uçakların klasörlerinde model ve texture dışında klasör olmasına gerek yoktur . Ayrıca aircraft.cfg [FLTSIM] alanında da fazladan tanım yapmaya , uçağa panel atamaya , ses dosyası ile ilişkilendirmeye vb. hiç gerek yoktur .

Yaparsanız görünürde sorun olmaz ancak gereksiz yere performans kaybına neden olursunuz , misal ;

TRAI Pakedinden alınma bir cfg düzeni (aynı düzen WoAI'de de mevcuttur)

[fltsim.0]
title=TRAI PGT B738W
sim=aia_737_NG
model=winglet
texture=PGT_W
ui_type=B738 AIA
ui_manufacturer=TRAI
ui_variation=Pegasus Airlines Winglet (PGT)
description=TRAI AIA B738
atc_id_color=0000000000
atc_parking_types=GATE,RAMP
atc_airline=SUNTURK
atc_parking_codes=PGT

ve sizin paketle sisteme kurulan ATR 72-500'den aynı bölüm

[fltsim.0]
title=iSDT ATR 72-500 BoraJet-VapsAI
sim=atr72500_ISDT
model=
panel=vapsATR
sound=
texture=BORA-YAB
ui_manufacturer=ATR
ui_type=ATR72-500 ISDT
ui_variation=BoraJet TC-YAB
kb_checklists=
atc_heavy=0
atc_id=TC-YAB
atc_airline=
atc_flight_number=YB100
atc_parking_types=GATE, RAMP
atc_parking_codes=
description=ISDT ATR 72-500 V2.0\n\nBora Jet TC-YAB painter by\nPilot (VAPS) vaps.hooxs.com\n\nBora Jet view (web: http://www.borajet.com.tr/)\n\nOriginal model by\nISDT (Israel Simulation Design Team)\nISDT ATR 72-500 model for FS2004. This package includes flight dynamics (FDE) V2 For more information and updates go to www.isdt-israel.com

Fs bu uçağı her uçurmak istediğinde panelini arayacak ama bulamayacak , seslerini yükleyecek , AI ATC iletişim bilgilerini yükleyecek , ona bir uçuş numarası atayacak ve sonra değiştirecek vs. vs. Bunların bir kısmı performansı çok etkilemez ancak seslerin her uçak için defalarca yüklenmesi sıkıntı yapar çünkü sound klasörlerine konan sesler bizlerin uçtuğu uçaklarda duyulması içindir , AI uçaklar için değil .

Aynı ses tanımlaması problem 707 uçağınızda da mevcut ... O uçak uçmadan orada öylece dursa bile Fs'in standart 737-400'üne ait tüm sesleri çağırıp hafızaya yükleyecek haberiniz olsun ;)

Ayrıca sanırım ATR 72-500 direkt olarak AI için yapılmış bir model değil , model dosyası biraz fazla büyük ve detaylı geldi bana ( 1.8 Mb cidden bir AI uçak için büyük ) ... Bu uçaktan aynı anda 3 tanesinin LTFJ apronunda bulunması demek neredeyse bir PMDG uçağının yanınızda durması demek olacaktır ( model - hafıza ilişkisi ve poligon sayısı bakımından ).

Eğer mümkün ise pakedinize sadece AI için yapılmış bir BoraJet ATR'si eklerseniz bu performans konusundaki hassasiyetiniz ile örtüşen bir güncelleme olacaktır .

Umarım yıkıcı değil , yapıcı düşünceler ile yazdıklarımı yanlış anlamazsınız ...

Birazdan ilk test uçuşuma başlayacağım , hatta bir taşla iki kuş vurayım , SAW-YEI-SAW uçayım diye düşünüyorum ;)

Sevgiler,

TC-BUG
27-08-2011, 07:47
Nuri hocam ellerinize sağlık çok güzel görünüyor.
Fakat yanlış hatırlamıyorsam Dalaman ve Gökçen'in 2010 sürümlerinde bir crash hatası vardı FS masaüstüne atıyordu sanırım meydana yaklaşınca,bu yeni versiyon düzelmiş halidir mütabık mıyız kullanan arkadaşlar bilgi verebilir mi ?

edit : kurup kısa bir meydan turu yaptım herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Gözüme çarpan tek sorun yeni terminal binası texture ları sürekli flicker ediyor,06 pist başında dururken bile ediyor onun dışında gayet güzel olmuş ellerinize sağlık tekrar Nuri hocam.

BEST
27-08-2011, 13:42
Estağfurullah Fatih hocam, sizin yorumlarınız beni için çok önemlidir. Onca işinizin arasında bu kadar yorum ve önerilerde bulunmanız, beni daha da iyi işler yapmaya teşvik ediyor..
AI yorumlarınıza aynen katılıyorum hocam, Bora Jet konusunda şöyle söyliyeyim; bu, kullandığım AI olmayan bir uçaktı. ISDT yapımcısının uçağı. LTFJ'ye BoraJet'in de sefer yaptığından ona da plan hazırlayıp, ATR uçağın dizin ve CFG'sini olduğu gibi atmışım scenery'ye.. Aynen dediğiniz gibi; "sound" ve "panel" klasörlerini çıkartmam gerekirdi... Haklısınız hocam.. 1-1.5 ay önce WOAI'ye "Google Translator" yardımıyle ingilizce bir izin yazısı göndermiştim ama bir cevap gelmedi.. Saygılar hocam.

Buğra hocam, sanırım LTFJ_2010 daki crash, pist başlarındaki "yaklaşım ışıklı direklerinin" uzun oluşundan kaynaklanıyordu. Hatırladığım burası idi. Çünkü meydanın başka herhangi bir yerinde crash olabilecek nesneler yoktu sanırım.. Fakat 2011-LTFJ'de landing direkleri iyice yere gömüldü.. Crash olabilecek hiçbir şey yok hocam.
Tek sorun Apron ışıklarının Frame'i biraz düşürmesi. O da benim sistemimde oluyordu.."Landing Lights" seçeneğini kapatırsam Frame: 30-35 alabiliyorum.
Yeni terminalin kaplamasının bazı yerleri "06" pist başından bakıldığında flicker oluyor, ancak terminale yaklaştıkça veya daha yukarı açıyle bakınca bu hata görülmüyor. Sadece o noktalarda bu parıldama oluyor. Saygılar, sevgiler...

hakan737
27-08-2011, 16:11
Apron aydınlatması konusunda bazı yardımcı programlar çıktı. GErçi bunlar ücretli ama sanıyorum biraz photoshop vb ile aynı etkinin alınması mümkn olan alternatif kaplamalar yapılabilir. Örneğin Yunanistandan sevgili dostumuz Mihalis, birkaç meydanın apron aydınlatmasındaki AI landing light ları iptal edip kaplama bazlı apron aydınlatma ile modifiye etmişti (henüz paralı programlar çıkmadan önce)

AI landing light'ara alternatif olabilir.

BEST
27-08-2011, 20:20
Hatırlıyorum Hakan hocam. Mihalis dostumuz , Gökhan Bayrakdar hocamıza LTBA_2008 için apron aydınlatma kaplamalarında yardımcı olmuş.. Bunların Gmax veya BGL dosyalarını bulamadım. Gerçi LTBA2008'de BGL dosyası ve BMP dosyası var ama bunu EZ-scenery ile çıkartamadım.
Gerçi 1 yıl önce benim de Gmax ile texture kaplamalı aydınlatma çalışmalarım oldu. Hatta LTFJ'de kullanacağımı da yazmıştım. Lâkin, iki aydınlatma texturesini FS'de yanyana geldiği an, mecburen ışıkların dağılım hüzmesi birbirini üzerine biniyor. O takdirde de birleşim yerlerinde kötü görüntüler, parlamalar oluşuyordu. Bundan dolayı LTFJ'de kullanmaktan vazgeçtim. Umarım bir dahaki scenery'ye kadar aydınlatma sorununu da çözebiliriz. Saygılar hocam

hasmet
28-08-2011, 04:53
Güzel olmuş, Nuri hocam.Elinize emeğinize sağlık.

TC-BUG
28-08-2011, 10:10
Nuri hocam benim bahsettiğim crash çarpma anlamında değil programın sonlanması anlamındaki crash to desktop.yani hata alıp fs in kapanması.dalaman ve gökçen 2010 da vardı yanlış hatırlamıyorsam.ama şu an herhangi bir problem göremedim ben kendimde.

TC-BUG
28-08-2011, 10:10
Nuri hocam benim bahsettiğim crash çarpma anlamında değil programın sonlanması anlamındaki crash to desktop.yani hata alıp fs in kapanması.dalaman ve gökçen 2010 da vardı yanlış hatırlamıyorsam.ama şu an herhangi bir problem göremedim ben kendimde.

Poyraz
28-08-2011, 13:47
Nuri hocam ellerinize sağlık, çalışmalarınız için kendi adıma teşekkür etmek isterim.

Size iletmek istediğim bir de sorun var. Bu sorun şu an için ortaya çıkmadı ama. Bir önceki çalışma LTFJ 2010 kurulumundan sonra hangi alandan veya hangi uçak ile kalkarsam kalkayım "Out of Memory" hatası alıyordum. Sebebini bulamadığımdan bence eksiği olsa da çok başarılı bir çalışma olan LTFJ2005 kullanmaya devam ediyordum. Sizin bu çalışmanız ile sevinsem de hevesim kursağımda kaldı yine :( Benim için aynı sorun bu sürümde de var ne yazık ki. Simülatör başlattıktan sonraki 15-20 dakika içinde memory kullanımım %80'lere varıyor ve simülatör "Out of Memory" hatası vererek kapanıyor. Sistemimdeki RAM 3Gb, sanal belleği de windows yönetiyor, HDD yeterli alan var.

Aynı sorunu yaşayan ve çözümünü bulan var mı merak ediyorum?

Tekrar ellerinize sağlık, o 15-20 dakika içinde gözlerimi kamaştıracak güzellikte bir scenery kullanmak bile güzel.

Poyraz
28-08-2011, 13:47
Nuri hocam ellerinize sağlık, çalışmalarınız için kendi adıma teşekkür etmek isterim.

Size iletmek istediğim bir de sorun var. Bu sorun şu an için ortaya çıkmadı ama. Bir önceki çalışma LTFJ 2010 kurulumundan sonra hangi alandan veya hangi uçak ile kalkarsam kalkayım "Out of Memory" hatası alıyordum. Sebebini bulamadığımdan bence eksiği olsa da çok başarılı bir çalışma olan LTFJ2005 kullanmaya devam ediyordum. Sizin bu çalışmanız ile sevinsem de hevesim kursağımda kaldı yine :( Benim için aynı sorun bu sürümde de var ne yazık ki. Simülatör başlattıktan sonraki 15-20 dakika içinde memory kullanımım %80'lere varıyor ve simülatör "Out of Memory" hatası vererek kapanıyor. Sistemimdeki RAM 3Gb, sanal belleği de windows yönetiyor, HDD yeterli alan var.

Aynı sorunu yaşayan ve çözümünü bulan var mı merak ediyorum?

Tekrar ellerinize sağlık, o 15-20 dakika içinde gözlerimi kamaştıracak güzellikte bir scenery kullanmak bile güzel.

fatih.koz
28-08-2011, 16:32
Selçuk hocam kurulumu nasıl yaptınız ?

Eğer paket ile gelen exe dosyasını direkt kurduysanız yukarıda bahsettiğim AI hataları yüzünden sistemde şişme yaşanıyor olabilir ...

Ben elle AI'leri hariç tutarak sadece scenery kısmını kurdum , SAW-YEI-SAW uçtum (ki çok uzaklaşmayayım diye) Out Of Memory ikazı almadım ve Fs ram kullanımı normal düzeyde kaldı ( 64bit Win7 / 4 Gb Ram )

Sevgiler

fatih.koz
28-08-2011, 16:32
Selçuk hocam kurulumu nasıl yaptınız ?

Eğer paket ile gelen exe dosyasını direkt kurduysanız yukarıda bahsettiğim AI hataları yüzünden sistemde şişme yaşanıyor olabilir ...

Ben elle AI'leri hariç tutarak sadece scenery kısmını kurdum , SAW-YEI-SAW uçtum (ki çok uzaklaşmayayım diye) Out Of Memory ikazı almadım ve Fs ram kullanımı normal düzeyde kaldı ( 64bit Win7 / 4 Gb Ram )

Sevgiler

Poyraz
28-08-2011, 18:36
Kurulumu exe ile yaptım Fatih hocam. Bu sefer exe'yi çalıştırıp başka bir yere açıp sadece addon scenery içindekileri kullanıp deneyeceğim. Sonucu yazarım, teşekkürler :) (Win7 32 bit-3,25Gb RAM)

Poyraz
28-08-2011, 18:36
Kurulumu exe ile yaptım Fatih hocam. Bu sefer exe'yi çalıştırıp başka bir yere açıp sadece addon scenery içindekileri kullanıp deneyeceğim. Sonucu yazarım, teşekkürler :) (Win7 32 bit-3,25Gb RAM)

TC-BUG
28-08-2011, 20:34
Ben exe ile kurduktan sonra readme de yazdığı gibi aircraft ve scenery klasörleri altındaki ai dosyalarını sildim ai kullanmadığım için,herhangi bir out of memory hatası almadım.

TC-BUG
28-08-2011, 20:34
Ben exe ile kurduktan sonra readme de yazdığı gibi aircraft ve scenery klasörleri altındaki ai dosyalarını sildim ai kullanmadığım için,herhangi bir out of memory hatası almadım.

TK-818
29-08-2011, 10:22
Merhabalar her iki LTFJ sceneryside LTBA 2008 deki Polat otel bgl leri ile çakışıyor out of memory hatasının nedeni bu. Bence hazır TSDG çalışmaları başlamışken her iki meydanın uyumlu olacağı ortak bi çalışma yapılırsa çok daha güzel olur. Bu vesile ile herkese iyi bayramlar.

TK-818
29-08-2011, 10:22
Merhabalar her iki LTFJ sceneryside LTBA 2008 deki Polat otel bgl leri ile çakışıyor out of memory hatasının nedeni bu. Bence hazır TSDG çalışmaları başlamışken her iki meydanın uyumlu olacağı ortak bi çalışma yapılırsa çok daha güzel olur. Bu vesile ile herkese iyi bayramlar.

fatih.koz
29-08-2011, 13:33
Hımmm ... Bir iyi oldu kaptanım bu bilgiyi paylaştığınız , not ediyorum , bir daha soran olursa aktarırım ;)

Bu arada Alper ve Aydın kaptanların çok selamı var size .

Sevgiler

fatih.koz
29-08-2011, 13:33
Hımmm ... Bir iyi oldu kaptanım bu bilgiyi paylaştığınız , not ediyorum , bir daha soran olursa aktarırım ;)

Bu arada Alper ve Aydın kaptanların çok selamı var size .

Sevgiler

Arno
29-08-2011, 14:20
Aylardır LTBA ve civarında uçamamamın sebebi polat'mıydı hemen siliyorum bilgi için teşşekürler.

Arno
29-08-2011, 14:20
Aylardır LTBA ve civarında uçamamamın sebebi polat'mıydı hemen siliyorum bilgi için teşşekürler.

erkal
29-08-2011, 16:55
Uçuşlara niye Polat Hotel müdahale ediyor orasını anlayamadım? yapıdaki sıkıntı nedir?, nasıl anlaşıldı? , yıllar geçti Polatın adı yeni geçti problemin detayını öğrenebilir miyiz?

erkal
29-08-2011, 16:55
Uçuşlara niye Polat Hotel müdahale ediyor orasını anlayamadım? yapıdaki sıkıntı nedir?, nasıl anlaşıldı? , yıllar geçti Polatın adı yeni geçti problemin detayını öğrenebilir miyiz?

BEST
29-08-2011, 21:43
Hasan Aksoy hocam.. Öyle bir giriş yaptınız ki; soğuk terlerimi sildiniz adeta!.. :)
İnanın iki sceneryde de ben de niye HİÇ hata çıkmıyor da, bazı kaptanlarımız iki LTFJ scenerylerinde hatalar ile karşılaşıyorlar diye içimi kemiriyordum.
Tabi ki.. Bende de LTBA_2008 var. Ancak Polat binası denizin içinde kaldığından çoktan scenery'den çıkartmıştım.. Hatta herhangi bir meydan yaparken bütün meydan eklemelerini çıkartıyorum ki; BGL'leri hızlı bulma açısından.
Demek hata, Polat binasında?.. Hayret niye ki?..

Ayrıca söylemeden edemeyeceğim; çünkü benim de LTBA_2008'de bir Crash sorunum var, ne zamandır...
LTBA-2008v.1.2 için geçenlerde yaptığım testlerde ortaya çıktı. Siz de deneyebilirsiniz.Bunu Gökhan hocama sormak isterdim. Ama ne zamandır kendisini bulamıyoruz.
Görünmeyen hangi nesne var ki Crash oluyoruz. Nesne öyle bir şeyki.; alttaki koordinatlarda bulunduğunu sandığımız nesneyi FSSC ile kaldırmak için 500x500 m.lik alan yaratıp, kaldırmayı denedim. Bir de gördüm ki; bütün pist ve apron kaplamaları gittiğ halde, orada yine Crash oldum. Bunu ancak sanırım Gökhan Bayrakdar hocam bilebilir. Çünkü nesne görülmüyor!.. Cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Koordinatları:
http://www.hizliupload.com/di-6FWY.jpg

Crash olduğumuz yer:
http://a1108.hizliresim.com/11/8/21/10031.jpg

BEST
29-08-2011, 21:43
Hasan Aksoy hocam.. Öyle bir giriş yaptınız ki; soğuk terlerimi sildiniz adeta!.. :)
İnanın iki sceneryde de ben de niye HİÇ hata çıkmıyor da, bazı kaptanlarımız iki LTFJ scenerylerinde hatalar ile karşılaşıyorlar diye içimi kemiriyordum.
Tabi ki.. Bende de LTBA_2008 var. Ancak Polat binası denizin içinde kaldığından çoktan scenery'den çıkartmıştım.. Hatta herhangi bir meydan yaparken bütün meydan eklemelerini çıkartıyorum ki; BGL'leri hızlı bulma açısından.
Demek hata, Polat binasında?.. Hayret niye ki?..

Ayrıca söylemeden edemeyeceğim; çünkü benim de LTBA_2008'de bir Crash sorunum var, ne zamandır...
LTBA-2008v.1.2 için geçenlerde yaptığım testlerde ortaya çıktı. Siz de deneyebilirsiniz.Bunu Gökhan hocama sormak isterdim. Ama ne zamandır kendisini bulamıyoruz.
Görünmeyen hangi nesne var ki Crash oluyoruz. Nesne öyle bir şeyki.; alttaki koordinatlarda bulunduğunu sandığımız nesneyi FSSC ile kaldırmak için 500x500 m.lik alan yaratıp, kaldırmayı denedim. Bir de gördüm ki; bütün pist ve apron kaplamaları gittiğ halde, orada yine Crash oldum. Bunu ancak sanırım Gökhan Bayrakdar hocam bilebilir. Çünkü nesne görülmüyor!.. Cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Koordinatları:
http://www.hizliupload.com/di-6FWY.jpg

Crash olduğumuz yer:
http://a1108.hizliresim.com/11/8/21/10031.jpg

TK-818
30-08-2011, 14:12
Teknik olarak bilemiyorum ancak bir sürü deneme yanılma sonrasında bunu keşfettim tabi LTFJ 2010 dan da çıkartığım bazı dosyalar oldu, Şuan LTBA 2008 ve LTFJ 2010 aynı anda sorunsuz kullanabiliyorum. Müsait olduğumda dosya isimleriyle birlikte paylaşırım. İyi bayramlar.

Ayrıca; Fatih hocam çok teşekkürler tüm ekibe selamlar.

TK-818
30-08-2011, 14:12
Teknik olarak bilemiyorum ancak bir sürü deneme yanılma sonrasında bunu keşfettim tabi LTFJ 2010 dan da çıkartığım bazı dosyalar oldu, Şuan LTBA 2008 ve LTFJ 2010 aynı anda sorunsuz kullanabiliyorum. Müsait olduğumda dosya isimleriyle birlikte paylaşırım. İyi bayramlar.

Ayrıca; Fatih hocam çok teşekkürler tüm ekibe selamlar.

Poyraz
30-08-2011, 18:58
LTFJ2011'i başka bir klasöre açıp sadece addon scenery içine atılacakları aldım ve denedim. Sonuç mükemmel, sorun yok görünüyor. Sonra bu topik'i okudum sadece Polat'la çözülüyormuş, şimdi onu yapacağım :)

Teşekkürler herkese. Zaferlerle dolu Ramazan Bayramınızı da bu vesileyle kutlarım.

Poyraz
30-08-2011, 18:58
LTFJ2011'i başka bir klasöre açıp sadece addon scenery içine atılacakları aldım ve denedim. Sonuç mükemmel, sorun yok görünüyor. Sonra bu topik'i okudum sadece Polat'la çözülüyormuş, şimdi onu yapacağım :)

Teşekkürler herkese. Zaferlerle dolu Ramazan Bayramınızı da bu vesileyle kutlarım.

sercem
31-08-2011, 07:42
Öncelikle elinize sağlık büyük emeğiniz için.kurulumu manuel yaptım,AI ve Polatları cıkardım ancak eksik bir şeyler yapıyorum heralde zira out of memory hatasını ben de aldım.

Son olması gereken çakışmasız dosyaları ve ya cıkartılması gerekenleri yazarsanız cok memnun olurum.

saygılarımla.

TC-BUG
31-08-2011, 07:53
Polatın sorun yarattığını kim nasıl anladı merak ettim.4 duvar bir kutu ve üzeri texture kaplı ve location bgl si ve kendi bgl si olan bir bina.Bu kadar dosyanın içinden sorun yaratacak belki de en son şey.

fatih.koz
31-08-2011, 21:59
Vallahi bende Polat Otel mevcut , herhangi bir sorunla karşılaşmadım ;)

Gökhan'ın LTBA çalışmasını benioku dosyasında yazan şekilde kurdum , sorunsuz çalışıyordu . Sonra üstüne LTBA güncellemelerini kurdum ( yabancı bir arkadaşın yaptığı 05/23 ve diğer düzenlemeler ) , onda da hiç sorun yaşamadım , en son olarak ise LTFJ 2011'i kurdum ( daha önce de yazdığım gibi AI uçaklar ve bunların trafik dosyalarını kurmadım ) , sorunsuz uçuyorum .

Dün akşam polat otelli ve polat otelsiz iki deneme yaptım , ciddi bir ram kullanım farkı da göremedim .

Acaba diyorum LTBA kurulumunda ya da güncellemelerinde kurulum sırasında bir hata/eksiklik mi yapılıyor da "out of memory" hatası alınıyor ilerleyen uçuşlarda .

Misal aklıma geldi , muhtelif Yunanistan çalışmaları bizim LTBA ve Marmara paketlerinde kullandığımız bazı dosyaları değiştiriyordu ... Acaba o paketlerle bizim paketler mi çakışıyor bir şekilde ?

Sevgiler

TK-818
01-09-2011, 03:37
Bendeki dosyaların listesi resimde goruldüğüu gibidir. Ayrıca Murat hocanın hazırlamış olduğu İstanbul ve coğrafya dosyalarıda mevcuttur. Belkide başka çakışan scenerylerde olabilir ama ben şuan hem LTBA ya hem LTFJ ye sorunsuz uçuyorum.

http://img703.imageshack.us/img703/9360/ss1nz.jpg

Poyraz
01-09-2011, 06:38
Exe'li kurulumda polatı kaldırsam da kaldırmasam da out of memory alıyorum. Ben de Fatih hocamın ilk önerdiği şekilde elle kurulum yaptım tekrar. O şekilde sorun ortadan kalktı. Elle kurulum sonrasında da polatı kaldırdım ve yeniden koydum hiçbir değişiklik olmadı olumlu veya olumsuz. Bende sanırım AI trafikler soruna sebep oluyor.

TC-BUG
01-09-2011, 07:28
Zaten Dalaman sceneryde de out of memory alıyordu herkes.Polat oraya da mı uzanıyor :)

bu arada ben exe li kurulum yapmama rağmen hatayı almıyorum,hatanın nasıl alındığını birisi tarif edebilir mi kendimde denemek istiyorum.Yerde çok bekleyince mi şişiyor ram kullanımı (ki memory leak demek sanıyorum bu) ya da başka bir yerden gelirken istanbul bölgesine girince mi oluyor ?

Ferdi Vefa
02-09-2011, 15:39
Bende ne LTBA nede marmara scenery kurulu. Polat yok yani. Kurulumu manuel yaptim. Ama bugranin dedigi sekilde limanda koy ucagi beklet bi sure veriyor hatayi. Yada son yaklasmada. Sistemden siseme farklilik gosteriyor demekki. Ben bazi bgl leri kaldirark sorunu cozdum.

Arno
02-09-2011, 19:37
Polat'la alakası yokmuş onu deniyince gördük,gerçi ben şimdiye kadar çıkmış tüm LTFJ'leri kursam kurmasam bu hatayı LTBA'da alıyorum o yüzden pes ettim Türkiye sınırlarına dahi girmiyorum artık ben Amerika'dan memnunum tonla addon yüklü hiç bir sorun yok.

Ferdi Vefa
03-09-2011, 03:18
BGL lerden biri yada bir kaci fazla geliyor herhalde. Bir yerde okudum GMax profesyoneller tarafindan poligon acisindan sorun cikarttigindan uzak duruluyormus. Profesyonel 3D yazilimlari kullaniyorlarmis. Ama dedigim gibi Nuri beyin bu calismasi bazi BGL leri deneme sinama ile cikarinca hic sorunsuz calisiyor. Ana terminal binasi, korukler, eski terminaller, Technik mesela sorunsuz. Bunlarda zaten genel havayi veren yapilar. Apron yazilari, koruma borulari sorunlu olabilirmi acaba ? Dalamanda hic sorun yok. Dalaman OOM hatasi vermedi diye hatirliyorum. Isteyene bende calisan halini zipleyip gonderebilirim.

sercem
03-09-2011, 04:44
Ben de son bir deneme yaptım. Önce Sabiha Ataturk arası askeri jet ile yaptım.Git gel sorun cıkmadı, ancak jet de fmc kurulumu yaparken out of memory hatası verdi. Sistemi tekrar açıp kapadım, Sabiha Menderes ucusu yaptım herhangi bir hata da almadım bu sefer.

Ferdi abinin dediği gibi sanırım bir süre bekleme yapılırsa hatayı veriyor,ki bende de öyle olduğunu tahmin ediyorum.

MuratKANDEMIR
03-09-2011, 08:55
Yanlışsam bu konudaki cehaletim verin ama bunu deneyip bu programı kurduktan sonra pc baya ferahladı sanki deneyen arkadaşlar görüşlerini yazarlarsa sevinirim..

http://webtv.hurriyet.com.tr/8/21097/0/1/oyun-oynarken-bilgisayarin-yavaslamasini-ve-donmasini-engelleyin.aspx

TC-BUG
04-09-2011, 08:42
Ben dün ifly ile gate de başladım,10 dakikaya yakın IRS bekledim,daha sonra biraz daha bekledim baktım hata almıyorum pushback yaptım motor çalıştırdım,24 kalkış yaptım YAA dönüşü ile 06 indim,ve hiç bir hata almadan gate e geri geldim.

Bugün Volkan'ın dediğine göre 06 kalkışı sonrasında batıya VADEN e giderken LTBA civarlarında hata oluyormuş,bugün onu da denemeyi düşünüyorum,hata alırsam tekrar sonucu bildiririm.

Ferdi Vefa
04-09-2011, 11:53
Bugra, bendeki OOM hatAsi;
LTFJ kalkis LTBS inis yaklasik 15 dakika bekleme akibinde LTBS kalkis LTFJ 06 Ya inerken YAA sonrasi 010 a donerken oldu.

TK-818
04-09-2011, 14:19
Sanırım bendeki problem LTBA2008 ile ilgili. Bu gün LTBJ-LTBA uçuş sırasında 05 için son yaklaşmada herhangi bir mesaj vermeden direk fs kapandi. Sonrasında LTFJ2010 deactive edip tekrar LTBJ-LTBA uçtum ve bu sefer iniş başarıyla tamamlandı, kalkış hazılıkları ve akabinde 35R dan MARMA1Z ile LTBJ rotasında BERGO yu geçtikten sonra tekrar hiç bi hata kodu vermeden direk kapandı. Polat.bgl ler sadece LTFJ2010 daki OOM hatasını gidemiş gibi görünüyor. Sonuçta hepimizde farklı farklı yüzlerce addon var sanırım bı yüzden hatalar farklı farklı yerlerde meydana geliyor. Bu arada ben LTBS de hiç hata almadım.

TC-BUG
04-09-2011, 19:23
06 kalktım,Volkanın anlattığı gibi BKZ FENER VADEN rotasında devam ettim FL250 a çıktım,FENER i geçtikten sonra EKI arrival ile LTBA 05 indim,ram kullanımı 3.5 gb lara fırlamıştı ama herhangi bir out of memory hatası gene alamadım :/

BEST
04-09-2011, 22:19
Merhaba arkadaşlar, öncelikle geçmiş Ramazan bayramımız ve 30 Ağustos Zafer bayramımız hepimize tekrar kutlu olsun.
Bayram tatilinde boş durmayıp, epey kafa yordum.
Sanırım Fatih hocamın dediği gibi; AI trafikler içinde "BoraJet"_ATR72 (ISDT), normal kullanılabilir uçak halinde iken AI olarak planlayıp LTFJ2011'e eklemiştim. Bu sorun yaratabilmekle birlikte ayrıca LTFJ_2011/texture klasörü içinde farkında olmadan bir Türkçe karakter kullanışım. Bunun bir Memory hatasına sebep olabileceğini bilemiyorum. Olabilir mi acaba?
ismi: ng_dıştermsol_hotel.bmp (Int terminalin arkasındaki otel).Buradaki "ş" harfi sorun olur mu bilemem?..
LTFJ_2011'den çıkarılabilecek olan dosyaları alta sıralıyorum arkadaşlar.
- Fs9/Aircraft klasöründeki "LTFJ_ AI_BoraJet" klasörü..
- Fs9/Scenery/World/Scenery içindeki "Traffic_Borajet" plan dosyası
- LTFJ_2011/texture klasöründeki "ng_dıştermsol_hotel.bmp" dosyası (Çıkarılmayabilir...)
- LTFJ_2011/scenery klasöründeki "ng_gndbarLod.BGL" ve "ng_gndbarLod_ADD.BGL" dosyaları..( Beton ayakların çevresindeki sarı-siyah koruma demirleri..)

Bunları da test ettikten sonra sonuçlara göre tekrar devam ederiz arkadaşlar. Saygılar.

Cirit
05-09-2011, 07:54
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> Yanlışsam bu konudaki cehaletim verin ama bunu deneyip bu programı kurduktan sonra pc baya ferahladı sanki deneyen arkadaşlar görüşlerini yazarlarsa sevinirim- Murat Kandmir</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

http://www.sanalpilot.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9804#100102

Game Booster 3 adlı program ile ilgili ,yukardaki linkte görüş bildirdim.
Bana yararı oldu.

TC-BUG
05-09-2011, 08:39
Nuri hocam bugün bakarken bir eksik daha farkettim,gerçekte terminal içinden piste bakıldığında pistin arkasında 24 başına yakın SBH VOR görünüyor,scenery de baktım orada bir VOR yok.

Tekins
05-09-2011, 17:03
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">ismi: ng_dıştermsol_hotel.bmp (Int terminalin arkasındaki otel).Buradaki "ş" harfi sorun olur mu bilemem?..

<div align="right">Originally posted by BEST*-*04/09/2011*:* 23:19:56</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Merhaba Nuri Bey,

Farzı mahal bir programlama yapıyoruz ve kodlamada veya kodlamanın çağıracağı bir dosya da (bulunduğu klasör de olabilir) bu tip bir harf geçiyorsa; eğer ki yüklediğimiz server da bu karakterleri desteklemiyorsa kesinlikle hata verir, o dosyayı çağırmaz veya komutu uygulamaz. FS'i de kendi başına bir server olarak kabul edersek bu karakteri desteklemeyeceği kesin gibi.

Bu arada ellerinize sağlık, nefis bir çalışma olmuş.

BEST
05-09-2011, 19:41
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Nuri hocam bugün bakarken bir eksik daha farkettim,gerçekte terminal içinden piste bakıldığında pistin arkasında 24 başına yakın SBH VOR görünüyor,scenery de baktım orada bir VOR yok.
<div align="right">Originally posted by TC-BUG*-*05/09/2011*:* 11:39:58</div id="right">
Merhaba Buğra hocam. 24 pist başına yakın olan ve FS'de görünen "SBH VOR" vericisinin LTFJ/Scenery klasöründeki obje ismi "ltfj_NDBgeneric_ADD.bgl".. Bu obje, Fs9-Default-Generic klasörü objelerindendir. Saygılar hocam.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">ismi: ng_dıştermsol_hotel.bmp (Int terminalin arkasındaki otel).Buradaki "ş" harfi sorun olur mu bilemem?..
<div align="right">Originally posted by BEST*-*04/09/2011*:* 23:19:56</div id="right">
Merhaba Nuri Bey,

Farzı mahal bir programlama yapıyoruz ve kodlamada veya kodlamanın çağıracağı bir dosya da (bulunduğu klasör de olabilir) bu tip bir harf geçiyorsa; eğer ki yüklediğimiz server da bu karakterleri desteklemiyorsa kesinlikle hata verir, o dosyayı çağırmaz veya komutu uygulamaz. FS'i de kendi başına bir server olarak kabul edersek bu karakteri desteklemeyeceği kesin gibi.

Bu arada ellerinize sağlık, nefis bir çalışma olmuş.

<div align="right">Originally posted by Tekins*-*05/09/2011*:* 20:03:01</div id="right">
Tekin hocam, o takdirde Hotel binasının kaplaması olan bu texturenin ismindeki "Ş" harfini hemen Gmax programı ile tekrar düzenleyerek "S" yapmalıyım.. Umarım bütün hataların merkezi bu "Ş" harfidir. FIX olarak hotel binasını FS'ye yüklenmiş vaziyette sunarım. Saygılar hocam.

LTCD
06-09-2011, 13:31
Biber LTBA, LTBA 2008 v1.2 güncellemesi yüklü,

LTFJ 2010 yüklü, (son sürümü henüz kurmadım) Tüm b konuşmalar geçince mevcut haliyle bikaç deneme yaptım,

QW 757, saat 14.00 civarları

06 kalkış müteakip beykoz yapmadan "Pazar" müsadesiyle devam ederken FL110 da Pazar a varmadan OOM :(

Aynı uçak LTFJ 24 kalkışı YAA yakınları OOM :(

Uçakla ilgili değil sanırım çünkü başka destinasyonlarda sorun yaşamıyorum,

Ayrıca bende "polat" denizin içinde, adaların halesi var kendisi yok, haydarpaşa limanı denizin içinde vb.

Sorun İstanbul da gibi, İstanbul u yıkıp yeniden yapmak lazım. (Bkz:deprem dede)

Tekins
06-09-2011, 14:38
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">
Tekin hocam, o takdirde Hotel binasının kaplaması olan bu texturenin ismindeki "Ş" harfini hemen Gmax programı ile tekrar düzenleyerek "S" yapmalıyım.. Umarım bütün hataların merkezi bu "Ş" harfidir. FIX olarak hotel binasını FS'ye yüklenmiş vaziyette sunarım. Saygılar hocam.

<div align="right">Originally posted by BEST*-*05/09/2011*:* 20:41:40</div id="right">

Nuri Hocam çok büyük ihtimal sorun bu, umuyorum vaktinizi çok harcamadan çözmüş olacaksınız. Tekrar emeklerinize sağlık.

fatih.koz
06-09-2011, 14:54
Eğer Polat otel , adalar ve haydarpaşa limanı gibi öğeler denizin içinde görülüyor ise Biber'in İstanbul çalışmasını doğru kuramamış ya da bilinçli olarak eksik kurmuşsunuz demektir .

Gökhan'ın LTBA çalışmasında da özellikle Murat Ağabey'in (Biber) İstanbul çalışmasının "tam" kurulmuş olması ve önergelere göre değişiklikler yapılması istenir .

Hatalı / eksik kurulmuş iki çalışma üstüne Nuri Bey'in LTFJ'si eklenince ortaya ciddi bir CTD / OOM sorunu çıkıyor olabilir .

Bende şu an sorun yok , eski sürümde de olmamıştı , LTFJ için Murat Ağabey'in çalışmasını kullandığım dönemde de yoktu . ( Buradan yola çıkarak "ş" harfi içeren dosya pek sorun oluşturmuyor diyebiliriz , ki İngilizce W7 64bit kullanıyorum yapsa sorunu en önce bende yapardı )

Daha önce de belirttiğim gibi üç meydan ( Atatürk , Samandıra , Hezarfen ) ve bir şehir ( sahil şeridi - coğrafya vb. öğeler içeren ) çalışması olan bir bölgeye Sabiha Gökçen'i eklediğinizde sorun çıkıyor ise ortak kullanımda olan dosyalar ve/veya alanlardan bu kaynaklanıyor olabilir ( ki yazmıştım yine yazıyorum , Greek Airport Project'in birçok dosyası bizim İstanbul çalışmamızı etkiliyor - özellikle çoğrafya ve sahil şeridi ) .

Bence OOM / CTD alanlar kendilerinde bölgede hangi çalışmaların hangi sürümlerinin yüklü olduğunu da yazsın , belki ortak bir nokta yakalayabiliriz .

Sevgiler

TK-818
06-09-2011, 15:23
Fatih hocam muhtemelen haklısınız, benim aklıma birde mevsimsel kaplamalar geliyor çünkü bikaç mesaj öncede belirttiğim gibi ben sorunsuz iki meydana da uçuyordum. Bu arada benin sistemde komşudan LGAV, LGRP, LGKR, LGIR, LGTS meydanları yüklü.

BEST
06-09-2011, 19:41
Tekin hocam, öncelikle bütün scenery eklentilerini kaldırdım. sadece LTFJ2011'i bıraktım. "LTBJ-LTFJ" rotasından hareket ettim ki 15-20 dakika geçsin.. LTFJ yaklaşımlarında üstüste 2 kez ekran karardı. Daha sonra dizinden "BORA jet" meretini :) çıkardım. 2 günden beri sürekli kontrol için 30-40 dakikalık uzaklıklardaki farklı alanlardan LTFJ'ye uçuyorum ve hiç hata almadım.
Sonra, yaptığım LTBS_2010 'u yükledim. LTBS-LTFJ ve tersi LTFJ-LTBS seferlerimde de hiç hata almadım.
Bu arada "Ş" harfinin olduğu kaplama, hotel binasında varken..Fatih hocamın dediği gibi, "ş" harfinin hataya sebep vermiyor. Değiştirmemize gerek yoktur umarım.
Arkadaşlar, öncelikle tavsiyem "aircraft" dizininden "LTFJ_AI_BoraJet" klasörünü çıkartamanız..Daha sonra diğer scenerylerle ortak kullanılan dosyalarda hata olup olmadığını kontrol edebiliriz. Saygılar.

gokmanpi
10-09-2011, 01:40
Değerli Dostlarım;
Öncelikle Sn Nuri Hocam'a bu güzel çalışması için çok teşekkür ederim..Fakat bende ilginç bir problem var, gözümden kaçmış olabilir ama tüm postları okudum kimse böyle bir sorundan bahsetmiyor..06 ve 24 pistlerine yaklaşmada 300 / 500 ft lerde building crash oluyorum...geçen akşam 1.5 saatlik uçuş son yaklaşmada gitti :)...Bunun çözümü varmı acaba...
Sevgilerimle

rwy 06
http://i56.tinypic.com/2irt9qd.jpg

rwy 24
http://i53.tinypic.com/ipyvxh.jpg

vikartindur
10-09-2011, 04:24
Selamlar,

Erman Hocam +1

Son yaklasmada ayni carpismayi ben de yasiyorum.

vaccaro
10-09-2011, 05:24
Çözüm:
Disable crash.
FS crash opsiyonu son derece gereksiz ve gerçek dışı olduğu için zaten açmanıza gerek dahi yok :)

gokmanpi
10-09-2011, 07:39
Arslan hocam çözümünüz çok pratik... fakat benim FS de "Disable crash." maalesef çalışmıyor kapatamıyorum.. :) sanırım bir çok arkadaşımızın da bozuk kapatamıyorlar... Sn Nuri hocamın emek harcadığı bu güzel çalışma ufak bir sorun yüzünden kullanılamayacak durumda....
Sevgilerimle

TC-BUG
10-09-2011, 08:25
Bende crash açık ama herhangi bir inişte crash olma durumu yok.

erkal
10-09-2011, 08:31
Bu arada resimde 06 son yaklaşma ışıklarının orada 2 tane dayı var

LTCD
10-09-2011, 11:27
Dayılar meşhur. Erzincan apronda da Haşmet (dede) ve (sanırım) Vedat Şencan kaptanlar var. Yaz kış montlular ama olsun :)

BEST
10-09-2011, 19:39
:) O dayılar, arızalı bir Landing ampulunü değiştiriyorlar arkadaşlar :)
Boyları zaten direkleri geçmediğinden, onlara çarpmaktan dolayı Crash olması imkansız :)
Şaka bir yana, aslında ben de hiç oralarda Crash olmadım. Ve üstelik ne 2005 scenerysinde, ne 2010 da ve ne de 2011'de bu koordinatta hiç bir nesne yok ve eklemedim de. İnanın ben de bu 06'daki Crash'e şaşırıyorum. Unutulmuş hiç bir obje de bulunmuyor. Çözüm için önerilerinizi beklerim.
Hani şöyle düşünüyorum. LTFJ_2010'a sonradan FIX yaptığımız ilk "landingslights" direklerinin boyu uzun olduğundan bazı kaptanlarımız Crash oluyordu.. Fakat bu objeleri kaldırıp,yerine yeni(IŞIKLI) olarak daha kısa direkler yaptım ve direkleri olabildiğince yere gömdüm. resimde de görülüyor. kaldırdığım eski direkler ŞEFFAF ve texturesiz olsa,hadi diyeceğim doğrudur. fakat direkler SARI renkte idi LTFJ_2010'da.. kaldırmasam zaten hemen görülürdü.. Aklıma başka çözümler de şu an gelmiyor.

hasmet
11-09-2011, 03:07
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Dayılar meşhur. Erzincan apronda da Haşmet (dede) ve (sanırım) Vedat Şencan kaptanlar var. Yaz kış montlular ama olsun :)

<div align="right">Originally posted by LTCD*-*10/09/2011*:* 11:27:26</div id="right">

Erzincn da ,2. cisi Vedat değil, Celalettin (Erol) Sağ olsunlar Scenery ler de bile bizi unutmuyor arkadaşlar.
Bana has Kayseri de (Dede Büfe) diye Sucuk Pastırma Büfesi scenery bile var.Hat da dumanı bilem tüter. (Puplish paket de yoktur, ayrıca yüklenmesi gerekir).
Biber Hoca'da bazen yapar, örneğin, LTFJ terminalde, tanıdık yüzler görebilirsiniz.

gokmanpi
11-09-2011, 03:09
Sn Nuri Hocam;
sorunun kaynağı "ng_pap-lndgpoles_ltfj_011_ADD.bgl" dosyasın da yani 06/24 pistlerinin landing light direklerini ortadan kaldırırsanız sorun çözülüyor, sanırın görünmez olarak direklerin boyu büyük veya başka bir problem var...
Buğra sende olmaması ilginç geldi birde benim SS lerdeki irtifada ve koordinatlarda denersen...
Sevgilerimle

BEST
11-09-2011, 11:04
Hayret?..Direkleri o kadar da alçağa ekledim ki, PAPI ışılarının 4 adedi KIRMIZI yanacak vaziyette ve "SLEW" modunda uçağı daha da aşağılara çekerek ekledim.
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler Erman hocam.
Direklerin "yüklenen BGL ismini" o'dur hocam. Asıl obje dosyası "_ADD" yazılmayan ; "ng_pap-lndgpoles_ltfj_011.bgl" dır.
İçindeki "_11" sayısı, 2011 model yeni tasarım olduğunu belirtmek için kullandım. Buna ait Texture dosyası yoktur. Renklendirme ve ışıklandırma (BRIGHT) tamamiyle Gmax ile yapıldı. sadece PAPI kutularında bir adet trexture vardır. Onda da zaten sorun yok. Saygılar hocam.

fatih.koz
11-09-2011, 11:12
Nuri hocam ,

Bildiğim kadarı ile Gmax'de derleme bitmeden önce objelerin "crash" özelliği kapatılabiliyor , böylece Fs'te "building crash" olayının tamamen önüne geçmek mümkün .

Zamanında scenery çalışmaları yaparken okumuştum ve bir örnek çalışma dokümanı kaydetmiştim bilgisayarda bir yerlere ... Eğer bulabilirsem paylaşırım ancak sizde sanırım biraz araştırsanız bulursunuz bu tip bir örnek klavuzu ( fsdeveloper iyi bir kaynaktır ingilizce olmasına rağmen resimlerden ve yönergelerden birşeyler çıkarmak olası ) ...

İmkan bulur bu sistemi çözerseniz direkler ile ilgili sorunu kökten halledebilirsiniz ;)

Sevgiler

BEST
11-09-2011, 11:30
Haklısınız hocam. Verdiğiniz kaynağı araştırıp bulacağım.

BEST
12-09-2011, 10:35
Değerli arkadaşlar,
Akşam bir çok testlerden sonra; LTFJ_2011'deki "Out of Memory" hatası, "Bulding Crash" sorunu ve diğer problemler için çözüm açıklamalarını ilk mesajdaki resimlerden önceki bölüme ekledim. Kolay gelsin.

fatih.koz
12-09-2011, 10:59
Nuri Hocam ,

Ben FsGenesis'in bölgede (ve tüm dünyada) ücretli mesh çalışmasını kullanıyorum , herhangi bir sorunla karşılaşmadım .

Landclass çalışmalarında kurulum çok önemli , eğer bir landclass çalışması yaptınız ve/veya yüklüyorsanız kurulum klasöründe sadece "Scenery" olmalı , eğer birde içi boş dahi olsa "Texture" klasörü var ise sorun yaşamanız kaçınılmazdır.

Örnek ;

LTBB_Landclass [Klasör]
- Scenery [Alt Klasör]
- Texture [Alt Klasör - Boş]

şeklinde olmamalı düzeniniz . Boş texture klasörü mutlaka silinmeli .

Landclass tanımındaki en ufak hata/eksiklik (ve Fs'in sistemsel hatalı yapısı) boş texture klasöründe dosya aranmasına ve zaman içinde hafıza kaybı/kaçağı oluşmasına neden oluyor.

Size ve tüm kullanıcılara tavsiyem varsa sistemlerindeki landclass dosyalarını incelemeleri ve hatalı kurulumdan şüphelendiklerini geçici olarak kaldırmaları ( Siz de çalışmanızdan Landclass dosyasını çıkartabilirsiniz )

Ground Environment'dan kastınız eğer Flight1'ın sattığı GE ürünü ise onun sorun yapmaması gerekir çünkü bu program sadece Fs'in standart yeryüzü kaplamalarını değiştirir , başka bir işlevi yoktur . Birçok kişi tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılan bu eklentiyi sadece LTFJ'de bir sorun var diye sistemden kaldırmak pek akıl karı iş değil bana kalırsa .

Bahsettiğim ürünü değil , başka bir eklentiyi kast ediyorsanız bilemem ancak ben sadece LTFJ'de sorun yaşıyorum/yaşama ihtimalim var diye uçtuğum tüm bölgeleri güzelleştiren GE'den vazgeçmek yerine LTFJ'den vazgeçmeyi tercih ederim :(

Sözün özü , ben sorunun pek MESH'de de olacağını sanmıyorum , bildiğiniz gibi bu çalışmalar yeryüzünün topoğrafik yapısını düzenliyor ve kıyı şeridi tanımları ile birlikte işlevleri son buluyor . Eğer iyi bir MESH kullanıyorsanız ya da sisteminizdeki mevcut çalışmadan memnun iseniz bunun LTFJ'ye pek bir etkisi olacağını sanmıyor , LANDCLASS çalışmalarına daha bir dikkatli bakılması gerektiğine inanıyorum .

Sevgiler

BEST
12-09-2011, 11:58
Evet hocam, Flight1'in "Ground Environment" inden bahsettim. Geçen sene FS'9da LTFJ_2010 varken (LTFJ_2011 yapımından önce) bu eklentiyi yüklemiştim. Eklenti varken Marmara bölgesi üzerindeyken "Memory" hatası alıyordum.
Ve 3 gün önce bu sorunlara çare bulmak için FS9'u tekrar yeniden yükledim.. Şu an Fs9, DEFAULT durumda,
LTFJ_2011 yüklü,
LTBA2008_V.1.2 yüklü,
LTBG_2009 yüklü ve
sadece U.Kenelin Turkey Landclass'ı yüklü..(Yazınızda bahsettiğiniz gibi U.Kenel'in dizininde sadece "Scenery" klasörü var hocam. Alt klasör olarak "texture" yoktur.)
..Bu durumda şu ana kadar hiçbir hata almadım.

O takdirde şunu diyebilir miyiz hocam?.. GE veya diğer yeryüzü kaplamalarını değiştiren Mesh eklentileri, Lanclass eklentileri ile kulanıldığında sorun yaratıyor olabilir mi?..
Ancak U. Kenel'in eklentisi ilgili bölgeye ve gerektiği yere binalar ve ağaçlar ekliyor. (bir bakın isterseniz) LTBS_Dalaman meydanının doğusundaki (Dalaman şehri) default Fs9'da şehir yok. Kenelin eklentisini eklediğimizde koca bir Dalaman şehri oluşuyor. Aynı şekilde Antalya yaklaşımında da birçok binalar ve ağaçlar gerçeğe uygun olarak oluşuyor.Default Fs9'da Antalya yaklaşımında binalar yoktur.

Ayrıca SimVation sitesinden indirdiğim ücretsiz olan sadece Turkiye için "Global Terrain Mersh" ile birlikte U. Kenelin landclassını kullanırken de sorun yoktu.
"Terrain Mesh" eklentisi, ova, dağ ve tepeleri oluşturuyor değil mi hocam?..Bu da Landclass sınıfına mı giriyor?..
"GE" bir mesh ise; bu eklentide kullanılan dosyalar sadece BMP dosyaları mı?..Yoksa içinde farklı uzantıda dosyalar da var mı?.. Çünkü EXE ile yüklendiğinden (hiç haz etmediğim yükleme şekli :) ) hangi tip dosya içeriyor ve nereye yükleniyor? bilinmiyor. Sadece Fs9 Root dizinine "BackUp" adında bir klasör atıyor. Hangi klasördeki dosyalar değiştiriliyor,neler ekleniyor, neler çıkartılıyor bilinmiyor.
Şayet GE, sadece BMP dosyaları içeriyorsa bence de "Memory" hatası yapmaz gibi geliyor. Saygılarımla hocam.

LTCD
12-09-2011, 18:33
Öncelikle FS2004 ü tamamen kaldırdım. Kayıt defteri dahil komple kazıdım. Sonrasında sırasıyla

FS9
9.1 up
FS Genesis Europa ve Middle East mesh
GE Pro
REX 2004
FS Water
LTBA2008_V.1.2 (Biber'i tuzu içinde, tüm trafikler çıkartıldı, Polat otele dokunmadım)
LTFJ_2011 (Tüm trafikler çıkartıldı)

kuruldu.

Gökçen 24 e son yaklaşmada OOM hatası aldım.

Sonrasında "ltfj_ltba_ltbe_LANCLASS_Ukenel.bgl" dosyasının uzantısını BGG yaptım.

Uçak default Beechraft;

Gökçen 24 pistini koştum, kalkışı iptal edip taksi yolundan tekrar 24 pist başı ve kalkış, adalara devam, boğaza dönüş, boğaz, FSM köprüsünden LTBA ya dönüş Atatürk 05 pistine touch and go yaparak beykoz voru üzerinden dönerek Gökçen 24 e iniş yaptım. Herhangi bir OOM, CTD veya donma olmadı.

Tekrar ediyorum her iki meydanın trafiklerini de hiç yüklemedim. Sanırım landclass ile ilgili bgl sorun yaratanlardan biri.

Bu arada RAM maximum %60' CPU ise maximum %47 yi gördü. Bu değerler yüksek mi bir fikrim yok. Trafik pakedi yüklemedim (sadece default vardı).

Sistem;
i5 2400 3,10 Ghz
Geforce 9800 GT Eco
3*2 DDR3 1333 Mhz
Win7 64 bit

-----
Crash sorunu var ancak çözümü test etmedim sadece crashı kapattım.

Yarın çıkartlması istenen trafikleri ve mortens ai pakedi tek tek yükleyerek test edeceğim. Nuri hocam bence sizde sadece landclass ile ilgili bgl yi by-pass ederek (yani trafikler yüklü halde) tekrar test etmeyi deneyin bakalım nolacak.

İyi uçuşlar.

BEST
12-09-2011, 19:49
Evet doğrudur Selim hocam, scenery klasöründeki "ltfj_ltba_ltbe_LANCLASS_Ukenel.bgl" yi BGG yaptıktan sorun düzeldiği için ilk mesajdaki "Önemli Açıklamalara yazdım.
Ben de zaten komple kenel'in Turkey landclass'ı yüklüyken, o bölgeye ait kenel dosyası olmayanlar için de ayrıca bir BGL daha (ltfj_ltba_ltbe_LANCLASS_Ukenel.bgl) bgl'sini scenery klasörümne atmıştım. O takdirde 2 adet aynı bölgeye ait olan dosyalar çakışmış olacak ki, hatalar alıyordum.
ve birkaç saat önce denediğimde, (ltfj_ltba_ltbe_LANCLASS_Ukenel.bgl dosyasını BGG yaptım) ve hiç hata almadım. Fakat GE yüklü değil şu an..

Pist başlarındaki "Bulding Crash" sorununu da ilk mesajda yazdığım şekilde direklerin "_ADD.BGL" sini BGG yaparak çözüyoruz hocam.

Sanırım ve umarım ki; LTFJ_2011 deki 2 ana sorun çözüldü. Bu sorunlara yol açan ve scenery klasöründen kaldırılacak dosya isimleri şunlardır:

ltfj_ltba_ltbe_LANCLASS_Ukenel.BGL
ng_pap-lndgpoles_ltfj_011_ADD.BGL

Sevgiler.

fatih.koz
13-09-2011, 00:33
Nuri Hocam,

U.Kenel'in yaptığı Landclass çalışması tek başına ve doğru yüklendiğinde sorun çıkartmıyor olabilir ( üstteki mesajda açıkladığım texture arama problemi ) ANCAK siz o paketten bir dosyayı alıp kendi çalışmanızın içine katınca haliyle olmaması gereken birşey yapmış oluyor ve bu landclass dosyasına bir kaplama aratarak hataya kendi ellerinizle davetiye çıkartmış oluyorsunuz ...

Sorun bir bölgeye ait iki farklı scenery / landclass / mesh vb. çalışması olmasından ziyade bunların yükleniş şeklinden kaynaklanıyor bence çünkü Fs Scenery (Manzara) tabakalarını yüklerken sisteminizdeki Scenery.cfg'deki sıraya göre dosyaları çağırır ve işler .

Eğer son yüklenen dosya bir öncekini iptal etmiyor / değiştirmiyor ise her iki dosya da gösterimde kalabilir bunda hiçbir sorun olmaz , ha yok son yüklediğiniz bir öncekini kapatıyor ise ( flatten , exclude vs. komutları ya da mevcut binanın üstüne başka bir bina konması vb. ) o zaman siz son yükleneni görürsünüz ve sıra olarak altta kalanın bir işlevi kalmaz , olup olacağı budur .

GE bir "mesh scenery" eklentisi değildir ... Daha önce neyin ne olduğunu forumda yazmıştık , hatta hangi programın neyi değiştirdiğine de değinmiştik ancak yine yazmakta faide var ;

MESH : Yeryüzü yükseltileri , topoğrafya verileri ( sahil şeridi verilerini içermez , hiçbir kaplama bağlantısı yoktur ) içeren çalışmalardır . ( Çoğu SRTM verilerinden üretilmiştir )

LANDCLASS : Yeryüzü kaplama tanımlarıdır , yükselti gibi topoğrafya bilgisi ve sahil şeridi verisi içermezler . Kendilerine ait kaplamaları YOKTUR , Fs'in içinde tanımlı olan kaplamalara gönderme yaparak MESH'in üstünde bu kaplamanın görülmesini sağlarlar . Tam adı "Land Classification"dır , yani "Kara Tanımlamaları / Sınıflandırmaları"

TEXTURE : Bildiğiniz kaplama , bunlar hiçbir veri içermezler , tek işlevleri görselliktir ve Fs onları çağırdığı zaman çağırıldıkları yerde görülürler , mevsimlere ve günün farklı zamanlarına göre çeşitlenirler . Misal bir kara parçası tanımı ( tarla diyelim ) için en az dört adet kaplama vardır ve bunlar yaz - kış - ilkbahar ve sonbahar dönemlerini kapsar , birde gece seti olsa aynı görüntü için toplam 8 tane temel kaplama vardır diyebiliriz .

GE eklentisinin tüm yaptığı Fs'in içindeki bu standart KAPLAMA setlerini ADLARINI DEĞİŞTİRMEDEN yenilemektir , böylece bir landclass çalışması TARLA No 12 / YAZ koduna sahip kaplamayı çağırdığında GE'nin değiştirdiği kaplama yüklenir ve biz onu görürüz . GE'nin yüklendiği sistemlerde performans kaybına yol açmaması , her scenery ( landclass - mesh - meydan ) uyumlu olmasının nedeni de budur . Fs'in formatı ve çözünürlüğü ne ise GE'nin kaplamaları da aynıdır , sadece görsel farklıdır .

İşte bu nedenle GE'nin tek başına bir soruna yol açmıyordur diyorum ben ;) [ Tüm güncellemeleri yapılmış ve eksik dosyası yok ise ]

Bence sizin paketteki tek sorun U.Kenel'in LANDCLASS çalışmasını kendi çalışmanızın içine katmış olmanız ( Borajet ATR'de ayrı bir etken) , eğer denemek isteyen varsa sisteminden hiçbir ürünü kaldırmadan bu dosyayı silsin , bölgeyi etkileyen başka landclass tanımı varsa kurulumu kontrol etsin kafi ... [ Direkler için nasılsa siz crash sorununu çözeceksiniz diye o konuya hiç girmedim ve bende crash kapalı direkler sorun yapmıyor aksine görsel güzellik katıyor çalışmaya ]

Sevgiler

BEST
13-09-2011, 11:48
Evet Fatih hocam. verdiğiniz Mesh, Landclass bilgileri için teşekkürler.
Şimdiye kadar konuştuğumuz ve çok faydalı bilgiler edindiğimiz konumuzdaki (LTFJ_2011) sorunlara yol açan dosyaların adlarını ve nasıl kaldırılması gerektiğini ilk mesajımdaki "Önemli Açıklamalar" kısmındaki 2, 3, 4. madelerde belirttim.
Dediğiniz gibi "Crash" seçeneği kapatılırsa,landing direklerinin kalmasında hahsur yoktur.Fakat "ltfj_ltba_ltbe_LANCLASS_Ukenel.BGL" dosyası kesinlikle scenery klasöründen kaldırılmalı.
Umarım ki, bu konumuzdaki sorunların çözümüne, sizin ve diğer arkadaşlarımızın sayesinde ulaşmış oluyoruz.
Tekrar, herşey için çok teşekkür ederim Fatih hocam. Sağlıklı günler, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

NOT:
-----
Bugün işlerimin yoğunluğundan, direklerin "Crash" denemesini yapamadım. Sanırım olacak hocam...Sevgiler.