PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güncel Türkiye havalimanlarının güncellenmesi

Ferdi Vefa
06-06-2011, 00:50
Forumdaki aynı başlıktaki (kilitli) konu içerik olarak artık kulanılamıyor. Keza AVSIM dede çoğu havalimanı silinmiş databaselerinde yok. Güncelin de günceli yapılsa bir yerde canlı linklerle tutulsa özellikle yeni başlayanlar için büyük kolaylık olur. Yapımcı arkadaşlarda izin versinler toplayalım birinin serverinde yada sitesinde. Yada linkleri canlandıralım.

fatih.koz
06-06-2011, 01:10
Mutabık,

Son dönemde gerek Avsim'in gitmesi gerekse de Sanalpilot'taki sunucu değişikliği nedeni ile özellikle ülkemize ait çalışmaların takibinde sorunlar oldu .

Yabancı sitelerden arayıp elimizdekiler ile kıyaslamaktansa yapımcı arkadaşlar bir araya gelse bir konu başlığında ve en azından son sürümlerin bir listesini yapsak ve download için adresler hazırlasak şahane olur .

Ben sunucu / site kısmında yardımcı olabilirim , hatta elimdeki meydanları da yükleyebilirim bu siteye ancak ben bile emin değilim elimdeki meydanların güncelliğinden , belki daha yenileri vardır :(

Sevgiler

ee_ee
06-06-2011, 03:45
Eski bir çok scenery www.ivaotr.org sitesinde mevcuttur.

Not: Sitede bulunan sceneryler IVAOTR tarafından test edilmiş her iki platformda da sorunsuz çalışmaktadır.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse Gazipaşa scenerysi sitede yoktur. Zira FS2004 de sorunsuz çalısırken FSX de uyumsuz olması hasebiyle mevcut listeye dahil edilmemiştir.

Yeni çıkan her scenery tarafımdan test edilip eğer gerekli şartları taşıyor ise ilgilisinden izin alınarak siteye konmakta ve IVAO da ATC hizmeti veren arkadaşlar için bir kolaylık olması bakımından kullanımı tavsiye edilmektedir.

vaccaro
06-06-2011, 04:07
Erdim hocam, iyi güzel de IVAO üyesi olan var olmayan var :)
Ayrıca bir scenery illa ki her iki platforma da uyumlu olacak diye bir kural yok (yani normal FS kuralı olarak). İki kategori yapılır (FSX ve FS2004 diye) scenery veya uçak ilgili kategoride yayımlanabilir.

ee_ee
06-06-2011, 05:16
Zaten öyle Arslan hocam.

Sceneryler FS9 ve FSX olarak ayrılmış durumda.

Ornek vermek gerekirse HATAY scenerysinde FS9 dosyaları ila FSX dosyaları farklıdır. Ancak her durumda ATC sizi online uçuş esnasında dogru yerde ve konumda görür. Farkı platformu kullanan pilotlar olsa bile karışıklık olmaz.

Dediğiniz gibi sceneryleri indirmek için IVAO üyesi olmak durumundasınız. Zaten bu hizmet IVAO üyeleri için var. Scenery farklılıklarından doğan sıkıntıları gidermek amaçlı devreye sokuldu. Ben sadece toplu bir yerde var olduğunu bildirmek için yazdım.

vaccaro
06-06-2011, 05:19
Bende çoğu olduğu için girip bakmamıştım ama yukarıdaki yazıdan hepsi tek yerde toplanmış gibi anladığım için ayrı ayrı olsaydı demiştim :).

mutluckaya
06-06-2011, 16:02
Erdim Hocam,

E o ki, ayrı ayrı kategori var, neden almadınız Gazipaşa'yı Ivao-tr'ye ?

FS2004 altında dursun.

ee_ee
07-06-2011, 10:29
Mutlu hocam

Scenerynin listeye alınabilmesi için her iki platformda da sorunsuz çalışması gerekmekte. Zira bu scenerylere göre IVAO sektor dosyası hazırlanmakta bu dosyaya görede ATC ler hizmet vermekteler.

Herhangi bir event vs gibi durumlarda FSX kullanan arkadaşlar bu ve bunun gibi meydanlara uçamayacağı için değerlendirme dışı kalmakta malasef.

Scenery tasarımcısı arkadaşları biraz zorladığımızı fark ediyorum ama herkesin ortak bir standardı yakalaması acısından ( özellikle online uçuşlarda) bu uygulama fark edilir bir rahatlık sağladı.

atmaca53
15-06-2011, 08:21
Herkese merhaba birçok kez bu konuyla alakalı bir topik açmak istedim ama fırsat olmadı duygularıma tercuman olduğunuz için Teşekkürler.

Bütün scenery'ler bir başlık altında ve Bütün uçak kaplamaları(yerli)bir başlık altında olsa çok iyi olurdu google'de ara tara hangisi güncel hangisi değil vs.

Aranan malzemeye en kısa zamanda ulaşmak adına ve karışıklığın giderilmesi için Yetkililerden rica ediyorum bu talebi imzaya açık bir konu olarak sayarsak bende imzamı atıyorum talep artarsa belki istediğimizi alabiliriz :) Emeği geçen herkese Teşekkürler.
+1

vaccaro
15-06-2011, 10:19
En güncel listeyi hazırlayabilirsek, kısıtlı bilgimle benim sitenin kıyısından falan bir scenery sayfası yapıp oradan indirmeye açabilirim ama ben de Fatih gibi elimdekilerin en güncel olup olmadıklarını bilmiyorum.