PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yorumsuz :)

e-mekli
23-01-2011, 07:34
http://i1214.photobucket.com/albums/cc498/yelkenci666/f35/DSC_4525.jpg

yigitciftci
23-01-2011, 09:19
Medya......

BEST
23-01-2011, 09:42
Bir Türkçemiz kalmıştı satılmadık..Onu da mı satmışlar?...
İnanın 10 sene önce (2002'den önce(!)), insanlarımızın Türkçesi, dikkati, nezaketi, kibarlığı ve saygınlığı daha mükemmeldi.
Bütün Tv kanalları acilen, [u]biraz(!)</u> Türkçe bilen ve konularında uzman Editor'leri bulmak zorunda.
İmam o..sa, cemaat ne yapsın?..Tabi ki böyle yapacak.
Yarın, dünden daha kötü olacaktır!.. Dün, bugünden çok daha iyi idi.

Gittti güzelim Türkçemiz!, gitti!. İhaleye çıkartanlara yazıklar olsun!..

hakan737
24-01-2011, 04:45
F35ler'de bir model opsiyonu var diye biliyorum. İllaki bütün F35ler VTOL özelliğine sahip olacaklar diye bir kural yok. Bu yüzden "yatay" inşi kalkış yapılabilen diye bir ayrıntıya vurgu yapmış olabilirler. Dikey iniş kalkış yapabilmesi F35'in özelliklerinden birisi ama kalan diğer özellikleri Hava Kuvvetlerimizin ihtiyacını karşılıyor. Aslında uçağın dikey iniş kalkış yapmasıda çok gerekli bir şey değil. ABD bunu uçak gemilerinde de kullanmak ve operasyonel riskleri azaltmak için istiyor. Yoksa normal şartlarda dikey iniş kalkış çokda güvenli birşey değil.Harrier'ler de bu gözlemlendi. Uçak bu durumda son derece kolay bir hedef oluyor ve dikey iniş kalkışlarda ciddi derecede yakıt harcıyor! Dikey iniş kalkış işi pist yapılamayacak yerlerde ve muharebe sahalarında istenen birşey ama şu ana kadar öyle bütün hesapları altüst edecek bir fayda üstelik Falkland ve Irak savaşlarıda tecrübe edilmesine rağmen HArrierlerle pek görülmedi.Eğer çok matah birşey olsaydı İngilizler Harrier zengini olurlardı.İngilizler uçağın bu özelliğini VSTOL olarka kulanıyorlar ve bundan çok memnunlar ama motor itiş sistemi F35'de farklı olduğu için Harrier gibi VSTOL kabiliyeti hem yko hemde zorlama ile yapsalar bile HArrier kadar başarlı olamayacağı gün gibi ortada.

Eğer haberin güncelliği veya haberin veriliş şekline yani "daha planlıyoruz almayı "vs kısmına dikkat çekmek istiyorsanız; bildiğiniz gibi Türkiye az da olsa üretim katkısı yapıyor F35'e ama bir bakımada "launch customer" yani, üretimi başlatan ülkelerden birisi. Yanlış hatırlamıyorsam bu katılım sayesinde Türkiye 46 tane uçak alacaktı, demekki şimdi bu 100+16ya çıkmış.

1- F35'in ne kadar ne kadar başarılı bir uçak olup olamayacağı henüz bilinmiyor. Bir halta yarmayacak olsa ABD ordusu bütün geleceğinin önemli kısmnı bu uçağa bağlamazdı ama bana bu tombul güvercine benzeyen ve yarısı motor olan uçağın şu ana kadar yapılan en iyi savaş uçaklarından nasıl daha iyi olabileceği konusunda bir fikir vermiyor!
2-İşin iyi yanı "İLK DEFA" Türkiye , eğer onuda ilk üretim lerden alabilirse, dünya ile (en azından Amerika ile) aynı anda envanterine son model bir uçak sokmuş olacak. Daha önce Hava Kuvvetlerine yanılmıyorsam 30-40 tane fabrika çıkışlı F4 gelmişti, 0 km olarak ama bunlarında bir kısmı F4 üretim hattının son uçaklarındandı.(iki parti geldiler diye biliyorum bir kısmı 68de bir kısmı 74-76gibi)
Uçak haricinde benim bildiğim bir tek Leopard1 ve 2 tankları son model tank olarak girmişlerdi zamanında.(özellikle leopard1 ler)

Yani habercilik ve Türkçe olarak biraz salim kafa ile düşününce ben bir çok büyük bir eksiklik bulamadım.

e-mekli
24-01-2011, 05:57
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">F35ler'de bir model opsiyonu var diye biliyorum. İllaki bütün F35ler VTOL özelliğine sahip olacaklar diye bir kural yok. Bu yüzden "yatay" inşi kalkış yapılabilen diye bir ayrıntıya vurgu yapmış olabilirler.

<div align="right">Originally posted by hakan737*-*24/01/2011*:* 03:45:33</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Bu aklıma gelmedi değil ancak bütün uçakların yapabildiği bir şeyi özellik gibi yazmaları garip gelmişti. Paylaşmak istedim.

Ayrıntılı olarak bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

hakan737
24-01-2011, 07:38
Dürüst konuşmak gerekirse hava kuvvetlerimizin bu uçağın normal versiyonunu almasına seviniyorum. Çünkü bu uçağın dikine iniş kalkış yapması için gerekli donanımı bana göre gereğinden fazla mekanik parça içeriyor. Harrier sadece gövdedeki nozul'un (ve kanat ucu ile kuyruktaki ilave yardımcı çıkışlar ile) hareket etmesi ile bu işi beceriyordu.Kısacası son derece basit sadece ileri ve geri hareket eden bir mekanizması vardı ve bunlar 4 tane olduğu için birinde bir arıza olsa diğerleri nispeten işlevini yerine getiriyordu. (Hatta bunlar tanıtım için gösterildiğinde yerde, elle bile hareket ettirilebiliyordu)

F35'de ise kuyruktak birbirinin içine geçen birkaç sarmal helezonik parçanın nozulun yönünü 90 derece değiştirmesi, uçağın altında ve üstünde açılan kapakların ortasında yer alan ve shaft ile gücünü alan pervane-fan'ın görevini yapması ile bu uçak dikey iniş kalkış yapacak.

İki uçağı yanyana koyunca, Harrier "bin ve uç", F35 ise aynı şartlarda, bin, kapakları aç, motorun yönünü değiştir, motor çıkışı arkada önde fan olduğu için yata uçuşa geçerkenhepsinin düzgün çalışması için dua et....

Harrier'de motor çıkışları uçağın ortasında denge merkezinde olduğu için dikeyden yatay duruma geçiş son derece dengeli iken F35'de iki ayrı itme sisteminin (öndeki fan ve arkadaki motor) birbirini dengelemesi gerekecek!

Bana kalırsa F35'de çok ciddi kırımlar yaşanacak bu yüzden. Harrier gibi çok daha çözümlenmiş bir uçakta bile kaza kırım oranı kayda değerken (kolaylıkla kontrol kaybı hover pozisyonunda) F35'in bu kadar birbirine bağlı sistemlerle işinin kolay olacağını pek sanmıyorum.

drumex
24-01-2011, 08:07
Haberde kullanilan Turkce'de ne gibi bir yanlis var?

e-mekli
24-01-2011, 09:20
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Haberde kullanilan Turkce'de ne gibi bir yanlis var?

<div align="right">Originally posted by drumex*-*24/01/2011*:* 07:07:49</div id="right">

Benim dikkatimi çeken lisanı değil, uçağın yatay iniş kalkış yapıyor olmasının yazılmasıydı. Bildiğim kadar pek çok uçak bu şekilde inip kalkıyor. Ama illa eleştireceksek 116 iniş kalkış için uçak almaya gerek var mı diye sorabiliriz :)

e-mekli
24-01-2011, 09:26
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Dürüst konuşmak gerekirse hava kuvvetlerimizin bu uçağın normal versiyonunu almasına seviniyorum.

<div align="right">Originally posted by hakan737*-*24/01/2011*:* 06:38:46</div id="right">

Bu konuda aynı fikirdeyim, ne kadar az hareketli parça o kadar az arıza. Ve inşallah biz alıyoruzdur, bu güne kadar bize sadece satıyorlardı.

kivancucan
24-01-2011, 09:31
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Ama illa eleştireceksek 116 iniş kalkış için uçak almaya gerek var mı diye sorabiliriz :)</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Ali hocam aslında o cümlede bir yanlışlık var Türkçe bakımından bakıcak olursak. "... 16'sı opsiyonlu 116 ADET" ya da "...16'sı opsiyonlu 116, yatay iniş kalkış yapabilen..." şeklinde olabilirdi. Cümleyi ilk okuduğum zaman içimden 116 defa mı yatay iniş kalkış yapabiliyormuş demedim değil. :)

drumex
24-01-2011, 11:58
Ali hocam Ingilizce'de "Can't see the forest for the trees" diye bir laf vardir, detaylara odaklanilip, olayin genelinin gorulememesi anlaminda. Benimki de oyle oymus biraz. :)

Bunun dogrusu da sudur:

Turkiye, 16'si opsiyonlu, 116 adet dikey inis kalkis yapabilen...

Captairbus
25-01-2011, 07:21
Yatay ile Dikey'i birbirine kar#305;#351;t#305;ran amcalara televizyon kanal#305; emanet edersen olaca#287;#305; bu. Hakikaten Türkçe'ye yaz#305;k.

Hakan Sevindik
25-01-2011, 19:26
NG'de bir kaç kez Harrier'ların da kullanımı oldukça zor uçaklar olduğu yönünde yorumlar izlemiştim. Sanırım bu teknolojinin alması gereken daha uzun bir yol var. Bununla birlikte TSK için bence dikine iniş kalkış yapan tipin seçilmesini de (en azından bir kısmı için) isterdim. Çünkü her ne kadar bizim uçak gemimiz olmasa da, bir savaş esnasında tahribat görmüş pistlerde sağlam uçaklarınızı kaldıramadan yerde imha olmasını seyredebilirsiniz. Savaş şartlarında acil durumlarda pilotların hemen her yere sağlam olarak iniş yapabilmesi mümkün olabilir veya düşmanın hiç tahmin etmediği (hava alanı olmayan) noktalarda uçaklarınızı konuşlandırabilir sürpriz savunmalar veya saldırılar gerçekleştirebilirsiniz.