PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yoke sorunu

sequence
04-03-2011, 14:08
Bugün kararımı verip sonunda saitek yoke system aldım, hevesle kurdum hiç bir sorun yokken fs yi açıp test uçuşu yaptığım sırada birden yoke kullanılamaz duruma geldi.USB kablosunu çıkardım tekrar taktım düzeldi. İşin kötü tarafı uçuş sırasında kafasna göre yoke iptal oluyor usb yi takıp çıkarmak zorunda kalıyorum, ne TQ çalışıyor ne de yoke de bir tepki oluyor. Özellikle tam ekrandan pencere moduna geçtiğimde ya da pencere modundan tam ekrana geçtiğimde sıklıkla oluyor, bazende hiç bir neden yokken uçuş sırasında yoke ve throttle tepkisiz kalıyor. Her test uçuşumda mutlaka en az 5 kere başıma geldi, daha ilk günden camdan fırlatıp atacak duruma geldim Win7 64 bit işletim sistemi altında FS2004 ile bu sıkıntıyı yaşayan oldumu arkadaşlar? Konu hakkında bi fikri olan var mı?

kivancucan
04-03-2011, 14:38
Hocam USB portları ile ilgili bir problem olabilir mi? Herhangi bir temassızlık filan? Bir de yoke'u taktığınız USB porta mouse ya da benzeri bir aygıt takıp deneyin. Daha ilk günden yoke'un arızalanması bana biraz enteresan geldi.

sequence
04-03-2011, 14:46
Yoke arızası olduğunu sanmıyorum fs2004 ü açmazsam yoke gayet düzgün çalışıyor, bütün usb portlarında denedim sonuç aynı.FS2004'ü komple silip yeniden kurup öyle denemeyi düşünüyorum yine olmazsa son olarak 2 yıldır kullandığım ve çok sevdiğim Win7 den vazgeçip xp kurup öyle deneyeceğim, malum Win7 bu tür donanımlarda bazen sıkıntı yaratabiliyor. Zaten bazı uçuşlarda sıkıntı olmuyor gayet düzgün uçuş yapıyorum ama uçuşun tam ortasında yoke iptal olabiliyor buda problem oluyor haliyle.

kivancucan
04-03-2011, 15:16
Hocam format atmadan önce diğer arkadaşların yorumlarınıda bir bekleyin isterseniz. Belki basit bir çözümü vardır.

sequence
04-03-2011, 17:12
Şansımı denemem lazım yoke ile uçamadıktan sonra neyleyim win7 yi. Umarım yazılımsal bir durumdur ve XP ye geçince düzelir.

sequence
05-03-2011, 10:38
Dün sabahlamama rağmen sorunu çözemedim ama yabancı forumlardan aynı sorunu yaşayanlar olduğunu gördüm tek tük çözüme ulaşan olmuş ancak açıklamamışlar.

Şimdilik iki ihtimal görünüyor, birincisi usb port güç olarak yoke ve throttle 'ı kaldırmıyor ( daha önce bütün portlara bir sürü cihaz takılıydı hiç sorun çıkarmadı neden yokede sorun oldu tamamen muamma) Zira windows 7 de iken fs yi açtıktan sonra 15-20 dakika sorunsuz uçuş yapabiliyordum ancak bi anda yoke iptal olabiliyordu, xp ye geçtikten sonra ise fs yi açıp uçağı seçip meydana geldiğim andan itibaren yoke donanım olarak sistemde görünmesine rağmen hiç tepki vermiyor.

İkinci ihtimal ise herhangi bir donanım ya da yazılımın yoke ile beraber çalışamıyor olması, zira flightsim forumlarından birisi format atıp tamamen yeni kurulum yaptığında sorunun ortadan kalktığını yazmış. Ancak olayın nedenini çözememiş.

Aramızda donanım konusunda bilgili arkadaşlardan usb portlarının takılan cihazları kaldırmaması ve bu yüzden cihazın düzgün çalışmıyor olması olasılığı hakkında bilgi verebilecek var mı acaba? ayrıca usb portların bazılarını kapatıp daha fazla güç tasarrufu sağlanabiliyormuş bu yöntemle sorunun çözülme ihtimali üzerinde durulmuş.Biosdan baktım nasıl kapatırım diye ama yanlış birşey yapma ihtimali ile vazgeçtim. Bu konu hakkında da bilgisi olan kaptanlardan yardım rica ediyorum. Yoksa bir hevesle başladığım yoke macerama bir günlük rekor sürede veda edeceğim.

(Not: Yoke nin arızalı olma ihtimaline karşılık başka bilgisayarda denedim sorunsuz çalıştı :( )