PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taksi ve kalkisda yasanan ziplama sorunu ??

TC-BRS
04-02-2011, 16:35
Arkadaslar flytampa'nin Boston scenery'si ile ilgili bir problemim var aksam boyunca google'da aradim.... özellikle avsim forumlarindan birseyler bulmaya calistim lakin cok degisik cözümler cikti....

söleki, kullandigim ucaklar bu meydanda taksi yaparken sürekli asagi yukari salinarak yoluna devam ediyor.... piste girip kalkisi yaparkende belli bir noktada ziplamaya basliyor.... aslinda klasik bir problem herkesin basina geliyordur zaman zaman... her meydanda olmadigi icin cok fazla üzerinde durmuyordum ama bu sefer bir cözüm bulmaya calistim... kullandigim ucaklar level-d ve pmdg b747

bu sorun icin yazilan yorumlar söyle

-cift afcad dosyasi kullaniliyor olabilir, birisini silmek gerekiyor.... AFCAD programinda nasil oluyor bilmiyorum....
-elevation hatasindan kaynakli olabilir.... afcad programindan baktigim zaman meydan deniz seviyesinde oldugu icin 0.00 rakami var.... chartda baktigim zaman 19 veriyor...
-yine AFCAD programinda pist kaplamasini Asphalt'a cevirmek... level-d ve pmdg'nin kabul etmedigi yüzeylerden dolayi bu problem olabiliyormus... pist yüzeylerini cevirdim lakin taksi yollarininda cevrilmesi gerekli sanirim ?
-Aircraft.cfg dosyasinda ''Contact Point'' kisminda yapilmasi gerekli degisiklikler.... ???

elevation ve yüzeyi asphalt'a cevirme islemlerini yapdim fakat durum yine ayni..... sizin fikirleriniz nedir ?? kafam cok karisti :)

hakan737
04-02-2011, 17:01
-çift AFCAD'dan yapacağını sanmam zira sistem en son hangisi yüklenmişse onu baz alır.Kendince bir sıraya koyuyor. AFCAD programı ile açınca bakmak lazım kaç tane AFCAD var. BAzen birkaç tane olabilir bunlardan bazıları pist taksi yolu vs içermez. scenery gerektirdiği için bir referans için yapılırlar. Eğer pistler taksiyolları vs içeren iki tane afcad varsa hangisi eski ise uzantısını BGL yerine LBG yapın yani etksiz hale gelsin yeterli. (afcad'i kapatip klasörler içinden)
-elevation AFCAD'da dümdüz bir yüzey için, yani herhangi bir yerde yükselti veya çukurluk yaratamıyor. Bu tip zıplamalar eğer uçağın varsa sevmediği bir yüzey cinsi genelde scenery'ye zemin oluşturan yüzeydeki poligonsal bir problemden kaynaklanıyor. Elevation problemi genelde kendini yüzen zeminler zeminin kelleşmesi vs şeklinde gösterir, uçak zemine batar vs.
-taksi yolları zemininide nasıl pistleri çevirdiyseniz aynı şekilde çevirebilirsiniz,uzun sürer ama olur.
-eğer uçağın contact pointlerinde sorun varsa bunu sadece boston'da değil herheyrde yapar çünkü aircraft.cfg herhangi bir yere göre değil uçağa göre çalışır. contact point'in birkaç mantığı var, tekerleklerin ne kadar temas edeceği uçağın noktasal temas sınırları vs. Ondan olacağını sanmıyorum ama ihtimal dahilinde. Belki hassas bir ayar ile çukurlar absorbe edilebiliyordur.

Bana kalırsa zıplama olan yerlerde bir flatten problemi olabilir. Bende de mesela İstanbul 35R pistinin sonlarına doğru var ve hemen her uçakta yapıyor.Yok uçak bunu hemen heryerde yapıyorsa zaten uçakda sorun var demektir.

Freeware bir Boston scenerysi vardı, payware'i aratmayacak kadar da iyi bir scenery bence isterseniz birde onu deneyin.

TC-BRS
04-02-2011, 17:31
Esasinda freeware olanini kullaniyorum.... her iki ucak modelide baska meydanlarda bir problem cikarmiyor.... hatirladigim Vienna 16 pisti ve Fiumicino 16 pistlerinde cok ufak ziplamalar oluyor... onu disinda bir problem yok....

hakan737
04-02-2011, 17:48
Mesh felan varmı o bölge için, landclass yapmaz gerçi ama. Eğer mesh scenery'nin üzerinde ise (belki farkedilmeyecek kadar iyi örtüşüyordur) ondan yapıyor olabilir.

TC-BRS
05-02-2011, 02:16
Hakan hocam, herhangi bir mesh kullanmiyorum.... hatta bu hafta yeni bir windows kurulumundan sonra temiz bir FS kurdum, burasida yükledigm ikinci meydandi ama yine sorun devam ediyor....

Esasinda benim dikkatimi ceken birsey var. bir önceki mesajda yazmistim diger sorun olan meydanlar Vienna ve Roma meydanlari diye... Boston'da dahil bu meydanlarda kesisen pistler var.... ziplama sorunu hep bu kesisme noktalarinda oluyor... mesela Vienna 16-34 pistinin hemen ortalarinda 29-11 pisti basliyor bu kesisme noktasinda ziplama oluyor.. Boston'da 33L-15R pistide 27-09 pisti ile kesisiyor sorun yine tam bu noktada.... yine ayni sekilde Roma - LIRF meydaninda paralel pistlerin ortasinda bir pist var onun üzerinden taksi yaparkende ziplama sorunu oluyor..... bu kesismelerin bir ektisi olabilirmi acaba ??

hakan737
05-02-2011, 03:55
peki o zaman addon scenerymi yoksa defaultta da mı yapıyor onu kontrol edelim. Default SFO'da bir kalkış denermisiniz keşisen noktalardan geçecek şekilde? Eğer yapmıyorsa sceneryde ne farklı onu buluruz.

BEST
05-02-2011, 20:45
Barış hocam,Hakan hocamın izniyle naçizane ilaveler yapmak istiyorum.
Son yazdığınız pistlerin keşisim yerlerindeki Elevation farklılıklarından olabilir.Yani birbirini kesen iki pistin zeminden yükseltisi farklı ise haliyle kesişim yerlerinde uçağın yukarı veya aşağı düşmesi, zıplaması söz konusu.
Boston (KBOS) [u]default</u> Afcad dosyasını incelediğimde; birbirini kesen 33L/15R pisti ve 09/27 pistlerinin "Properties" kartındaki "Center Location/ Elevation(m)" değerleri "5.791000m" olarak birbirinin aynı. Default(Stock) Boston scenerysindeki bu keşisme noktasında bir zıplama söz konusu olacak farklı bir değer bulunmuyor.
Elinizdeki kullandığınız Add_On Boston scenerysindeki bu kesişme noktasında iki pistin Afcad'daki Elevation değerlerini kontrol etmenizde sanırım fayda var.
Örneğin, uzun süre önce hatırlamadığım bir Eklenti uçağımın Default olan tek bir pistin başında durmadan zıpladığına şahit olmuştum. Dosyaları incelediğimde Uçağın "Aircraft.CFG" dosyasındaki sözü geçen [contact_points] altındaki "static_cg_height=" değerinin "1.095" olduğunu gördüm. Bu değer düşüktü ve bunu "5.84" yaparak zıplamayı kesebilmiştim. Ancak b u değer her uçağa göre değişiklik gösterir. B737'lerde 7-8 arası, B747-777 de 17-19 arası, A380 de 12-15 arasında değerlerde olabiliyor.

Barış hocam, şayet kesişen pistlerin AFCAD' daki yüksekliklerinde bir farklılık yoksa, Uçağın "Aircraft.CFG" deki [contact_points] başlığındaki "static_cg_height=??" değerini kontrol etmenizde fayda var. Sözünü ettiğiniz PMDG747'nin değerini .noktadan sonraki sayıları (Örneğin: 17.45 ise 17.78, 17.80 gibi) biraz yükseltirseniz uçak yerden biraz daha havaya kalkar fakat farkedilmez. Bu da zıplamalardan kurtarabilir.Kolay gelsin. Saygılarımla.

TC-BRS
06-02-2011, 05:37
Hakan hocam, default sfo'da denedim bir sorun cikmadi....

Nuri hocam, cg degerlerini denedim.... acikcasi taksi sirasindaki sallanti olmadi.... kalkisda bir sorun olmadi ama inisde ayni yerde ziplama meydana geldi tekrar..... elevation degerlerinde bir farklılık yok onuda kontrol ettim....

acikcasi bu konu ile ilgili arastirirken sistem özelliklerinede deginilmis... benim sistem özellikleride pek parlak degil oldukca eski bir bilgisayar kullaniyorum.... sanirim her meydan olmasada bazi yerlerde bu problemle karsilasmam bundan dolayida olablir....